23 грудня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/13297/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні клопотання ОСОБА_1 від 03.12.2024 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/13297/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 вищезазначений позов задоволено. Суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у здійсненні з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, відображених у довідці Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" від 23.06.2021 №33/37-4/11807, та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, відображених у довідці Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" від 23.06.2021 №33/37-4/11807, а також здійснити відповідні виплати з урахуванням фактично виплачених сум пенсії.
Рішення суду набрало законної сили 01.02.2022.
Виконавчий лист у справі №440/13297/21 виданий 19.08.2024.
10.12.2024 до суду надійшла заява ОСОБА_1 від 03.12.2024 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/13297/21 шляхом подачі у тридцятиденний строк звіту про виконання вказаного рішення в порядку ст. 382 КАС України та за наслідками розгляду звіту або в разі його невиконання накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області штраф у сумі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвалою суду від 11.12.2024 клопотання призначено до розгляду без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
23.12.2024 до суду від ГУПФ надійшли письмові пояснення на заяву ОСОБА_1 , в яких представник боржника зазначив, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду у справі №440/13297/21 від 30.12.2021 позивачу з 01.12.2019 здійснено перерахунок пенсії з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, відображених у довідці Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" від 23.06.2021 №33/37-4/11807, та нараховано заборгованість на загальну суму 188076,26 грн, яку обліковано в реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Рішення суду виконане в межах покладених на Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зобов'язань та з урахуванням норм чинного законодавства. Виплату пенсії розпочато з 01.03.2022 у розмірі 11352,44 грн. З посиланнями на норми Бюджетного кодексу України зазначав, що виплата коштів на виконання судових рішень здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Протягом 2021-2023 років за рішеннями судів проведено 811 виплат на загальну суму 28 151 504,59 грн. Щодо виплати боргів за рішеннями судів повідомив, що з вересня 2018 року по 2024 рік стан такої виплати повністю залежить від видатків Головного управління, запланованих за рахунок коштів Державного бюджету. Кошти, які виділялися Державним бюджетом профінансовані в повному обсязі. Додав, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2024 №1156 затверджено бюджет Пенсійного фонду України. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду визначена у бюджеті Фонду на 2024 рік - 25 262,3 млн. грн. Фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, відбувається в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили (розпис і план бюджету Фонду на 2024 рік додаються). Наразі Головним управлінням здійснено всі заходи по забезпеченню процесу щодо виплати згідно з рішеннями судів у порядку черговості та фінансування заборгованості у повному обсязі.
Вирішуючи клопотання по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з приписами частин 1, 2 ст. 382 КАС України (в редакції КАС України чинній до 18.12.2024 включно), суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України від 21.11.2024 №4094-ХІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень" (набрав чинності 19.12.2024) внесено зміни до КАС України, внаслідок чого статтю 382 КАС України викладено у новій редакції, відповідно до частини 1 якої суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Цим же Законом Кодекс доповнено статтями 3821-3823.
Відповідно до частин першої та другої статті 3821 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду. За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
При цьому, пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 21.11.2024 №4094-ХІ передбачено, що справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
Тож розгляд клопотання ОСОБА_1 суд здійснює з урахуванням означених законодавчих змін.
Як з'ясував суд, рішення суду від 30.12.2021 у справі №440/13297/21 перебуває на стадії виконання, в рамках якого відповідачем вчиняються усі можливі дії щодо його належного виконання. Так, в ході виконання Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повідомило позивача листом від 20.10.2024 №23523-23334/Л-02/8-1600/23 про те, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду у справі №440/13297/21 від 30.12.2021 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01.12.2019 та нараховано доплату пенсії за період з 01.12.2019 по 28.02.2022 у розмірі 188 076,26 грн. У Головному управлінні вся заборгованість з пенсійних виплат на виконання рішень суду облікована в підсистемі "Реєстр судових рішень" Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України. Доплата пенсії за рішенням суду внесена до підсистеми "Реєстр судових рішень" та облікована за №513651.
З посиланням на статті 23, 116 Бюджетного кодексу України представник боржника зазначає, що кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Відтак, виплата коштів на виконання судових рішень здійснюватиметься в порядку черговості в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.
Тож з огляду на з'ясовані судом обставини того, що відповідачем вжито усі доступні йому заходи з метою виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду у справі №440/13297/21 від 30.12.2021, які спрямовані на забезпечення фінансування виплат, присуджених заявнику, суд визнає безпідставними доводи заявника щодо невиконання судового рішення.
Суд враховує те, що відповідно до пп. 4 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №40/26485, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат.
За таких обставин очевидним є висновок про те, що до моменту отримання Головним управління Пенсійного фонду України в Полтавській області додаткового фінансування понадбюджетних витрат, до яких якраз і відноситься присуджена позивачу виплата, відповідач з об'єктивних, незалежних від його волі причин позбавлений можливості наразі своєчасно виконати рішення суду у повному обсязі, яке саме по собі зміни в Державний бюджет не вносить і коштів не створює.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням указаного рішення, оскільки такі заходи, навіть у випадку їх застосування, змін до бюджетного фінансування відповідача не привнесуть.
Отже, клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 у справі №440/13297/21 задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України,
Клопотання ОСОБА_1 від 03.12.2024 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/13297/21 - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, але може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з моменту її підписання до Другого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Є.Б. Супрун