Справа № 815/1307/16
про зупинення провадження у справі
23 грудня 2024 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., при секретарі Собчук Є.В., за участю: представника позивача Українця Д.В., представника відповідача Дишко Ю.В., розглянувши в підготовчому засіданні питання про зупинення провадження в адміністративній справі за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтернаціональні телекомунікації" до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
встановив:
У березні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтернаціональні телекомунікації" звернулося з адміністративним позовом до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 01.12.2015 р. № 0000494200, від 01.12.2015 р. № 0000514200, від 01.12.2015 р. № 0000524200.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 08.04.2016 р., яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 02.11.2016 р., визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 01.12.2015 р. № 0000494200, від 01.12.2015 р. № 0000514200, від 01.12.2015 р. № 0000524200.
Постановою Верховного Суду від 26.01.2021 р. постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08.04.2016 р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 02.11.2016 р. в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 01.12.2015 р. № 0000494200 скасовано, а справу в цій частині направлено на новий розгляд до суду першої інстанції. В іншій частині постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08.04.2016 р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 02.11.2016 р. залишено без змін.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.07.2021 р., яке залишено без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 05.10.2022 р., визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 01.12.2015 р. № 0000494200.
Постановою Верховного Суду від 27.08.2024 р. рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.07.2021 р. та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 05.10.2022 р. скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.09.2024 р., адміністративна справа № 815/1307/16 передана на розгляд судді Бездрабку О.І.
Ухвалою від 23.09.2024 р. справу № 815/1307/16 прийнято до провадження, призначено підготовче засідання на 28.10.2024 р. на 10:00 год.
Протокольною ухвалою від 28.10.2024 р. відкладено підготовче засідання на 20.11.2024 р. на 11:00 год.
Протокольною ухвалою від 20.11.2024 р. відкладено підготовче засідання на 23.12.2024 р. на 12:00 год.
У підготовчому засіданні представником позивача заявлено клопотання про надання часу - біля двох місяців для підготовки документів на виконання постанови Верховного Суду від 27.08.2024 р. у зв'язку з їх значним об'ємом.
Представник відповідача не заперечувала проти даного клопотання.
Статтею 236 КАС України визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі направлення судового доручення щодо збирання доказів - до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення. Положення цієї норми передбачає обов'язок суду зупинити провадження у разі об'єктивної неможливості розгляду справи до отримання необхідних суду доказів. При цьому зазначена норма також передбачає умову - коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до спірних правовідносин норми закону, яка регламентує подібні відносини.
На другій стадії процесу правозастосування, а саме при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено, що є прогалиною в законодавстві.
Способи ж подолання прогалин - це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити ситуацію, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосування в такому разі долає прогалину. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.
На підставі вищевикладеного, враховуючи значний об'єм документів, які необхідно надати позивачу на виконання постанови Верховного Суду від 27.08.2024 р., суд, застосовуючи аналогію закону з метою дотримання конвенційних принципів щодо забезпечення справедливого балансу і рівності сторін, вважає за необхідне зупинити провадження у справі № 815/1307/16 до отримання від позивача копій первинних документів на підставі п.6 ч.2 ст.236 КАС України.
Керуючись ст.ст.236, 243, 248 КАС України, суд -
ухвалив:
Клопотання представника позивача задовольнити.
Зупинити провадження у справі № 815/1307/16 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтернаціональні телекомунікації" до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 01.12.2015 р. № 0000494200 до надання позивачем до суду копій первинних документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя О.І. Бездрабко