Справа № 420/21401/24
20 грудня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області,
Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області,
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (відповідач-2), в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 17.06.2024 №155250029076 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 на підставі заяви від 10.06.2024;
зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до стажу на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, який дає право на призначення пенсії ОСОБА_1 за Списком № 2 період роботи машиністом підіймальних машин на поверхні ОАО "Шахта "Довжанська-Капітальна" з 16.09.1993 по 27.02.1995, період роботи машиністом підіймальних машин на поверхні ОАО "Шахта "Довжанська-Капітальна ДП ГХК "Свердловантрацит" з 28.02.1995 по 28.12.2011 , період роботи машиністом підіймальних машин на дільниці допоміжного ствола ОП "Шахта "Довжанська-Капітальна" ООО "ДТЕК "Свердловантрацит" з 29.12.2011 по 24.03.2013, період роботи машиністом підіймальних машин на дільниці стаціонарного устаткування № 6 ВП "Шахтоуправління Свердловське" ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" з 25.03.2013 по 27.01.2014 , за Списком № 1 період роботи гірничим майстром з повним робочим днем під землею на дільниці ВТБ-1 ОП "Шахта "Довжанська-Капітальна" ООО "ДТЕК "Свердловантрацит" з 28.01.2014 по 21.03.2017 ;
зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 за її заявою від 10.06.2024 за 4450, пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 22.05.2024.
Позивач вважає рішення Головного управління Пенсійного фонду у Волинській області від 17.06.2024 № 155250029076 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах незаконним та таким, що підлягає скасуванню. За розрахунками позивачки пільговий стаж її роботи на посадах за Списком № 2 становить 20 років 4 місяці 10 днів, пільговий стаж за Списком № 1 становить - 3 роки 2 місяці 21 день, тому вона має право на призначення пенсії на пільгових умовах як особа, яка була зайнята повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМУ. Головне управління ПФУ у Волинській області при розгляді звернення позивачки про призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, взагалі не прийняло до уваги трудову книжку позивачки серія НОМЕР_1 від 17.09.1986 для розрахунку пільгового стажу, хоч в трудовій книжці були всі відомості, які визначають право на пенсію на пільгових умовах і уточнюючих довідок підприємств-роботодавців не потрібно, відповідач не мав права вимагати від позивача надання додаткових довідок про підтвердження пільгового стажу або підтвердження атестації. Позивач просить задовольнити позов, оскільки дії відповідача-1 щодо відмови в зарахуванні до пільгового страхового стажу вказаних періодів роботи є протиправними.
Ухвалою суд від 10.07.2024 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, позивачку звільнено від сплати судового збору.
18.07.2024 до суду надійшов відзив на позовну заяву від Головного управління ПФУ в Одеській області (відповідач-1), в якому просить відмовити в задоволенні позову. Відповідно до пункту 4.2 Порядку №22-1, розгляд документів, наданих до заяви від 10.06.2024 для призначення пенсії ОСОБА_1 провадився за принципом "екстериторіальності" Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області. Відповідачем-2 встановлено порушення у веденні трудової книжки позивачки, тому у відповідності до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Факт протиправних дій щодо відмови позивачу з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відсутній. Вимога позивача щодо стягнення судового збору не підлягає задоволенню, оскільки згідно з ч. 2 ст. 73 Закону №1058 забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом. Згідно з ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
ГУ ПФУ у Волинській області (відповідач-2) надало 01.08.2024 до суду відзив на позов, в якому зазначає, що позов ОСОБА_1 є безпідставним та необґрунтованим. Згідно наданих позивачкою документів, її страховий стаж становить 29 років 7 місяців 12 днів, пільговий стаж за Списком № 2 - 7 років 8 місяців 28 днів, стажу на роботах за Списком № 1 немає. До пільгового стажу за Списком №2 не зараховано період роботи з 01.12.2011 по 27.01.2014 та період роботи з 28.01.2014 по 30.11.2016 оскільки відсутня інформація про наявні накази (номер та дата) про результати проведеної атестації робочих місць за умовами праці. За період 01.12.2016 по 28.02.2017 відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу із системи персоніфікованого обліку (форми ОК-5) сплата страхових внесків до Пенсійного фонду України не відображена. відсутність атестації робочих місць та відсутність відомостей про сплату страхових внесків до ПФУ є підставою не зарахування стажу.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 10.06.2024 звернулася до Головного управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2відповідно до ст. 114 Закону №1058-ІV від 09.07.2003 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV).
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Разом із заявою позивачка надала відповідачу копію паспорта громадянина України, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, копію трудової книжки серія НОМЕР_1 від 17 вересня 1986 року, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку №22-1, розгляд документів, наданих до заяви від 10.06.2024 для призначення пенсії ОСОБА_1 провадився за принципом "екстериторіальності" Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області.
17 червня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області було прийнято рішення № 155250029076 про відмову у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, передбаченого пунктом 2 частиною 2 статті 114 Закону №1058-ІУ.
У рішенні про відмову у призначенні пенсії зазначено:
"…Згідно з пунктом 20 цього Порядку (Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637), якщо в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути зазначено: період роботи, що зараховується до спеціального стажу; професію або посаду; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно - комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій російською федерацією України, в районі проведення антитерористичної операції або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування .
Дата та номер наказу, яким затверджено результати проведення атестації робочих місць за умовами праці, відображаються в Реєстрі з 2011 року і є інформацією про документ на підставі якого підприємство надає відомості про стаж роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Згідно наданих до заяви документів, страховий стаж становить 29 років 7 місяців 12 днів, пільговий стаж за Списком № 2 - 7 років 8 місяців 28 днів, пільговий стаж за СП № 1 - відсутній.
До страхового стажу згідно наданих документів не зараховано: період роботи з 01.12.2016 по 28.02.2017, оскільки відсутня сплата страхових внесків в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування;
До пільгового страхового стажу за Списком № 2 не зараховано: період роботи з 01.12.2011 по 27.01.2014, оскільки відсутня інформація про наявні накази (номер та дата) про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці;
До пільгового страхового стажу за Списком № 1 не зараховано: період роботи з 28.01.2014 по 30.11.2016, оскільки відсутня інформація про наявні накази (номер та дата) про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці; період роботи з 01.12.2016 по 28.02.2017, оскільки відсутня сплата страхових внесків в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно наданих документів заявниця набуде право на пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно пункту 2 частини 2 статті 114 Закону № 105В-ІУ після досягнення 57 років…"
Позивачка не погоджується з рішенням про відмову у призначенні пенсії, оскільки період роботи машиністом підіймальних машин , гірничим майстром з повним робочим днем під землею підтверджується записами трудової книжки. Щодо періоду роботи машиністом підіймальних машин на поверхні , то період роботи підтверджуються Реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі-Реєстр ОК-7), атестація робочих місць за умовами праці підтверджується відповідними відомостями з 01.01.2011 по 28.12.2011 наказу № 373 від 18.03.2010 та у період з 31.12.2016 по 28.02.2017 наказу № 12 від 06.04.2013 , записами у трудовій книжці серія НОМЕР_1 від 17 вересня 1986 року.
Тому позивачка звернулась до суду з даним позовом.
Рішення від 17 червня 2024 року Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області № 155250029076 до адміністративного органу вищого рівня (ПФУ) не оскаржувалось.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з'ясувавши обставини справи, суд дійшов наступного.
Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункт 6 абз. 1 статті 92 Конституції України).
Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється зокрема Законами України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII), "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон №1058-IV).
За правилами частини першої статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до частини 4 статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону № 1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно частини 5 статті 45 Закону № 1058-IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії
Унормуванням абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV регламентовано, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Приписи частини 1 статті 114 Закону № 1058-IV визначають, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до норм пункту 2 частини 2 ст.114 Закону за № 1058-ІV, на пільгових умовах за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону №1058-IV жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайнятті виконанням робіт, передбачених Списками №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників затвердженим Кабінетом Міністрів України та право яких з 21.08.1992 підтверджено результатами атестації робочих місць.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, (далі - Порядок №383) встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку №383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Пунктом 10 Порядку №383 установлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком №442 та Методичними рекомендаціями.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку №442 та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, (далі за текстом - Постанова 22-1), визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі за текстом - Порядок №637).
Згідно із пунктом 1 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до пільгового стажу; професія; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких відноситься цей період роботи; відомості про атестацію робочих місць; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка; зайнятість основною роботою протягом повного робочого дня.
В рішенні від 17.06.2024 № 155250029076 вказано, що згідно наданих до заяви документів, страховий стаж становить 29 років 7 місяців 12 днів, пільговий стаж за Списком № 2 - 7 років 8 місяців 28 днів, пільговий стаж за СП № 1 - відсутній.
Відповідачем-2 наданий розрахунок періодів роботи, які були зараховані до загального та пільгового стажу.
Це період 17.09.1986 - 05.09.1988 - вихователька,
09.09.1988 - 06.12.1990 - учениця гірника,
07.12.1990 - 15.04.1991- поверхневий гірник,
16.04.1991 - 16.09.1993 - секретар-машиністка,
17.09.1993- 31.12.2000 - машиніст підйомних машин на поверхні 2 розряду,
01.01.2001 - 30.09.2002 Список № 2, машиніст підйомних машин на поверхні 2 розряду,
01.10.2002- 31.12.2005 машиніст підйомних машин на поверхні 2 розряду ,
01.01.2006- 28.12.2011 Список № 2, машиніст підйомних машин на поверхні 2 розряду
01.01.2012 - 31.03.2013 машиніст підйому на ділянці допоміжного ствола ,
01.04.2013-30.09.2014 машиніст підйому на ділянці допоміжного ствола , гірничий майстер з повним робочим днем під землею
01.05.2015-30.11.2016 гірничий майстер з повним робочим днем під землею.
Як свідчать матеріали справи, позивач під час звернення із заявою про призначення пенсії надав трудову книжку та документи, які підтверджують стаж роботи на посадах, передбачених Списком № 2. Так, трудова книжка ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 у спірні періоди містить записи, що підтверджують роботу позивача на посадах із шкідливими та важкими умовами праці.
Щодо незарахування періоду роботи з 01.12.2016 по 28.02.2017 до загального стажу та стажу за Списком № 1, у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків, суд зазначає наступне. В цей період позивачка працювала (запис 16) починаючи з 28.01.2014 (наказ №161/к від 28.01.2014) гірничим майстром з повним робочим днем під землею на дільницю ВТБ-1 в ОП "Шахтоуправління Свердолвське" ТОВ ДТЕК "СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ", в трудовій книжці є відмітка про наказ про атестацію № 12 від 06.04.2014. Записи трудової книжки позивачки є точними, не мають виправлень та містять відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а саме зазначено про характер виконуваної роботи, зокрема, щодо виконання такої роботи повний робочий день та під землею.
Несплата роботодавцем страхових внесків за вказаний період. Обов'язок сплати страхових внесків по Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (ч.6, 12 статті 20) покладений на страхувальників (підприємців-роботодавців), які є платниками таких внесків. Найнятий працівник не є самостійним платником таких внесків. Отже, періоди роботи, за які підприємство-страхувальник нарахувало застрахованій особі - працівнику заробітну плату та утримало з неї відповідні страхові внески (єдиний внесок), повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того, чи сплатило фактично підприємство-страхувальник ці страхові внески, чи ні. Працівник же не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, яке вчинене роботодавцем платником страхових внесків. Тому відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку (в індивідуальних відомостях про застраховану особу заявника (форма ок-5)) відомостей про сплату підприємством-роботодавцем страхових внесків (єдиного внеску) для нарахування пенсії не є підставою для позбавлення особи права на пенсію.
Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 в справі №208/6680/16-а, від 24.05.2018 в справі № 490/12392/16-а, від 04.09.2018 в справі № 482/434/17, Великої Палати Верховного Суду від 10.02.2021 в справі № 805/3362/17-а, які відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Що стосується не зарахування до пільгового стажу за Списком № 2 періоду роботи 01.12.2011 по 27.07.2014 машиністом підіймальних машин на дільниці допоміжного ствола ОП "Шахта "Довжанська-Капітальна" ООО "ДТЕК "Свердловантрацит" та до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 28.01.2014 по 30.11.2016 гірничим майстром з повним робочим днем під землею на дільниці ВТБ-1 ОП "Шахта "Довжанська-Капітальна" ООО "ДТЕК "Свердловантрацит" у зв'язку з відсутністю інформації про наявні накази (номер та дата) про результати проведеної атестації робочих місць за умовами праці,
Згідно з п. 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Судом встановлено, що в трудовій книжці серія НОМЕР_1 від 17 вересня 1986 року є запис за № 14 про атестацію машиніста підйомних машин , наказ № 2/к від 29.12.2011, а за № 16 у графі 4 є запис про наказ про атестацію № 12 від 06.04.2013.
Крім того, відповідно до Постанови КМУ № 461 від 24.06.2016 року "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах зазначеній у розділі 1 "Гірничі роботи", частина 1 "Відкриті гірничі роботи та роботи на поверхні" професії позивачки "машиніст підіймальних машин" належить саме до Списку № 2.
Суд також приймає до уваги наявність у позивачки наступних документів, які підтверджують роботу на зазначеній посаді машиніста підіймання: посвідчення № 790 від 12.06.2008, в якому у розділі 4 наявні позначки про проходження щорічного інструктажу по техніці безпеці у період часу з 29.10.2008 року по 23.10.2013 рік із зазначенням займаної посади - машиніст підіймання;
- посвідчення б/н від 04.10.2010 року із зазначенням займаної посади позивачки - машиніст підіймання, в якому наявні позначки про результати перевірки знань з охорони праці у період з 04.10.2010 року по 23.10.2013 рік, результати перевірки знань з технології робіт у період з 04.10.2010 року по 23.10.2013 рік, результати перевірки знань правил пожежної безпеки у період з 04.10.2010 року по 23.10.2013 рік, результати медичного огляду у період з 22.06.2010 року по 24.05.2010 рік.
Відповідно до Постанови КМУ № 461 від 24.06.2016 року "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах зазначеній у розділі 1 "Гірничі роботи", частина 1 "Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень" працівники: зайняті повний робочий день на підземних роботах, про таку професію позивачки свідчить запис у трудовій книжці № 16, таким чином посада позивачки "горний майстер" з повним робочим днем під землею на дільниці ВТБ-1 належить до Списку № 1.
Згідно ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що посвідчує стаж роботи, є трудова книжка. Коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Згідно п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи.
Тобто, з огляду на це відповідач-2 взагалі не мав правових підстав вимагати від позивача надання додаткових довідок про підтвердження пільгового стажу, адже у позивача мається трудова книжка, в якій маються усі відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, у трудовій книжці пільговий характер праці зазначений, є записи про роботу з повним робочим днем під землею, крім того у відповідних записах немає жодних виправлень, помарок тощо, які б могли привести до сумніву у справжності записів.
Суд зазначає, що відповідачем-2 в рішенні від 17.06.2024 №155250029076 взагалі не обгрунтовано причини не зарахування періодів роботи машиністом підйомних машин з 16.09.1993 по 31.12.2000, з 01.10.20002 по 31.12.2005 до пільгового стажу за Списком № 2.
Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 17.06.2024 №155250029076 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 є неправомірним та підлягає скасуванню.
Суд дійшов висновку, що у відповідача-2 були відсутні підстави для незарахування до пільгового страхового стажу позивача період роботи машиністом підіймальних машин на поверхні з 16.09.1993 по 27.01.2014 , період роботи гірничим майстром з повним робочим днем під землею з 28.01.2014 по 21.03.2017, а тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Але належним відповідачем є ГУ ПФУ у Волинській області, яке за принципом екстериторіальності розглянуло заяву позивачки та прийняло оскаржуване рішення. Натомість, ГУ ПФУ в Одеській області не здійснювало розгляд заяви позивачки, не приймало рішення про відмову у призначенні пенсії, а тому відсутні правові та фактичні обставини для покладання на нього обов'язку щодо зарахування стажу. Згідно з пунктом 4.10 розділу IV Порядку №22-1 ГУ ПФУ в Одеській області визначено як суб'єкт, який буде здійснювати виплату пенсії позивачу за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання. Отже, позовні вимоги до нього заявлені безпідставно.
Керуючись положеннями частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне обрати належний спосіб захисту порушеного права позивача шляхом зобов'язати відповідача-2 зарахувати до пільгового страхового стажу позивача періоди роботи на посаді за Списком № 2 з 16.09.1993 по 27.01.2014 , та на посаді за Списком № 1 з 28.01.2014 по 21.03.2017, саме такий спосіб захисту, на думку суду, є ефективним для захисту порушених прав позивача, який у повній мірі сприятиме їх відновленню.
Щодо вимоги про зобов'язання призначити ОСОБА_1 за її заявою від 10.06.2024 , пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , то суд зазначає наступне. Статтею 58 Закону №1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії. Отже, суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати пільговий та страховий стаж позивача.
За наслідками розгляду заяви пенсійний орган повинен прийняти відповідне рішення, яке повинно бути вмотивованим. У цій же справі відповідач-2, відмовляючи позивачці у призначенні пенсії , не надав оцінку відомостям, наявним або відсутнім у трудовій книжці позивачки, в той час як суд, як орган уповноважений виключно на перевірку законності та обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, позбавлений можливості приймати таке рішення, оскільки це буде свідчити про перебирання на себе судом повноважень, наданим виключно органам Пенсійного фонду.
Оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області безпідставно, внаслідок помилкового тлумачення норм чинного законодавства, встановлено відсутність у позивачки пільгового стажу , у зв'язку з чим зроблено передчасний висновок щодо відсутності у неї права на пенсію за віком на пільгових умовах, належним способом захисту порушеного права позивачки є зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.06.2024 та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Частиною 2 ст. 2 КАС України, передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для часткового задоволення позову.
Позивачка звільнена від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 2-9, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 17 червня 2024 року №155250029076 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , на підставі заяви від 10.06.2024.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до стажу на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 за Списком № 2 період роботи машиністом підіймальних машин на поверхні ОАО "Шахта "Довжанська-Капітальна" з 16.09.1993 по 27.02.1995 , період роботи машиністом підіймальних машин на поверхні ОАО "Шахта "Довжанська-Капітальна ДП ГХК "Свердловантрацит" з 28.02.1995 по 28.12.2011 , період роботи машиністом підіймальних машин на дільниці допоміжного ствола ОП "Шахта "Довжанська-Капітальна" ООО "ДТЕК "Свердловантрацит" з 29.12.2011 по 24.03.2013 , період роботи машиністом підіймальних машин на дільниці стаціонарного устаткування № 6 ВП "Шахтоуправління Сверддовське" ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" з 25.03.2013 по 27.01.2014 , за Списком № 1 період роботи гірничим майстром з повним робочим днем під землею на дільниці ВТБ-1 ОП "Шахта "Довжанська-Капітальна" ООО "ДТЕК "Свердловантрацит" з 28.01.2014 по 21.03.2017.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.06.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА