23 грудня 2024 року м. Київ 480/9355/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Дудін С.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " та Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, скасування дисциплінарного стягнення та зобов'язання вчинити певні дії,
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " м.Суми через ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним та скасування наказу, скасування дисциплінарного стягнення та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 29.10.2024 передано матеріали справи №480/9355/24 до Київського окружного адміністративного суду.
03.12.2024 матеріали справи надішли на адресу Київського окружного адміністративного суду.
18.12.2024 на адресу суду через систему "Електронний суд" від позивача надійшла уточнена позовна заява, в якій в якості відповідачів вказані Оперативно-тактичне угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " та Військова частина НОМЕР_1 .
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
З'ясовуючи відповідність позовної заяви вказаним вимогам, суд зазначає наступне.
Згідно з положеннями частини першої статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу адміністративного судочинства України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що Кодекс адміністративного судочинства України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
Тобто, якщо предметом адміністративної справи є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.
З огляду на предмет позову, у даному випадку, застосуванню підлягають положення ч.1 ст.25 Кодексу адміністративного судочинства України (територіальна підсудність справи за вибором позивача).
Як вбачається з позовної заяви, місцем реєстрації позивача вказано: АДРЕСА_1 .
Місцезнаходженням Оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " є: АДРЕСА_2 , а Військової частини НОМЕР_1 є: АДРЕСА_3 .
Отже, вирішення спору за місцем реєстрації позивача та місцезнаходженням Військової частини НОМЕР_1 має здійснюватися окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на Одеську область (Одеський окружний адміністративний суд), а за місцезнаходженням Оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " має здійснюватися окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на АДРЕСА_4 (Чернігівським окружним адміністративним судом).
У той же час, позивач звернувся з цим позовом спочатку до Сумського окружного адміністративного суду, який передав справу за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого згідно Додатку № 1 до Указу Президента України від 16.11.2004 №1417/2004 “Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі» розповсюджується на територію Київської області та відповідно до Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 №2825-IX - на м.Києв (до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду).
За таких обставин та враховуючи те, що місцем реєстрації позивача та місцезнаходження Військової частини НОМЕР_1 є Одеська область, а місцезнаходженням Оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " є АДРЕСА_4 , дана справа не підсудна Київському окружному адміністративному суду, оскільки розгляд даної справи має здійснюватись за правилами територіальної підсудності окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на Одеську область (Одеським окружним адміністративним судом), або окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на м.Чернігів, Чернігівської області (Чернігівським окружним адміністративним судом).
Згідно з пунктом другим частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до частин шостої та восьмої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відповідно до частини першої статті 318 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Отже, порушення окружним адміністративним судом правил як предметної так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує його направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Отже, враховуючи підсудність даної справи одночасно як Одеському окружному адміністративному суду (за місцем проживання позивача та місцезнаходженням відповідача), так і Чернігівському окружному адміністративному суду (за місцезнаходженням відповідача), суд вважає за необхідне передати адміністративну справу до Одеського окружного адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого поширюється за місцезнаходження позивача та одного з відповідачів - Військової частини НОМЕР_1 .
Керуючись статтями 25, 26, 29, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративну справу №480/9355/24 за позовом ОСОБА_1 до Оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " та Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, скасування дисциплінарного стягнення та зобов'язання вчинити певні дії, - передати за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
2. Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
3. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Дудін С.О.