Рішення від 23.12.2024 по справі 280/9455/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2024 року Справа № 280/9455/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Тетерюк Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ),

Комісії з розгляду питань надання відстрочки військовозобов'язаним ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 )

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 1, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), Комісії з розгляду питань надання відстрочки військовозобов'язаним ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 2, Комісія) в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 та Комісії з розгляду питань надання відстрочки військовозобов'язаним ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від 15.06.2024 року про надання відстрочки від мобілізації на підставі п.1 ч.3 статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 та Комісію з розгляду питань надання відстрочки військовозобов'язаним ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_3 , від 15.06.2024 року про надання відстрочки від мобілізації на підставі п.1 ч.3 статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, та прийняти рішення щодо надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Позовна заява подана представником позивача адвокатом Харьковим В.О., який діє на підставі ордеру про надання правничої допомоги серія АР №1192597 від 10.10.2024.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач навчається на денній формі навчання в Комунальному закладі вищої освіти «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради, у зв'язку з чим вважає, що має право на відстрочку від призиву за мобілізацією в особливий період. З метою отримання відстрочки від призову на військову службу відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII) позивачем 15.06.2024 було направлено до відповідачів заяву, однак рішення щодо її розгляду так і не отримано позивачем. Позивач зазначає, що станом на час звернення до суду відсутні докази розгляду заяви про відстрочку за мобілізацією, чи прийняття Комісією відповідного рішення. Крім того, відповідачем не надано доказів того, що ним було передано заяву позивача разом з копіями доданих до неї документів голові Комісії. Отже з метою розгляду заяви та прийняття відповідного рішення, позивач звернувся до суду із цим позовом. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 15.10.2024 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

29.10.2024 представник відповідача 1 подав заяву про закриття провадження у справі №280/9455/24, в якій посилається на те, що 28.06.2024 року, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 щодо надання відстрочки згідно п. 2 ч. 1 ст. 23 Закону №3543-XII комісією з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_4 , було прийнято рішення про задоволення заяви, на підставі чого була складена довідка про надання відстрочки №446/201 від 28.06.2024 року. Однак, за отриманням вищевказаної довідки ані ОСОБА_1 , ані його представник до ІНФОРМАЦІЯ_1 не зверталися. Отже, на день подачі позовної заяви (11.10.2024) заява ОСОБА_1 щодо надання відстрочки вже була розглянута та по ній було прийняте відповідне рішення, відповідно права ОСОБА_1 не були порушені й підстав звертатися до суду не було. На підтвердження вказаних обставин надано копію довідки №446/201 від 28.06.2024.

31.10.2024 представником позивача, адвокатом Харьковим В.О. подано додаткові пояснення по справі, в яких зазначено, що позивач, який навчається на денній формі навчання у Комунальному закладі вищої освіти «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради, має право отримати відстрочку від призову за мобілізацією на особливий період у відповідності до п.1 ч.3 ст. 23 Закону №3543-XII на строк до завершення здобуття освіти, а саме - до 30.06.2027. Оскільки відповідачем згідно довідки від 28.06.2024 № 466/201 було надано відстрочку від призову за мобілізацією позивачу на строк тільки до 11.08.2024, між позивачем та відповідачами існує спір про право на отримання відстрочки на весь період навчання, до завершення здобуття освіти, а саме, - до 30.06.2027. Тому вказаний спір про право на відстрочку від мобілізації має бути розглянутим і вирішеним судом у справі № 280/9455/24. Просив суд відмовити у заяві представника відповідача про закриття провадження по справі.

04.11.2024 позивач подав уточнений адміністративний позов.

Ухвалою суду від 06.11.2024 відмовлено в прийнятті до розгляду уточненої позовної заяви по справі №280/9455/24.

Ухвалою суду від 11.11.2024 відмовлено у задоволенні заяви відповідача 1 про закриття провадження у справі.

Копія ухвали про відкриття провадження у справі від 15.10.2024, а також копія позовної заяви з додатками вручені відповідачу 1 з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи 11.10.2024 та 16.10.2024 відповідно.

Крім того, копія ухвали про відкриття провадження у справі від 15.10.2024, а також копія позовної заяви з додатками вручені відповідачу 2 належним чином 30.10.2024, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, долучене до матеріалів справи.

Протягом строків, визначених частиною 1 статті 261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відзиви не подано.

Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.

Відповідно до Витягу з наказу Комунального закладу вищої освіти «Хортицька навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради №198/од від 09.08.2023, ОСОБА_1 , зарахований з 01.09.2023 студентом 1 курсу очної денної форми здобуття освіти, факультету реабілітаційної педагогіки, спеціальність 013 початкова освіта.

15.06.2024 позивач звернувся до Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про надання відстрочки від мобілізації відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону № 3543-XII.

До заяви позивачем додано:

довідку від 04.06.2024 № 1607 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, виданої Комунальним закладом вищої освіти «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради, на 1 арк. в 1 прим.;

нотаріально завірену копію Довідки від 15.05.2024 №01-22/628 Додаток 20 до Положення про те, що ОСОБА_1 у 2023 році вступив до комунального закладу вищої освіти «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради, на 1 арк. в 1 прим.;

нотаріально завірену копію витягу з наказу про зарахування на навчання Форма № Н-1.03.1 від 09.08.2023 № 198/од виданого Комунальним закладом вищої освіти «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради, на 1 арк. в 1 прим.;

нотаріально завірену копію додатку до наказу про зарахування на навчання форми №Н-1.03.2 від 09.08.2023 № 198/од виданого Комунальним закладом вищої освіти «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради, на 1 арк. в 1 прим.;

нотаріально завірену копію паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Хортицьким РВ УМВС України в Запорізькій області, 01 серпня 2006 року, на 3-х арк. в 1 прим.;

нотаріально завірену копію картки платника податків від 13.12.1999 реєстраційний номер 3307907034, на 1 арк. в 1 прим.;

нотаріально завірену копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного від 05.07.2018 року № 2/880 виданого ІНФОРМАЦІЯ_5 на 1 арк. в 1 прим.

Заяву позивача від 15.06.2024 отримано ІНФОРМАЦІЯ_6 18.06.2024, про що свідчить копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, долученого до позовної заяви.

08.08.2024 представник позивач звернувся до Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 із адвокатським запитом в якому просив надати інформацію щодо стадії розгляду заяви ОСОБА_1 , щодо надання відстрочки від призиву за мобілізацією у особливий період відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону № 3543-XII, втім відповіді також надано не було.

Не отримавши відповідь за результатами розгляду заяви про надання відстрочки від мобілізації відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону № 3543-XII, позивач звернувся до суду з цим позовом, вважаючи бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації протиправною.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан з 24.02.2022, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та триває до теперішнього часу.

Згідно із положеннями ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.12.2015 №389-VIII (далі - Закон №389-VIII) воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).

Частиною 1 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ, визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Відповідно до ч.ч.2, 4 ст. 2 Закону № 2232-ХІІ, проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.

Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно абз.1 ч.1 ст. 22 Закону № 3543-XII громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Частина 5 ст. 22 Закону № 3543-XII передбачає, що призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Поряд з цим, статтею 23 Закону №3543-ХІІ передбачені підстави відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідно до п.1 ч. 3 ст. 23 Закону № 3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають, крім іншого, здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

За змістом положень пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема:

ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;

розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Згідно з пунктом 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

Процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення визначає Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі - Порядок №560).

Відповідно до пункту 56 Порядку № 560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Згідно з пунктом 57 Порядку № 560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації. (пункт 58 Порядку №560).

Згідно з пунктом 60 Порядку №560, комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що до повноважень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить оформлення військовозобов'язаним відстрочки від призову під час мобілізації в особливий період. З метою реалізації права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації особа повинна надати військово-обліковий документ та інші документи, за результатами розгляду яких військовими органами комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку приймається рішення про наявність або відсутність в особи права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Так, відповідачем до матеріалів справи надано Довідку від 28.06.2024 №466/201 за результатами розгляду заяви позивача, за змістом якої ОСОБА_1 надано відстрочку від призиву на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» до 11.08.2024.

Таким чином, судом встановлено, що позивачем 15.06.2024 реалізовано право на подання заяви з метою отримання відстрочки від призиву на військову службу під час мобілізації, на особливий період, яка розглянута відповідачем з прийняттям позитивного рішення та наданням довідки.

При цьому, підстави не направлення та не отримання зазначеної довідки позивачем, а також її зміст, не є предметом розгляду в межах даної справи, а тому судом в межах даної справи не досліджуються.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Оскільки у даній справі в межах спірних правовідносин не встановлено протиправної бездіяльності відповідачів щодо не розгляду заяви позивача від 15.06.2024 про надання відстрочки від мобілізації на підставі п.1 ч.3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги не знайшли свого підтвердження матеріалами справи, є не обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про відмову в задоволені позову.

З урахуванням положень статті 139 КАС України, у зв'язку з відмовою в позові розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст.2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), Комісії з розгляду питань надання відстрочки військовозобов'язаним ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 23.12.2024.

Суддя М.О. Семененко