Рішення від 23.12.2024 по справі 260/5785/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2024 року м. Ужгород№ 260/5785/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просив:

1) визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 в період з 24 лютого 2022 року по 20 травня 2023 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань грошової премії, грошової допомоги для оздоровлення, щорічної основної відпустки, додаткової відпустки, одноразової грошової допомоги при звільнені, премії визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 р., встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 01.01.2023 на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року №44;

2) зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення за період з 24 лютого 2022 року по 20 травня 2023 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань грошової премії, грошової допомоги для оздоровлення, щорічної основної відпустки, додаткової відпустки, одноразової грошової допомоги при звільнені премії визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 р., встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023 на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44;

3) визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у видачі оновленої довідки щодо ОСОБА_1 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704;

4) зобов'язати Військову частішу НОМЕР_1 видати на ім'я ОСОБА_1 оновлену довідку про розмір грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що враховується для перерахунку пенсії заявника, з урахуванням перерахунку грошового забезпечення, відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, ст. 9 Закону України від 20.12.1991 р. №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, в тому числі процентної надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби), доплати, підвищення)) та премії у відсотках, встановлених станом на день звільнення за відповідною або аналогічною посадою, з якої його було звільнено з військової служби із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом за 1 січня відповідного календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01 січня відповідного календарного року) на відповідні тарифні коефіцієнти, та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум за відповідною або аналогічною посадою, з якої його було звільнено з військової служби, для здійснення обчислення та перерахунку з дня звільнення пенсії та подати до відповідного Головного управління Пенсійного фонду України вказану довідку.

Ухвалою від 03.09.2024 судом було роз'єднано дану адміністративну справу в поданій позивачем редакції у самостійні провадження, в ході якого, в тому числі, виокремлено в самостійне провадження, що розглядається в межах адміністративної справи №260/5785/24 позовні вимоги в наступній частині:

1) визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у видачі оновленої довідки щодо ОСОБА_1 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704;

2) зобов'язати Військову частішу НОМЕР_1 видати на ім'я ОСОБА_1 оновлену довідку про розмір грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що враховується для перерахунку пенсії заявника, з урахуванням перерахунку грошового забезпечення, відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, ст. 9 Закону України від 20.12.1991 р. №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, в тому числі процентної надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби), доплати, підвищення)) та премії у відсотках, встановлених станом на день звільнення за відповідною або аналогічною посадою, з якої його було звільнено з військової служби із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом за 1 січня відповідного календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01 січня відповідного календарного року) на відповідні тарифні коефіцієнти, та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум за відповідною або аналогічною посадою, з якої його було звільнено з військової служби, для здійснення обчислення та перерахунку з дня звільнення пенсії та подати до відповідного Головного управління Пенсійного фонду України вказану довідку.

Заявлені позовні вимоги в частині зобов'язання видати нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для призначення/перерахунку пенсії позивача, аргументує тим, що підвищення грошового забезпечення, згідно із законодавчими нормами, є підставою для перерахунку пенсії колишнього військовослужбовця. При призначенні пенсії за вислугу років та по інвалідності подаються, серед іншого, грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення, та довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримав протягом 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби. Тому, враховуючи невірне нарахування та виплату грошового забезпечення, вважає, що відповідач зобов'язаний видати нову довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та направити таку до органу Пенсійного фонду України.

29 серпня 2024 року відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву №2558 від 20.08.2024, в якому проти заявлених позовних вимог заперечив. Так, зокрема, зазначає, що після скасування постановою Шостого апеляційного адміністративного суду №826/6453/18 від 29.01.2020 п. 6 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 жодних інших нормативно-правових актів не приймалося. Зокрема, зміст приміток до Додатків 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 не було приведено у відповідність з нормою п. 4 цієї постанови. З огляду на що вважає, що у відповідача відсутні підстави для перерахунку грошового забезпечення позивача. При цьому наголошує на тому, що примітка до нормативно-правового акту носить виключно інформаційний характер та не може містити норм права.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що старший лейтенант ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) з 24 лютого 2022 року по 05 червня 2023 року проходив військову службу у зв'язку з мобілізацією у військовій частині НОМЕР_1 .

Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 №122 від 05.06.2023 ОСОБА_1 , звільненого наказом командира Військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) від 25.05.2023 №340 з військової служби у відставку за станом здоров'я, з 05 червня 2023 року виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

07 липня 2023 року ІНФОРМАЦІЯ_1 надіслав на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - ГУ ПФУ в Закарпатській області) документи для розгляду та прийняття рішення щодо призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, передбаченої Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», серед яких: грошовий атестат №1885 від 24.06.2023, довідка про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії №11 від 26.06.2023 та довідка про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення) та премії для обчислення пенсії, відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абз. 8 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (зі змінами), що видані Військовою частиною НОМЕР_1 .

За результатами розгляду вищезазначених документів ГУ ПФУ в Закарпатській області призначило з 06 червня 2023 року ОСОБА_1 пенсію по інвалідності за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 100% грошового забезпечення, що підтверджується протоколом від 06.06.2023 за пенсійною справою №0701009110.

04 квітня 2024 року представник ОСОБА_1 звернулася до Військової частини НОМЕР_1 із заявою, в якій просила перерахувати та виплатити ОСОБА_1 , починаючи з 24 лютого 2022 року по 05 червня 2023 року грошове забезпечення з врахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на відповідний рік, а також видати на ім'я ОСОБА_1 оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії заявника, з урахуванням перерахунку грошового забезпечення, відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, в тому числі процентної надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби), доплати, підвищення)) та премії у відсотках, встановлених станом на день звільнення за відповідною або аналогічною посадою, з якої його було звільнено з військової служби із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом за 1 січня відповідного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт за відповідною посадою, яку займає заявник, для здійснення обчислення та перерахунку з дня звільнення пенсії та подати до відповідного Головного управління Пенсійного фонду України вказану довідку.

За результатами розгляду такої заяви листом №1094 від 15.04.2024 Військова частина НОМЕР_1 повідомила представника Свергуна М.О., що при розрахунку грошового забезпечення був застосований розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2018 року в сумі 1762,00 грн, що відповідає чинній редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а тому підстав для проведення перерахунку такого немає.

Не погоджуючись з правильністю розрахунку розміру грошового забезпечення під час проходження військової служби у Військовій частині НОМЕР_1 , ОСОБА_1 звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за №2262-XII (далі - Закон №2262).

Так, ст. 18 Закону №2262 передбачено, що пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

Згідно ст. 23 Закону №2262 в разі наявності у особи з інвалідністю з числа осіб з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років (пункт «а» статті 12), пенсія по інвалідності може призначатися їм у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги (пункт «а» статті 13).

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону №2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок).

Так, п. 2 розділ І Порядку визначено, що заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України, за останнім місцем служби.

Згідно п. 2 розділу ІІ Порядку до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються, серед іншого, такі документи:

- подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом);

- грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 8 до цього Порядку).

Судом встановлено, що при зверненні за призначенням ОСОБА_1 пенсії по інвалідності до ГУ ПФУ в Закарпатській області були подані, серед іншого, грошовий атестат №1885 від 24.06.2023, довідка про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії №11 від 26.06.2023 та довідка про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення) та премії для обчислення пенсії, відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абз. 8 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (зі змінами), що видані Військовою частиною НОМЕР_1 .

Розмір складових грошового забезпечення, що зазначено в таких довідках, розрахований Військовою частиною НОМЕР_1 з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року в сумі 1762,00 грн.

Поряд з цим, позивач вважає, що розмір грошового забезпечення за час проходження військової служби у зв'язку з мобілізацією з 24 лютого 2022 року по 20 травня 2023 року повинен був бути розрахований шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 р., на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

З огляду на зазначене ОСОБА_1 вважає протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у видачі оновленої довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону №2262.

Поряд з цим, оскаржуючи протиправну бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у видачі довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, що подається для призначення пенсії, представник ОСОБА_1 - адвокат Єрьоміна В.А. просить суд зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 видати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що враховується для перерахунку пенсії заявника, з урахуванням перерахунку грошового забезпечення, відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262.

З цього приводу суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Норми Закону №2262 та Порядку передбачають різний механізм звернення до органу Пенсійного фонду України за призначенням та перерахунком пенсії. Такі регулюються різними статтями Закону №2262 та передбачаються подання іншого пакету документів.

Зокрема, при призначенні пенсії до територіального органу Пенсійного фонду України подається довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії, сформована за формою, затвердженою Додатком 8 до Порядку. Така довідка видається військовою частиною, з якої особу було звільнено.

Поряд з цим, для здійснення перерахунку пенсії на підставі ст. 63 Закону №2262 довідка видається за формою, затвердженою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, відносно колишніх військовослужбовців Збройних Сил України територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Із заявлених позовних вимог неможливо достеменно встановити, яку саме довідку хоче отримати позивач, оскільки такі суперечать одна одній. Отже, позовні вимоги не можуть бути задоволені у заявленому позивачем вигляду.

Одними з основних принципів адміністративного судочинства є передбачені ст. 9 КАС України принципи змагальності сторін та диспозитивності.

Так, ч.ч. 1 - 3 зазначеної статті передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.

Незважаючи на неправильне формулювання заявлених позовних вимог, що не дозволяє достеменно встановити позицію позивача щодо порушених суб'єктом владних повноважень його прав та обраних шляхів їх захисту, суд вважає за необхідне роз'яснити наступне.

У разі, якщо позивач вбачає порушення своїх прав у відмові видати довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, що подається для призначення пенсії (про що свідчить п. 4 прохальної частини позовної заяви), то така позовна вимога не може бути задоволена з огляду на те, що по суті Військова частина НОМЕР_1 питання видачі оновленої довідки взагалі не розглядала, а у наданні такої не відмовляла.

Так, листом №1094 від 15.04.2024, на який представник позивача посилається в якості такої відмови, Військова частина НОМЕР_1 повідомила заявника про порядок проведеного розрахунку грошового забезпечення та використаний при цьому прожитковий мінімум, що, на думку відповідача, відповідає положенням постанов Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 та №103 від 21.02.2018.

Тобто на момент виникнення спірних правовідносин питання видачі оновленої довідки для призначення пенсії фактично не було спірним, оскільки відомості такої безпосередньо залежать від виплаченого військовослужбовцю грошового забезпечення за час проходження військової служби.

Не погоджуючись з правильністю визначення прожиткового мінімуму для розрахунку його грошового забезпечення під час проходження військової служби, ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.10.2024 в адміністративній справі №260/4942/24 Військову частину НОМЕР_1 було зобов'язано здійснити перерахунок грошового забезпечення, а також грошової допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань ОСОБА_1 за період з 24 лютого 2022 року по 18 липня 2022 року, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 р., на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року №44.

Однак, як вбачається Комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду», таке рішення було оскаржено в апеляційному порядку та не набрало законної сили.

Поряд з цим, суд звертає увагу позивача на те, що норми ст. 370 КАС України регламентують обов'язковість судових рішень.

Вказане означає, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Станом на день розгляду даної адміністративної справи в суду відсутні докази того, що у разі набрання рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.10.2024 №260/4942/24 законної сили, Військова частина НОМЕР_1 відмовить ОСОБА_1 у видачі оновленої довідки за формою, затвердженою Додатком 8 до Порядку, з урахування перерахованого розміру грошового забезпечення.

В свою чергу до набрання вказаним вище рішення суду законної сили, тим більше, на момент звернення до суду з даним позовом, у відповідача не виникало обов'язку видати нову довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії, що подається для призначення пенсії, оскільки питання визначення розміру грошового забезпечення було спірним.

Суд зазначає, що захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення, що має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами. Порушення прав, свобод чи інтересів особи - це фактичний наслідок протиправного рішення, дії чи бездіяльності відповідного органу щодо неї. Моментом порушення є момент прийняття рішення, вчинення дій чи бездіяльності, які породжують або можуть породити в майбутньому негативні наслідки. Іншими словами, таке рішення (дії чи бездіяльність) є юридичним фактом, котрий має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами.

Кодексом адміністративного судочинства України не встановлено можливості захисту порушених прав та інтересів осіб на майбутнє, а судове рішення не повинно містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та про зобов'язання відповідача вчинити чи утриматись від вчинення певних дій на майбутнє.

Вказані правові позиції містяться, зокрема, в постановах Верховного Суду від 21.02.2018 по справі №826/15718/16, від 24.04.2018 по справі №167/592/17, від 31.07.2018 по справі №348/9/17, від 23.10.2018 по справі №344/4560/17, від 14.02.2019 по справі №362/7962/15-а.

З огляду на вищезазначене суд вважає таку позовну вимогу передчасною.

У разі ж, якщо позивач вбачає порушення своїх прав у відмові видати довідку про розмір грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що враховується для перерахунку пенсії заявника (про що свідчить п. 5 прохальної частини позовної заяви), то така позовна вимога не може бути задоволена з огляду на те, що Військова частина НОМЕР_1 не є належним уповноваженим органом для видачі таких довідок.

Більше того, ст. 63 Закону №2262 передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Жодних доказів та обґрунтувань наявності підстав для перерахунку пенсії в порядку ст. 63 Закону №2262, що є необхідною передумовою для видачі оновленої довідки, ОСОБА_1 не надає, а судом таких обставин не встановлено. Тому підстав для зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 видати позивачу оновлену довідку для проведення перерахунку його пенсії, на думку суду, немає.

Отже, провівши правовий аналіз законодавчих норм, що регулюють спірні правовідносини, крізь призму встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Питання розподілу судових витрат судом не вирішується з огляду на відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_3 ) до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяР.О. Ващилін