23 грудня 2024 рокум. Ужгород№ 260/5619/24
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не здійснення ОСОБА_1 нарахування та виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовця під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 за період з 01 квітня 2015 року до 22 квітня 2016 року із застосуванням базового місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року; 2) зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення військовослужбовця під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 за період з 01 квітня 2015 року до 22 квітня 2016 року із застосуванням базового місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року із врахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на переконання позивача, індексація його грошового забезпечення відповідачем обчислена з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки базовим місяцем для нарахування такої за період з 01.04.2015 по 22.04.2016 повинен бути січень 2008 року з огляду на незмінність посадових окладів військовослужбовців.
08 жовтня 2024 року до Закарпатського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого заявлені позовні вимоги вважає безпідставними. Так, зокрема, зазначає, що за час проходження військової служби позивачеві виплачувалось грошове забезпечення та інші виплати, передбачені законодавством, в тому числі індексація. Тому підстав для розрахунку індексації грошового забезпечення з урахуванням базового місяця січень 2008 немає. Заявляє, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України №1013 Міністерством оборони України в грудні 2015 року збільшено грошове забезпечення військовослужбовців за рахунок щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема премії. Тому подальше обчислення індексу споживчих цін проводилось з січня 2016 року. Окрім того, вважає передчасним позов в частині визначення базового місяця нарахування індексації за відсутності доказів звернення позивача до військової частини з відповідною заявою.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) проходив військову службу в Збройних Силах України, зокрема, у період з 22 квітня 2015 року по 22 квітня 2016 року у Військовій частині НОМЕР_1 .
Так, наказом командира військової частини польова пошта НОМЕР_2 (т.в.о. начальника штабу - першого заступника командира військової частини НОМЕР_1 ) №83 від 22.04.2015 капітана ОСОБА_1 , призначеного на посаду кулеметного взводу військової частини польова пошта НОМЕР_2 , з 22 квітня 2015 року зараховано до списків особового складу частини та всі види забезпечення.
Наказом командира військової частини польова пошта НОМЕР_2 (т.в.о. начальника штабу - першого заступника командира військової частини НОМЕР_1 ) №87 від 22.04.2016 капітана ОСОБА_1 , командира кулеметного взводу роти вогневої підтримки, з 22 квітня 2016 року виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
ОСОБА_1 стверджує, що за період проходження військової служби у Військовій частині НОМЕР_1 його грошове забезпечення, зокрема, індексація, розраховувалось з порушенням законодавчих норм, а саме: без врахуванням базового місяця нарахування індексації - березень 2008 року.
Однак на надісланий запит на отримання публічної інформації з проханням повідомити про порядок проведеного нарахування та надати довідку-розрахунок індексації ОСОБА_1 відповіді не отримав.
Вважаючи дії відповідача щодо не нарахування та не виплати індексації його грошового забезпечення протиправними, з метою захисту права на одержання винагороди за працю у належному розмірі ОСОБА_1 звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20.12.1991, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення згідно з положеннями ч. 2 зазначеної статті входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Абз. 2 ч. 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Порядок, об'єкти та підстави проведення індексації грошових доходів населення регламентуються нормами Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон №1282).
При цьому, ст. 2 Закону №1282 визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до ст. 9 Закону №1282 індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно з ст. 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
До 01 січня 2016 року Закон №1282 діяв в редакції, яка передбачала, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
З 01 січня 2016 року змінився алгоритм нарахування індексації. Так, згідно ч. 1 ст. 4 Закону №1282 індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (ч.ч. 3, 4 ст. 4 Закону).
Нормами ст. 6 Закону №1282 встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Позивач вважає, що при розрахунку індексації його грошового забезпечення за період з квітня 2015 року по квітень 2016 року включно відповідачем мав бути застосований як базовий місяць січень 2008 року, оскільки саме в цьому місяці відбулася зміна розміру посадових окладів військовослужбовців на законодавчому рівні, який залишався незмінним до березня 2018 року.
Поряд з цим суд не може погодитися з наведеним позивачем порядком визначення базового місяця для розрахунку індексації за період до грудня 2015 року з огляду на наступне.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок) (в редакціях, чинних станом на день виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п.5 Порядку (в редакції, яка діяла до 01 грудня 2015 року), у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Тобто базовим місяцем вважався той місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної заробітної плати, пенсій, стипендій виплат із соціального страхування чи зростання грошових доходів населення без перегляду їхніх мінімальних розмірів (за рахунок постійних складових зарплати).
На ці особливості попереднього правового регулювання Верховний Суд звертав увагу у постановах від 19 травня 2022 року у справі №200/3859/21, від 23 березня 2023 року у справі № 400/3826/21 та від 06 квітня 2023 року у справі №380/166/21.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова №1013) були внесені значні зміни у вищевказаний Порядок, у зв'язку з чим з 01 грудня 2015 року вступили в дію нові правила індексації заробітної плати.
Так, за змістом п. 5 Порядку (в редакції Постанови №1013) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції під час визначення розміру підвищення грошових доходів у зв'язку з індексацією враховується рівень такого підвищення.
Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить розмір підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом.
Тобто, з прийняттям вищевказаної Постанови №1013 змінилась процедура визначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Таким місяцем (базовим) є той місяць, в якому відбулось підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці.
Отже, відповідно до положень Порядку січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.12.2015 по 22.04.2016.
При цьому суд зазначає, що зміни до Порядку, внесені Постановою №1013, застосовуються лише з 01.12.2015, оскільки її норми не мають зворотної дії в часі.
Разом з тим, спірний період з 22 квітня 2015 року (зарахування позивача до складу Військової частини НОМЕР_1 ) по 30 листопада 2015 року стосується часу, коли діяли норми Порядку, в редакції, яка діяла до прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №1013, відповідно до якої базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення був, в тому числі, місяць зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів.
Тобто, встановлення базового місяця в період, що оскаржується, не залежало лише від підвищення окладу військовослужбовців. Встановлення базового місяця відповідно до Порядку (в редакції, чинній у вищевказаний період) перебувало в залежності від загального підвищення доходу військовослужбовця, зокрема, при введені додаткових щомісячних виплат, винагород, премій тощо.
На вказані особливості попереднього правового регулювання Верховний Суд звертав увагу в постановах від 19 травня 2022 року у справі №200/3859/21, від 06 квітня 2023 року у справі №380/12370/21.
Суд зазначає, що у спірному періоді (квітня 2015 року - листопад 2015 року) ключовим є те, що при проведенні індексації до часу прийняття Постанови №1013 базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення був місяць зростання грошових доходів військовослужбовця (в тому числі у зв'язку із встановленням надбавок, виплати премії), а не місяць, в якому відбулось підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає військовослужбовець.
Відповідно до абз. 3 п. 10-1 Порядку (в редакції, яка діяла до 01 грудня 2015 року), обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.
З наданої відповідачем довідки щодо нарахування індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 вбачається, що у період з квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року обчислення індексації здійснювалося з розрахунку базового місяця лютого 2015 року - дати зарахування позивача на військову службу, що відповідає положенням абз. 3 п. 10-1 Порядку (в редакції, яка діяла до 01 грудня 2015 року).
Враховуючи, що позовні вимоги позивача щодо неналежного нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.04.2015 до 01.12.2015 обґрунтовані саме незастосуванням відповідачем січня 2008 року (місяця підвищення посадових окладів військовослужбовців на законодавчому рівні) як базового, то позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Що стосується визначення базового місяця нарахування індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 грудня 2015 по 22 квітня 2016 року суд зазначає, що таким місяцем, відповідно до вищезазначених законодавчих змін до Порядку, є місяць наступний за місяцем, в якому відбулось підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає військовослужбовець згідно з постановою Кабінету Міністрів України.
При цьому, обчислення такого індексу за даними правилами відбувається незалежно від того, коли військовослужбовець прийнятий на військову службу, коли перемістився на посаду з більшим посадовим окладом, коли встановлено чергове військове звання або встановлені різні надбавки, доплати і премії.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах №400/1118/21 від 26 січня 2022 року, 420/3593/20 від 20 квітня 2022 року, №600/524/21-а від 09 червня 2022 року.
Окрім того, Верховний Суд у вказаних постановах звернув увагу на те, що базовий місяць для індексації визначається нормативно і відповідач не наділений повноваженнями діяти на свій розсуд, обираючи інакший місяць базовим, ніж той, у якому відбулося підвищення тарифної ставки (окладу). Вказане спростовує посилання відповідача на дискреційний характер повноважень щодо розрахунку індексації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №1294) було затверджено, серед іншого, Схему посадових окладів офіцерського складу Держприкордонслужби. Вказана постанова набрала чинності з 01 січня 2008 року та діяла до 01 березня 2018 року.
У період з січня 2008 року по березень 2018 року не було зростання посадових окладів військовослужбовців на будь-яких посадах на законодавчому рівні.
Отже, суд вважає, що в січні 2008 року відбулася зміна тарифної ставки (окладу) відповідних категорій військовослужбовців, а тому саме цей місяць слід вважати базовим при розрахунку індексації їх грошового забезпечення.
Наступна зміна розмірів посадових окладів військовослужбовців на законодавчому рівні була встановлена Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), якою, серед іншого, затверджено Тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу. Зазначена постанова набула чинності з 28 лютого 2018 року.
Отже, відповідно до положень Порядку, січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 01 грудня 2015 року до 22 квітня 2016 року (день звільнення з Військової частини НОМЕР_1 ).
З огляду на вищенаведене суд вважає правомірними позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо здійснення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 22 квітня 2016 року (день звільнення ОСОБА_1 з Військової частини НОМЕР_1 ) без застосування базового місяця січня 2008 та зобов'язання провести відповідний перерахунок.
При цьому суд відхиляє посилання відповідача на те, що позивач не звертався із заявою про здійснення перерахунку грошового забезпечення зі зміною базового місяця, оскільки правильність нарахування грошового забезпечення повинна здійснюватися відповідно до норм чинного законодавства безвідносно до вчинення / не вчинення військовослужбовцем активних дій щодо перевірки його розміру.
Таким чином, провівши правовий аналіз законодавчих норми, що регулюють спірні правовідносини, крізь призму встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Питання розподілу судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_3 ) до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не здійснення ОСОБА_1 нарахування та виплати індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 за період з 01 грудня 2015 року до 22 квітня 2016 року із застосуванням базового місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.
3. Зобов'язати військову частину НОМЕР_4 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення військовослужбовця під час проходження військової служби у Військовій частині НОМЕР_1 за період з 01 грудня 2015 року до 22 квітня 2016 року із застосуванням базового місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року із врахуванням раніше виплачених сум.
4. В решті позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяР.О. Ващилін