23 грудня 2024 року м. Житомир справа №240/1988/24
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру призначеної йому пенсії з 71 відсотка до 70 відсотків сум грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019 та не проведення перерахунку йому пенсії з 01.04.2019 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.12.2023 за особовою справою №ХЗ61530;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату належної йому пенсії з 01.04.2019 в основному розмірі 71 % його грошового забезпечення з урахуванням усіх складових грошового забезпечення відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.12.2023 за особовою справою №ХЗ61530 про грошове забезпечення для перерахунку йому пенсії за нормами чинними станом на 05.03.2019.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З урахуванням наявності у нього 27 років вислуги на військовій службі, розмір його пенсії з моменту призначення складав 71 % відповідних сум грошового забезпечення. Однак, в подальшому при здійсненні перерахунку його пенсії, пенсійний орган зменшив основний розмір його пенсії до 70 % від відповідних сум грошового забезпечення. Позивач наголошує, що протиправні дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру його пенсії з 71 % до 70 % грошового забезпечення суперечить нормам чинного законодавства та порушують його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки встановлений розмір пенсії на момент призначення не може бути в подальшому змінений.
Крім того, позивач вказує, що після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", які передбачали, що перерахунок призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій здійснюється лише з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, в нього виникло право на перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 05.03.2019, яка включає як основні, так і додаткові види грошового забезпечення. Однак, відповідач відмовив йому у здійсненні з 01.04.2019 перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки, зазначаючи при цьому про відсутність законодавчо визначених підстав для такого перерахунку. Оскільки така відмова призводить до зменшення розміру пенсійних виплат позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою суду провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечувало проти задоволення заявлених позовних вимог. Аргументуючи таку позицію відповідач зазначив, що до реалізації права на перерахунок пенсії, як до події, мають застосовуватися норми, які діють на момент виникнення такого права. Так, частина 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній станом на 01.01.2018 - на момент здійснення позивачу перерахунку пенсії на виконання Постанови №103) передбачала, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. З огляду на що відповідач вважає, що перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 із визначення основного розміру пенсії 70 % відповідних сум грошового забезпечення є правомірним, оскільки здійснений за чинними на день перерахунку нормами статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог в частині здійснення з 01.04.2019 перерахунку пенсії позивача на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними станом на 05.03.2019, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у відзиві зазначило, що відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" усі призначенні за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсі за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Натомість, на даний час Урядом будь-яких законодавчих актів щодо зміни грошового забезпечення прийнято не було, тому підстави для здійснення перерахунку пенсії відсутні. Крім того, відповідач вказав, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, вони здійснюють її нарахування на підставі наданих іншими органами (державними органами, з яких особа була звільнена зі служби) довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Отже, довідка про грошове забезпечення є за своєю природою індивідуально визначеним рішенням суб'єкта владних повноважень, а тому без вирішення питання законності формування документа про грошове забезпечення неможливо ставити питання про законність проведення перерахунку пенсії на підставі цього документа. З огляду на вищезазначене, відповідач стверджував, що підстави для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 відсутні.
Враховуючи вищезазначені обставини, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просило відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 19.12.2002 була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У зв'язку з наявністю в позивача 27-ми років вислуги на військовій службі, основний розмір його пенсії, при її призначенні, був визначений як 71 % від відповідних сум грошового забезпечення.
01 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено розміри грошового забезпечення військовослужбовців.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" пунктами 1, 2 якої було встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Матеріалами пенсійної справи позивача підтверджується, що на виконання норм вищезазначеної постанови Головне управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі наданої уповноваженим органом довідки про складові грошового, що враховуються для перерахунку пенсії, яка включала лише: посадовий оклад, оклад за військове звання та процентну надбавку за вислугу років. Крім того, за наслідками проведеного перерахунку основний розмір пенсії позивача, починаючи з 01.01.2018, був визначений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області як 70 % від відповідних сум грошового забезпечення.
Водночас, 05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 та зміни, внесені вказаною постановою до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, які передбачали, що перерахунок призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій здійснюється з урахуванням лише розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби.
У зв'язку з цим, ІНФОРМАЦІЯ_3 виготовив та надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку від 13.12.2023 за особовою справою №ХЗ61530 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, визначений згідно постанови КМУ №704. Вказана довідка включала такі види грошового забезпечення, як: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію.
В подальшому, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій просив здійснити з 01.04.2019 перерахунок його пенсії на підставі вищезазначеної довідки із визначенням основного розміру пенсії як 71 % від вказаного в цій довідці грошового забезпечення.
У відповідь на вказану заяву відповідач надіслав позивачу лист в якому повідомив, що відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом на умовах, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Оскільки рішення про зміну розмірів грошового забезпечення для перерахунку пенсій Кабінетом Міністрів України після 21.02.2018 не приймалось, Міністерство соціальної політики не повідомляло Пенсійний фонд України про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, а тому підстави для перерахунку пенсій на даний час відсутні.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не здіснення йому перерахунку пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка включає основні та додаткові види грошового забезпечення, із визначенням при цьому основного розміру пенсії як 71 % грошового забезпечення, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам в частині позовних вимог щодо наявності у позивача права на перерахунок його пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку йому пенсії за нормами чинними станом на 05.03.2019, суд зазначає наступне.
Частиною четвертою статті 63 Закону України від 01.01.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку № 45 (в редакції, що діяла до 24.02.2018) було передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до пункту 5 Порядку №45 (в редакції, що діяла до 24.02.2018) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років; - надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання; - щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України; - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; - щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Разом з тим, 24.02.2018 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103). Вказаною постановою внесено зміни до пунктів 1, 2, 5 Порядку № 45 та викладено їх у новій редакції.
Відповідно до пункту 1 Порядку №45 (в редакції Постанови №103), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (в редакції Постанови №103) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Таким чином, до прийняття Постанови №103 перерахунок пенсії згідно з Порядком №45 здійснювався на підставі рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, а із прийняттям Постанови №103 - на підставі рішення Кабінету Міністрів України щодо перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Крім того, до прийняття Постанови №103 перерахунок пенсії згідно з нормами Порядку №45 здійснювався із грошового забезпечення за відповідною посадою (посадами), яке включало основні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткову надбавку за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати та підвищення). Натомість після прийняття Постанови №103, перерахунок пенсії згідно з нормами Порядку №45 здійснювався із грошового забезпечення за відповідною посадою (посадами), яке включало тільки основні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткову надбавку за вислугу.
Підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, у зв'язку із яким позивачу з 01.01.2018 було перераховано пенсію, відбулося на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", що набрала чинності з 01.03.2018 (далі - Постанова №704), якою передбачені збільшені види грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
У зв'язку з підвищення Постановою №704 грошового забезпечення військовослужбовців, Кабінет Міністрів України в пункті 1 Постанови №103 прийняв рішення перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Під час розгляду справи встановлено, що відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі довідки уповноваженого органу про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яка включала такі складові: посадовий оклад, оклад за військове звання та процентну надбавку за вислугу років.
Водночас, 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни внесені цією постановою до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, оскільки вказані пункти Постанови №103 встановлювати відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям та звужували складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії військовослужбовцям.
Згідно з приписами ч. 2 ст. 265 КАС України, пункти 1 та 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 втратили свою чинність з 05 березня 2019 року. Відтак з 05.03.2019 - з дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18, діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що діяла до змін, внесених постановою КМУ №103, та яка передбачала, що перерахунок пенсії здійснюється із грошового забезпечення за відповідною посадою (посадами), яке включає основні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткову надбавку за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати та підвищення).
Таким чином, з 05.03.2019 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою КМУ №704.
Наведена позиція узгоджується із висновком суду, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №160/8324/19.
Водночас, визначений в Порядку №45 алгоритм дій, які повинні вчинити державний орган, з якого особа була звільнена із служби та територіальний орган Пенсійного фонду України у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, суд звертає увагу відповідача, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
Водночас, перерахунок пенсії може бути здійснено територіальним управлінням Пенсійного фонду України лише після надходження довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців, наданої державним органом, з якого особа була звільнена із служби, та з урахуванням тих видів та тих складових грошового забезпечення, що зазначені цих довідках. Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивачу відповідач не має. Вказана правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 25.11.2014 у справі №21-322а14.
Відповідачем не заперечується, що позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок його пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір його грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 05.03.2019 та надавав управлінню вказану довідку.
Таким чином, беручи до уваги, що з 05.03.2019 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, суд дійшов висновку, що відповідач після одержання довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 зобов'язаний був здійснити перерахунок його пенсії на підставі цієї довідки, однак протиправно не здійснив такого перерахунку.
Щодо доводів відповідача про неприйняття нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18, суд зазначає, що зазначені доводи є необґрунтованими, оскільки таким порядком є Порядок № 45.
Вирішуючи спірні правовідносини в частині строку, з якого позивач має право на перерахунок його пенсії, суд зазначає наступне.
Оскільки обставини, з якими пов'язаний перерахунок пенсії позивача виникли 05.03.2019 - з дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, то з огляду на положення ч. 2 ст. 51 Закон №2262-ХІІ пенсія позивача підлягає перерахунку з 01.04.2019.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправно не здійснило позивачу перерахунку його пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
Застосовуючи механізм захисту права позивача, порушеного суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.04.2019 перерахунок пенсії позивача на підставі вищезазначеної довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням вже здійснених виплат.
Вирішуючи спірні правовідносини в частині позовних вимог щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити позивачу з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, визначивши розмір пенсії як 71 % відповідних сум грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що на розгляді у Верховному Суді перебувала зразкова адміністративна справа №240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18) за позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Ухвалюючи рішення від 04 лютого 2019 у вказаній зразковій справі №240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18), яке в подальшому було залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року, Верховний Суд зазначив, що ознаками типової справи є:
1) позивачем є особа, якій призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону №2262-ХІІ;
2) відповідачем є один і той самий суб'єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку якого перебувають позивачі;
3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку зі зменшенням територіальним органом Пенсійного фонду України основного розміру пенсії до 70 відсотків відповідно до частини другої ст. 13 Закону №2262-ХІІв редакції чинній на момент здійснення перерахунку);
4) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення у відсотках, які були визначені на момент призначення пенсії).
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має врахувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Згідно із п. 21 ст. 4 КАС України типові адміністративні справи адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявленого аналогічні вимоги.
Таким чином, враховуючи предмет спору у даній справі та предмет спору у справі, яку розглянуто Верховним Судом як зразкову, суд дійшов висновку про те, що дана адміністративна справа у вказаній частині позовних вимог є типовою справою по відношенню до зразкової справи №240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18).
Відтак, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам в даній справі, суд враховує висновки Верховного Суду, які зроблені під час розгляду зразкової справи №240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18) та зазначає наступне.
Положеннями статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) було визначено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Згідно вимог статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до пунктів 2 та 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45), Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Пунктом 4 Порядку № 45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Отже, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у справі №240/5401/18 зазначила, що відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Частиною другою статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) було передбачено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
У подальшому стаття 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення, а на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у справі №240/5401/18 висловила позицію, що застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Окремо суд акцентує увагу відповідача на тому, що положення статті 13 Закону України №2262-ХІІ, якими встановлено максимальний розмір пенсії за вислугу років - 70% від грошового забезпечення, можуть застосовуватись лише до правовідносин, які виникли після набрання ними чинності та стосуються питань саме призначення пенсії, а не її перерахунку. Складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 пенсія була призначена з 19.12.2002 у розмірі 71 % від грошового забезпечення.
Суд відмічає, що порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування відповідачем при перерахунку з 01.01.2018 пенсії ОСОБА_1 статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, та зменшення його пенсії до 70 % відповідних сум грошового забезпечення є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Застосовуючи механізм захисту права позивача, порушеного суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.04.2019 (в межах заявлених позовних вимог) перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 71 % відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо викладених у відзиві на позовну заяву доводів відповідача про порушення позивачем строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Частиною 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
У даній справі підтверджено протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення перерахунку та виплати позивачу з 01.04.2019 пенсії позивачу, виходячи з грошового забезпечення, визначеного в оновленій довідці. Відтак, оскільки перерахунок та виплата пенсії, на яку позивач має право, не проведені йому своєчасно з вини органу Пенсійного фонду України, суд вважає, що такий перерахунок пенсії мають бути проведений позивачу з дати виникнення права на нього без обмеження строком. У зв'язку з цим, суд вважає доводи відповідача про порушення позивачем строку звернення до суду безпідставними та відхиляє їх.
Відтак, суд, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з даним позовом до суду позивачем було сплачено судовий збір 2422,40 гривень, що підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією.
З огляду на положення ч. 1 ст. 139 КАС України, суд дійшов висновку, що сплачений позивачем судовий збір в розмірі 2422,40 грн належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному розмірі.
Керуючись статями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 71 відсотка до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні з 01 квітня 2019 року перерахунку його пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 13.12.2023 №ХЗ61530 (вих.№14020 від 14.12.2023) про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.08.2021 (вих.№4860 від 10.08.2021) за особовою справою №ХЗ63416, з урахуванням всіх зазначених у ній основних і додаткових видів грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, визначивши основний розмір його пенсії, як 71 відсоток відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням вже здійснених виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Е.Черняхович