23 грудня 2024 року м. Житомир справа № 240/16853/24
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Попової О. Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в призначенні пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 30 квітня 2024 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії за віком та виплату з 30 квітня 2024 року відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням при визначенні розміру пенсії показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за 2021-2023 роки (яка склала 13379, 35 грн.), починаючи з дати її призначення, а саме з 30 квітня 2024 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що призначаючи позивачу пенсію за віком, відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідач не застосував показник середньої заробітної плати (доходу) за 2021-2023 роки, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 09.09.2024 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
22.10.2024 через відділ документального забезпечення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
У відповідності до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 25.04.2024 отримує пенсію, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою щодо перерахунку пенсії із застосуванням під час перерахунку показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії: 2021-2023 роки.
Листом від 31.07.2024 за №19260-17391/М-02/8-0600/24 ГУ ПФУ в Житомирській області повідомило позивача, що для обчислення розміру пенсії враховано заробітну плату за період роботи з 01.10.2000 по 31.12.2023 за даними системи персоніфікованого обліку. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, обчислений як співвідношення фактичної заробітної плати на середню заробітну плату в Україні за відповідний рік, становить 0,42282. Даний коефіцієнт заробітної плати свідчить, що отримувана позивачем заробітна плата була нижче середньої заробітної плати в Україні. Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону при визначенні заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме, за 2021 - 2023 роки, що становить 13559,41 грн. Середньомісячний заробіток для обчислення розміру Вашої пенсії становить 5733,19 грн (13559,41 грн ? 0,42282). Основний розмір пенсії за віком, який обчислюється як добуток середньомісячного заробітку на коефіцієнт страхового стажу становить 1896,71 грн. (5733,19 грн. х 0,33083). Розмір пенсійної виплати становить 2361,00 грн, де: 1896,71 грн - основний розмір пенсії; 464,29 грн - доплата до мінімальної пенсійної виплати 2361 грн.
Вважаючи відмову протиправною, а свої права та інтереси порушеними, позивачка звернулась до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV).
Разом з тим частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до абзацу 1 частини 1статті 40 Закону №1058-IVдля обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону №1058-IVзаробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною 3 статті 45 Закону №1058-ІV регламентований порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV. Однак, якщо мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Зазначені висновки щодо здійснення призначення пенсії, а не переведення згідно з частиною 3статті 45 Закону №1058-ІVвикладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 у справі №876/5312/17.
З матеріалів справи встановлено, що позивачу з 25.04.2024 призначено пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Страховий стаж, врахований при обчисленні пенсії, становить 33 рік 01 місяць 14 днів. Коефіцієнт страхового стажу - 0,33083.
Пенсія обчислена з врахуванням заробітку за періоди роботи з 01.10.2000 по 31.12.2023 за даними персоніфікованого обліку. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача, обчислений як співвідношення фактичної заробітної плати на середню заробітну плату в Україні за відповідний рік, становить 0,42282.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону №1058 при визначенні заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії позивача було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме, за 2021 - 2023 роки, що становить 13559,41 грн.
Середньомісячний заробіток, визначений із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, 13559,41 грн. (за 2021-2023 роки), становить 5733,19 грн. (13559,41 х 0,42282).
Основний розмір пенсії за віком, який обчислюється як добуток середньомісячного заробітку на коефіцієнт страхового стажу становить 1896,71 грн. (5733,19 грн. х 0,33083).
Розмір пенсійної виплати становить 2361,00 грн., де:
1896,71 грн. - основний розмір пенсії;
464,29 грн. - доплата до мінімальної пенсійної виплати 2361 грн.
Розмір пенсії позивача обчислено у відповідності до норм чинного законодавства.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що розмір пенсії позивача обчислено із застосуванням під час перерахунку показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії: 2021-2023 роки (13559,41 грн.), а тому, твердження позивача про те, що відповідач не застосував середню заробітну плату (дохід) в Україні є необґрунтованими, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на висновок суду про відмову в задоволенні позову в повному обсязі, а також ураховуючи положення ст. 139 КАС України, судові витрати понесені позивачем стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 242-246, 295 КАС України, суд -
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341), про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.Г. Попова
23 грудня 2024 р.
23.12.24