Ухвала від 23.12.2024 по справі 200/8566/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

23 грудня 2024 року Справа №200/8566/24

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., ознайомившись із матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) через свого представника, адвоката Карлаша Івана Анатолійовича, звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3), в якому просить суд:

- визнати незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення виплати позивачу пенсії з 1 квітня 2024 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити позивачу виплату пенсії за віком з 1 квітня 2024 року з виплатою всієї суми заборгованості, що утворилась, з урахуванням індексації.

Ухвалою суду від 16 грудня 2024 року позовна заява залишена без руху, позивачу встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання суду належного документа про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову в розмірі 968,96 грн.

16 грудня 2024 року на електронну адресу суду надійшла заява позивача щодо усунення недоліків позовної заяви, до якої додано клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору за подання даного позову, яке обґрунтоване тим, що справа стосується захисту соціальних прав позивача і пенсія є єдиним джерелом доходів ОСОБА_1 .

До клопотання долучено відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела доходу/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору від 16 грудня 2024 року за 2023 - 2024 роки, згідно з якими у реєстрі відсутня інформація щодо доходів позивача за 2023 - 2024 роки.

Розглядаючи клопотання позивача та додані до нього документи, суддя виходить з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 9 листопада 2023 року № 3460-IX, з 1 січня 2024 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб на місяць у розмірі 3028,00 грн.

Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2ст. 4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору встановлена у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, за подання даного позову за результатом розгляду цієї справи сплаті підлягав судовий збір в розмірі 1211,20 грн (3 028,00 грн * 0,4).

Разом із цим згідно зі ст. 8 Закону № 3674-VI та ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк, зокрема у випадку, якщо предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Враховуючи, що позивач є пенсіонером, особою похилого віку (1945 р.н.), відповідно до наданих суду відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела доходу впродовж 2023 - 2024 років не отримувала дохід, а також, що предметом спору є захист соціальних прав позивача, суд вважає за можливе задовольнити клопотання позивача про звільнення її від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.

Таким чином, недоліки позовної заяви позивачем усунуті.

Згідно із ч. 3 ст. 169 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 171 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 8 ст. 171 КАС України питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п'яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху, […].

Позовна заява відповідає вимогам ст.ст. 160, 161, 172 КАС України; позовну заяву належить розглядати в порядку адміністративного судочинства; справа підсудна Донецькому окружному адміністративному суду, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.

Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом, немає.

Разом із позовними вимогами позивачем у позові заявлено клопотання про розгляд справи без присутності позивача та її представника.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Згідно приписів ст.ст. 12, 257 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення пенсійних виплат суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Отже, ця справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а клопотання позивача підлягає задоволенню.

Частиною 4 ст. 9 КАС України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

За приписами ч. 2 та ч. 3 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Враховуючи наведене, суддя вважає за необхідне витребувати у відповідача додаткові докази по справі.

Керуючись ст.ст. 9, 12, 77, 132, 133, 160, 161, 171, 241, 248, 256-258, 260, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про судовий збір», суддя -

УХВАЛИЛА:

1. Прийняти до свого провадження позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії та відкрити провадження у справі.

2. Клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору - задовольнити.

3. Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання даного позову.

4. Клопотання позивача про розгляд справи без її присутності та без присутності її представника - задовольнити.

5. Призначити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

6. Справа буде розглядатись одноособовим складом суду.

7. Запропонувати відповідачу надати суду протягом п'ятнадцяти днів після отримання даної ухвали відзив на позовну заяву та докази на підтвердження зазначеного у відзиві.

8. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати суду протягом десяти днів після отримання даної ухвали:

- копію рішення (протоколу, розпорядження) про призначення позивачу пенсії;

- копію рішення про припинення виплати пенсії позивачу (у випадку прийняття такого рішення);

- пояснення з приводу припинення та відмови у поновленні виплати позивачу пенсії;

- витяг з електронної бази Пенсійного фонду ІКІС ПФУ щодо виплати позивачу пенсії з 1 січня 2024 року;

- доказ направлення відзиву та доданих до нього документів позивачу.

9. Роз'яснити відповідачу, що не подання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову, а неподання витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин, залежно від того, яке ці докази мають значення, - може матиме своїм наслідком визнання судом обставини, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмову у її визнанні.

10. Роз'яснити учасникам справи, що сторони мають процесуальні права та обов'язки, визначені у ст.ст. 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

11. Ухвала набирає законної сили з дати її підписання та оскарженню не підлягає.

12. Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Н.П. Волгіна