Україна
Донецький окружний адміністративний суд
23 грудня 2024 року Справа№200/6974/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні справу за позовом адвоката Молчанова Олега Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
07.10.2024 до Донецького окружного адміністративного суду, через систему “Електронний суд», надійшов адміністративний позов адвоката Молчанова Олега Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 (далі - Відповідач 1), Військової частини НОМЕР_2 (далі - Відповіач - 2) у якій, з урахуванням заяви від 28.10.2024, просив:
- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 щодо відмови у погодженні рапорту на звільнення з військової служби ОСОБА_1 на підставі підпункту "б" пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (за станом здоров'я за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);
- зобов'язати військову частину НОМЕР_2 погодити рапорт та звільнити з військової служби ОСОБА_1 на підставі підпункту "б" пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (за станом здоров'я за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), прийнявши відповідний наказ;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу, прийнявши відповідний наказ.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач проходить військову службу по мобілізації, у військовій частині НОМЕР_1 , є особою з інвалідністю третьої групи, по захворюванню пов'язаному з безпосередньою участю в АТО, з переоглядом 31.08.2022, отже має право на звільнення з військової служби на підставі підпункту "б" пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (за станом здоров'я за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу). Проте, рапорт позивача від 14.08.2024 про звільнення з лав Збройних Сил України, до якого додано всі необхідні документи, залишено без реалізації у зв'язку з відсутністю підтвердження військовослужбовцем інвалідності станом на дату подання ним рапорту (зокрема довідки з Пенсійного фонду України про виплати).
Відповідач-1 позов не визнав, надав відзив на позовну заяву, в якому вказав, що Військовою частиною НОМЕР_1 не порушено прав позивача, оскільки підпунктом 2 пункту 225 Положення №1153/2008 передбачено, що звільнення військовослужбовців із військової служби здійснюється: під час дії особливого періоду (з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації) - на підставах, передбачених частиною третьою, пунктом 2 частини четвертої, пунктом 3 частини п'ятої та пунктом 3 частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу": у військових званнях до підполковника (капітана 2 рангу) включно за всіма підставами - командирами корпусів та командувачами військ оперативних командувань і посадовими особами, які відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України прирівняні до них. Відповідач-1 вказав, що з дня отримання рапорту про звільнення позивача ним дотримано вимоги Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008, а саме: рапорт прийнято та зареєстровано; рапорт розглянуто та підготовлено клопотання про звільнення з військової служби ОСОБА_2 ; таке клопотання направлено до військової частини НОМЕР_2 .
Позивач надав відповідь на відзив у якій вказав, що основні заперечення відповідача-1 зводяться до того, що він не є належним відповідачем у справі та просить суд залишити позовну заяву без розгляду. Аргументи наведені у відзиві на позов є безпідставними та не спростовують доводів позивача викладених у позовній заяві.
Відповідач-2 позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов за змістом якого просив залишити позов без розгляду або відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач вказав, що позивач не надав до матеріалів клопотання командира військової частини НОМЕР_1 від 14.08.2024 №1490/1092 документального підтвердження, що він є особою з інвалідністю, оскільки довідка про доходи, сформована засобами автоматичних систем Пенсійного фонду України №6442244405251429 видана 28.09.2024, тобто після надходження до військової частини НОМЕР_2 клопотання командира військової частини НОМЕР_1 14.08.2024 щодо звільнення лейтенанта ОСОБА_1 та після 25.08.2024 - дати розгляду військовою частиною НОМЕР_2 матеріалів про звільнення даного військовослужбовця з військової служби.
Отже, позивач має підстави на звільнення з військової служби, однак, йому необхідно подати рапорт з підтверджуючими документами згідно чинного законодавства, а саме рапорт з довідкою про доходи, сформованої засобами автоматичних систем Пенсійного фонду України чи інші підтверджуючі документи.
Позивач надав відповідь на відзив у якій звернув увагу на те, що в матеріалах справи наявний рапорт позивача про звільнення зі служби у зв'язку з наявністю групи інвалідності та відповідне документальне підтвердження (додатки до рапорту). Крім того, відповідачем-1 не спростовується факту надання рапорту про звільнення з документальним підтвердженням інвалідності позивача. Надання будь-яких інших доказів, окрім рапорту на звільнення з документальним підтвердження інвалідності позивача нормами, які регулюють спірні правовідносини, не вимагається, а тому надання клопотання командира військової частини про яке вказує відповідач-2 не може перекладатись на позивача, а тому вказане посилання є безпідставне. Також позивач заперечив щодо залишення позову без розгляду, у зв'язку з відсутністю підстав.
Відповідач-2 подав заперечення у яких наголосив, незважаючи на наявність у лейтенанта ОСОБА_1 підстав на звільнення з військової служби, станом на дату подачі відзиву на позовну заяву він не подав додатково рапорт на звільнення з військової служби з необхідним переліком документів.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 04.11.2024 вирішено залучити до участі у справі співвідповідачем Військову частину НОМЕР_2 , відмовити у задоволення клопотання Військової частини НОМЕР_1 про залишення позову без розгляду.
Ухвалою суду від 17.12.2024 витребувано додаткові докази у справі.
Ухвалою суду від 20.12.2024 повернуто без розгляду клопотання Військової частини НОМЕР_2 про залишення позову без розгляду.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорту громадянина України серії НОМЕР_3 .
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 20.06.2023 №114, молодшого лейтенанта ОСОБА_1 , призваного по мобілізації, який закінчив курси перепідготовки та підвищення кваліфікації при Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, на підставі наказу головнокомандувача Збройних сил України (по особовому складу) від 19.06.2023 року №196, призначено на посаду заступника командира роти вогневої підтримки з морально-психологічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 , зараховано до списків особового складу військової частини та на всі види забезпечення з 20.06.2023.
Згідно з довідкою військової частини НОМЕР_1 (форма 5) від 28.09.2024 №1490/1278 старший лейтенант ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 з 20.03.2023 по даний час.
Копією довідки МСЕК серії 12 ААВ №369032 від 31.08.2021 підтверджується, що позивачу встановлено третю групу інвалідності, по захворюванню пов'язаному з безпосередньою участю в АТО, з переоглядом 31.08.2022.
Згідно з копією посвідчення серії НОМЕР_4 , ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (дійсне до 21.09.2022).
Відповідно до копії пенсійного посвідчення серії НОМЕР_5 від 14.12.2021 позивач є пенсіонером по інвалідності внаслідок війни (термін дії: 31.08.2022).
Згідно з довідкою про доходи №6442 2444 0525 1429 від 28.09.2024 пенсіонер ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Донецькій області і отримує пенсію по інвалідності, зокрема у період з січня 2024 по серпень 2024 року.
Відповідно до копії тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_6 ОСОБА_1 , за результатами довідки ВЛК №114/1779 від 25.04.2023 визнано обмежено придатним до військової служби за гр. ІІІ статті 23 б наказу МОУ №402 від 2008 року.
14.08.2024 ОСОБА_3 звернувся з рапортом до командира військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_4 , про звільнення його з лав Збройних Сил України на підставі підпункту «б» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», а саме через за наявність інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
До рапорту позивач долучив завірені копії: паспорта НОМЕР_7 , ідентифікаційного номера, пенсійного посвідчення НОМЕР_5 , довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №369032, довідку пенсіонера про перебування на обліку в Головному управлінні ПФУ а Донецькій області і отримання пенсії по інвалідності №5795872687773725, що підтверджується переліком доданих до рапорту документів та резолюцією на цьому рапорті.
Військовою частино НОМЕР_1 зазначений вище рапорт було прийнято та зареєстровано, про що свідчить запис в Журналі реєстрації вхідних рапортів військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 .
14.08.2024 командиром військової частини НОМЕР_1 поданий рапорт розглянуто та направлено командиру військової частини НОМЕР_2 клопотання про звільнення з військової служби ОСОБА_2 .
Листом №1488/1/4711 від 28.09.2024, командир військової частини НОМЕР_2 повідомив командира військової частини НОМЕР_1 , що ним розглянуто клопотання військової частини НОМЕР_1 від 14.08.2024 № 1490/1092, щодо звільнення лейтенанта ОСОБА_1 , начальника групи психологічного супроводу та відновлення НОМЕР_8 окремого батальйону територіальної оборони НОМЕР_9 окремої бригади територіальної оборони регіонального управління Сил територіальної оборони “ ІНФОРМАЦІЯ_2 » Сил територіальної оборони Збройних Сил України, з військової служби, відповідно до пункту другого частини четвертої статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», у відставку за підпунктом “б» - за станом здоров'я: за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу). Та клопотання залишене без реалізації у зв'язку з відсутністю підтвердження вищепойменованим військовослужбовцем інвалідності станом на дату подання ним рапорту (наприклад, довідки з Пенсійного фонду України про виплати). Клопотання залишене без реалізації.
01.10.2024 військова частина НОМЕР_1 відповіддю на рапорт позивача, в межах компетенції повідомила, що командування військової частини НОМЕР_2 залишило клопотання про звільнення ОСОБА_1 , залишене без реалізації.
Позивач вважає, що має право на звільнення з військової служби на підставі підпункту "б" пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та подав усі необхідні документи для звільнення, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Суд зазначає, що відповідачами не заперечується право позивача на звільнення з військової служби на підставі підпункту "б" пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (за станом здоров'я за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), підставою щодо залишення клопотання про звільнення без реалізації слугувала відсутність на підтвердження військовослужбовцем інвалідності станом на дату подання ним рапорту, зокрема довідки з Пенсійного фонду України про виплати пенсії.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначені Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 за №2232-XII (далі -Закон №2232-XII).
Статтею 1 Закону №2232-XII визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
За змістом частини 2 статті 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (надалі по тексту також - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності (частина 1 статті 2 Закону №2232-XII).
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ), введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022.
На час розгляду справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
Звільнення військовослужбовців з військової служби регламентовано статтею 26 Закону №2232-XII.
Підпунктом "б" пункту 2 частини 4 статті 26 коментованого Закону визначено, що військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби під час дії воєнного стану за станом здоров'я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців; за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
Згідно з частиною 7 статті 26 Закону №2232-XII звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Згідно з підпунктом 2 пункту 225 "Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України", затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 за №1153/2008 (далі - Положення №1153/2008) звільнення військовослужбовців із військової служби здійснюється під час дії особливого періоду (з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації) - на підставах, передбачених частиною третьою, пунктом 2 частини четвертої, пунктом 3 частини п'ятої та пунктом 3 частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" у військових званнях до майстер-сержанта (майстер-старшини) включно за всіма підставами - командирами бригад (полків, кораблів 1 рангу) і посадовими особами, які відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України прирівняні до них.
Пунктом 233 Положення № 1153/2008 передбачено, що військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються:
- підстави звільнення з військової служби;
- думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю;
- районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.
Відповідно до п. 1 розділу ІІІ наказу Міністерства оборони України від 06.08.2024 року № 531 "Про затвердження Порядку організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України" (далі - Наказ № 531), у паперовому рапорті військовослужбовець вказує найменування посади командира (начальника), якому адресується рапорт; заголовок " ІНФОРМАЦІЯ_3 "; суть порушеного питання; перелік доданих до рапорту документів або їх копій (за потреби); найменування займаної посади; військове звання, власне ім'я та прізвище; дату; особистий підпис.
Судом зазначає, що 14.08.2021 позивачем подано рапорт до командира військової частини НОМЕР_1 із проханням про необхідність клопотання перед вищим командуванням про його звільнення, який за змістом відповідає пункту 233 Положення № 1153/2008.
Рапорт позивача був погоджений командуванням військової частини НОМЕР_1 та направлено клопотання (разом з рапортом позивача) до командування військової частини НОМЕР_2 про звільнення з військової служби ОСОБА_1 , що підтверджується матеріалами справи та наголошується відповідачем-1.
Проте, командиром військової частини НОМЕР_2 клопотання залишене без реалізації у зв'язку з відсутністю підтвердження військовослужбовцем інвалідності станом на дату подання ним рапорту, зокрема довідки з Пенсійного фонду України про виплати.
Разом з цим, суд зазначає, що до рапорту про звільнення ОСОБА_1 було додано довідку пенсіонера про перебування на обліку в Головному управлінні ПФУ в Донецькій області і отримання пенсії по інвалідності №5795872687773725, що підтверджується переліком доданих до рапорту документів та резолюцією на цьому рапорті.
Більше того, суд зауважує, що відповідно до положень п. 4-5 розділу ІІІ Наказу № 531, якщо для прийняття рішення по суті рапорту недостатньо наданих військовослужбовцем інформації або документів, безпосередній або прямий командир (начальник) військовослужбовця, уповноважений приймати рішення стосовно порушеного в рапорті питання, може не погодити рапорт, зазначивши вичерпний перелік підстав та документів (копій документів), які необхідно додати до рапорту для вирішення його по суті. Командиру (начальнику), уповноваженому приймати рішення стосовно порушеного у рапорті питання, забороняється відмовляти у задоволенні рапорту у разі, якщо до рапорту не додано документів, які є або повинні бути в розпорядженні відповідного командира (начальника).
Проте, як зазначено вище, рапорт позивача погоджено командуванням військової частини НОМЕР_1 , що свідчить про наявність усіх поданих документів для прийняття рішення щодо звільнення, зокрема за переліком.
Разом з цим, з доданих відповідачем-1 на виконання вимог ухвали суду доказів, а саме копії клопотання про звільнення позивача з військової служби, вбачається відсутність направлення до Військової частини НОМЕР_2 разом із клопотанням довідки про перебування позивача на обліку в Головному управлінні ПФУ в Донецькій області і отримання пенсії по інвалідності.
Суд критично ставиться до тверджень відповідача-2 щодо дати видачі довідки про перебування на обліку в Головному управлінні ПФУ в Донецькій області і отримання пенсії по інвалідності пізніше розгляду клопотання про звільнення, оскільки згідно з додатками, до рапорту позивачем було додано таку довідку за №5792872687773725, а до адміністративного позову додано за №6442 2444 0525 1429 сформовану засобами автоматичних систем Пенсійного фонду України 28.09.2024, з огляду на відсутність копії довідки за №5792872687773725 у зв'язку з її поданням до рапорту.
Суд ввважає, що до рапорту та клопотання будо додано достаньо доказів на підтвердження підстав для звільнення позивача, зокрема: копію довідки до акта огляду МСЕК про встановлення інвалідності, копію пенсійного посвідчення. Доводи представника відповідача-2 про відсутність довідки про отримання пенсії по інвалідності є неспроможними та не можуть бути підставою для відмови у звільненні в констексті встановлених судом обставин.
Суд дійшов висновку, що військовою частиною НОМЕР_2 протиправно відмовлено у звільненні лейтенанта ОСОБА_1 , начальника групи психологічного супроводу та відновлення НОМЕР_8 окремого батальйону територіальної оборони НОМЕР_9 окремої бригади територіальної оборони регіонального управління Сил територіальної оборони “ ІНФОРМАЦІЯ_2 » Сил територіальної оборони Збройних Сил України, з військової служби, відповідно до пункту другого частини четвертої статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», у відставку за підпунктом “б» - за станом здоров'я: за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Разом з тим, вимоги про зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу, прийнявши відповідний наказ, є передчасними та такими, що заявлені на майбутне, тому задоволенню не підлягають.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази на підтвердження правомірності дій та докази, долучені в обґрунтування позову, суд дійшов висновку про наявність підстав для частково задоволення позовних вимог.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, ураховуючи, що докази понесення інших судових витрат позивачем не надані, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 262, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 щодо відмови у погодженні рапорту на звільнення з військової служби ОСОБА_1 на підставі підпункту "б" пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (за станом здоров'я за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) погодити рапорт та звільнити з військової служби ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_11 ) на підставі підпункту "б" пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (за станом здоров'я за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв