Справа № 145/2192/24
Провадження №3/145/947/2024
"23" грудня 2024 р. селище Тиврів
Суддя Тиврівського районного суду Вінницької області Патраманський І. І. , розглянувши матеріали, що надійшли з відділення поліції №5 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , жительки АДРЕСА_1 , до адмінвідповідальності не притягувалась,
за ч.1 ст.184 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 27.11.2024 серії ВАД № 153183 25.11.2024 о 16-00 год. в АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 ухилилась від передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення належного догляду та виховання за дитиною, а саме її неповнолітній син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , спричинив ушкодження малолітньому ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , чим порушила вимоги ст. 8 Закону України "Про охорону дитинства", чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
До протоколу про адміністративне правопорушення в якості доказів долучено пояснення ОСОБА_1 , копію її паспорта громадянина України та копію свідоцтва про народження її сина. Інших доказів матеріали справи не містять.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася. Про дату, час і місце судового засідання повідомлена належним чином. Клопотань про відкладення розгляду справи не подавала. В матеріалах справи наявна заява, в якій вона просить справу розглянути за її відсутності. З протоколом та з місцем розгляду справи ознайомлена, скарг та претензій ні до кого не має.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до положень ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 184 КУпАП - ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Диспозиція вказаної норми є бланкетною, тобто такою, що відсилає до норм іншого законодавчого акту, при формулюванні суті правопорушення вказівка на нормативний акт, який передбачає обов'язки батьків по вихованню дітей, є обов'язковою.
В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 порушила вимоги ст. 8 Закону України "Про охорону дитинства".
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Частиною першою статті 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частина друга статті 251 КУпАП покладає на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, обов'язок щодо збирання доказів.
Матеріали справи не містять жодного доказу, який би свідчив про невжиття ОСОБА_1 заходів щодо створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини та невиконання обов'язків, визначених ст. 8 Закону України "Про охорону дитинства" .
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 ухилилась від передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення належного догляду та виховання за дитиною, а саме її неповнолітній син ОСОБА_2 спричинив ушкодження малолітньому ОСОБА_3 .
Натомість у надісланому до суду протоколі не наведено жодних обставин, які б свідчили про ухилення ОСОБА_1 від виконання своїх батьківських обов'язків. Зазначений в протоколі факт спричинення ушкоджень жодним чином не підтверджений належними і допустимими доказами, які б у своїй сукупності підтверджували би даний факт. Не зазначено вид та характер цих ушкоджень, тобто чи були ці ушкодження фізичного, психологічного чи майнового характеру.
Письмове пояснення ОСОБА_1 (а.с.3), яке, по суті є єдиним документом, долученим до матеріалів справи на виконання обов'язку поліцейського із збирання доказів, не є підтвердженням вчинення ОСОБА_1 інкримінованого їй правопорушення, оскільки згідно її пояснень її син ОСОБА_2 25.11.2024 перебував на навчанні у КЗ "Тростянецький ліцей". Після закінчення уроків, приблизно о 15-30-16.00 год., учнів, в тому числі і її сина, мав забрати шкільний автобус. Зі слів сина, він стояв біля входу в навчальний заклад і в цей час до нього хтось підійшов та протягнув йому кусок льоду, який він в подальшому кинув в сторону дітей та випадково влучив у ОСОБА_4 .
Згідно з ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.
Обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини визначені ст. 150 Сімейного кодексу України. Так, батьки зобов'язані виховувати дитину у дусі прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП проявляється у невиконанні батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей, а саме: залишення впродовж тривалого строку потерпілого без будь-якого нагляду; ухилення від виховання дітей (у т.ч. незабезпечення відвідування ними школи, контролю за проведенням дозвілля); незабезпечення потерпілим безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці; невжиття заходів щодо їх лікування; безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності; штучне створення незадовільних побутових умов тощо.
Неналежне виконання обов'язків щодо виховання дітей означає бездіяльність, у результаті якої обов'язки по вихованню виконуються неякісно, не в повному обсязі. Наприклад, схвалюються здійснення підлітком антигромадських вчинків, прививаються погляди, установки, що пропагандують жорстокість, агресивність, ненависть, неповагу до закону; складаються умови, які загрожують життю та здоров'ю неповнолітнього; мають місце постійні чіпляння до дитини з будь-якого приводу і без нього.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.
Одиничний випадок дитячих пустощів, за відсутності інших даних, не може бути достатньою підставою для висновку про те, що матір ухиляється чи не виконує покладені на неї обов'язки по вихованню дитини, будь-яких інших доказів щодо ухилення останньої від виконання батьківських обов'язків суду не надано, отже з наведеної в протоколі про адміністративне правопорушення суті правопорушення за встановлених на підставі наявних доказів обставин в діях ОСОБА_1 не вбачається складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Статтею 247 КУпАП визначено, що Провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 7, 184, 247, 251, 252, 280, 283-285 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1ст. 184 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в її діях складу інкримінованого адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Тиврівський районний суд Вінницької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її винесення.
Суддя Патраманський І. І.