Справа № 137/1210/24
23 грудня 2024 р. 3/137/448/24
Суддя Літинського районного суду Вінницької області Желіховський В.М., за участю прокурора Приходько Д.Є., особи яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , депутата Літинської селищної ради Вінницького району, РНОКПП НОМЕР_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, (ст. 268 КУпАП роз'яснена),
До Літинського районного суду Вінницької області надійшли адміністративні матеріали про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП (справа №137/1210/24, справа №137/1211/24 та справа №137/1212/24).
Постановою Літинського районного суду Вінницької області від 03.12.2024 справи об'єднано в одне провадження.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №504, ОСОБА_1 , будучи депутатом 8 скликання Літинської селищної ради, будучи згідно пп. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 21.06.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до протокол про адміністративне правопорушення №502, ОСОБА_1 , будучи депутатом 8 скликання Літинської селищної ради, будучи згідно пп. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 21.06.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №503, ОСОБА_1 , будучи депутатом 8 скликання Літинської селищної ради, будучи згідно пп. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 21.06.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 визнав свою вину в інкримінованих йому правопорушеннях. В скоєному розкаявся.
Прокурор Приходько Д.Є. просила визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, та призначити йому мінімальне стягнення передбачене санкцією статті.
Заслухавши пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали, додані до протоколу про адміністративне правопорушення, приходжу до наступних висновків.
Так, на підтвердження інкримінованих ОСОБА_1 правопорушень надані наступні докази.
Відповідно до протоколу та рішення 1 сесії 8 скликання Літинської селищної ради від 26.11.2020 (а.с.19-22), ОСОБА_1 набув повноважень депутата 8 скликання Літинської селищної ради.
Згідно інформації, наданої з Літинської селищної ради (а.с.23,24), ОСОБА_1 були доведені вимоги фінансового контролю та він повідомлявся про подання декларацій.
Згідно до пп.«б» п. 1 ч. 1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 , є суб'єктом декларування та зобов'язана подавати декларації відповідно до цього Закону.
В примітці до статті 172-6 КУпАП зазначено що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Так, згідно п.27 Прикінцевих положень ЗУ «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, повноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких Законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, повноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в мовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до п.15 ч.1 ст.11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.
З метою реалізації цього повноваження та на виконання п.3 розділу II Закону України від 20.09.2023 №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз'яснення від 13.11.2023 №4.
Пунктом 1-1 даного Роз'яснення, за загальним правилом потрібно до 31.01.2024 подати щорічні декларації за 2021, 2022 звітні періоди, а до 31.03.2024 подати щорічну декларацію за 2023 звітний період.
Тобто у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну, декларацію за 2021, 2022 роки до 31.01.2024, а за 2023 рік до 31.03.2024.
За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщенні на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 , лише:
21.06.2024 о 09:25 год. подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування особи за 2021 рік (а.с.66-73);
21.06.2024 о 11:46 год. подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування особи за 2023 рік(а.с.8-15);
21.06.2024 о 11:33 год. подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування особи за 2022 рік (а.с.123-130).
Стаття 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність, в тому числі, за несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала настання цих наслідків.
Сукупність досліджених доказів дає підстави зробити висновок, що особа, що притягається до адміністративної відповідальності знала про свій обов'язок вчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування особи за 2021, 2022 та 2023 роки, проте легковажно віднісся до такого.
Досліджені докази вважаю належними та допустимими, а в своїй сукупності достатніми. Доказів, які б спростовували наведені в протоколі обставини, надано не було.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних корупційних правопорушень, передбачений ч.1 ст.172-6 КУпАП України, який полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 та 2023 роки.
З урахуванням наведеного, враховуючи характер вчинених правопорушень, особу ОСОБА_1 , визнання ним вини, щире каяття, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 необхідно визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та, з урахуванням ст.36 КУпАП, призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 грн.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, розмір судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З огляду на викладене вище, з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що становить 605,60 грн.
Керуючись ст.36, 172-6, 283-285 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір», суд,
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та з урахуванням ст.36 КУпАП, призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави Україна в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00грн (вісімсот п'ятдесят).
Стягнути ОСОБА_1 на користь держави Україна судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Роз'яснити, що в разі несплати штрафу в п'ятнадцятиденний строк з дня вручення копії постанови правопорушнику, сума штрафу відповідно до ч.2 ст.308 КУпАП буде стягнута в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Строк пред'явлення даної постанови до виконання становить три місяці.
Суддя: Желіховський В. М.