печерський районний суд міста києва
Справа № 201/613/24
19.12.2024 м. Київ
Печерський районний суд м. Києва
у складі: головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
кримінальне провадження № 12023000000002240 від 28.11.2023 за обвинуваченням,
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Маріуполь Донецької області, громадянина України, останнє відоме місце проживання: тимчасово окупована територія України, АДРЕСА_1 ,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, -
Учасники судового провадження:
прокурори: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ; захисник ОСОБА_6
І. Формулювання обвинувачення.
Громадянин України ОСОБА_3 перебуваючи на тимчасово окупованій території України у Маріупольському районі Донецької області, маючи умисел вчинити умисні дії на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України шляхом здійснення колабораційної діяльності та маючи досвід роботи на посадах в органах місцевого самоврядування України, достовірно знаючи про утворення у 2014 році підконтрольного Російській Федерації самопроголошеного органу «Донецька народна республіка», який узурпував виконання властивих органам державної влади та органам місцевого самоврядування України функцій на тимчасово окупованій території України, у структурі якого утворили органи місцевого самоврядування, інші «муніципальні утворення» відповідно до законодавства наведеного самопроголошеного органу та Російської Федерації, у тому числі «Адміністрацію міста Маріуполя» як виконавчо-розпорядчий орган муніципального утворення, усвідомлюючи, що названий самопроголошений орган та інші утворені в його структурі міністерства, відомства, служби, установи є незаконними органами влади та поширюють свою окупаційну владу в населених пунктах шляхом утворення територіальних органів міністерства, відомств, служб, установ, в тому числі органів місцевого самоврядування, інших «муніципальних утворень» відповідно до законодавства наведеного самопроголошеного органу та Російської Федерації, в 2022 році, більш точного часу органом досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_3 добровільно погодився обійняти посаду начальника «управління промисловості, транспорту та зв?язку Адміністрації міста Маріуполя» (виконавчо-розпорядчого органу муніципального утворення), утвореної в тимчасово окупованому місті Маріуполь Донецької області 07.04.2022 року.
Обійнявши вказану посаду, ОСОБА_3 реалізує до цього часу організаційно-розпорядчі функції, такі як: 1) виступає замовником на будівництво та ремонт об'єктів виробничої інфраструктури; 2) керує транспортними підприємствами та організаціями, що перебувають у муніципальній власності, затверджує маршрути та графіки руху місцевого транспорту, залучає на договірних засадах до транспортного обслуговування населення, підприємства та організації, що діють на підвідомчій території; 3) організовує будівництво об'єктів муніципального та дорожнього господарства, що перебувають у муніципальній власності; 4) здійснює контроль за належною експлуатацією дорожнього господарства, всіх об'єктів комунального господарства, забезпечує безперебійне комунальне обслуговування населення, сталої роботи об'єктів водо-, газо-, тепло-, електропостачання; 5) організовує збір, вивезення, утилізацію та переробку побутових та промислових відходів.
У такий спосіб, ОСОБА_3 , будучи громадянином України, добровільно зайнявши посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, вчинив колабораційну діяльність, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України, винним у вчиненні якого визнається.
ІІ. Застосовані судом правові процедури.
Судовий розгляд кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого ОСОБА_3 з таких підстав.
Згідно ч. 3 ст. 323 КПК України судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у ч. 2 ст. 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого.
Так, на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 05.01.2024 рокуу межах даного провадження проводилось спеціальне досудове розслідування.
Судом встановлено, що повідомлення про підозру від 09.10.2023 року у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також повістки про виклик до слідчого неодноразово шляхом публікації в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження вручені ОСОБА_3 у порядку, встановленому законом.
Постановою старшого слідчого Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_7 від 23.10.2023 року підозрюваного ОСОБА_3 оголошено у розшук.
Обвинувачений ОСОБА_3 в судові засідання не прибув, будучи належним чином повідомленим в спосіб, передбачений вимогами КПК України, шляхом публікацій в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газета «Урядовий кур'єр»), а також шляхом розміщення відповідної інформації на офіційних сайтах Офісу Генерального прокурора та Печерського районного суду міста Києва. Будучи повідомленим про розгляд справи, жодних клопотань, заяв, скарг не подавав, у зв'язку з чим на підставі ухвали Печерського районного суду міста Києва від 28.10.2024 року судовий розгляд даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого ОСОБА_3 в порядку спеціального судового провадження (in absentia), з обов'язковою участю захисника. Суд вважає, що стороною обвинувачення, а також судом здійснені всі можливі, передбачені законом, заходи щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя, а ОСОБА_3 мав підстави усвідомлювати, що проти нього розпочато кримінальне провадження, мав би отримати оголошено підозру, відповідні виклики до слідчого, прокурора та суду.
ІІІ. Позиція сторони захисту.
Захисник ОСОБА_6 здійснював активний та розумний захист у кримінальному провадженні прав та законних інтересів обвинуваченого всіма незабороненими законом способами. На думку захисника, обвинувачення не доведено в судовому засіданні, що є підставою для виправдання ОСОБА_3 .
IV. Досліджені докази на підтвердження встановлених судом обставин.
На підтвердження винуватості ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, стороною обвинувачення надано і досліджені судом такі докази:
- протокол огляду відомостей загальнодоступної мережі Інтернет від 19.04.2023, складений старшим слідчим в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_7 , у якому встановлено перелік територій, які тимчасово окуповані Російською Федерацією та зафіксовано фактичні дані, які підтверджують місце вчинення кримінального правопорушення;
- протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 03.10.2023, складений старшим слідчим в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_8 , за участю свідка ОСОБА_9 , останній впізнав ОСОБА_3 , який після повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну обійняв посаду начальника управління промисловості, транспорту та зв?язку незаконного органу влади Адміністрації міста Маріуполя, утвореного на тимчасово окупованій території України в місті Маріуполі;
- протокол огляду відомостей загальнодоступної мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_11 від 19.09.2023, складений старшим слідчим в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_8 , яким зафіксовані фактичні дані, що підтверджують зайняття ОСОБА_3 посади в незаконному органі влади в тимчасово окупованому місті Маріуполі, а також час та місце перебування ОСОБА_3 у тимчасово окупованому місті Маріуполі з огляду на дату публікації новини 14.05.2022 о 15 год 05 хв засобом масової інформації, який описує російською мовою події в місті Маріуполі після його тимчасової окупації;
- протокол огляду відомостей загальнодоступної мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_10 від 19.09.2023, складений старшим слідчим в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_8 , яким зафіксовані фактичні дані, які підтверджують зайняття ОСОБА_3 посади в незаконному органі влади в тимчасово окупованому місті Маріуполі, а також час та місце перебування ОСОБА_3 у тимчасово окупованому місті Маріуполі з огляду на дату публікації новини 16.05.2022 о 17 год 52 хв засобом масової інформації, який описує російською мовою події в місті Маріуполі після його тимчасової окупації;
- протокол огляду відомостей загальнодоступної мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9 від 19.09.2023, складений старшим слідчим в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_8 , яким зафіксовані фактичні дані, які підтверджують зайняття ОСОБА_3 посади в незаконному органі влади в тимчасово окупованому місті Маріуполі, а також час та місце перебування ОСОБА_3 у тимчасово окупованому місті Маріуполі з огляду на дату публікації новини 11.06.2022 о 13 год 53 хв засобом масової інформації, який описує російською мовою події в місті Маріуполі після його тимчасової окупації;
- протокол огляду відомостей загальнодоступної мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 від 19.09.2023, складений старшим слідчим в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_8 , яким зафіксовані фактичні дані, які підтверджують зайняття ОСОБА_3 посади в незаконному органі влади в тимчасово окупованому місті Маріуполі, а також час та місце перебування ОСОБА_3 у тимчасово окупованому місті Маріуполі з огляду на дату публікації новини 13.06.2022 о 10 год 3 3 хв засобом масової інформації, який описує російською мовою події в місті Маріуполі після його тимчасової окупації;
- протокол огляду відомостей загальнодоступної мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_7 від 19.09.2023, складений старшим слідчим в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_8 , яким зафіксовані фактичні дані, які підтверджують зайняття ОСОБА_3 посади в незаконному органі влади в тимчасово окупованому місті Маріуполі, а також час та місце перебування ОСОБА_3 у тимчасово окупованому місті Маріуполі з огляду на дату публікації новини 14.07.2022 о 14 год 39 хв засобом масової інформації, який описує російською мовою події в місті Маріуполі після його тимчасової окупації;
- протокол огляду відомостей загальнодоступної мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 від 19.09.2023, складений старшим слідчим в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_8 , яким зафіксовані фактичні дані, які підтверджують зайняття ОСОБА_3 посади в незаконному органі влади в тимчасово окупованому місті Маріуполі, а також час та місце перебування ОСОБА_3 у тимчасово окупованому місті Маріуполі з огляду на дату публікації новини 14.07.2022 о 14 год 56 хв засобом масової інформації, який описує російською мовою події в місті Маріуполі після його тимчасової окупації;
- протокол огляду відомостей загальнодоступної мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.09.2023, складений старшим слідчим в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_8 , яким зафіксовані фактичні дані, які підтверджують зайняття ОСОБА_3 посади в незаконному органі влади в тимчасово окупованому місті Маріуполі, а також час та місце перебування ОСОБА_3 у тимчасово окупованому місті Маріуполі з огляду на дату публікації новини 02.08.2022 о 16 год 39 хв засобом масової інформації, який описує російською мовою події в місті Маріуполі після його тимчасової окупації;
- протокол огляду відомостей загальнодоступної мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.09.2023, складений старшим слідчим в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_8 , фактичні дані, які підтверджують зайняття ОСОБА_3 посади в незаконному органі влади в тимчасово окупованому Маріуполі, а також час та місце перебування ОСОБА_3 у тимчасово окупованому місті Маріуполі з огляду на дату публікації новини 07.09.2022 о 18 год 41 хв засобом масової інформації, який описує російською мовою події в місті Маріуполі після його тимчасової окупації;
- протокол огляду відомостей загальнодоступної мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 від 19.09.2023, складений старшим слідчим в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_8 , яким зафіксовані фактичні дані, які підтверджують зайняття ОСОБА_3 в незаконному органі влади в тимчасово окупованому місті Маріуполі посади начальника управління промисловості, транспорту та зв?язку Адміністрації міста Маріуполя, а також час та місце перебування ОСОБА_3 у тимчасово окупованому місті Маріуполі з огляду на дату публікації новини 07.09.2022 о 20 год 45 хв засобом масової інформації, який описує російською мовою події в місті Маріуполі після його тимчасової окупації;
- протокол огляду відомостей загальнодоступної мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 від 05.10.2023, складений старшим слідчим в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_8 , яким оглянуто нормативно-правовий акта самопроголошеного органу Донецька Народна Республіка: указ голови Донецької Народної Республіки, яким затверджується Типове положення про місцеві державні адміністрації. У протоколі зафіксовані фактичні дані, які підтверджують наявність організаційно-розпорядчих функцій, що покладаються на ОСОБА_3 за посадою, яку він зайняв в незаконному органі влади (підпункти 3.3.1, 3.3.2, 3.3.3, 3.3.5, 3.3.12 пункту 3.3 розділу 3 «Повноваження місцевих адміністрацій»);
- лист Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України від 13.11.2023 № 5/7/2/3-26010 із якого вбачається перебування ОСОБА_3 на тимчасово окупованій території у часовий проміжок, в який останньому інкриміновано зайняття посади в незаконному органі влади в тимчасово окупованому Маріуполі.
Таким чином, оцінюючи зібрані у справі докази з точки зору їх належності та допустимості, а сукупність зібраних доказів - із точки зору достатності та взаємозв'язку, дії ОСОБА_3 суд кваліфікує за ч. 5 ст. 111-1 КК України, як добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території.
V. Обставини, які пом'якшують або обтяжують покарання.
Обставин, які відповідно до ст. 66 КК України пом'якшують покарання обвинуваченого ОСОБА_3 , судом не встановлено.
Обставиною, яка згідно зі ст. 67 КК України обтяжує покарання обвинуваченого ОСОБА_3 суд визнає вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.
VІ. Мотиви призначення судом покарання.
Відповідно до ч. 2 ст. 50 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначено покарання, необхідне й достатнє для її виправлення, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень.
Вирішуючи питання про призначення покарання обвинуваченому ОСОБА_3 суд, відповідно до вимог ст. 65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винуватого та обставини, які пом'якшують та обтяжують його покарання.
Також, при призначенні покарання обвинуваченому ОСОБА_3 , суд враховує характер та ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке відноситься до тяжких злочинів, особу обвинуваченого, який раніше не судимий, наслідки вчиненого, відсутність обставин, які пом'якшують покарання та наявність обставин, що його обтяжують.
При цьому суд враховує спосіб вчинення злочину та поведінку обвинуваченого під час його вчинення, який з метою полегшення вчинення кримінального правопорушення використовує найбільш несприятливий для населення України час, надзвичайну обстановку, тяжкі обставини та умови, в яких опинилася Україна, для реалізації та досягнення своєї протиправної мети та незаконних цілей.
На підставі наведеного, суд вважає необхідним призначити ОСОБА_3 покарання у виді позбавленні волі в межах санкції ч. 5 ст. 111-1 КК України із додатковим обов'язковим покаранням у виді позбавлення права обіймати посади пов'язані із виконанням організаційно-розпорядчих функцій у органах місцевого самоврядування, оскільки саме таке покарання, на переконання суду, є необхідним та достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових кримінальних правопорушень.
Відповідно до ч. 2 ст. 59 КК України конфіскація майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини, а також за злочини проти основ національної безпеки України та громадської безпеки незалежно від ступеня їх тяжкості і може бути призначена лише у випадках, спеціально передбачених в Особливій частині цього Кодексу.
Враховуючи, що вчинення ОСОБА_3 злочину проти основ національної безпеки України, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, cуд вважає необхідним застосувати конфіскацію всього належного йому на праві власності майна.
VІІ. Інші рішення щодо питань, які вирішуються судом при ухваленні вироку.
Речові докази та процесуальні витрати у кримінальному провадженні відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 323, 369-371, 373-376, 615 КПК України, суд,-
Визнати винуватим ОСОБА_3 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та призначити йому покарання у виді 10 (десять) років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади пов'язані із виконанням організаційно-розпорядчих функцій у органах місцевого самоврядування на строк 10 (десять) роківз конфіскацією всього належного йому на праві власності майна.
Строк відбування покарання ОСОБА_3 , обраховувати з моменту звернення вироку до виконання.
Строк відбуття додаткового обов'язкового покарання ОСОБА_3 у виді позбавлення права обіймати посади пов'язані із виконанням організаційно-розпорядчих функцій у органах місцевого самоврядування, на строк 10 (десять) років, обраховувати з дня набрання вироком законної сили.
Вирок може бути оскаржений до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд міста Києва протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Копію вироку після його проголошення негайно вручити прокурору та захиснику.
Інформацію про ухвалення вироку опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями ст. 297-5 КПК України та на офіційному веб-сайті судової влади.
Суддя ОСОБА_10