печерський районний суд міста києва
Справа № 757/51833/24-п
20 грудня 2024 року м. Київ
Суддя Печерського районного суду м. Києва Гречана С.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ;
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Учасники судового провадження:
особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , представник ОСОБА_1 адвокат Молчанов Д.В.
18.10.2024 о 21 год. 39 хв. у м. Києві по вул. Старонаводницька, 9 водій ОСОБА_1 керувала автомобілем «Mazda 3» д.н.з. НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, зміна забарвлення шкірного покриву обличчя. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку, на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціального технічного засобу «Drager Alcotest» або у закладі охорони здоров'я відмовилася. Відмову зафіксовано на бодікамери інспекторів патрульної поліції № 470167, № 473608. Вказаними діями ОСОБА_1 порушила вимоги п. 2.5 ПДР, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 у судовому засіданні суду пояснила, що рухалась біля ЦНАП «Готово!», та була зупинена за порушення ПДР, а саме не увімкнений покажчик повороту, відчула себе у небезпеці, оскільки її звинуватили у тому, що вона не робила. Не дозвонившись до свого адвоката, зателефонувала на спец лінію 102. Від проходження огляду на стан сп'яніння відмовилася, оскільки не довіряла поліцейським, які на її думку, не мали ідентифікуючих знаків розрізнення поліцейського та не представились їй.
Представник ОСОБА_1 - адвокат Молчанов Д.В. у судовому засіданні проти обставин викладених у протоколі заперечив, оскільки вони не відповідають фактичним обставинам справи, підтримав подане раніше клопотання про закриття провадження відносно ОСОБА_1 , з підстав, викладених у ньому. Зокрема, зазначив, що у порушення вимог Закону України «Про Національну поліцію» епікаж поліції, яким було зупинено ОСОБА_1 відібрав у неї посвідчення водія та в подальшому передав її посвідчення поліцейському з іншого екіпажу, на якому була бодікамера. Інший екіпаж, який продовжив спілкування з ОСОБА_1 на підставі встановлених ознак перебування останньої у стані алкогольного сп'яніння, які ним особисто не встановлювалися, запропонував пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціального технічного засобу «Drager Alcotest» або у закладі охорони здоров'я. На що ОСОБА_1 відчуваючи себе у небезпеці, не маючи довіри до осіб, які на її думку, не мали ідентифікуючих знаків розрізнення поліцейського та не представились їй, від проходження огляду на стан сп'яніння відмовилася. За такого просив закрити провадження у справі.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , її представника адвоката Молчанова Д.В., вивчивши матеріали адміністративної справи, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення повинно здійснюватися на основі суворого дотримання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, як це визначено у ст. 251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Водночас, положеннями ст. 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до п. 2 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства Внутрішніх Справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 №1452/735 (далі - Інструкція) встановлено, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно п. 3 розділу 1 Інструкції, визначено ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
У відповідності до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно до п. 7 розділу ІІ Інструкції встановлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції. (п. 8 Інструкції).
Відповідно до п. 9 Інструкції з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху України встановлено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ст. 130 КУпАП відповідальність за цією нормою настає, зокрема, у випадку керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, або у разі відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Так, судом досліджено відеозапис з боді камер інспекторів патрульної поліції № 470167, № 473608 після зупинки водія ОСОБА_1 , яка керувала автомобілем «Mazda 3» д.н.з. НОМЕР_2 за порушення нею Правил дорожнього руху, а саме за не увімкнений покажчик повороту.
Крім того, з відеозапису вбачається, що працівник поліції, який передав посвідчення водія своєму колезі з іншого екіпажу, був у одягнутий у однострій, на якому був розміщений спеціальний жетон. Поверху одягнений сигнальний світловідбивний жилет.
Відеозаписом зафіксовано, що працівник поліції, тримаючи у руках посвідчення водія ОСОБА_1 підійшов до її автомобіля та привітався, однак остання жодним чином не відреагувала на звернення поліцейського та продовжила спілкування телефоном.
У ході подальшого спілкування працівником поліції виявлено у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп'яніння, у зв'язку з чим останній було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціального технічного засобу «Drager Alcotest» або у закладі охорони здоров'я, однак ОСОБА_1 категорично відмовилася від проходження огляду, пояснивши що їй не виглядають дії поліцейських адекватними, які зупиняють за порушення ПДР, а потім пропонують пройти огляд на стан сп'яніння (21:58:42 хв. відеозапису).
ОСОБА_1 роз'яснено, що за відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому порядку відносно неї буде складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Тобто, відмова водія транспортного засобу від проведення огляду у встановленому законом порядку є самостійним адміністративним правопорушенням, за що передбачено відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Що стосується доводів сторони захисту про відсутність підстав для зупинки транспортного засобу, яким керувала ОСОБА_1 суд вважає їх безпідставними, оскільки обставини зупинки ОСОБА_1 взагалі не підлягають встановленню в межах даної справи, оскільки предметом доказування є саме фактичні дані щодо відмови особи, яка керувала транспортним засобом, від проходження у встановленому законом порядку огляду та ці відомості не впливають на висновок про винуватість особи у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КпАП України.
Крім того, з огляду на правовий аналіз норм Правил дорожнього руху, незгода водія із причинами зупинки, або його необізнаність про це, не позбавляє його обов'язку на вимогу працівників поліції пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, і такий обов'язок не впливає на причину зупинки.
Що стосується аргументів сторони захисту щодо недовіри особам, які на її думку, не мали ідентифікуючих знаків розрізнення поліцейського та не представились їй, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1, ч. 3 ст. 20 Закону України «Про Національну поліції» поліцейські мають єдиний однострій. Поліцейський отримує однострій безоплатно. На однострої поліцейського розміщується спеціальний жетон . Поліцейському заборонено знімати з однострою чи приховувати спеціальний жетон, а також будь-яким іншим чином перешкоджати прочитанню інформації на ньому або фіксуванню її за допомогою технічних засобів.
З відеозапису чітко видно, що працівники поліції перебувають у форменному одязі - однострої, на якому розміщений спеціальний жетон, та поверх одягнутий сигнальний жилет.
За такого, працівниками поліції дотримано вимог щодо форми одягу відповідно до Закону України «Про Національну поліції», а доводи сторони захисту суд вважає суб'єктивними та такими, що спрямовані на ухилення від відповідальності.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 147626 ОСОБА_1 роз'яснено її права та обов'язки, передбачені статтею 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП.
Матеріали справи не містять доказів про порушення поліцейськими законодавства при складанні протоколів про адміністративне правопорушення та вимоги ч. 2 ст. 251, ст. ст. 256, 252, 266, 268 КУпАП, «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» поліцейськими дотримано.
Обставини вчинення ОСОБА_1 даного правопорушення знайшли своє об'єктивне підтвердження у ході судового розгляду справи на підставі фактичних даних, які містяться у:
- протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 153754 від 18.10.2024;
-направленні на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакцій від 18.10.2024;
-відео з бодікамер інспекторів патрульної поліції № 470167, № 473608.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши долучені до матеріалів справи докази, суд приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення суд, у відповідності до положень ст. 33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення яке носить суспільно небезпечний характер, дані про особу правопорушниці, а тому, вважає необхідним призначити ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000,00 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 рік.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 130, 279, 283, 284 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та призначити стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 17 000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушницею не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійснення примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушниці стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення до виконання 3 (три) місяці.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Світлана ГРЕЧАНА