Справа № 755/19721/24
"23" грудня 2024 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Арапіна Н.Є., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
11 листопада 2024 року позивач звернувся до суду позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Ухвалою суду від 15 листопада 2024 року відкрито провадження у адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін та призначено судовий розгляд.
Дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено наступні обставини справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно із ст. 289 КУпАП скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такої постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Зі змісту адміністративного позову вбачається, що позивач просить суд скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 795 від 29 жовтня 2024 року стосовно позивача за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
До канцелярії суду подано позовну заяву безпосередньо 11 листопада 2024 року, тобто з пропуском встановленого строку на оскарження постанови.
Крім того, суд зазначає, що зазначення у позовній заяви іншої дати її підписання не свідчить про те, що її подано у цей день до суду.
Згідно ч. 3 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Оскільки позивач пропустив строк звернення до адміністративного суду і позивачем не заявлено про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, тому згідно з ч. 3 ст.123 КАС України позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ст.ст. 121, 122, 123, 248, 294 КАС України,
Адміністративний позов громадянки ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом.
Ухвалу може бути оскаржено безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Н.Є.Арапіна