Ухвала від 23.12.2024 по справі 705/1528/19

Справа №705/1528/19

1-в/705/698/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2024 року м. Умань

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

у складі головуючого судді: ОСОБА_1

За участі:

секретаря судового засідання ОСОБА_2

працівника поліції ОСОБА_3

засудженого ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Умані подання начальника Уманського РУП ГУНП в Черкаській ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Умань, громадянина України, освіта середня, не одруженого, не працюючого, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,

раніше судимого:

- 01.07.2009 року вироком Уманського міськрайонного суду Черкаської області за ч.2 ст.307 КК України до 5 років позбавлення волі, на підставі ст. 75 КК України від відбування покарання звільнений з іспитовим строком 2 роки;

- 06.05.2010 року вироком Уманського міськрайонного суду Черкаської област за ч.1 ст.185, ч. 2 ст. 185, ч. 2 ст. 186, ст.70, 71 КК України до 6 років позбавлення волі у виправній колонії середнього рівня безпеки для раніше судимих, звільнений 16.02.2016 року по відбуттю терміну покарання;

- 18.10.2016 року вироком Уманського міськрайонного суду Черкаської област за ч.2 ст.309 КК України до 3 років позбавлення волі, на підставі ст. 75 КК України від відбування покарання звільнений з іспитовим строком 1 рік. Звільнений 28.11.2019 року ухвалою Уманського міськрайонного суду Черкаської області по відбуттю покарання, судимість у встановленому законом порядку не знята та не погашена;

- 02.07.2020 року вироком Уманського міськрайонного суду Черкаської област за ч.3 ст.15 ч.3 ст.185 КК України до 3 років позбавлення волі, на підставі ст. 75 КК України від відбування покарання звільнений з іспитовим строком 2 роки. 15.02.2021 року ухвалою Уманського міськрайонного суду Черкаської області іспитовий строк з випробуванням гр. ОСОБА_4 скасовано та направлено його для відбування покарання, призначеного вироком Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 02.07.2020 року у виді трьох років позбавлення волі.

ВСТАНОВИВ:

1. 23.12.2024 року начальник Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 .

2. Подання обґрунтоване тим, що після відбуття покарання ОСОБА_4 за місцем проживання в с. Дмитрушки Уманського району Черкаської області зарекомендував себе посередньо, постійного місця роботи не має. За це час неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, а саме:

постанова про адміністративне правопорушення винесена за ч.1 ст.178 КУпАП серії ГБВ N?724949 від 17.12.2024 року - накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 ( сімнадцять гривень), 17.12.2024 року офіційно попереджений, що відносно нього може бути встановлений адміністративний нагляд;

постанова про адміністративне правопорушення винесена за ч.2 ст.178 КУпАП серії ГБВ N?269557 від 19.12.2024 року - накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 51 ( п'ятдесят одна гривня ), 19.12.2024 року офіційно попереджений, що відносно нього може бути встановлений адміністративний нагляд;

постанова про адміністративне правопорушення винесена за ч.1 ст. 175- 1 КУпАП серії ГБВ N?724948 від 17.12.2024 року - накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 51 ( п'ятдесят одна гривня ), 17.12.2024 року офіційно попереджений, що відносно нього може бути встановлений адміністративний нагляд;

постанова про адміністративне правопорушення винесена за ч.2 ст. 175- 1 КУпАП серії ГБВ N?269558 від 19.12.2024 року - накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 ( сто сімдесят гривень ), 19.12.2024 року офіційно попереджений, що відносно нього може бути встановлений адміністративний нагляд.

3. Особа, що звернулася з цим поданням, просить суд вирішити питання про встановлення відносно ОСОБА_4 адміністративного нагляду терміном на 1 (один) рік з такими обмеженнями:

- заборонити виїзд за межі району в особистих справах та зміну місця проживання без дозволу ОВС;

- проходити реєстрацію один раз на місяць, кожен перший вівторок;

- заборонити появу в місцях розпивання спиртних напоїв та інших розважальних закладах, де здійснюється торгівля алкогольними виробами на розлив;

- заборонити вихід з будинку з 22 год 00 хв. до 06 год. 00 хв.

4. В судове засідання з'явилися ОСОБА_4 та працівник поліції Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області.

У судовому засіданні представник Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 подання підтримав.

Засуджений ОСОБА_4 у судовому засіданні не заперечував проти встановлення відносно нього адміністративного нагляду.

5. Суд, розглянувши подання та додані до нього матеріали дійшов такого висновку.

6. Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції. Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.

Згідно зі ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.

Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі ухвали судді про встановлення адміністративного нагляду.

З матеріалів подання вбачається, що ОСОБА_4 звільнений 26.03.2024 року з ДУ "Коростенська виправна колонія (№ 71)" по відбуттю покарання.

Судом встановлено, що на даний час, ОСОБА_4 не працевлаштований, продовжує вести антигромадський спосіб життя, йому виносились попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду, однак він висновків не зробив, відношення до своєї поведінки та ведення способу життя не змінив, неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, що свідчить про його небажання ставати на шлях виправлення, а тому він потребує більш суворого нагляду зі сторони поліції.

Доказів протилежного суду надано не було.

7. Відповідно до ст. 9 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, зобов'язані вести законопослушний спосіб життя, не порушувати громадський порядок і додержувати таких правил:

а) прибути у визначений установою виконання покарань термін в обране ними місце проживання і зареєструватися в органі Національної поліції;

б) з'являтися за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і давати усні та письмові пояснення з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду;

в) повідомляти поліцейських, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи, місця проживання чи перебування, а також про виїзд за межі району (міста) у службових справах;

г) в разі від'їзду в особистих справах з дозволу поліцейського в інший населений пункт та перебування там більше доби зареєструватися у відповідному органі Національної поліції.

Перелік обмежень до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, визначений у ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі». До них належать : а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.

Крім того, суд наголошує, що встановлення обмежувальних заходів повинно кореспондуватися з відповідальністю за їх порушення, оскільки лише в такому разі втручання в приватне право особи буде виправданим, бо як тільки тоді буде дотримана легітимна мета такого втручання, визначена ст. 2 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" - запобігання вчиненню кримінальних правопорушень такими особами і здійснення на них виховного впливу.

Відповідно до ст. 187 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме за: 1.) неявку за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; 2.) неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах; 3) порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; 4) порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста); 5) нереєстрацію в органі Національної поліції.

Таким чином, такого виду обмежень як зміна місця проживання без дозволу ОВС не передбачено, а тому в цій частині подання слід відмовити.

8. Отже, виходячи з викладеного, суд вважає за можливе задовольнити подання начальника Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області частково, а саме - встановити стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Умань, адміністративний нагляд терміном на 1 (один) рік із встановленням наступних обмежень:

- заборона виїзду за межі Уманського району Черкаської області в особистих справах без дозволу працівників поліції Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області;

- реєстрація в Уманському районному управлінні поліції ГУНП у Черкаської області один раз на місяць, а саме - кожного першого вівторка кожного місяця протягом року;

- заборона появи в місцях розпивання спиртних напоїв та інших розважальних закладах, де здійснюється торгівля алкогольними напоями на розлив;

- заборона виходу з будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв.

Керуючись ст.ст. 5, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст.ст. 395, 532 Кримінального процесуального кодексу України,

ПОСТАНОВИВ:

1. Подання начальника Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області полковника поліції ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Умань Черкаської області, задовольнити частково.

2. Установити стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Умань Черкаської області, адміністративний нагляд терміном на 1 (один) рік.

3. Застосувати до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Умань Черкаської області, під час здійснення за ним адміністративного нагляду, наступні обмеження:

- заборона виїзду за межі Уманського району Черкаської області в особистих справах без дозволу працівників поліції Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області;

- реєстрація в Уманському районному управлінні поліції ГУНП у Черкаської області один раз на місяць, а саме - кожного першого вівторка кожного місяця протягом року;

- заборона появи в місцях розпивання спиртних напоїв та інших розважальних закладах, де здійснюється торгівля алкогольними напоями на розлив;

- заборона виходу з будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв.

4. В решті подання відмовити.

5. Копію ухвали після набрання нею законної сили направити для виконання до Уманського РУП ГУНП в Черкаській області.

6. Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 7 днів з дня оголошення ухвали.

7. Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя ОСОБА_1