Ухвала від 17.12.2024 по справі 204/12325/24

Справа № 204/12325/24

Провадження № 1-кс/204/2984/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2024 року Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська у складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

за участю прокурора ОСОБА_3 ,

за участю захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,

за участю підозрюваної ОСОБА_6 ,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду у м.Дніпро, клопотання слідчого слідчого відділу Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області капітана юстиції ОСОБА_7 , яке погоджене прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні № 22024040000000932 від 01.08.2024 року, про продовження строку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч.3 ст. 332 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшло клопотання слідчого слідчого відділу Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області капітана юстиції ОСОБА_7 , яке погоджене прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні № 22024040000000932 від 01.08.2024 року, про продовження строку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч.3 ст. 332 КК України.

В обґрунтування клопотання зазначено, що слідчим відділом Управління здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024040000000932 від 01.08.2024 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 332 КК України.

В ході досудового розслідування 24.10.2024 повідомлено про підозру ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про, те що вона підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень: перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України; усунення перешкод для незаконного переправленню осіб через державний кордон України вказівками, наданням засобів, з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України. Суть повідомленої підозри і правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, у вчиненні якого підозрюються особа: Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки та оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» запроваджено воєнний стан на всій території України, який в подальшому неодноразово продовжено та який триває до теперішнього часу. Крім того, указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію», строк дії якого неодноразово продовжено Указами Президента №342/2022 від 17.05.2022, №574/2022 від 12.08.2022, №758/2022 від 07.11.2022, №59/2023 від 06.02.2023, №255/2023 від 01.05.2023, №452/2023 від 26.07.2023, №735/2023 від 06.11.2023, №50/2024 від 05.02.2024 оголошено та проводиться загальна мобілізація, в тому числі і на території Дніпропетровської області. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. Згідно зі ст. 3 Закону України «Про Збройні Сили України» до структури Збройних Сил України входять органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України. Відповідно до ст. 17 Закону України «Про оборону України» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством. Громадяни проходять військову службу, службу у військовому резерві та виконують військовий обов'язок у запасі відповідно до законодавства. В той же час, відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Як встановлено досудовим розслідуванням, у ОСОБА_6 за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, у невстановлений час, однак не пізніше 20.09.2024, виник злочинний умисел, направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань в особливий період (в умовах дії воєнного стану) шляхом виготовлення через наявні у неї зв'язки у медичних закладах Дніпропетровської області офіційних медичних документів, якими встановлюється відповідна ступінь непридатності особи до військової служби за станом здоров'я, що, у свою чергу, призводить до фактичного уникнення військовозобов'язаними особами від проходження військової служби. З метою реалізації злочинного умислу, ОСОБА_6 розробила протиправну схему, яка полягала у наступному: зацікавлений військовослужбовець Збройних Сил України чи інших передбачених законом формувань (далі - зацікавлена особа) звертається до ОСОБА_6 з пропозицією за грошову винагороду отримати офіційні медичні документи, які надають право не проходити військову службу за станом здоров'я; за вказівкою ОСОБА_6 , зацікавлена особа, перебуваючи на військовій службі, імітує симптоми гострого клінічного захворювання, у тому числі сильного болю в нижніх кінцівках, та, після чого, звертається до медичної частини відповідної військової частини з приводу вказаних симптомів і отримує направлення на консультацію до лікаря; після отримання направлення та до госпіталізації, зацікавлена особа передає ОСОБА_6 грошові кошти в заздалегідь обумовленому розмірі 6000 (шість тисяч) доларів США; на підставі отриманого направлення ОСОБА_6 сконтактовує зацікавлену особу з підконтрольним їй лікарем військового шпиталю в м. Дніпрі, який госпіталізує зацікавлену особу на денний стаціонар для здійснення імітування оперативного втручання в організм зацікавленої особи, за результатами якої така особа отримує офіційні медичні документи, які дають правові підстави для оформлення відповідної групи інвалідності та звільнення з військової служби за результатами військово-лікарської комісії; після проведення операції, зацікавлена особа передає ОСОБА_6 грошові кошти в заздалегідь обумовленому розмірі 6000 (шість тисяч) доларів США; на підставі отриманих медичних документів зацікавлена особа звільняється з військової служби в особливий період (в умовах дії воєнного стану), тим самим уникає подальше проходження військової служби. Так, ОСОБА_6 , достовірно усвідомлюючи та розуміючи те, що на теперішній час в України запроваджено воєнний стан, а Силами оборони України проводяться заходи з відсічі збройної агресії ворога, діючи з прямим умислом, з корисливих мотивів та з метою особистого кримінально-протиправного збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, бажаючи реалізувати злочинний умисел, спрямований на перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань в особливий період щодо виконання ними діяльності, покладеній на них частиною 2 статті 17 Конституції України стосовно оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності й недоторканності, шляхом виготовлення через наявні у неї зв'язки у медичних закладах Дніпропетровської області офіційних медичних документів, якими встановлюється відповідна ступінь непридатності особи до військової служби за станом здоров'я, що у свою чергу призводить до уникнення від проходження особою військової служби, перебуваючи у безпосередній близькості від магазину « ІНФОРМАЦІЯ_3 », за адресою: АДРЕСА_1 , 20.09.2024 приблизно о 13 год. 25 хв. особисто зустрілася зі ОСОБА_8 . В ході спілкування ОСОБА_8 повідомив ОСОБА_6 , що він є діючим військовослужбовцем підрозділу Збройних сил України, проходить службу у військовій частині НОМЕР_1 , перебуває на посаді оператора взводу управління НОМЕР_2 окремого зенітно-кулеметного батальйону, та виконує завдання із забезпечення державного суверенітету, конституційного ладу та територіальної цілісності України, стримування збройної агресії Російської Федерації проти України. Далі, в ході спілкування ОСОБА_6 повідомила ОСОБА_8 про вищевказану протиправну схему щодо перешкоджання законній діяльності Збройних сил України шляхом надання особі за грошові кошти медичних документів, що дають їй можливість уникнути подальше проходження військової служби через начебто непридатність до неї за станом здоров'я. Після цього, вони дійшли взаємної згоди щодо протиправного способу, запропонованого ОСОБА_6 , який забезпечить уникнення ОСОБА_8 від подальшого проходження військової служби в підрозділах Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період (в умовах дії воєнного стану), та домовились про наступну зустріч, коли ОСОБА_8 збере необхідну суму коштів у розмірі 12 000 (дванадцяти тисяч) доларів США та отримає направлення з медичної частини військової частини, де проходить військову службу. Після цього, 24.10.2024 приблизно о 13 год. 15 хв. в транспортному засобі VOLKSWAGEN TIGUAN, державний номерний знак НОМЕР_3 , на вул. Старокозацька у м. Дніпро, в присутності ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , між ОСОБА_8 та ОСОБА_6 на вимогу останньої відбулась зустріч. В ході зустрічі ОСОБА_8 отримав від ОСОБА_6 консультаційний висновок нейрохірурга із зазначенням наступного діагнозу: «дегенеративно-дистрофічне ураження шийного відділу хребта, міжхребцевий остеохондроз, спондилоартроз, ускладнений килою між хребцевого диску С5-С6 з центральним стенозом хребетного каналу, радикулопатія С5 корінців обабіч, виражений вертеброгений синдром з тривалим перебігом. М50.1», що дозволяє ОСОБА_8 отримати можливість ухилитись від проходження військової служби в Збройних силах України та інших військових формуваннях, шляхом подальшого звільнення з військової служби. Таким чином, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , знаходячись в транспортному засобі VOLKSWAGEN TIGUAN, державний номерний знак НОМЕР_3 , на вул. Старокозацька у м. Дніпро, 24.10.2024 приблизно о 13 год. 15 хв., реалізуючи злочинний умисел, з метою особистого незаконного збагачення за рахунок одержаних грошових коштів, здійснила перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, що ускладнило належне комплектування Збройних сил України та інших утворених до Законів України військових формувань військовослужбовцями, підтриманню на належному рівні бойової і мобілізаційної готовності, а також боєздатності, шляхом виготовлення через наявні у неї зв'язки у медичних закладах Дніпропетровської області офіційних медичних документів, якими встановлюється відповідна ступінь непридатності особи до військової служби. Умисні дії ОСОБА_6 кваліфіковано за ч. 1 ст. 114-1 КК України, а саме перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період. Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки та оборони України, відповідно до пункту 20 частини

1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» запроваджено воєнний стан на всій території України, який в подальшому неодноразово продовжено та який триває до теперішнього часу. Крім того, указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію», строк дії якого неодноразово продовжено Указами Президента №342/2022 від 17.05.2022, №574/2022 від 12.08.2022, №758/2022 від 07.11.2022, №59/2023 від 06.02.2023, №255/2023 від 01.05.2023, №452/2023 від 26.07.2023, №735/2023 від 06.11.2023, №50/2024 від 05.02.2024 оголошено та проводиться загальна мобілізація, в тому числі і на території Дніпропетровської області. На підставі положень ст. 20 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та п. 3 Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», на період дії правового режиму воєнного стану, запроваджено обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, передбачені ст.ст. 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, зокрема введено заборону на виїзд за межі країни громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років. При цьому, п. 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995, встановлено, що у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право, у тому числі, особи з інвалідністю за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус. Всупереч вищевказаним положенням законодавства, у ОСОБА_6 за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, у невстановлений час, однак не пізніше 20.09.2024, виник злочинний умисел, направлений на сприяння незаконному переплавленню осіб через державний кордон України шляхом усунення перешкод з корисливих мотивів, шляхом виготовлення через наявні зв'язки у медичних закладах Дніпропетровської області офіційних медичних документів, на підставі яких встановлюється відповідна група інвалідності, що, у свою чергу, надає правові підстави для виїзду військовозобов'язаних громадян України віком від 18 до 60 років за кордон. З метою реалізації злочинного умислу, ОСОБА_6 розробила протиправну схему, яка полягала у наступному: зацікавлений військовослужбовець Збройних Сил України чи інших передбачених законом формувань (далі - зацікавлена особа) звертається до ОСОБА_6 з пропозицією за грошову винагороду отримати офіційні медичні документи, на підставі яких встановлюється відповідна група інвалідності, що, у свою чергу, надає правові підстави для виїзду військовозобов'язаних громадян України віком від 18 до 60 років за кордон; за вказівкою ОСОБА_6 зацікавлена особа, перебуваючи на військовій службі, імітує симптоми гострого клінічного захворювання, у тому числі сильного болю в нижніх кінцівках, та, після чого, звертається до медичної частини відповідної військової частини з приводу вказаних симптомів і отримує направлення на консультацію до лікаря; після отримання направлення та до госпіталізації, зацікавлена особа передає ОСОБА_6 грошові кошти в розмірі 6000 (шість тисяч) доларів США; на підставі отриманого направлення ОСОБА_6 сконтактовує зацікавлену особу з підконтрольним їй лікарем військового шпиталю в м. Дніпрі, який госпіталізує зацікавлену особу на денний стаціонар для здійснення оперативного втручання в організм зацікавленої особи, за результатами якої зацікавлена особа отримує офіційні медичні документи, які дають правові підстави для оформлення відповідної групи інвалідності; після проведення операції, зацікавлена особа передає ОСОБА_6 грошові кошти в заздалегідь обумовленому розмірі 6000 (шість тисяч) доларів США; на підставі отриманих медичних документів зацікавлена особа звільняється з військової служби в особливий період (в умовах дії воєнного стану); після отримання статусу інваліда та звільнення з військової служби, зацікавлена особа перетинає державний кордон та здійснює виїзд за межі України в умовах воєнного стану. Так, ОСОБА_6 , достовірно усвідомлюючи та розуміючи те, що на теперішній час в України запроваджено воєнний стан, під час дії якого виїзд військовозобов'язаних громадян України віком від 18 до 60 років за кордон заборонено, діючи з прямим умислом, з корисливих мотивів та з метою особистого кримінально-протиправного збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, бажаючи реалізувати злочинний умисел, спрямований на сприяння незаконному переплавленню осіб через державний кордон України шляхом усунення перешкод, шляхом виготовлення через наявні зв'язки у медичних закладах Дніпропетровської області офіційних медичних документів, якими встановлюється інвалідність, що, у свою чергу, надає правові підстави для виїзду за кордон, перебуваючи у безпосередній близькості від магазину «Букініст», за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пр. Поштовий, буд. 1, 20.09.2024 приблизно о 13 год. 25 хв. особисто зустрілася зі ОСОБА_8 . В ході спілкування ОСОБА_8 повідомив ОСОБА_6 , що він є діючим військовослужбовцем підрозділу Збройних Сил України, проходить службу у військовій частині НОМЕР_1 , перебуває на посаді оператора взводу управління 634 окремого зенітно-кулеметного батальйону, та виконує завдання із забезпечення державного суверенітету, конституційного ладу та територіальної цілісності України, стримування збройної агресії Російської Федерації. Далі, в ході спілкування ОСОБА_6 повідомила ОСОБА_8 про протиправну схему щодо незаконного переплавлення осіб через державний кордон України. Після цього, вони дійшли взаємної згоди щодо протиправного способу, запропонованого ОСОБА_6 , що забезпечить ОСОБА_8 усунення перешкод для незаконного його переправлення через державний кордон України, та домовились про наступну зустріч, коли ОСОБА_8 збере необхідну суму коштів у розмірі 12 000 (дванадцяти тисяч) доларів США та отримає направлення з медичної частини військової частини, де проходить військову службу. Після цього, 24.10.2024 приблизно о 13 год. 15 хв. в транспортному засобі VOLKSWAGEN TIGUAN, державний номерний знак НОМЕР_3 , на вул. Старокозацька у м. Дніпро, в присутності ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , між ОСОБА_8 та ОСОБА_6 на вимогу останньої відбулась зустріч. В ході зустрічі ОСОБА_8 отримав від ОСОБА_6 консультаційний висновок нейрохірурга із зазначенням наступного діагнозу: «дегенеративно-дистрофічне ураження шийного відділу хребта, міжхребцевий остеохондроз, спондилоартроз, ускладнений килою між хребцевого диску С5-С6 з центральним стенозом хребетного каналу, радикулопатія С5 корінців обабіч, виражений вертеброгений синдром з тривалим перебігом. М50.1», що дозволяє ОСОБА_8 отримати можливість ухилитись від проходження військової служби в Збройних силах України та інших військових формуваннях, шляхом подальшого звільнення з військової служби, та усуває перешкоди для незаконного переправлення через державний кордон України. Таким чином, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , знаходячись в транспортному засобі VOLKSWAGEN TIGUAN, державний номерний знак НОМЕР_3 , на вул. Старокозацька у м. Дніпро, 24.10.2024 приблизно о 13 год. 15 хв., реалізуючи злочинний умисел, з метою особистого незаконного збагачення за рахунок одержаних грошових коштів, здійснила сприяння незаконному переплавленню осіб через державний кордон України шляхом усунення перешкод, шляхом виготовлення через наявні у неї зв'язки у медичних закладах Дніпропетровської області офіційних медичних документів, якими встановлюється відповідна ступінь інвалідності. Умисні дії ОСОБА_6 кваліфіковано за ч. 3 ст. 332 КК України, а саме: сприяння незаконному переплавленню осіб через державний кордон України шляхом усунення перешкод, вчинене з корисливих мотивів. Правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статі) закону України про кримінальну відповідальність: умисні дії ОСОБА_6 кваліфіковано за ч. 1 ст. 114-1 КК України, а саме перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період; умисні дії ОСОБА_6 кваліфіковано за ч. 3 ст. 332 КК України, а саме сприяння незаконному переплавленню осіб через державний кордон України шляхом усунення перешкод, вчинене з корисливих мотивів. 25 жовтня 2024 року Красногвардійським районним судом міста Дніпропетровська громадянці України ОСОБА_6 обрано запобіжний захід - тримання під вартою строком на 60 днів, тобто до 22.12.2024. Виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини: Обґрунтованість повідомленої ОСОБА_6 підозри у вчиненні вказаного кримінального правопорушення, повністю підтверджується зібраними відповідно до вимог кримінального процесуального кодексу України у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у їх сукупності, зокрема: протоколом проведення негласної слідчої (розшукової) дії - аудіо-, відео контролю особи від 04.10.2024 року; протоколом проведення негласної слідчої (розшукової) дії - аудіо-, відео контролю особи від 06.11.2024 року; протоколом проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контролю за вчиненням злочину у формі імітування обстановки злочину від 06.11.2024 року; протоколом затримання ОСОБА_6 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення від 24.10.2024 року; протоколом обшуку від 24.10.2024 року; протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 08.11.2024 року; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 15.08.2024 року; протоколом огляду від 24.10.2024 року; протоколом огляду від 24.10.2024 року; іншими матеріалами досудового розслідування у сукупності. Процесуальні дії, проведення або завершення яких потребує додаткового часу: скасувати грифи секретності з матеріальних носіїв інформації щодо проведення негласних слідчих дій, а саме протоколів про проведення негласних слідчих (розшукових) дій - візуального спостереження за місцем та річчю; клопотання про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій, постанов прокурору про проведення контролю за вчиненням злочину, постанов слідчого на проведення візуального спостереження за місце та річчю, та долучити їх до матеріалів кримінального провадження; направити до Дніпровського апеляційного суду клопотання про скасування грифів секретності з матеріальних носіїв інформації щодо проведення негласних слідчих дій, а саме ухвали про дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій, отримати останні та долучити їх до матеріалів кримінального провадження; отримати висновок призначеної судово-медичної експертизи; отримати висновок призначеної судової експертизи звуко-, відеозапису; отримати висновки двох призначених судових експертиз комп'ютерної техніки та програмних продуктів; провести детальний огляд матеріалів двох судових експертиз комп'ютерної техніки та програмних продуктів, після надходження останніх з експертної установи; отримати висновок службового розслідування з військово-медичного клінічного центру Східного регіону (військова частина НОМЕР_4 ), за фактом протиправних дії лікарів зазначеного закладу, та встановлення можливих співучасників ОСОБА_6 отримати зразки підписів лікаря ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та їх печатки і факсиміле; після отримання зазначених вище вільних зразків призначити судову техніко-криміналістичну експертизи консультаційного висновку нейрохірурга, який ОСОБА_8 24.10.2024 року отримав від ОСОБА_6 . Після отримання всіх необхідних документів та висновків судових експертиз, при наявності підстав повідомити про підозру у кінцевій редакції підозрюваній ОСОБА_6 . Крім того, у зв'язку із значним обсягом вже зібраних матеріалів досудового розслідування, є необхідним додатковий час для виконання вимог ст.ст. 290-291 КПК України, а саме: повідомлення про закінчення досудового розслідування стороні захисту, ознайомлення з матеріалами кримінального провадження сторони захисту, а також складання та вручення обвинувального акту. Значення результатів цих процесуальних дій для судового розгляду: Результати проведення вищезазначених слідчих (розшукових) дій, судових експертиз та заходів мають важливе значення для судового розгляду кримінального провадження. Строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій: Статтею 9 КПК України встановлено, що прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень. З урахуванням вищевикладеного, з метою проведення усіх необхідних слідчих та процесуальних дій, спрямованих на всебічне, повне і неупереджене дослідження обставин кримінального провадження, органу досудового розслідування необхідний час ще не менше ніж шести місяців. Обставини, що перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше: великий обсяг проведення необхідних слідчий (розшукових) дій та прийняття процесуальних рішень; великий обсяг інформації, отриманий під час здійснення досудового розслідування, котрий необхідно перевірити, проаналізувати та прийняти відповідні процесуальні рішення з метою об'єктивного та неупередженого досудового розслідування; введення та дія в Україні воєнного стану, що впливає на додаткову складність та тривалість встановлення та допиту осіб, які перебувають у різних регіонах України, а також за кордоном, та здійснення інших заходів, які передують проведенню слідчих дій. Посилання на один або кілька ризиків, зазначених у статті 177 КПК України: Метою та підставами застосування стосовно підозрюваної ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватись від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків, експертів у цьому ж кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може здійснити вищезазначені дії. Обставини, які свідчать про те, що заявлений ризик не зменшився або з'явилися нові ризики, які виправдовують тримання особи під вартою: Необхідність продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваної ОСОБА_6 обумовлюється наявністю ризиків, передбачених п.п. 1-3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: Переховуватися від органів досудового розслідування та суду: Так, існує висока ступень ймовірності можливих спроб підозрюваного ОСОБА_6 переховуватися від органу досудового розслідування та суду. ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України за вчинення якого передбачено покарання у виді від п'яти до восьми років позбавлення волі, та обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України караються позбавленням волі на строк від семи до дев'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна. Невідворотність покарання за злочин вже сама по собі є підставою та мотивом для підозрюваного переховуватися від органу досудового розслідування та суду. Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 511-550/0/4-13 від 04 квітня 2013 року «Про деякі питання порядку застосування запобіжних заходів під час досудового розслідування та судового провадження відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, слідчому судді, суду слід враховувати, що рішення про застосування одного із видів запобіжних заходів, який обмежує права і свободи підозрюваного, обвинуваченого, має відповідати характеру певного суспільного інтересу що, незважаючи на презумпцію невинуватості, превалює над принципом поваги до свободи особистості. Також прошу врахувати практику Європейського суду з захисту прав людини про те, що наявність підстав для тримання під вартою має оцінюватись в кожному кримінальному провадженні з урахуванням його конкретних обставин. Тримання під вартою завжди може бути виправдано, за наявності ознак того, що цього вимагають справжні інтереси суспільства, які, незважаючи на існування презумпції невинуватості, переважають інтереси забезпечення поваги до особистої свободи. При розгляді питання про доцільність тримання особи під вартою судовий орган повинен брати до уваги фактори, які можуть мати відношення до справи: характер (обставини) і тяжкість передбачуваного злочину; обґрунтованість доказів того, що саме ця особа вчинила злочин; покарання, яке можливо, буде призначено в результаті засудження; характер, минуле, особисті та соціальні обставини життя особи, його зв'язки з суспільством. Крім цього, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства. Так, згідно ст.ст. 7-9 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини. У рішенні по справі «Летельє проти Франції» від 26.06.1991 Європейський суд з прав людини вказав, що наявність вагомих підстав підозрювати затриманого у вчиненні злочину є неодмінною умовою правомірності тримання під вартою. У рішенні по справі «W проти Швейцарії» від 26.01.1993 Європейський суд з прав людини вказав, що врахування тяжкості злочину має свій раціональний зміст, оскільки вона свідчить про ступінь суспільної небезпечності цієї особи та дозволяє спрогнозувати з достатньо високим ступенем імовірності її поведінку, беручи до уваги, що майбутнє покарання за тяжкий злочин підвищує ризик того, що підозрюваний може ухилитись від слідства. Крім цього, у рішенні по справі «Харченко проти України» від 10 лютого 2011 року Європейський суд з прав людини вказав, що розумність строку тримання під вартою не може оцінюватись абстрактно, вона має оцінюватись в кожному конкретному випадку залежно від особливостей конкретної справи. Також, відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (справа «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.04.2011, справа «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 року), також вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (справа «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, справа «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990). При цьому, фактичні обставини та характер інкримінованих ОСОБА_6 злочинів, свідчать про підвищену суспільне небезпеку, зокрема, остання згідно повідомлення про підозру, з метою особистого незаконного, здійснила перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, що ускладнило належне комплектування Збройних сил України та інших утворених до Законів України військових формувань військовослужбовцями, підтриманню на належному рівні бойової і мобілізаційної готовності, а також боєздатності, тобто безпосередньо в умовах воєнного стану діє в інтересах ворога. Крім того, ОСОБА_6 згідно Правил перетинання державного кордону громадянами України, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995, має право безперешкодного перетину державного кордону, тому існує ризик, що, перебуваючи на волі, остання може виїхати

за межі країни або на тимчасово окуповані території України або іншим чином переховуватись від суду. Поряд з цим, на даний час триває агресія Російської Федерації проти України, у зв'язку з чим частина державного кордону не контролюється державними органами України, тому ОСОБА_6 перебуваючи на волі, може покинути територію країни з метою уникнення кримінальної відповідальності. Знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення: На теперішній час у ході досудового розслідування встановлюються всі обставини вчинення кримінального правопорушення, у знаряддя та засоби вчинення кримінального правопорушення. Кримінальні правопорушення, пов'язані з перешкоджанням законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, а також незаконному переправленню через державний кордон України, шляхом виготовленням через перевірені зв'язки у медичних закладах Дніпропетровської області офіційних медичних документів, якими встановлюється відповідна ступінь інвалідності, на даний час органом досудового розслідування встановлюється місця зберігання зазначених документів, установи та організації які виготовили ці документи, які прямо можу вказувати на співучасників ОСОБА_6 , які сприяли їй у вчиненні кримінальних правопорушень та коло її зв'язки які ОСОБА_6 використовувала у протиправній діяльності. Тому існує висока ступень вірогідності, що ОСОБА_6 перебуваючи на волі, може вчинити дії спрямовані на знищення вищезазначених документів, чорнових записів, що підтверджують її протиправну діяльність. Незаконно впливати на свідків, експертів у цьому ж кримінальному провадженні: У ході досудового розслідування встановлюється співучасники протиправної діяльності ОСОБА_6 , які сприяли їй у вчиненні кримінальних правопорушень, та коло її зв'язки які ОСОБА_6 використовувала для здійснення злочинних дій. Поряд з цим, встановлено, більшість свідків яким відомі обставини вчинення ОСОБА_6 кримінальних правопорушень, підтримують з останній стосунки, на яких, в свою чергу, ОСОБА_6 має владний вплив, оскільки сприяли її у вчиненні кримінальних правопорушень та є безпосередньо можливими співучасниками. Крім цього, в ході досудового розслідування призначено судово-медичну експертизу, з метою з'ясування стану здоров'я родича ОСОБА_6 - громадянина ОСОБА_9 , тому перебуваючи на свободі підозрювана ОСОБА_6 може вплинути на ОСОБА_9 з метою ухилення останнього від проходження зазначеної експертизи, що вплине на повноту досудового розслідування та встановлення усіх обставин справи. Враховуючи викладене, наявні обґрунтовані підстави вважати, що у разі незастосування до ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою останній незаконними засобами впливатиме на свідків, яким можуть бути відомі обставини вчинення кримінального правопорушення, а також інших осіб, причетних до протиправної діяльності, які на теперішній час встановлюються в ході досудового розслідування. Вчинити продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється: Також, встановлено, що ОСОБА_6 на теперішній час не має постійного місця роботи та постійного заробітку, її чоловік ОСОБА_10 також не має постійного місця роботи та постійного заробітку, однак рівень їх життя не відповідає її фінансовому становищу, тому слід зазначити, що дохід вона отримували від протиправної діяльності. Таким чином, перебуваючи на волі ОСОБА_6 з метою особисто збагачення, продовжить вчиняти умисні дії, спрямовані на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, та незаконному переправленню через державний кордон України, що в свою чергу, призведе до належного комплектування Збройних сил України та інших утворених до Законів України військових формувань військовослужбовцями, підтриманню на належному рівні бойової і мобілізаційної готовності, а також боєздатності. Обґрунтування неможливості запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні, шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів: При цьому, застосування більш м'якого запобіжного заходу стосовно підозрюваного ОСОБА_6 є недоцільним, оскільки обставини кримінального правопорушення, у вчиненні якого вона підозрюється, зокрема вчинення злочину проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану, свідчать про нехтування ним встановленими чинним законодавством України, гарантіями захисту прав і свобод людини та зневажливе відношення до загальнолюдських цінностей і дають підстави вважати, що аналогічним чином він, у разі обрання інших запобіжних заходів віднесеться до вимог та обмежень запобіжних заходів, не пов'язаних з ізоляцією від суспільства. Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України, під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-6, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті. Крім того, оцінюючи в сукупності викладене, інші запобіжні заходи не зможуть запобігти уникненню вищезазначених ризиків з боку ОСОБА_6 . Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 183 КПК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України. На підставі викладеного, слідчий звертається до суду із зазначеним клопотанням.

У судовому засіданні прокурор підтримав подане клопотання, просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у клопотанні.

Підозрювана та її захисники в судовому засіданні заперечували щодо задоволення клопотання про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання, просили застосувати до підозрюваної запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту або застосувати альтернативний запобіжний захід у вигляді застави.

Заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши копії матеріалів, якими прокурор обґрунтовує доводи клопотання, вислухавши пояснення сторін, приходжу до наступного.

Подане слідчим клопотання відповідає вимогам ст.ст. 183, 184, 199 КПК України.

Під час розгляду клопотання про продовження застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_6 , слідчий суддя вважає, що наведені у ньому дані, виклад яких зроблено з посиланням на матеріали кримінального провадження, свідчать про достатність підстав вважати обґрунтованою підозру у вчиненні ОСОБА_6 інкримінованих її кримінальних правопорушень.

Оскільки на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду по суті, а саме питань, пов'язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, то слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів лише визначає, що причетність ОСОБА_6 до вчинення злочину, підозра у якому їй повідомлена, є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу.

В судовому засіданні встановлено, що ухвалою слідчого судді Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська від 25.10.2024 року відносно підозрюваної ОСОБА_6 застосований запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 22.12.2024 року.

Ухвалою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 25.12.2024 року продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 22024040000000932 від 01.08.2024 року, строком до шести місяців, тобто до 24 квітня 2025 року.

Прокурором доведено, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі до восьми років та у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 332 КК України, відповідно намагаючись уникнути покарання може переховуватись від органів досудового розслідування або суду, може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, може незаконно впливати на свідків, експертів у цьому ж кримінальному проваджені, вчинити продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється. Запобігти вище зазначеним ризикам можливо лише шляхом застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, тому слідчий суддя вважає можливим задовольнити клопотання слідчого та застосувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного строком до 60 днів, тобто до 14 лютого 2025 року. Судом не встановлено дієвих стримуючих чинників, які б забезпечили належну процесуальну поведінку підозрюваного, отже, застосування більш м'якого запобіжного заходу, про який зазначає підозрювана та її захисники, є недоцільним, та не буде достатнім для запобігання визначеним ризикам, передбаченим п.п. 1,2,3,5 ч.1 ст. 177 КПК України.

Крім того, згідно ст.183 КПК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України.

Слідчий суддя, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 КПК України, зважаючи на те, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні злочину проти основ національної безпеки України, передбаченого ч.1 ст.114-2 КК України, беручи до уваги, що на даний час на території України введено воєнний стан, враховуючи, характер вчиненого кримінального правопорушення, який свідчить про ступінь суспільної небезпечності цієї особи, вважає за доцільне не визначати розміру застави.

Керуючись ст. ст. 110, 131-132, 176-178, 183-187, 193-194,196-197, 205, 309-310, 369-372, 392-393, 395 КПК України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого слідчого відділу Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області капітана юстиції ОСОБА_7 , яке погоджене прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні № 22024040000000932 від 01.08.2024 року, про продовження строку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч.3 ст. 332 КК України - задовольнити.

Продовжити строк тримання під вартою підозрюваній ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком до 60 днів, тобто до 14 лютого 2025 року, без визначення розміру застави.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1