Справа № 201/15940/24
Провадження 1-кс/201/5701/2024
Іменем України
17 грудня 2024 року
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
захисника - адвоката ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська клопотання прокурора Сєвєродонецької окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22023130000000536 від 07 липня 2023 року, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця радгоспу 16 Партз'їзду Лутугинського району Луганської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ), у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
Прокурор звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування.
Клопотання мотивовано тим, що в провадженні Сєвєродонецької окружної прокуратури Луганської області перебувають матеріали кримінального провадження №22023130000000536 від 07.07.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганського району Луганської області, усвідомлюючи вищевикладені обставини, достовірно знаючи про незаконність дій співучасників окупаційної адміністрації РФ, у тому числі т.зв. «ЛНР», ігноруючи норми Кримінального кодексу України, згідно з якими починаючи з 15.03.2022 криміналізована колабораційна діяльність, діючи з єдиним злочинним умислом (точний час виникнення якого в ході досудового розслідування з об'єктивних причин не надалось можливим встановити, але не пізніше 15 березня 2022 року) на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Луганського району Луганської області, та реалізуючи його, вступив в злочинну змову з представниками окупаційної адміністрації РФ, у тому числі представниками т.зв. «ЛНР», з метою забезпечення продовження зайняття ним посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, а саме - посади т.зв. «Главы Администрации Лутугинского района Луганской народной республики» (мовою оригіналу), в порушення Конституції та законів України.
Реалізуючи вказаний умисел, з 15 березня 2022 року по 29 жовтня 2023 року ОСОБА_5 , будучи громадянином України, перебуваючи на території м. Лутугине Луганського району Луганської області, добровільно, діючи зі своїх особистих мотивів, умисно продовжив займати посаду т. зв. «Главы Администрации Лутугинского района Луганской народной республики» (мовою оригіналу) наділеного, зокрема, повноваженнями з загального керівництва діяльністю адміністрації; розпорядження фінансовими ресурсами, передбаченими бюджетним кошторисом та муніципальним майном; призначення і звільнення з посад керівників муніципальних підприємств та закладів; затвердження положень про структурні підрозділи адміністрації та посадових інструкцій співробітників адміністрації; вирішення питань пов'язаних з укладенням та розірванням трудових договорів; представництва адміністрації в судах, органах державної влади, органах місцевого самоврядування, з громадянами та організаціями; видання правових актів і доручення їх виконання; розподілу обов'язків між заступниками голови адміністрації, тобто посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному та діючому на тимчасово окупованій території за адресою: вул. Леніна, 83 м. Лутугино Луганського району Луганської області.
Крім того законом т.зв. ЛНР № 428-ІІІ від 14.03.2023 «Про створення на території Луганської Народної Республіки міських округів та муніципальних округів, встановлення їх кордонів» створено «Муніципальне утворення Лутугінський муніципальний округ Луганської народної республіки».
З метою забезпечення діяльності міських та муніципальних округів окупаційною адміністрацією, у тому числі представниками т.з. ЛНР у період з 01 по 10 вересня 2023 року, у відповідності до законодавства РФ та т.зв. ЛНР, на тимчасово окупованій території Луганської області проведено незаконні «вибори депутатів народної ради ЛНР першого скликання та вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень луганської народної республіки першого скликання» та в подальшому починаючи з 19 вересня 2023 року розпочала свою діяльність т.з. «рада муніципального округу муніципальне утворення Лутугинський муніципальний округ Луганської народної республіки першого скликання.
Так, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганського району Луганської області, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, достовірно знаючи про незаконність дій співучасників окупаційної адміністрації РФ, у тому числі т.зв. «ЛНР», діючи з єдиним злочинним умислом (точний час виникнення якого в ході досудового розслідування з об'єктивних причин не надалось можливим встановити, але не пізніше 30 жовтня 2023 року) бути обраним на посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Луганського району Луганської області, та реалізуючи його, вступив в злочинну змову з представниками окупаційної адміністрації РФ, у тому числі представниками т.зв. «ЛНР». Отримавши від останніх пропозицію на зайняття ним посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, а саме - посади т.зв. «Главы муниципального образования Лутугинский муниципальный округ Луганской народной республики» (мовою оригіналу), добровільно погодився на вказану пропозицію.
Реалізуючи вказаний умисел, 30 жовтня 2023 року, ОСОБА_5 , будучи громадянином України, перебуваючи на території м. Лутугине Луганського району Луганської області, добровільно, умисно, діючи зі своїх особистих мотивів, був обраний на т.зв. «ІІІ сесії депутатів Ради муніципального округу муніципальне утворення Лутугинський муніципальний округ Луганської народної республіки» на посаду т.зв. «Главы муниципального образования Лутугинский муниципальный округ луганской народной республики» (мовою оригіналу) наділеного, зокрема, повноваженнями з загального керівництва діяльністю адміністрації; розпорядження фінансовими ресурсами, передбаченими бюджетним кошторисом та муніципальним майном; призначення і звільнення з посад керівників муніципальних підприємств та закладів; затвердження положень про структурні підрозділи адміністрації та посадових інструкцій співробітників адміністрації; вирішення питань пов'язаних з укладенням та розірванням трудових договорів; представництва адміністрації в судах, органах державної влади, органах місцевого самоврядування, з громадянами та організаціями; видання правових актів і доручення їх виконання; розподілу обов'язків між заступниками голови адміністрації, тобто посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному та діючому на тимчасово окупованій території за адресою: вул. Леніна, 83 м. Лутугино Луганського району Луганської області.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням Луганського району Луганської області до якого входить м. Лутугино та смт. Успенка та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 13 (7673) від 18.01.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_5 на 22.01.2024, 23.01.2024 та 24.01.2024 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22023130000000536 від 07.07.2023, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного.
Жодного разу у призначений час громадянин України ОСОБА_5 у призначений час та місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
Враховуючи вище наведені обставини, слідчим за погодженням з прокурором, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_5 25.01.2024 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» № 18 (7678) від 25.01.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.
Крім того, в газеті «Урядовий кур'єр» № 18 (7678) від 25.01.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та 25.01.2024 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик підозрюваного ОСОБА_5 на 10 годину 00 хвилин 29.01.2024, 30.01.2024, 31.01.2024 за зазначеній в повістці адресі для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №22023130000000536 від 07.07.2023, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.
Жодного разу у призначений час підозрюваний ОСОБА_5 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
Таким чином 25.01.2024 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Надалі в газеті «Урядовий кур'єр» № 251 (7911) від 12.12.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та 12.12.2024 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_5 та повістку про його виклик на 10 годину 00 хвилин 16.12.2024 за зазначеній в повістці адресі для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22023130000000536 від 07.07.2023, отримання письмового повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного.
Також прокурором вжито додаткових заходів з повідомлення ОСОБА_5 про кримінальне провадження стосовно нього, зокрема, 11.12.2024 скеровано повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та повідомлено про його виклик до Сєвєродонецької окружної прокуратури Луганської області шляхом надсилання відповідних документів на е-mail: ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 , якими відповідно до матеріалів досудового розслідування може користуватись ОСОБА_5 .
У зв'язку із переховуванням від органів досудового розслідування, постановою прокурора від 01.02.2024 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Відтак ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111 КК України, та переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності, перебуваючи на окупованій території, а тому прокурор змушена звернутись до суду з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування.
Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання та просив ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених у клопотанні.
Захисник у судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання, вказував, що овідомлення про підозру належним чином не вручено.
Вислухавши думку прокурора, захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- протоколами допитів свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7 від 29.08.2023 року, відповідно до яких свідки підтвердили факт зайняття ОСОБА_5 посади т.зв. «Голови Адміністрації Лутугинського району ЛНР» та факт перебування останнього на тимчасово окупованій території України;
- протоколом огляду від 31.08.2023 року за посиланням (https://ok.ru/video/5468368734895) із назвою «Видео группы Администрация Лутугинского района» на якому зафіксована участь на службовій нараді ОСОБА_5 у якості т.зв. «Голови Адміністрації Лутугинського району ЛНР»;
- протоколом огляду від 01.09.2023 року за посиланням (https://egrul.nalog.ru/index.html) на якому зафіксована інформація щодо юридичних осіб російської федерації, у тому числі щодо т.з. «АДМИНИСТРАЦИИ ЛУТУГИНСКОГО РАЙОНА ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ» та ОСОБА_5 у якості особи причетної до її діяльності;
- протоколом огляду від 01.09.2023 року за посиланням ( ІНФОРМАЦІЯ_5 із зазначенням інформації щодо т.з. «АДМИНИСТРАЦИИ ЛУТУГИНСКОГО РАЙОНА ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ» та ОСОБА_5 у якості особи причетної до її діяльності;
- протоколом огляду від 01.09.2023 року за посиланням ( ІНФОРМАЦІЯ_6 на якому зафіксована інформація з офіційного вебсайту т.зв. «адміністрації Лутугинського району ЛНР», зокрема, в частині збереження та фіксації змісту т.зв. «положення про адміністрацію лутугинського району ЛНР»;
- протоколом огляду від 13.11.2023 року, відповідно до якого зафіксовано участь ОСОБА_5 у якості т.з. «голови адміністрації Лутугинського району ЛНР» на нараді;
- протоколом огляду від 15.11.2023 року за посиланням ( ІНФОРМАЦІЯ_7 з назвою «Официальный Телеграм-канал Главы муниципального образования Лутугинский муниципальный округ Луганской народной республики» « ОСОБА_8 » за текстом «Очень приятно, что депутатский корпус Лутугинского муниципального округа единогласным решением доверил мне руководство муниципальным образованием сроком на 5 лет. Выражаю благодарность за оказанное доверие. Продолжу действовать исключительно в интересах населения, ведь цель Главы муниципального образования - сделать жизнь людей лучше. Надеюсь на тесное взаимодействие со всеми, кому не безразлична судьба нашей малой родины.»;
- протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 22.12.2023 року зі свідками ОСОБА_9 та від 05.01.2024 року зі свідком ОСОБА_6 , у ході яких свідками було впізнано особу ОСОБА_5 ;
- протоколами оглядів від 22.12.2023 року, 05.01.2024 року, 22.05.2024 року за участі свідків ОСОБА_9 та ОСОБА_6 , у ході яких свідками підтверджена особа раніше відомого їм ОСОБА_5 на оглянутих матеріалах;
- протоколом огляду від 09.01.2024 року, на якому зафіксована інформація з офіційного вебсайту т.зв. «правительства Луганской народной республики» на якому розміщено інформацію, якою підтверджується факт колабораційної діяльності ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 20.05.2024 року, яким зафіксовано інформацію з офіційного телеграм-каналу ОСОБА_10 щодо проведення ним у якості т.зв. «голови адміністрації Лутугинського району ЛНР» заходу з вшанування загиблих у будинку профспілок в м. Одеса, а також підтверджується факт перебування ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території України;
- висновком судової портретної експертизи від 30.08.2024 року № 156;
- протоколами оглядів від 14.09.2024 року, відповідно до яких зафіксовано відеоматеріали на яких зображений ОСОБА_5 у якості «голови адміністрації Лутугинського району ЛНР»;
- протоколом огляду від 30.10.2024 року, відповідно до якого оглянуто офіційну інтернет сторінку т.зв. «Муніципального утворення Лутугинський муніципальний округ ЛНР» на якій наявні відомості про протиправну діяльність ОСОБА_5 в якості «голови адміністрації Лутугинського району лнр» та «голови муніципального утворення Лутугинський муніципальний округ ЛНР»;
- протоколом огляду від 30.10.2024 року, відповідно до якого оглянуто офіційну інтернет сторінку т.зв. «Муніципального утворення Лутугинський муніципальний округ ЛНР» на якій наявні відомості про обрання ОСОБА_5 на посаду «голови муніципального утворення Лутугинський муніципальний округ ЛНР»;
- протоколом огляду від 30.10.2024 року, відповідно до якого оглянуто офіційну інтернет сторінку т.зв. «Муніципального утворення Лутугинський муніципальний округ ЛНР» на якій наявні відомості участь ОСОБА_5 у ролі т.зв. «голови муніципального утворення Лутугинський муніципальний округ ЛНР» на засіданні т.зв. «ради Лутугинського муніципального округу першого скликання»;
- протоколом огляду від 30.10.2024 року, відповідно до якого оглянуто офіційну інтернет сторінку т.зв. «Муніципального утворення Лутугинський муніципальний округ ЛНР» на якій наявні відомості щодо документа яким зафіксовано обрання ОСОБА_5 на посаду т.зв. «голови муніципального утворення Лутугинський муніципальний округ ЛНР», іншими матеріалами досудового розслідування в загальній сукупності (а.м. 15-235).
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційній адміністрації держави-агресора та у добровільному обранні громадянина України на посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, зокрема передбачених статтями 111-1 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Враховуючи те, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій у спосіб, передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та перебуває на тимчасово окупованій території, необхідно вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Відомості про переховування підозрюваного підтверджуються опублікованими повістками про виклик, опублікованими в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Підозрюваний належним чином викликався для вручення повідомлення про підозру та проведення слідчих і процесуальних дій у спосіб передбачений законом, а саме, через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, проте не з'являвся у призначений час та не повідомив про причини неприбуття.
Беручи до уваги той факт, що ОСОБА_5 проживає та перебуває на території, яка на цей час непідконтрольна владі України, оскільки тимчасово окупована РФ та незаконними збройними формуваннями, є підстави вважати, що підозрюваний переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15 квітня 2014 року № 1207-VII, - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:
1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;
3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.
Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.
Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і при цьому у даному випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.
Відповідно до п.п. 6, 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окупаційна адміністрація Російської Федерації - сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Тимчасово окупована територія - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Згідно з ст. 42 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додаток до неї: положення про закони і звичаї війни на суходолі (1907 року) територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).
Спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України).
Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.
Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається надання дозволу на проведення спеціального досудового розслідування.
Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Підозрюваний ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України, переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності, перебуває на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного ОСОБА_5 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 7,139, 2971-2975, 309, 372, 376, 532 КПК України,
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22023130000000536, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07 липня 2023 року, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1