Справа № 201/15929/24
Провадження 1-кс/201/5691/2024
Іменем України
17 грудня 2024 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого 3-го відділення слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях лейтенанта юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024130000000021 від 04 січня 2024 року, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
Слідчий звернулася до суду з клопотанням про арешт майна підозрюваного.
Клопотання мотивовано тим, що в провадженні 3-го відділення слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьку Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань №22024130000000021 від 04 січня 2024 року, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у період з червня по серпень 2023 року (більш точного часу встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим), у громадянина України ОСОБА_5 , виник злочинний умисел на обрання його до незаконного органу влади створеного на тимчасово окупованій території Луганської області.
Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на обрання до незаконного органу влади створеного на тимчасово окупованій території Луганської області, ОСОБА_5 , будучи громадянином України, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Луганська, діючи умисно, з метою переслідування своїх особистих інтересів, добровільно надав згоду на включення себе в список т.зв. «кандидатов в депутаты народного совета ЛНР первого созыва от партии «Единая Россия» (мовою оригіналу)».
За результатами виборів, проведених у період з 8 по 10 вересня 2023 року, відповідно до постанови т.зв. «Избирательной комиссии Луганской народной республики» (мовою оригіналу) від №27/250-1 від 18.09.2023 «О регистрации избранного депутата народного совета ЛНР первого созыва ОСОБА_6 » (мовою оригіналу) зареєстровано як «избранного депутата народного совета ЛНР первого созыва» (мовою оригіналу). Місцем розташування вказаного псевдооргану є: Луганська область, м. Луганськ, Ленінський район, пл. Героїв ВВВ , буд. 3.
18 вересня 2023 року заступник голови виборчої комісії лнр вручила відповідні посвідчення депутатам «народного совета ЛНР», у тому числі ОСОБА_5 . Також 20.09.2023 відбулося перше пленарне засідання першого скликання т.зв. «народного совета ЛНР» (мовою оригіналу), в якому прийняв участь в якості депутата т. зв. «народного совета ЛНР» (мовою оригіналу) ОСОБА_5 та в подальшому останній на постійній основі приймає участь в засіданнях т.зв. «народного совета ЛНР» у якості депутата.
Крім того, 07 жовтня 2023 року в «Telegram-каналі» «ЕДИНАЯ РОССИЯ ЛНР» було розміщено публікацію: «В Луганске активисты «Единой России» вместе со студентами ЛГПУ провели акцию ко дню рождения ОСОБА_7 » (мовою оригіналу) в якій прийняв участь депутат т.зв. «народного совета ЛНР» ОСОБА_5 , під час даної акції ОСОБА_5 наголосив: «что студенты с удовольствием приняли участие в акции» ( мовою оригіналу).
27 листопада 2023 року в «Telegram-каналі» «ЕДИНАЯ РОССИЯ ЛНР» було розміщено публікацію: «В народной программе был открыт Комплексный центр обслуживания населения» (мовою оригіналу), у відкриті вище вказаного центру прийняв участь депутат т.зв. «народного совета лнр» ОСОБА_5 та виступив з промовою: «Совсем недавно это здание не напоминало браслет, необходимый для работы с народами. Однако благодаря усилиям шефа-региона сегодня специалисты центра обживаются и начинают принимать первых посетителей. Мы видим принципиальные перемены: здание преобразилось до неузнаваемости! Спасибо Волгоградской области за этот решительный шаг к изменению условий для экономического обслуживания населения региона» (мовою оригіналу).
Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , обґрунтовано підозрюється у добровільному обранні до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням м. Луганськ та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 , перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 145 (7805), яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора 18.07.2024 опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_5 , на 22.07.2024 о 10:00, на 23.07.2024 о 10:00, на 24.07.2024 о 10:00 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні за № 22024130000000021 від 04.01.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.
Жодного разу у призначений час громадянин України ОСОБА_5 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
Враховуючи наведені вище обставини, слідчим 3 управління ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях за погодженням з прокурором Луганської обласної прокуратури 25.07.2024, з дотриманням вимог ст. ст. 40, 42, 111, 133, 135, 137, 276, 277, 278 КПК України, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» № 150 (7810) від 25.07.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.
Одночасно з повідомленням ОСОБА_5 про підозру в порядку, передбаченому ст. 135 КПК України, в офіційному виданні «Урядовий кур'єр» № 150 (7810) від 25.07.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, опубліковано оголошення із повісткою про виклик ОСОБА_5 до слідчого відділу 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, за місцем тимчасової дислокації за адресою: пл. Шевченка, буд. 7, м. Дніпро (каб. 131) 10 годині 00 хвилин на 29, 30, 31 липня 2024 року для вручення йому письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, допиту як підозрюваного, а також проведення інших слідчих та процесуальних дій. Крім того, вказана повістка розміщена на веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та Постановою слідчого від 01.08.2024 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта громадянин України ОСОБА_5 є власником:
-частки 1/2 житлового будинку, загальною площєю: 44,8 кв.м., житловою площею: 33,1 кв.м., площею земельної ділянки: 600 кв.м., загальною вартістю 46038 грн., за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер майна 20260326.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, санкцією якої передбачене покарання у виді конфіскації майна, відповідно до п.3 ч. 2 ст. 170 КПК України для конфіскації майна як виду покарання, слідчий просив накласти арешт на майно, яке перебуває у власності підозрюваного ОСОБА_5 .
Слідчий у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд клопотання без його участі.
Відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
У відповідності до положень ст. 26 КПК України сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачений цим Кодексом.
На підставі ч. 4 ст. 163 КПК України неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування кримінального провадження за допомогою технічного засобу не здійснювалося.
Слідчий суддя, дослідивши клопотання та матеріали, додані до нього, дійшов наступних висновків.
Як свідчать матеріали клопотання, в провадженні 3-го відділення слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьку Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях перебувають матеріали кримінального провадження №22024130000000021 від 04 січня 2024 року, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
25.07.2024 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта ОСОБА_5 є власником:
-1/2 частки житлового будинку, загальною площею: 44,8 кв.м., житловою площею: 33,1 кв.м., площею земельної ділянки: 600 кв.м., загальною вартістю 46038 грн., за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер майна 20260326.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, санкцією якої передбачене покарання у вигляді конфіскації майна, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України для конфіскації майна як виду покарання, слідчим заявлено клопотання про арешт нерухомого майна підозрюваного.
Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання (п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України).
У випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна (ч. 5 ст. 170 КПК України).
Вказана норма передбачає можливість накладення арешту на майно підозрюваного щодо якого здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна.
Санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Окрім того, згідно з п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Пунктами 4, 6 ч. 2 ст. 173 КПК України передбачено, що при вирішенні питання про арешт майна суд повинен враховувати розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу). У положеннях пункту 4 цієї ж статті йдеться про те, що у разі задоволення клопотання слідчий суд, застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна, суд зобов'язаний застосовувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.
ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, санкцією якої передбачене покарання у виді конфіскації майна.
Надані слідчим матеріали підтверджують необхідність накладення арешту на майно підозрюваного ОСОБА_5 . На цьому етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна з метою забезпечення кримінального провадження, а слідчий суддя на даній стадії не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у фізичної або юридичної особи за вчинення кримінального правопорушення, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що надані суду матеріали є достатніми для застосування в рамках даного кримінального провадження заходів забезпечення кримінального провадження, одним із яких і є накладення арешту на майно.
З урахуванням викладеного, підлягає задоволенню клопотання про накладення арешту на майно, яке належить підозрюваному ОСОБА_5 , з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання (п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 110, 168-169, 170-173 КПК України,
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт на майно, яке перебуває у власності підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , шляхом заборони розпоряджатись, користуватись та відчужувати його на час досудового розслідування та судового розгляду у кримінальному провадженні № 22024130000000021 від 04 січня 2024 року, а саме на 1/2 частку житлового будинку загальною площею - 44,8 кв.м., житловою площею - 33,1 кв.м., площею земельної ділянки - 600 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер майна 20260326.
Ухвала підлягає негайному виконанню на всій території України. Відповідно до ч. 1 ст. 175 КПК України ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту її оголошення.
Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.
Роз'яснити, що відповідно до ст. 174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Слідчий суддя ОСОБА_1