Рішення від 05.12.2024 по справі 915/1076/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2024 року м. Миколаїв Справа № 915/1076/24

Господарський суд Миколаївської області у складі:

судді Л.М. Ільєвої

при секретарі судового засідання І.С. Степановій

за участю представників:

від позивача - Чернюк В.М.,

від відповідача - Гріненко І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Акціонерного товариства "Миколаївобленерго" до фізичної особи-підприємця Коваль Ніни Марківни про стягнення заборгованості в загальній сумі 80704,66 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Миколаївобленерго" звернулось до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою до фізичної особи-підприємця Коваль Ніни Марківни про стягнення заборгованості в загальній сумі 80704,66 грн., в т.ч. вартості необлікованої електричної енергії в сумі 77069,70 грн. та витрат на проведення експертизи спеціалізованою організацією в сумі 3634,96 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на таке.

23.01.2007 між Відкритим акціонерним товариством енергопостачальною компанією "Миколаївобленерго" та фізичною особою-підприємцем Коваль Ніною Марківною (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 44/4654.

При цьому позивач зауважує, що правонаступником всіх прав та обов'язків ВАТ ЕК "Миколаївобленерго" є ПАТ "Миколаївобленерго". Наразі АТ "Миколаївобленерго" є юридичною особою із новим найменуванням у результаті проведення державної реєстрації змін до статуту ПАТ "Миколаївобленерго" у відповідності до Закону України "Про акціонерні товариства" від 17.09.2008 №514-VI, з урахуванням нової редакції статуту АТ "Миколаївобленерго" від 18.12.2023.

Як зазначає позивач, відносини між оператором системи розподілу із споживачами електричної енергії, регулюються Законом України "Про ринок електричної енергії", Правилами роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (Постанова НКРЕКП № 312) від 14.03.2018 №312 (зі змінами), в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин. Відповідно до положень Закону України "Про ринок електричної енергії" відбулося відокремлення оператора системи розподілу та постачальника електричної енергії. На підставі Закону України "Про ринок електричної енергії" та постанови НКРЕКП від 02.11.2018 №1334 АТ "Миколаївобленерго" як оператор систему розподілу (ОСР) з 01.01.2019 здійснює розподіл електричної енергії в межах закріпленої території Миколаївської області, виконує функції, має права і обов'язки оператора системи розподілу.

Позивач з посиланням на ч. 5 ст. 2 Закону України "Про ринок електричної енергії", зазначає, що Правила роздрібного ринку передбачають, зокрема, загальні умови постачання електричної енергії споживачам, систему договірних відносин між учасниками роздрібного ринку, права та обов'язки учасників ринку, процедуру заміни споживачем постачальника електричної енергії, умови та порядок припинення та відновлення постачання електричної енергії споживачу, процедуру розгляду скарг споживачів, особливості постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги, постачальником "останньої надії".

Відповідно до вимог п. 2.1.2. гл. 2.1. ПРРЕЕ оператор системи зобов'язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем. Згідно з п. 2 Постанови НКРЕКП №312 укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог ПРРЕЕ здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви - приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Як вказує позивач, відносини між ним та відповідачем регулюються договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії №44/4654 від 23.01.2007 (договір № 44/4654), який укладено на виконання вимог Закону України "Про ринок електричної енергії" шляхом подання відповідачем заяви-приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Відповідно до п. 2.2. договору №44/4654 позивач зобов'язаний забезпечити отримання відповідачем електричної енергії на рівні дозволеної потужності, згідно додатку № 2 "Перелік об'єктів споживача". В додатку № 2 до договору №44/4654 "Перелік об'єктів споживача" зазначена інформація відносно об'єкта споживача: найменування об'єкту - магазин; адреса об'єкту: вул. Херсонське шосе, 50а, м. Миколаїв.

Водночас позивач зазначає, що відповідно до п. 2.3.4. глави 2.3. розділу II ПРРЕЕ відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акту про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Так, за ствердженням позивача, 24.03.2021 представниками АТ "Миколаївобленерго" складено Акт №0002794 про пломбування та встановлення індикаторів засобів комерційного обліку в мережах до 1000В, зі змісту якого вбачається, що відповідач прийняв на відповідальне зберігання цілісні та неушкоджені розрахункові засоби комерційного обліку, лічильник, трансформатори струму, пломби з відбитком тавра виробника або повірочної лабораторії та пломби (індикатори) у кількості 6 (шість) шт. Вказаний акт підписаний представниками позивача та відповідачем без зауважень.

Наразі позивач стверджує, що 22.09.2023 представниками АТ "Миколаївобленерго" при проведенні технічної перевірки електроустановки відповідача у його присутності за адресою: вул. Херсонське шосе, 50А, м. Миколаїв було виявлено порушення п.п. 2 п. 8.4.2. гл. 8.4. р. VIII ПРРЕЕ, а саме: "пошкодження пломб, клемної кришки та фасадного ящика з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін установлених на засобах вимірювальної техніки в місцях указаних в акті про пломбування (крім пломб встановлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), що зазначені в технічній перевірці №0003485 від 24.03.2021". За фактом виявленого порушення було складено акт про порушення №К 9992 від 22.09.2023.

За ствердженнями позивача, акт про порушення №К 9992 від 22.09.2023 підписали три уповноважені представники оператора системи, споживач - Коваль Н.М. від підпису акту відмовилася, що зафіксовано відео-зйомкою. Водночас відповідачем були внесені зауваження до акту, але від отримання примірника акту 22.09.2023 відповідач відмовився. При цьому 25.09.2023 відповідно до заяви відповідача їй було передано другий примірник акту, що підтверджується її підписом на заяві.

При цьому позивач вказує, що під час складання акту порушення було усунуто, від електроживлення електроустановку не відключено, про що зазначено в п.п. 7, 9 акту.

У відповідності до вимог п. 8.2.6. гл. 8.2. р. VIII ПРРЕЕ акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2. глави 8.4. цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Як вказує позивач, необлікованою електричною енергією, як зазначено в п. 1.1.2. р. I ПРРЕЕ, є необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.

Так, позивач зазначає, що 02.10.2023 за заявою відповідача вищевказаний акт був розглянутий комісією з розгляду актів про порушення, що була проведена за участю відповідача. Комісією було прийнято рішення, яке оформлене протоколом №15 від 02.10.2023, про направлення до служби ремонту засобів комерційного обліку Товариства пломб типу фаворит №33317549 та №33317550 для прийняття рішення щодо можливості подальшого направлення вказаних пломб до спеціальної організації, яка має право проводити експертизу. 20.10.2023 вищезазначені пломби були передані до служби ремонту засобів комерційного обліку Товариства, після чого лист від 29.02.2024 №01.01/01-24-1004 дані пломби були направлені до Миколаївського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України для проведення експертного дослідження.

Як вказує позивач, 28.03.2024 МНДЕКЦ МВС України проведено трасологічне дослідження, за результатами якого складено висновок, в якому зафіксовано наступне: цілісність пломб оператора системи розподілу АТ "Миколаївобленерго" типу фаворит №33317549 та №33317550 порушена; на пломбах типу фаворит №33317549 та №33317550 наявні ознаки несанкціонованого втручання; на пломбі типу фаворит №33317549 наявні пошкодження, а саме: кришка відламана від якоря, а в місцях розташування лапок якоря на корпусі наявні пошкодження у вигляді сколів та тріщин; пломба типу фаворит №33317550 знаходиться у незамкнутому стані, лапки якоря розташовані не в уступах корпусу пломби, а також на поверхні якоря наявні пошкодження у вигляді розламу перемичок між якорем та кришкою; виявлені на поверхнях пломб фаворит №33317549 та №33317550 пошкодження утворились в результаті впливу направленої сили тиску більшої за твердість конструкції пломби, що призвело до відламу кришки від якоря, утворення сколів і тріщин; витягання якоря із корпусу; пломбуючий матеріал пломби типу фаворит №33317550 вільно переміщується в отворах та не фіксується у виступах лапок якоря.

Після отримання експертного дослідження МНДЕКЦ МВС України за заявою відповідача повторно було проведено засідання комісії позивача 01.05.2024 у присутності відповідача. Комісією було прийнято рішення, оформлене протоколом від 01.05.2024 №12, в якому зазначена інформація про причетність споживача до порушення ПРРЕЕ, а також відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.

Наразі позивач стверджує, що від підписання протоколу засідання комісії з розгляду акту про порушення відповідач відмовився. Протокол засідання комісії з розгляду акту, розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії відправлений відповідачу поштовою кореспонденцією 09.05.2024, однак рішення комісії, оформлене протоколом від 01.05.2024 №12, відповідач не оскаржував до суду.

При цьому позивач посилається на п. 8.4.2. гл. 8.4. р. VIII ПРРЕЕ, згідно з якими визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акту про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, зокрема: пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акту про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб.

Так, за ствердженнями позивача, актом №0002794 про пломбування та встановлення індикаторів дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів засобів комерційного обліку в мережах до 1000В підтверджено передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб споживачу Коваль Н.М., що підтверджується її підписом в акті.

Також позивач вказує, що відповідно до п. 8.4.7. гл. 8.4. р. VIII ПРРЕЕ розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється, виходячи з: вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт/год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт.год); величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (W доб, кВт·год); кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день).

Згідно з п.п. 1 п. 8.4.8 гл. 8.4 р. VIII ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): зокрема, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження/відсутності засобів вимірювальної техніки та/або пломб, та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені пломби) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Пунктом 8.4.10. гл. 8.4. р. VIII ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2. цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт·год) розраховується за формулою 4 п. 8.4.10 ПРРЕЕ (W доб. = P * tдоб * Кв,) де:

P - потужність (кВт), визначена як дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність). Відповідно до додатку №2 Договору №44/4654 приєднана/ дозволена потужність 10 кВт.;

t доб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). Відповідно до додатку №2 Договору №44/4654 кількість годин роботи на добу складає 24 год.;

Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).;

Так, P = 10 кВт., t доб = 24 год, Кв = 0,6

W доб. = 10*24*0,6= 144,00 кВт/доб

Позивач стверджує, що розрахунок здійснено з дня останнього контрольного огляду з 23.05.2023 по 22.09.2023 (за 122 дні).

W розрахункове = Wдоб.с.п * кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням ПРРЕЕ.

W розрахункове = 144 кВт. год. * 122 днів = 17568 кВт/год.

Водночас позивач, посилаючись на п. 8.4.9. ПРРЕЕ, зазначає, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 4 пункту 8.4.2. цієї глави, розрахований обсяг споживання необлікованої електричної енергії споживачем протягом розрахункового періоду (місяця) має бути зменшений на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем у цьому періоді за точкою (точками) комерційного обліку, на якій (яких) було виявлено порушення, відповідно до даних комерційного обліку електричної енергії. Різниця між розрахунковими показами та обсягом електричної енергії, спожитий споживачем у розрахунковому періоді за точкою комерційного обліку складає 8011 кВт/год.

З огляду на вказане, за розрахунком позивача обсяг необлікованої електроенергії становить 9557 кВт/год. (17568 кВт/год. - 8011 кВт/год.), а вартість необлікованої електричної енергії за тарифами, що діяли в період, за який розраховується розмір необлікованої електричної енергії, складає 77069,70 грн.

Проте, як стверджує позивач, загальна вартість необлікованої електричної енергії по акту про порушення №К9992 від 22.09.2023 становить 77069,70 грн., яка до цього часу відповідачем не сплачено.

Наразі позивач вказує, що з метою вирішення питання щодо оплати заборгованості, 01.07.2024 ним на адресу відповідача надіслано досудову вимогу №12.04/11-11/5258, в якій повідомлялось про необхідність сплатити заборгованість у семиденний термін з дня отримання вимоги. Однак відповіді на вказану вимогу Товариством не отримано, заборгованість в сумі 77069,70 грн. вартості необлікованої електричної енергії залишається несплаченою, що обумовило звернення позивача до суду із заявленим позовом відповідно до п. 8.2.7. гл. 8.2. р. VIII ПРРЕЕ.

Крім того, позивач вказує, що згідно з абз. 12 п. 8.4.4. гл. 8.4. р. VIІI ПРРЕЕ, якщо за результатами експертизи підтверджено факт пошкодження пломб, індикаторів, засобів вимірювальної техніки або втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, витрати оператора системи на проведення експертизи спеціалізованою організацією (підприємством) відшкодовуються оператору системи стороною, відповідальною за збереження засобу комерційного обліку та пломб. Відтак, позивачем також заявлено до стягнення понесені ним витрати на проведення експертизи МНДЕКЦ МВС України в сумі 3634,96 грн., що підтверджуються рахунком, виданим МНДЕКЦ МВС України від 01.03.2024 №60.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 11.09.2024 р. вказану позовну заяву Акціонерного товариства "Миколаївобленерго" прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 915/1076/24, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи, при цьому судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 30.09.2024 р. о 12:30.

30.09.2024 р. від представника відповідача - Гриненка І.І до господарського суду через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС надійшло клопотання (вх. № 11664/24), в якому заявник просить відкласти судове засідання у справі № 915/1076/24, призначене на 30.09.2024 р. о 12:30, на іншу дату у зв'язку із зверненням до позивача про перерахунок боргу, яке ще не розглянуто.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 30.09.2024 р. у справі №915/1076/23 розгляд справи відкладено на 24.10.2024 р. з огляду на клопотання представника відповідача, а також неявку у судове засідання відповідача.

24.10.2024 р. від представника відповідача - Гриненка І.І до господарського суду через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС надійшла заява про ознайомлення з матеріалами справи в електронному вигляді (вх. № 12918/24), в якій заявник просить, зокрема, для забезпечення права на ознайомлення з матеріалами справи в електронному вигляді та для можливості реалізації його прав та обов'язків, перенести розгляд справи на іншу дату.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 24.10.2024 р. у справі №915/1076/23 розгляд справи відкладено на 07.11.2024 р. з огляду на клопотання представника відповідача, а також неявку у судове засідання відповідача.

31.10.2024 р. від представника відповідача - Гриненка І.І до господарського суду через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС надійшло клопотання про долучення доказів (вх. №13340/24), в якій заявник зазначає, що скарги, заяви від відповідача про непричетність до цього факту (пошкоджень пломб), розглядались відповідними комісіями позивача, але всі пояснення, доводи відповідача не брались до уваги.

Відповідач стверджує, що 24.03.2021 р. робітниками позивача здійснювалась технічна перевірка вузла обліку електричної енергії, заміни засобів комерційного обліку в мережах до 1000 В., про що було залишено акт № 0003485 від 24.03.2021р. В рамках цієї перевірки було знято пломби: 15377414; 15377415; встановлено пломби: 33317549; 33317550. 24.03.2021р. складено акт № 0002794 про пломбування та встановлення індикаторів засобів комерційного обліку в мережах 1000 В. За цим актом було: знято пломби: 15377414; 15377415 та встановлено пломби: 33317549; 33317550; опломбовано кожух пломбою: 0577164. Всі ці дії відбувались без участі відповідача та/або його представника. Документи (акти) були надані відповідачу через декілька місяців робітником позивача (просто занесли в магазин відповідача). Вказані документи не було підписано відповідачем та/або його представником.

Відповідач вказує, що про здійснення перевірки, зняття старих пломб, встановлення нових пломб відповідач дізналась вже по факту через продавця магазину, яка повідомила що представником позивача надані документи для підпису. Документи відповідачем не підписувались.

Відтак, відповідач вважає, що не несе відповідальності за вказані пломби, які встановлено позивачем без його згоди та участі.

За ствердженнями відповідача, оскільки інших порушень, крім цих двох пломб, не виявлено, то фізичного втручання в короб не було, а вказані пошкоджені пломби могли бути тільки встановлені самим позивачем.

Також відповідач надав до матеріалів справи копії Акту № 0002794 про пломбування та встановлення індикаторів засобів комерційного обліку в мережах 1000 В від 24.03.2021 р., акту №0003485 від 24.03.2021 р. про технічну перевірку вузла обліку електричної енергії, заміни засобів комерційного обліку в мережах до 1000 В.

У судовому засіданні 07.11.2024 р. за участю представників сторін судом протокольно оголошено перерву до 21.11.2024 о 15:30 згідно з ч. 2 ст. 216 ГПК України.

08.11.2024 р. від представника відповідача - Гриненка І.І до господарського суду через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС надійшли додаткові пояснення у справі (вх. №13836/24), в яких відповідач зазначає, що з позовними вимогами не згоден в повному обсязі.

Зокрема, відповідач із посиланням на правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 18.01.2022 р. по справі № 913/567/19 (913/153/21), вказує, що підставою для визначення споживачу обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за порушення цілісності пломб є фіксація цього порушення у відповідному акті про порушення, складеному у порядку, визначеному Правилами роздрібного ринку електричної енергії, а однією із обов'язкових умов - наявність акту про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб. Відсутність зазначеного акту про пломбування (або іншого документа тощо) виключає виникнення у споживача обов'язку, передбаченого підпунктом 8 пункту 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, та відповідно виключає застосування до нього наслідків його порушення, зокрема і ті, які передбачені підпунктом 1 пункту 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії.

Так, відповідач стверджує, що 24.03.2021 р. робітниками позивача здійснювалась технічна перевірка вузла обліку електричної енергії, заміни засобів комерційного обліку в мережах до 1000 В, про що було залишено акт № 0003485 від 24.03.2021р. Зазначений акт складено у відсутність відповідача, у акті відсутній підпис відповідача. В рамках цієї перевірки було: знято пломби: 15377414; 15377415, замість них було встановлено пломби: 33317549; 33317550. 24.03.2021р. складено акт № 0002794 про пломбування та встановлення індикаторів засобів комерційного обліку в мережах 1000 В. Зазначений акт складено у відсутність відповідача, у акті відсутній підпис відповідача.

На думку відповідача, позивачем не доведено належним чином та не підтверджується факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, що є порушенням приписів та вимог, зазначених у Постанові №311 від 14.03.2018р. "Про затвердження Кодексу комерційного обліку електричної енергії".

Відтак, відповідач вважає, що у задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.

У судовому засіданні 21.11.2024 р. за участю представників сторін судом протокольно оголошено перерву до 05.12.2024 о 12:00, згідно з ч. 2 ст. 216 ГПК України.

03.12.2024 р. від представника позивача - Чернюка В.М. до господарського суду через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС надійшла відповідь на додаткові пояснення відповідача (вх. № 15139/24).

Так, позивач зазначає, що відповідно до п.п. 5.2.27., 5.2.28. гл. 5.2 р. V Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП 14.03.2018 №311 факт проведення технічної перевірки вузла обліку має бути зафіксований в акті технічної перевірки, який повинен, зокрема, містити інформацію про технічні параметри та покази лічильників на момент їх пломбування. Акт технічної перевірки вузла обліку складається у двох примірниках представниками оператора системи у присутності замовника або уповноваженої ним особи та підписується ними. Один примірник акта технічної перевірки передається замовнику. Факт установлення оператором мережі, ППКО та заінтересованими сторонами пломб, а також індикаторів та їх стан мають бути зафіксовані в акті пломбування, що складається відповідно до вимог цього Кодексу в необхідній кількості примірників представниками оператора мережі у присутності замовника та власника електроустановки, об'єкта або окремого елемента об'єкта, території, приміщення, де встановлюється вузол обліку, або уповноважених ними осіб та підписується ними. По одному примірнику акта пломбування передається замовнику та власнику об'єкта, де встановлений вузол обліку.

Враховуючи наведене, позивач вважає твердження відповідача про відсутність акту №0002794 про пломбування та встановлення індикаторів дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів засобів комерційного обліку в мережах до 1000В від 24.03.2021 та акту №003485 технічної перевірки вузла обліку електричної енергії (заміни) засобів комерційного обліку в мережах до 1000 В від 24.03.2021 помилковим, адже вказані акти складені у відповідності до вимог чинного законодавства, підписані відповідачем та представниками позивача та є в наявності у сторін.

Також позивач вказує, що вищезазначені акти надані суду відповідачем в судовому засіданні 21.11.2024 р. Відтак, наявність у відповідача примірників цих актів навіть без його підпису не може свідчити про відсутність таких актів в цілому.

Як зазначає позивач, відповідно до п.п. 1, 2, 5, 6, 8, 20 пп. 5.5.5. гл. 5.1 р. V Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018 споживач електричної енергії зобов'язаний: - користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); - сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; - дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; - забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; - забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; - не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об'єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії.

Позивач стверджує, що враховуючи наведені приписи ПРРЕЕ, відповідач продовжував користуватись електричною енергією без зауважень та заперечень з його боку та сплачував кошти за отримані послуги, що, на думку позивача, свідчить про виконання сторонами умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії. Також позивач вказує, що акт про порушення №К9992 від 22.09.2023 відповідач не оскаржував до суду. На думку позивача, такі дії відповідача направлені на уникнення від відповідальності за вчинене порушення, адже відповідач був обізнаний про проведені Товариством дії з пломбування та встановлення індикаторів на лічильнику та технічної перевірки вузла обліку електричної енергії, продовжував користуватись електричною енергією без будь-яких зауважень та заперечень.

Крім того, позивач зазначає, що 28.11.2024 на адресу Товариства надійшла пропозиція від 26.11.2024 №26/11/2024-01 за підписом представника ФОП Коваль Н.М. - адвоката Гриненко І.В. щодо укладення мирової угоди, якою запропоновано Товариству наступне: відповідач сплачує всі судові витрати в термін 1 робочий день з дня укладення мирової угоди, натомість позивач відмовляється від позову в повному обсязі. Однак, позивач вважає абсолютно неприйнятною таку позицію відповідача та не погоджується з наданою пропозицією. Відтак, позивач вказує, що підтримує доводи, викладені в позовній заяві, та просить задовольнити позов в повному обсязі.

Під час розгляду справи в судовому засіданні 05.12.2024 р. позивач підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні у повному обсязі, натомість представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити в його задоволенні.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши та дослідивши всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд дійшов наступних висновків.

23.01.2007 р. між Відкритим акціонерним товариством Енергопостачальна компанія "Миколаївобленерго" (постачальник) та фізичною особою-підприємцем Коваль Ніною Марківною (споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії № 44/4654 (договір), відповідно до розділу 1 якого, постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок останнього з приєднаною потужністю 10 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точка продажу електричної енергії по кожному об'єкту споживача визначається додатком № 8 "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін".

Пунктом 2.1 договору сторони передбачили, що під час виконання умов цього договору з питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватись чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ), затвердженими в установленому порядку.

Згідно п. 2.2 договору постачальник зобов'язується виконувати умови цього договору; постачати споживачу електричну енергію як різновид товару в обсягах, визначених відповідно до розділу 5 та з урахуванням умову розділу 6 до цього договору (додаток 1 "Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу"); згідно з фактичною категорією струмоприймачів споживача відповідно до ПУЕ та гарантованого рівня надійності електропостачання схем електропостачання, визначених додатком № 8 "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін"; із дотриманням граничних показників якості електричної енергії на межі балансової належності, визначених державними стандартами (ДЕСТ 13109-97), в межах відхилень, обумовлених в договорі між постачальником та ДП "Енергоринок"; забезпечити отримання споживачем електричної енергії на рівні дозволеної потужності згідно додатку № 2 "Перелік об'єктів споживача"; повідомляти споживача про всі зміни тарифів на електричну енергію письмово або через засоби масової інформації у газеті "Южная правда" чи інших друкованих виданнях за п'ять днів до введення їх у дію.

Відповідно до п. 2.3 п.п. 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.5 договору споживач зобов'язується: виконувати умови цього договору; дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановки згідно додатку № 2 "Перелік об'єктів споживача"; оплачувати постачальнику вартість електричної енергії, а також здійснювати інші платежі згідно з умовами цього договору та додатків № 10 «Порядок розрахунків» та № 4 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії»; забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників постачальника за пред'явленням службового посвідчення до засобів (систем) обліку електроенергії, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії, а також до компенсуючих пристроїв та до іншого електрообладнання, що належить споживачу для виконання функціональних обов'язків постачальника, згідно ПКЕЕ; до бази даних локального устаткування збору і обробки даних для отримання та передачі інформації про обсяг та параметри перетоків електричної енергії та величини споживаної потужності; для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення і обмеження споживання споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку та виконання оперативних перемикань, відключень електроустановок постачальника, що розташовані на території споживача.

Пунктом 4.2.3. договору визначено, що споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики обчислення обсягу електричної енергії, недоврахованої унаслідок порушення споживачем - юридичною особою Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ (далі - Методика) та ПКЕЕ, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою та/або ПКЕЕ.

Згідно з п. 9.1 договору додатки до цього договору № 1, 1-а, 2, 4, 8, 10, 11, а також повідомлення про встановлення договірних величин споживання електричної потужності, акт про пломбування, акт параметризації електролічильників (при наявності), погоджений графік погашення заборгованості (при наявності), акт екологічної, аварійної та технологічної броні (при наявності) є невід'ємними частинами цього договору.

Відповідно до п. 9.4 договору останній набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2007 р., а в частині розрахунків до повного їх завершення. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

В додатку № 2 до договору №44/4654 "Перелік об'єктів споживача" зазначена інформація відносно об'єкта споживача: найменування об'єкту - магазин; адреса об'єкту: вул. Херсонське шосе, 50а, м. Миколаїв.

В додатку № 8 до договору №44/4654 сторонами оформлено акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, який містить схему електропостачання об'єкту.

Наразі, як свідчать матеріали справи, відповідач не звертався до позивача із заявою про припинення дії договору № 44/4654 від 23.01.2007 р.

Як з'ясовано судом, в подальшому ВАТ ЕК "Миколаївобленерго" реорганізовано у ПАТ "Миколаївобленерго", яке є правонаступником всіх прав та обов'язків ВАТ ЕК "Миколаївобленерго", державну реєстрацію змін до статуту ПАТ "Миколаївобленерго" проведено у відповідності до Закону України "Про акціонерні товариства" від 17.09.2008 №514-VI. На теперішній час нове найменування Товариства - АТ "Миколаївобленерго" з урахуванням нової редакції статуту АТ "Миколаївобленерго" від 18.12.2023.

Разом з тим з 11.06.2017 року набрав чинності Закон України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017 р. № 2019-VIII, який визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Відповідно до положень вказаного Закону України "Про ринок електричної енергії" відбулося відокремлення оператора системи розподілу та постачальника електричної енергії.

Так, відносини між оператором системи розподілу із споживачами електричної енергії, регулюються Законом України "Про ринок електричної енергії", Правилами роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (Постанова НКРЕКП № 312) від 14.03.2018 №312 (зі змінами).

У зв'язку зі змінами у законодавстві України у сфері електроенергетики АТ «Миколаївобленерго» припинило діяльність з постачання електричної енергії. При цьому з 01.01.2019 р. АТ «Миколаївобленерго» розпочало діяльність на території Миколаївської області як оператор системи розподілу (ОСР) на підставі ліцензії про розподіл електричної енергії згідно з Постановою НКРЕКП № 1334 від 02.11.2018 р. «Про видачу АТ «Миколаївобленерго» ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом», надаючи відповідачу послуги з розподілу електричної енергії.

Згідно зі ст. 45 Закону України "Про ринок електричної енергії" розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства. Оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на недискримінаційних засадах відповідно до цього Закону, кодексу систем розподілу та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії. Система розподілу має бути побудована з урахуванням принципу економічної ефективності, планів розвитку міст (територій), з дотриманням режиму права власності, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, енергоефективності, захисту життя і здоров'я людей, а також раціонального використання енергії відповідно до технічних правил та норм безпеки, передбачених нормативно-технічними документами.

Відповідно до ч. 4 ст. 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.

В п. 2 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 передбачено, що переукладення договорів споживачів з учасниками роздрібного ринку відбувається шляхом приєднання споживача до публічних договорів приєднання. Таке приєднання здійснювалось на умовах чинних на 11.06.2018 р. договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.

Відповідно до підпункту 2.1.4. пункту 2.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії (в редакції від 14.03.2018) договір споживача про надання послуг з розподілу/ передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил.

Оператор системи розподілу зобов'язаний на головній сторінці свого веб-сайту, а також у друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та у власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та роз'яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених цими Правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу (абз. 2, 3 п. 2.1.4 ПРРЕЕ в редакції від 14.03.2018).

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3, 5 ст. 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Підприємець не має права надавати переваги одному споживачеві перед іншим щодо укладення публічного договору, якщо інше не встановлено законом. Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов'язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.

Положеннями ч. 1 ст. 634 Цивільного кодексу України передбачено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Відповідно до п. 2.1.6 ПРРЕЕ (в редакції від 14.03.2018) у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії споживач не має права використовувати електричну енергію із системи розподілу та має подати оператору системи розподілу письмову заяву про припинення розподілу електричної енергії на його об'єкт. Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Як свідчать матеріали справи, 19.11.2018 ФОП Коваль Ніною Марківною була подана позивачу заяву-приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, який розміщений на офіційному web-сайті АТ «Миколаївобленерго».

Отже, на підставі вказаної заяви-приєднання відповідач фактично приєднався до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з АТ «Миколаївобленерго» на умовах попередньо укладеного ним договору про постачання електричної енергії №44/4654 від 23.01.2007.

Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Зокрема, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Таким чином, між сторонами у відповідності до вимог Закону України "Про ринок електричної енергії" виникли договірні правовідносини з надання послуг з розподілу електричної енергії, що регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 р. (далі - ПРРЕЕ або Правила).

Відповідно до п. 1.1.1 ПРРЕЕ ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.

Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Відповідно до п. п. 2, 3, 4, 11, 12, 14 п. 5.1.1 ПРРЕЕ оператор системи має право:

- на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи;

- проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії;

- на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору;

- контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів;

- складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики;

- на відшкодування збитків, які виникли через дії чи бездіяльність споживача, основного споживача, електропостачальника, власника мереж, оператора малої системи розподілу, суміжного оператора системи, постачальника послуг комерційного обліку.

Наразі, як вбачається з наявного в матеріалах справи акту технічної перевірки вузла обліку електричної енергії № 0003485 від 24.03.2021 р., посадовими особами позивача здійснювалась технічна перевірка вузла обліку електричної енергії з лічильником № 0688502 на об'єкті споживача - ФОП Коваль Ніни Марківни, а саме в магазині за адресою: вул. Херсонське шосе, 50-а, м. Миколаїв. У вказаному акті наведено інформацію про загальні дані вимірювального комплексу, дані технічної перевірки вимірювального комплексу, дані трансформаторів струму, дані лічильника, встановлені пломби клемної кришки №33317549 та пломби щита обліку №33317550, та зняті пломби № 15377414 і № 15377415. В акті вказано, що пломби, встановлені на засобах комерційного обліку, відображені в акті про пломбування та встановлення індикаторів дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів № №0002794. При цьому з вказаного акту вбачається, що фізична особа-підприємець Коваль Н.М. згодна з ним, один його примірник отримала, про що свідчить підпис останньої в такій графі.

Водночас 24.03.2021 представниками АТ «Миколаївобленерго» було складено акт №0002794 про пломбування та встановлення індикаторів дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів засобів комерційного обліку в мережах до 1000В, яким зафіксовано зняття пломб фаворит № 15377414 і № 15377415 та встановлення пломби клемної кришки фаворит №33317549 та пломби щита обліку фаворит №33317550. Зі змісту вказаного акту вбачається, що відповідач прийняв на відповідальне зберігання цілісні та неушкоджені розрахункові засоби комерційного обліку, лічильник, трансформатори струму, пломби з відбитком тавра виробника або повірочної лабораторії та пломби (індикатори) у кількості 6 (шість) шт., у т.ч. встановлені пломби фаворит №33317549 та фаворит №33317550. Вказаний акт підписаний представниками позивача та відповідачем без зауважень.

Відповідно до п. 2.3.4. глави 2.3. розділу II ПРРЕЕ відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акту про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Як вже зазначалось вище, в додатку №2 до договору №44/4654 «Перелік об'єктів споживача» визначено об'єкт споживача, на який здійснювалось електропостачання, - магазин за адресою: вул. Херсонське шосе, 50а, м. Миколаїв.

Так, 22.09.2023 представниками АТ «Миколаївобленерго» при проведенні технічної перевірки електроустановки відповідача у його присутності за адресою: вул. Херсонське шосе, 50А, м. Миколаїв було виявлено порушення п.п. 2 п. 8.4.2. гл. 8.4. р. VIII ПРРЕЕ, а саме: «пошкодження пломб, клемної кришки та фасадного ящика з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін установлених на засобах вимірювальної техніки в місцях указаних в акті про пломбування (крім пломб встановлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), що зазначені в технічній перевірці №0003485 від 24.03.2021». За фактом виявленого порушення було складено акт про порушення №К 9992 від 22.09.2023 (далі - Акт), в якому наведено зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти Правил, а також інші необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії дані. Під час здійснення перевірки електроустановки відповідача для фіксації виявленого порушення уповноваженими представниками позивача здійснювалась відеозйомка, матеріали якої додано до позову. З вказаних матеріалів вбачається, що під час складання акту був присутній споживач ФОП Коваль Н.М., однак від підписання акту про порушення остання відмовилась, про що зазначено в акті і зафіксовано відеозйомкою. Вказані обставини відповідачем під час розгляду справи не заперечувались.

Водночас слід зазначити, що під час складання акту порушення було усунуто, від електроживлення електроустановку не відключено, про що зазначено в п.п. 7, 9 акту.

Згідно з п.п. 12 п. 5.1.1. гл. 5.1. розділу V ПРРЕЕ оператор системи має право складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.

Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ (в редакції, що була чинною на дату складання акту про порушення) у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.

Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.

Вказаний акт про порушення № К9992 від 22.09.2023 р. було підписано 3-ма уповноваженими представниками позивача, споживач - ФОП Коваль Н.М. від підпису акту відмовилася, проте до вказаного акту ФОП Коваль Н.М. внесла свої зауваження, що підтверджується відеозйомкою, матеріали якої додано до позову та судом досліджено у судовому засіданні.

Також відповідач відмовилась від отримання примірника акту 22.09.2023, проте 25.09.2023 на підставі поданої відповідачем заяви останній було передано другий примірник акту, що підтверджується підписом відповідача на вказаній заяві.

Поряд з вказаним слід зазначити, що в акті про порушення № К9992 від 22.09.2023 р. було зазначено про засідання Комісії з розгляду акту про порушення, яке відбудеться 02.10.2023 р. за адресою: вул. Погранична, 94, каб. № 7, тел. 53-95-39.

Відповідно до п. 8.2.6. ПРРЕЕ (в редакції, чинній на момент складання акту про порушення) акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, у якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.

Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 90 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню, крім випадків необхідності проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення. Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження та/або обстеження заводом виробником, перебіг зазначеного терміну починається з дати їх отримання оператором системи.

Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. У разі повідомлення оператору системи про істотні обставини, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття. Споживач може подати оператору системи звернення про перегляд рішення комісії протягом 180 календарних днів з дня прийняття комісією відповідного рішення.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності).

У разі розгляду питання щодо використання на об'єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби копія рішення комісії видається/надсилається електропостачальнику.

У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

У разі встановлення, що порушення роботи вузла обліку виникло не з вини споживача, обсяг спожитої електричної енергії споживачем від дня порушення вимірювань до дня відновлення вимірювань, визначається відповідно до Кодексу комерційного обліку.

Так, 02.10.2023 р. за заявою відповідача комісією з розгляду актів про порушення АТ «Миколаївобленерго» був розглянутий акт № К9992 від 22.09.2023 р. про порушення Правил, про що складено протокол № 15 від 02.10.2023, в якому вказано про присутність на засіданні відповідача. З вказаного протоколу вбачається, що Комісією було прийнято рішення про направлення до служби ремонту засобів комерційного обліку Товариства пломб типу фаворит №33317549 та №33317550 для прийняття рішення щодо можливості подальшого направлення вказаних пломб до спеціальної організації, яка має право проводити експертизу. Однак, відповідач відмовився від підпису в протоколі.

20.10.2023 вищезазначені пломби були передані до служби ремонту засобів комерційного обліку АТ «Миколаївобленерго», після чого листом від 29.02.2024 №01.01/01-24-1004 дані пломби були направлені до Миколаївського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України для проведення експертного дослідження.

28.03.2024 Миколаївським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром Міністерства внутрішніх справ України проведено трасологічне дослідження, про що складено висновок експертного дослідження від 28.03.2024 р. № ЕД-19/115-24/3828-ТР. Відповідно до висновку експертного дослідження встановлено, що цілісність пломб оператора системи розподілу АТ «Миколаївобленерго» типу фаворит №33317549 та №33317550 порушена; на пломбах типу фаворит №33317549 та №33317550 наявні ознаки несанкціонованого втручання; на пломбі типу фаворит №33317549 наявні пошкодження, а саме: кришка відламана від якоря, а в місцях розташування лапок якоря на корпусі наявні пошкодження у вигляді сколів та тріщин; пломба типу фаворит №33317550 знаходиться у незамкнутому стані, лапки якоря розташовані не в уступах корпусу пломби, а також на поверхні якоря наявні пошкодження у вигляді розламу перемичок між якорем та кришкою; виявлені на поверхнях пломб фаворит №33317549 та №33317550 пошкодження утворились в результаті впливу направленої сили тиску більшої за твердість конструкції пломби, що призвело до відламу кришки від якоря, утворення сколів і тріщин; витягання якоря із корпусу; пломбуючий матеріал пломби типу фаворит №33317550 вільно переміщується в отворах та не фіксується у виступах лапок якоря.

Після отримання експертного дослідження Миколаївського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України за заявою відповідача повторно було проведено засідання Комісії 01.05.2024, про що складено протокол № 12 від 01.05.2024, в якому вказано про присутність на засіданні відповідача. З вказаного протоколу вбачається, що Комісією було прийнято рішення про визнання споживача причетним до порушення ПРРЕЕ, у зв'язку з чим здійснено розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії відповідно до Правил, що дорівнює 9557 кВт.год. на суму 77069,70 грн. Також в протоколі вказано про необхідність сплати споживачем витрат на експертне дослідження 3634,96 грн.

Наразі судом з'ясовано, що від підписання вказаного протоколу № 12 засідання Комісії з розгляду акту про порушення відповідач також відмовився. Протокол засідання Комісії з розгляду акту, розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії було направлено відповідачу листом 09.05.2024 № 12.04/11-11/4370, про що свідчать список розсилки з фіскальним чеком від 09.05.2024.

Між тим рішення комісії, оформлене протоколом від 01.05.2024 №12, відповідачем не оскаржувалось до суду.

В подальшому позивачем 01.07.2024 на адресу відповідача надіслано досудову вимогу №12.04/11-11/5258, в якій повідомлялось про необхідність сплатити заборгованість в сумі 77069,70 грн. вартості необлікованої електричної енергії у семиденний термін з дня отримання вимоги. Однак відповіді на вказану вимогу Товариством не отримано, заборгованість в сумі 77069,70 грн. вартості необлікованої електричної енергії відповідач не сплатив, у зв'язку з чим позивачем заявлено даний позов.

Разом з тим згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

В силу ч. 1 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії (п. 2); крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної без приладів обліку (п. 4).

Учасником ринку у розумінні п. 96 ч. 1 ст. 1 Закону є також і споживач.

В силу підпунктів 5, 6, 20 пункту 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії (в редакції, що була чинною на дату складання акту про порушення) споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об'єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії.

Пунктом 1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії (в редакції, що була чинною на дату складання акту про порушення) визначено, що необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.

У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу (п. 8.2.4 Правил в редакції, що була чинною на дату складання акту про порушення).

Відповідно до п. 8.4.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії (в редакції, що була чинною на дату складання акту про порушення) оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави. У разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються.

Згідно п. 8.4.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії (в редакції, що була чинною на дату складання акту про порушення) визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, зокрема: пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акту про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб.

Як вже зазначалось вище, актом №0002794 про пломбування та встановлення індикаторів дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів засобів комерційного обліку в мережах до 1000В підтверджено передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб споживачу Коваль Н.М., що підтверджується її підписом в акті. Наразі судом не приймаються до уваги доводи представника відповідача стосовно того, що вказаний акт №0002794 про пломбування та встановлення індикаторів дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів не містить підпису відповідача, а тому відповідач звільняється від відповідальності за виявлене порушення. Так, по-перше, наданий позивачем до суду акт 0002794 про пломбування та встановлення індикаторів дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів містить підпис споживача ФОП Коваль Н.М., по друге, відповідачем не доведено суду належними та допустимими доказами факт того, що наявний в акті підпис споживача не належить відповідачу. Відтак, правові висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 18.01.2022 р. по справі № 913/567/19 (913/153/21), на яку посилається відповідач у своїх поясненнях, не є релевантними відносно даної справи.

Також судом оцінюються критично доводи відповідача про те, що відповідач не приймав на відповідальне зберігання пломби, зазначені у вказаному акті. Так, з досліджених судом матеріалів відеозйомок та наданих відповідачем пояснень випливає те, що відповідачу з квітня 2021 року було відомо про заміну пломб, адже з урахуванням місцезнаходження лічильника біля входу в приміщення магазину представників позивача не змогли б здійснити таку заміну пломб за відсутності відповідача або представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача. З вказаного моменту і до моменту виявлення представниками позивача порушення відповідачем жодних заяв позивачу з приводу заміни пломб не направлялись.

Відповідно до ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.

Проте, саме відповідач не довів суду належними, допустимими та вірогідними доказами відсутності вини у порушенні Правил роздрібного ринку електричної енергії.

Відтак, суд вважає безпідставними заперечення відповідача стосовно відсутності вини споживача у виявленому порушенні, оскільки такі доводи не підтверджені належними доказами.

Згідно п. 8.4.7. Правил роздрібного ринку електричної енергії (в редакції, що була чинною на дату складання акту про порушення) розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з:

вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт·год);

величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (Wдоб, кВт·год);

кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день).

Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил, розкладається на складові відповідно до кількості днів (Дi, день) у кожному календарному місяці (ціновому періоді), протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил.

Згідно з підпунктом 1 п. 8.4.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії (в редакції, що була чинною на дату складання акту про порушення) кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): зокрема, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження/відсутності засобів вимірювальної техніки та/або пломб, та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені пломби) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Пунктом 8.4.10 Правил роздрібного ринку електричної енергії (в редакції, що була чинною на дату складання акту про порушення) передбачено, що у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2. цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт·год) розраховується за формулою 4 п. 8.4.10 ПРРЕЕ (W доб. = P * tдоб * Кв,) де:

P - потужність (кВт), визначена як дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність). Відповідно до додатку №2 договору №44/4654 приєднана/ дозволена потужність 10 кВт.;

t доб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). Відповідно до додатку №2 договору №44/4654 кількість годин роботи на добу складає 24 год.;

Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).;

Так, P = 10 кВт., t доб = 24 год, Кв = 0,6

W доб. = 10*24*0,6= 144,00 кВт/доб

Kв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).

Враховуючи те, що порушення, зафіксоване в акті про порушення № К9992, було виявлено 22.09.2023 року, період нарахування було визначено позивачем з 23.05.2023 (дати попередньої перевірки приладів обліку) по 22.09.2023 (дату виявленого порушення), що дорівнює 122 дн. та не перевищує дванадцяти-місячного строку, визначеного ПРРЕЕ (відповідно до п.п. 3 п. 8.4.8 Правил); потужність (Р) була визначена як дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, що зазначена в договорі 10 кВт (відповідно до п.п. 3 п. 8.4.10 Правил); тривалість роботи обладнання протягом доби (tдоб.) була визначена на підставі договору 24 год на добу.

Отже, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії за період порушення розраховано за формулою: W розрахункове = Wдоб.с.п * кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням ПРРЕЕ, та складає 17568 кВт/год. (144 кВт. год. * 122 днів).

Відповідно до п. 8.4.9. Правил у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 4 пункту 8.4.2. цієї глави, розрахований обсяг споживання необлікованої електричної енергії споживачем протягом розрахункового періоду (місяця) має бути зменшений на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем у цьому періоді за точкою (точками) комерційного обліку, на якій (яких) було виявлено порушення, відповідно до даних комерційного обліку електричної енергії.

Так, різниця між розрахунковими показами та обсягом електричної енергії, спожитий споживачем у розрахунковому періоді за точкою комерційного обліку, склала 8011 кВт/год., а тому обсяг необлікованої електроенергії становить 9557 кВт/год. (17568 кВт/год. - 8011 кВт/год.), а вартість необлікованої електричної енергії, за тарифами, що діяли у вказаний період, за який розраховано розмір необлікованої електричної енергії, дорівнює 77069,70 грн.

Згідно з п. 8.2.7. Правил роздрібного ринку електричної енергії (в редакції, що була чинною на дату складання акту про порушення) кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.

Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.

Враховуючи наведене та те, що відповідачем не спростовано належними і допустимими доказами факт наявності порушень Правил при споживанні електричної енергії, що призвели до безоблікового споживання електричної енергії, відповідно суд вважає, що позивачем правомірно донараховано відповідачу вартість необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акту про порушення від 22.09.2023 р. в розмірі 77069,70 грн. Наразі слід зазначити, що в матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем в судовому порядку рішення комісії позивача про визначення обсягу необлікованої електричної енергії та її вартості, оформленого протоколом з розгляду акта про порушення Правил. Також будь-яких заперечень з приводу вірності представленого розрахунку відповідачем в ході розгляду справи в суді не заявлялось. При цьому, як встановлено судом, відповідач у встановлений строк заборгованість по акту від 22.09.2023 р. № К9992 не оплатив.

Крім того, згідно з абз. 12 п. 8.4.4. гл. 8.4. р. VIІI ПРРЕЕ, якщо за результатами експертизи підтверджено факт пошкодження пломб, індикаторів, засобів вимірювальної техніки або втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, витрати оператора системи на проведення експертизи спеціалізованою організацією (підприємством) відшкодовуються оператору системи стороною, відповідальною за збереження засобу комерційного обліку та пломб, тобто у даному випадку відповідачем.

Передбачених вказаним пунктом ПРРЕЕ випадків для звільнення споживача від оплати експертизи суд не встановив, оскільки порушення роботи засобу обліку виникло з вини споживача.

Як свідчать матеріали справи, витрати позивача на проведення експертизи МНДЕКЦ МВС України склали 3634,96 грн., що підтверджується рахунком, виданим МНДЕКЦ МВС України 01.03.2024 №60.

З викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача, крім вартості необлікованої електричної енергії, також 3634,96 грн. в рахунок відшкодування витрат на проведення експертизи.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно положень ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Вказані положення ЦК кореспондуються з положеннями ст. 20 ГК України.

Оцінюючи наявні в матеріалах справи докази в сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги Акціонерного товариства "Миколаївобленерго" про стягнення з відповідача заборгованості за необліковану електричну енергію та відшкодування витрат на проведення експертизи відповідають фактичним обставинам справи і вимогам чинного законодавства, є правомірними та обґрунтованими, тому підлягають задоволенню.

У зв'язку з тим, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача та рішення відбулось на користь позивача, згідно ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2422,40 грн., понесені позивачем при подачі позову, покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Акціонерного товариства "Миколаївобленерго" до фізичної особи-підприємця Коваль Ніни Марківни про стягнення заборгованості в загальній сумі 80704,66 грн. задовольнити.

2. СТЯГНУТИ з фізичної особи-підприємця Коваль Ніни Марківни ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства "Миколаївобленерго" (54017, м. Миколаїв, вул. Громадянська, 40; e-mail: kanc@energy.mk.ua; код ЄДРПОУ 23399393) заборгованість з вартості необлікованої електричної енергії в сумі 77069/сімдесят сім тисяч шістдесят дев'ять/грн. 70 коп., витрати на проведення експертизи спеціалізованою організацією в сумі 3634/три тисячі шістсот тридцять чотири/грн. 96 коп. та витрати по сплаті судового збору в сумі 2422/дві тисячі чотириста двадцять дві/грн. 40 коп.

Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 20-денного строку з моменту складання повного судового рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено та підписано 20 грудня 2024 р. у зв'язку зі стабілізаційними відключеннями електроенергії та постійними повітряними тривогами.

Суддя Л.М. Ільєва