Рішення від 23.12.2024 по справі 908/2779/24

номер провадження справи 15/159/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.12.2024 Справа № 908/2779/24

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова Ігоря Сергійовича, розглянувши матеріали

за позовом Державного підприємства "Гарантований покупець", 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 27

до відповідача Фізичної особи-підприємця Левченко Світлани Григорівни , АДРЕСА_1 (адреса для листування: АДРЕСА_2 )

про стягнення коштів

без повідомлення (виклику) учасників справи

суть спору

18.10.2024 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Державного підприємства "Гарантований покупець" до відповідача Фізичної особи - підприємця Левченко Світлани Григорівни про стягнення заборгованості за договором № 1679/01/20 від 20.07.2020 в сумі 80 268,77 грн.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.10.2024, справу № 908/2779/24 передано на розгляд судді Горохову І.С.

Ухвалою суду від 23.10.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/2779/24. Присвоєно справі номер провадження 15/159/24, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення (виклику) судового засідання.

Запропоновано відповідачу в строк до 23.11.2024 подати відзив на позовну заяву разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача або визнання позовних вимог, якщо такі не надані позивачем; позивачу запропоновано у строк до 09.12.2024 у разі отримання відзиву на позов - надати суду відповідь на відзив, оформлену згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується відповідь позивача, якщо такі докази не надані відповідачем; а також запропоновано відповідачу у строк до 23.12.2024 подати заперечення на відповідь на відзив, оформлені відповідно до ст. 167 ГПК України.

Позов обґрунтовано наявністю у позивача переплати за куплену ним (як гарантованим покупцем) у період з липня 2022 по березень 2023 електричну енергію в розмірі 80 268,77 грн, яка виникла після скорегування (оновлення) сертифікованих даних комерційного обліку за вказаний період та неповернення відповідачем надлишково сплачених коштів. Позов мотивовано приписами ст.ст. 20, 174, 265 Господарського кодексу України, ст.ст. 11, 509, 525, 526, 530, 629 Цивільного кодексу України, ст. ст. 4, 65 Закону України "Про ринок електричної енергії", положеннями Порядку купівлі Гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, затвердженого постановою від 26.04.2019 № 641, умовами договору № 13106/01 від 10.02.2017 укладеного між сторонами.

07.11.2024 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог, вказуючи наступне. Сонячна електростанція відповідача здійснювала виробництво електроенергії з подальшим її відпуском в мережу ОСР (ПАТ «Запоріжжяобленерго») аж до березня 2024 року включно. З липня 2022 року фактичні показники лічильника з фотофіксацією передавались на ТОВ «НіК» в ролі ППКО (постачальник послуг комерційного обліку електричної енергії). В свою чергу, ТОВ «НіК» завантажувало ці дані на відповідні платформи і формувало акти виробітку станції Відповідача. В зв'язку з тим, що об'єкт електроенергетики знаходиться на тимчасово окупованій території, ПАТ «Запоріжжяобленерго» визнало, що об'єкт працює несинхронно з ОЕС України (Об'єднана Енергетична Система України). При чому несинхронну роботу станції вони ототожнюють з втратою зв'язку з лічильником СЕС відповідача. ПАТ «Запоріжжяобленерго» визнало датою початку несинхронної роботи станції «липень 2022 року» в травні 2023 року, майже через рік після настання цієї події. Весь цей час станція виробляла електроенергію і проводила її відпуск в мережу ОСР. Лічильник з усіма пломбами ПАТ «Запоріжжяобленерго» знаходиться на закритій території і доступу сторонніх осіб на цю територію немає. Факт відпуску виробленої енергії підтверджується актами купівлі-продажу, підписаними обома сторонами, також цей факт не спростовано жодним доказом, а тому електрична енергія, що була вироблена на об'єкті відповідача є такою, що відпущена в електричну мережу, а отже є отриманою позивачем. Лист ПАТ "Запоріжжяобленерго" від 30.05.2023 № 007-63/3069, яким ПАТ «НЕК «Укренерго» аргументує коригування фактично переданих даних є лише інформацією оператора системи розподілу про те, що об'єкти генерації ВДЕ (за наданим переліком) знаходяться на тимчасово окупованій території, і про втрату електричного зв'язку мереж, що перебувають в зоні відповідальності оператора системи розподілу, з неокупованою територією Запорізької області та суміжними областями на неокупованих територіях, які межують з тимчасово окупованими територіями. Тому посилання у листі ПАТ "Запоріжжяобленерго" на втрату такого зв'язку не є підтвердженням того, що підприємства (за переліком) працюють несинхронно з ОЕС України. Відпуск електричної енергії Відповідачем в електричні мережі оператора системи розподілу фізично відбувався, ресурсний об'єкт Відповідача (62W862971154647Х) та його точка комерційного обліку не зупиняли своєї роботи на час спірного періоду. Відповідач виконував всі свої зобов'язання відповідно до укладених договорів на ринку електроенергії України. Протягом спірного періоду жодна із зацікавлених сторін спору не вживала заходів врегулювання суперечок, а саме в частині обсягів, що були сформовані на території Запорізької області. Адміністратор комерційного обліку ПАТ «НЕК «Укренерго» провів коригування обсягів в односторонньому порядку безпідставно. На сьогодні відсутні рішення Регулятора (НКРЕКП), інших уповноважених осіб у сфері енергетики, ПАТ «НЕК «Укренерго», які б визначали перелік територій/зон/систем, які працюють несинхронно з ОЕС України, що й підтверджується протоколом від 26.07.2023 року. Тому проведені коригування є такими, що вчиненні без належних правових підстав та не оформлені жодним належним документом, а саме рішенням адміністратора комерційного обліку (НЕК "Укренерго"), а тому не підтверджуються жодним належним, допустимим та достатнім доказом. Згідно підписаних між позивачем і відповідачем актів купівлі-продажу електроенергії відповідач фактично відвантажив 27 735 кВт*год. електричної енергії за січень - березень 2023 року на загальну суму 194 699,70 грн, а позивач за отриману електричну енергію цього періоду сплатив 118 463,32 грн. Відповідач повернув позивачеві 8009,82 грн, що були сплачені позивачем понад фактичну вартість виробленої енергії. Відповідний обсяг позивачем був проданий за двосторонніми договорами, на ринку "на добу наперед", внутрішньодобовому ринку, балансуючому ринку. Таким чином, куплена у відповідача електрична енергія, у повному обсязі була продана позивачем на відповідних сегментах ринку електричної енергії. Відповідач вважає, що вимога Позивача повернути надлишково сплачені кошти понад фактичну вартість проданої електроенергії згідно з п. 3.4 договору є безпідставною, адже позивач оплатив тільки частину фактично виробленої енергії, а не повну її вартість. Відповідач звертався до НКРЕКП листом №1 від 25.07.2023 щодо протиправної ситуації на ринку електроенергії. НКРЕКП надало відповідь на це звернення, в якому зазначило, що врегулювання цих питань потребує прийняття окремих рішень Кабінету Міністрів України. На вимогу позивача про повернення суми переплати за договором № 1679/01/20 відповідач надав лист № 1 від 21.06.2024 з проханням провести зарахування однорідних вимог, на який відповіді не отримав. Відповідач вказує, що позивачем у позові вказано недостовірну інформацію, і просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Згідно з ч. 2, 3 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.

Згідно з ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи приписи ч. ч. 4, 5 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд щодо спору зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 324 "Про утворення державних підприємств "Гарантований покупець" та "Оператор ринку" утворено Державне підприємство "Гарантований покупець" (Покупець або Гарантований покупець) на базі філії "Гарантований покупець" державного підприємства "Енергоринок" шляхом виділу майна, прав та обов'язків стосовно нього відповідно до розподільного балансу для виконання функцій гарантованого покупця електричної енергії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.05.2019 № 455 затверджено статут ДП "Гарантований покупець", у відповідності до п. 5 якого підприємство утворено з метою забезпечення купівлі всієї електричної енергії, виробленої на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії (у разі використання гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), за встановленим "зеленим" тарифом відповідно до законодавства, а також отримання прибутку від провадження господарської діяльності.

Гарантований покупець є учасником ринку електричної енергії (енергетичний ідентифікаційний код 62ХНАRАNТРОKUР-S) та здійснює діяльність на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності зі здійснення функції гарантованого покупця, виданої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 25.06.2019 № 1217.

Функції і повноваження Гарантованого покупця регламентуються Законом України "Про ринок електричної енергії" та Порядком купівлі Гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії затвердженого постановою від 26.04.2019 № 641 (далі - Порядок № 641).

За змістом ч. 2 ст. 65 Закону України "Про ринок електричної енергії" гарантований покупець зобов'язаний купувати у суб'єктів господарювання, яким встановлено "зелений" тариф, або у суб'єктів господарювання, які за результатами аукціону набули право на підтримку, всю відпущену електричну енергію, вироблену на об'єктах електроенергетики з альтернативних джерел енергії (а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), за встановленим їм "зеленим" тарифом, аукціонною ціною з урахуванням надбавки до нього/неї протягом всього строку застосування "зеленого" тарифу або строку дії підтримки, якщо такі суб'єкти господарювання входять до складу балансуючої групи гарантованого покупця. При цьому у кожному розрахунковому періоді (місяці) обсяг відпуску електричної енергії, виробленої на об'єкті електроенергетики з альтернативних джерел енергії (а з використанням гідроенергії - лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), визначається за вирахуванням обсягу витрат електричної енергії на власні потреби в електричній енергії відповідного об'єкта електроенергетики згідно з показниками приладів обліку на власні потреби.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, зокрема, договір про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом (п. 18).

Відповідно до ч. 3 ст. 65 Закону України "Про ринок електричної енергії" купівля-продаж такої електричної енергії за "зеленим" тарифом з урахуванням надбавки до нього здійснюється на підставі двостороннього договору між виробником або споживачем, якому встановлено "зелений" тариф, та гарантованим покупцем. Такий договір укладається на підставі типового договору купівлі-продажу електричної енергії за "зеленим" тарифом. Типова форма договору купівлі-продажу електричної енергії за "зеленим" тарифом затверджується Регулятором. Договір купівлі-продажу електричної енергії за "зеленим" тарифом укладається між гарантованим покупцем та виробником або споживачем, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями) на весь строк дії "зеленого" тарифу.

Для здійснення купівлі-продажу електричної енергії за "зеленим" тарифом кандидат у виробники за "зеленим" тарифом укладає з гарантованим покупцем договір купівлі-продажу електричної енергії за "зеленим" тарифом (п. 2.1 гл. 2 Порядку № 641).

20.07.2020 між Державним підприємством "Гарантований покупець" (позивач у справі) та Фізичною особою - підприємцем Левченко Світланою Григорівною (відповідач у справі) був укладений договір №1679/01/20 (надалі - договір № 1679/01/20), умови якого відповідають Порядку № 641 та типовому договору купівлі-продажу електричною енергії за "зеленим" тарифом, затвердженого постановою НКРЕКП від 26.04.2019 № 641.

У подальшому між позивачем та відповідачем до договору № 1679/01/20 були укладені додаткові угоди № 400/01/21 від 11.02.2021, № 1492/01/23 від 29.05.2023.

Відповідно до п. 1.1. договору № 1679/01/20 продавець за "зеленим" тарифом (відповідач) зобов'язується продавати, а гарантований покупець (позивач) зобов'язується купувати всю відпущену електричну енергію, вироблену продавцем за "зеленим" тарифом, та здійснювати її оплату відповідно до умов цього договору та законодавства України, у тому числі Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел, затвердженого постановою НКРЕКП від 26.04.2019 № 641 (далі - Порядок № 641) або Порядку продажу та обліку електричної енергії, виробленої споживачами, а також розрахунків за неї, затвердженої постановою НКРЕКП від 13.12.2019 № 2804 (далі - Порядок продажу електричної енергії споживачами).

Відповідно до п. п. 3.1., 3.2. договору № 1679/01/20 обсяг фактично проданої та купленої електричної енергії визначається відповідно до положень глави 8 Порядку або глави 5 Порядку продажу електричної енергії споживачами на підставі даних обліку, наданих гарантованому покупцю адміністратором комерційного обліку відповідно до глави 7 Порядку або глави 4 Порядку продажу електричної енергії споживачами. Розрахунок за куплену гарантованим покупцем електроенергію здійснюється грошовими коштами, що перераховуються на поточний рахунок виробника за "зеленим" тарифом, з урахуванням ПДВ

Згідно з п. 3.3. договору № 1679/01/20 в редакції додаткової угоди № 400/01/21 від 11.02.2021, оплата електричної енергії, купленої гарантованим покупцем у продавців за "зеленим" тарифом у розрахунковому місяці, оплата продавцем за "зеленим" тарифом частки відшкодування вартості врегулювання небалансу електричної енергії гарантованого покупця, формування актів купівлі-продажу електричної енергії та актів приймання-передачі частки відшкодування вартості врегулювання небалансу електричної енергії гарантованого покупця здійснюються згідно з главою 10 Порядку або главою 6 Порядку продажу електричної енергії споживачами.

Відповідно до п. 3.4. договору № 1679/01/20 в редакції додаткової угоди №400/01/21 від 11.02.2021, у випадку здійснення гарантованим покупцем оплати за перші 10 та 20 днів розрахункового місця за вироблену електричну енергію продавцем за "зеленим" тарифом понад фактичну вартість проданої за розрахунковий період (місяць) електричної енергії, продавець за "зеленим" тарифом повертає на рахунок гарантованого покупця надлишково сплачені кошти протягом чотирьох робочих днів з дня отримання продавцем підписаного акта купівлі-продажу (акту коригування купівлі-продажу) за відповідний розрахунковий період.

На виконання умов договору Гарантований покупець, з урахуванням наданих адміністратором комерційного обліку (далі - АКО) сертифікованих даних комерційного обліку електричної енергії щодо фактичного відпуску та споживання електричної енергії за липень 2022 - березень 2023, здійснював перерахування коштів відповідачу за електричну енергію, що підтверджується такими платіжними інструкціями: № 234 495 від 25.07.2022 на суму 24 030,13 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 07/2022 зг.договору №1679/01/20", № 237 638 від 29.07.2022 на суму 6 420,92 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 07/2022 зг.договору №1679/01/20", № 240 522 від 15.08.2022 на суму 20 005,03 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 08/2022 зг.договору №1679/01/20", № 241 647 від 25.08.2022 на суму 17 000,43 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 08/2022 зг.договору №1679/01/20", № 243 746 від 31.08.2022 на суму 374,65 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 08/2022 зг.договору №1679/01/20", № 258 368 від 26.09.2022 на суму 20 400,96 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 09/2022 зг.договору №1679/01/20", № 260 388 від 30.09.2022 на суму 1 707,78 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 09/2022 зг.договору №1679/01/20", № 263 448 від 25.10.2022 на суму 42 650,28 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 10/2022 зг.договору №1679/01/20", № 264 544 від 31.10.2022 на суму 2 434,63 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 10/2022 зг.договору №1679/01/20", № 264 967 від 09.11.2022 на суму 24 305,39 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 09/2022 зг.договору №1679/01/20", № 265 827 від 15.11.2022 на суму 18 531,65 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 11/2022 зг.договору №1679/01/20", № 266 470 від 21.11.2022 на суму 4 605,22 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 11/2022 зг.договору №1679/01/20", № 267 556 від 25.11.2022 на суму 77,74 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 11/2022 зг.договору №1679/01/20", № 271 670 від 26.12.2022 на суму 2 490,95 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 12/2022 зг.договору №1679/01/20", № 272 003 від 26.12.2022 на суму 327,09 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 12/2022 зг.договору №1679/01/20", № 273 867 від 30.12.2022 на суму 153,96 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 07/2022 зг.договору №1679/01/20", № 274 613 від 16.01.2023 на суму 11 349,25 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 01/2023 зг.договору №1679/01/20", № 276 536 від 25.01.2023 на суму 3 452,72 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 01/2023 зг.договору №1679/01/20", № 275 380 від 23.01.2023 на суму 5 172,74 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 01/2023 зг.договору №1679/01/20", № 276 854 від 27.01.2023 на суму 3 335,44 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 01/2023 зг.договору №1679/01/20", № 277 599 від 31.01.2023 на суму 22 432,17 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 01/2023 зг.договору №1679/01/20", № 278 523 від 31.01.2023 на суму 12 129,41 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 10/2022 зг.договору №1679/01/20", № 279 843 від 15.02.2023 на суму 9 025,12 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 02/2023 зг.договору №1679/01/20", № 280 868 від 24.02.2023 на суму 7 133,11 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 02/2023 зг.договору №1679/01/20", № 281 722 від 28.02.2023 на суму 9 891,04 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 02/2023 зг.договору №1679/01/20", № 282 523 від 07.03.2023 на суму 6 474,97 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 02/2023 зг.договору №1679/01/20", № 283 483 від 15.03.2023 на суму 14 227,83 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 03/2023 зг.договору №1679/01/20", № 285 460 від 24.03.2023 на суму 9 283,47 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 03/2023 зг.договору №1679/01/20", № 286 385 від 31.03.2023 на суму 15 498,04 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 03/2023 зг.договору №1679/01/20", № 287 863 від 05.04.2023 на суму 1 187,34 грн з призначенням платежу "за е/е відпущену у 03/2023 зг.договору №1679/01/20"; всього на суму 316 109,46 грн.

Водночас, відповідно до оновлених сертифікованих даних комерційного обліку за період з липня 2022 по березень 2023 (за версією ММS 3), у вказані розрахункові місяці відповідач не здійснював фактичний відпуск електричної енергії (відповідні показники встановлені на рівні " 0").

Відтак, оскільки обсяг фактично відпущеної відповідачем електричної енергії зменшився, розмір грошових зобов'язань позивача перед відповідачем змінився відповідно:

липень 2022 року - обсяги електричної енергії (кВт*год) за даними ММS 1 + ММS 2 - 24 500,000, за даними ММS 3 - 0;

серпень 2022 року - обсяги електричної енергії (кВт*год) за даними ММS 1 + ММS 2 - 22 050,000, за даними ММS 3 - 0;

вересень 2022 року - обсяги електричної енергії (кВт*год) за даними ММS 1 + ММS 2 - 17 590,000 за даними ММS 3 - 0;

жовтень 2022 року - обсяги електричної енергії (кВт*год) за даними ММS 1 + ММS 2 - 12 800,000 за даними ММS 3 - 0;

листопад 2022 року - обсяги електричної енергії (кВт*год) за даними ММS 1 + ММS 2 - 5 085,000, за даними ММS 3 - 0;

грудень 2022 року - обсяги електричної енергії (кВт*год) за даними ММS 1 + ММS 2 - 3 330,000, за даними ММS 3 - 0;

січень 2023 року - обсяги електричної енергії (кВт*год) за даними ММS 1 + ММS 2 - 5 375,000, за даними ММS 3 - 0;

лютий 2023 року - обсяги електричної енергії (кВт*год) за даними ММS 1 + ММS 2 - 9 015,000, за даними ММS 3 - 0;

березень 2023 року - обсяги електричної енергії (кВт*год) за даними ММS 1 + ММS 2 - 13 345,000, за даними ММS 3 - 0.

У даному розрахунку обсяг електричної енергії - це різниця між відпуском електроенергії відповідача та споживанням електроенергії на власні потреби об'єкта електроенергетики (ч. 2 ст. 65 Закону України "Про ринок електричної енергії").

Скориговані (оновлені) сертифіковані дані комерційного обліку за період з липня 2022 по березень 2023 (за версією ММS 3) стосовно відповідача завантажені до системи управління ринком (СУР, ММS).

Зазначена інформація підтверджується листом ПрАТ "НЕК "Укренерго" від 06.09.2024 № 01/55421.

Враховуючи те, що СУР містить сертифіковані дані комерційного обліку стосовно відповідача за період з липня 2022 по березень 2023 з нульовими значеннями, позивач, на виконання вимог Порядку № 641, надіслав на електронну адресу відповідача підписані кваліфікованим електронним підписом акти коригування до актів купівлі-продажу електроенергії за кожний місяць за період з липня 2022 по березень 2023, від підписання частини яких відповідач відмовився.

Платіжним доручення № 179 від 08.02.2023 відповідач перерахував позивачу суму 8009,82 грн, яка, за підрахунками відповідача, є надлишковою сплаченою за період січня 2023.

Зважаючи на попередньо сплачені позивачем платежі та отримання оновлених (скоригованих) сертифікованих даних комерційного обліку щодо фактичного відпуску електричної енергії відповідачем протягом періоду з липня 2022 року по березень 2023 року, та враховуючи повернуті відповідачем за січень 2023 року кошти в сумі 8009,872 грн, у позивача виникла переплата за договором № 1679/01/20 за куплену електричну енергію, а саме:

- липень 2022 року - за Актом купівлі-продажу обсяг: 24 500,000 кВт*год, вартість: 137 012,82 грн з ПДВ; за Актом коригування обсяг: - 24 500,000 кВт*год, вартість: - 137 012,82 грн з ПДВ; сплачено: 30 451,05 грн, переплата: 0 грн;

- серпень 2022 року - за Актом купівлі-продажу обсяг: 22 050,000 кВт*год, вартість: 123 311,54 грн з ПДВ; за Актом коригування обсяг: - 22 050,000 кВт*год, вартість: - 123 311,54 грн з ПДВ; сплачено: 37 380,11 грн, переплата: 0 грн;

- вересень 2022 року - за Актом купівлі-продажу обсяг: 17 590,000 кВт*год, вартість: 98 369,62 грн з ПДВ; за Актом коригування обсяг: - 17 590,000 кВт*год, вартість: - 98 369,62 грн з ПДВ; сплачено: 46 414,13 грн, переплата: 0 грн;

- жовтень 2022 року - за Актом купівлі-продажу обсяг: 12 800,000 кВт*год, вартість: 84 536,83 грн з ПДВ; за Актом коригування обсяг: - 12 800,000 кВт*год, вартість: - 84 536,83 грн з ПДВ; сплачено: 57 214,32 грн, переплата: 0 грн;

- листопад 2022 року - за Актом купівлі-продажу обсяг: 5 085,000 кВт*год, вартість: 33 583,57 грн з ПДВ; за Актом коригування обсяг: - 5 085,000 кВт*год, вартість: - 33 583,57 грн з ПДВ; сплачено: 23 214,61 грн, переплата: 0 грн;

- грудень 2022 року - за Актом купівлі-продажу обсяг: 3 330,000 кВт*год, вартість: 21 992,78 грн з ПДВ; за Актом коригування обсяг: - 3 330,000 кВт*год, вартість: - 21 992,78 грн з ПДВ; сплачено: 2972,00 грн, переплата: 0 грн;

- січень 2023 року - за Актом купівлі-продажу обсяг: 5 375,000 кВт*год, вартість: 37 732,50 грн з ПДВ; за Актом коригування обсяг: - 5 375,000 кВт*год, вартість: - 37 732,50 грн з ПДВ; сплачено: 45 742,32 грн, переплата: 7547,65 грн;

- лютий 2023 року - за Актом купівлі-продажу обсяг: 9 015,000 кВт*год, вартість: 63 285,30 грн з ПДВ; за Актом коригування обсяг: - 9 015,000 кВт*год, вартість: - 63 285,30 грн з ПДВ; сплачено: 32 524,24 грн, переплата: 32 524,24 грн;

- березень 2023 року - за Актом купівлі-продажу обсяг: 13 345,000 кВт*год, вартість: 93 681,90 грн з ПДВ; за Актом коригування обсяг: - 13 345,000 кВт*год, вартість: - 93 681,90 грн з ПДВ; сплачено: 40 196,68 грн, переплата: 40 196,68 грн.

Листом від 13.06.2024 №41/3362 позивач звертався до відповідача з вимогою здійснити повернення грошових коштів, отриманих як переплат за електричну енергію за період з липня 2022 року по березень 2023 року в сумі 80 268,77 грн.

Відповідачем сума переплати не була повернута позивачу.

Стягнення з відповідача суми 80 268,77 грн як переплати за договором № 1679/01/20 за куплену електричну енергію, що утворилась після отримання оновлених (скорегованих) сертифікованих даних комерційного обліку щодо фактичного відпуску електричної енергії відповідачем у період з липня 2022 року по березень 2023 року, враховуючи попередньо сплачені позивачем платежі, стала предметом розгляду у даній справі.

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, заслухавши представників сторін, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з такого.

В силу положень ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

У відповідності до ч. 2 ст. 509 ЦК України зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів.

Зобов'язання в свою чергу, згідно вимог ст.ст. 525, 526 ЦК України має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Відповідно до ст. 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України) господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно з ст. 174 ГК України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є господарський договір.

Відповідно до ч. 1 ст. 179 ГК України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.

За приписами ст. 181 ГК України за загальним правилом господарський договір викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками, разом з тим, допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, шляхом обміну листами, факсограмами тощо, шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Статтею 193 ГК України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно з ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 203 ГК України господарське зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно з ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

В силу положень ч. ч. 1, 5 ст. 265 ГК України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. Поставка товарів без укладення договору поставки може здійснюватися лише у випадках і порядку, передбачених законом.

Судом встановлено, що між сторонами укладено договір №1679/01/20, за умовами якого позивачем були прийняті на себе зобов'язання із купівлі у відповідача електричної енергії, виробленої за "зеленим" тарифом.

Умовами укладеного договору №1679/01/20, з урахуванням додаткової угоди № 400/01/21 від 11.02.2021, визначено, що обсяг фактично проданої та купленої електричної енергії, а також порядок оплати визначаються відповідно до положень Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел або Порядку продажу та обліку електричної енергії, виробленої споживачами (п. п. 3.1, 3.3 Договору).

Відповідно до п. 11.1 Порядку № 641 Гарантований покупець, не пізніше п'ятого дня після закінчення першої та другої декад розрахункового місяця, за рахунок коштів, отриманих відповідно до пункту 14.2 глави 14 цього Порядку та коштів, отриманих гарантованим покупцем за реалізовану електричну енергію за результатами торгової діяльності на РДН, ВДР та за двосторонніми договорами, здійснює оплату продавцям за «зеленим» тарифом в обсязі, пропорційно відпуску електричної енергії генеруючими одиницями за 10/20 діб.

Гарантований покупець після отримання фактичних даних щодо обсягу відпуску/відбору електричної енергії за розрахунковий місяць, з урахуванням авансових платежів та заборгованості продавців за «зеленим» тарифом перед гарантованим покупцем за спожиту електричну енергію, з суми коштів, отриманих гарантованим покупцем за реалізовану електричну енергію за результатами торгової діяльності на РДН, ВДР та за двосторонніми договорами за третю декаду розрахункового місяця, крім залишку коштів, необхідних для забезпечення господарської діяльності гарантованого покупця, передбачених кошторисом на розрахунковий місяць, здійснює доплату продавцям за «зеленим» тарифом за розрахунковий місяць пропорційно вартості купленої товарної продукції.

Якщо здійснення авансового платежу/доплати припадає на вихідний або святковий день, гарантований покупець здійснює оплату продавцю не пізніше наступного робочого дня.

У випадку здійснення гарантованим покупцем оплати першої/другої декади розрахункового місяця за відпущену електричну енергію продавцем понад фактичну вартість проданої за розрахунковий період (місяць) електричної енергії продавець за «зеленим» тарифом повертає на рахунок гарантованого покупця надлишково сплачені кошти протягом чотирьох робочих днів з дня отримання продавцем підписаного акта купівлі-продажу (акта коригування купівлі-продажу) за відповідний розрахунковий період.

Згідно з п. 11.2 Порядку № 641 з урахуванням положень глав 7 та 8 цього Порядку Гарантований покупець протягом трьох робочих днів з дня отримання від АКО сертифікованих даних комерційного обліку електричної енергії здійснює розрахунок вартості електричної енергії за розрахунковий місяць, відповідно до якої має бути здійснена оплата продавцю за «зеленим» тарифом, та направляє йому на електронну адресу акт купівлі-продажу електричної енергії, форма якого визначена додатком до типового договору про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом, підписаний уповноваженою особою гарантованого покупця із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису.

Якщо за результатами розрахунку гарантованого покупця має відбутись оплата продавцем за «зеленим» тарифом за спожиту електричну енергію, гарантований покупець протягом трьох робочих днів з дня надання АКО сертифікованих даних комерційного обліку електричної енергії направляє продавцю за «зеленим» тарифом на електронну адресу акт купівлі-продажу електричної енергії, форма якого визначена додатком до типового договору про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом, підписаний уповноваженою особою гарантованого покупця із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису.

У випадку надання АКО оновлених сертифікованих даних комерційного обліку по генеруючих одиницях продавця за «зеленим» тарифом та/або надання ОСП оновлених даних щодо погодинних обсягів не відпущеної електричної енергії генеруючими одиницями продавців у результаті виконання команд ОСП на зменшення навантаження, а також отримання гарантованим покупцем іншої оновленої інформації, що використовувалась при розрахунках обсягів купівлі-продажу електричної енергії, частки вартості врегулювання небалансу електричної енергії балансуючої групи гарантованого покупця, яка відшкодовується учасником балансуючої групи, а також вартості відхилення відповідно до цього Порядку, гарантований покупець здійснює розрахунок за оновленими даними та направляє продавцю за «зеленим» тарифом акт коригування до акта купівлі-продажу електричної енергії, форма якого визначена додатком до типового договору про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом, підписаний уповноваженою особою гарантованого покупця із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису.

Відповідно до п. 11.3 Порядку № 641, після отримання продавцем за «зеленим» тарифом від гарантованого покупця акта купівлі-продажу електричної енергії або акта коригування, підписаного уповноваженою особою гарантованого покупця із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису, продавець за «зеленим» тарифом протягом трьох днів з дня отримання відповідного акта направляє гарантованому покупцю примірник акта, підписаний уповноваженою особою продавця за «зеленим» тарифом із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису.

У разі наявності у продавця за «зеленим» тарифом зауважень до акта купівлі-продажу електричної енергії або акта коригування, наданого гарантованим покупцем, та/або відмови у його підписанні продавець за «зеленим» тарифом зобов'язаний письмово повідомити про це гарантованого покупця, надати вмотивовану відмову від його підписання та впродовж 30 днів ініціювати спір відповідно до норм чинного законодавства. До здійснення коригування обсяг та вартість визначається за даними, зазначеними в акті купівлі-продажу електричної енергії або акті коригування.

Якщо продавець протягом трьох робочих днів з дня направлення акта купівлі-продажу електричної енергії або акта коригування не направив до гарантованого покупця підписаний акт купівлі-продажу електричної енергії або акт коригування та впродовж 30 днів не ініціював спір, то такий акт купівлі-продажу електричної енергії або акт коригування вважається підписаним продавцем за «зеленим» тарифом.

Приписами п. 11.4 Порядку № 641 встановлено, що Гарантований покупець забезпечує проведення розрахунку та здійснення оплати за відпущену продавцем за «зеленим» тарифом у попередньому розрахунковому періоді (місяці) електричну енергію протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення рішення Регулятора щодо затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої гарантованим покупцем у розрахунковому місяці.

При визначенні суми коштів для здійснення остаточного місячного платежу за відпущену продавцем за «зеленим» тарифом у попередньому розрахунковому періоді (місяці) електричну енергію гарантованим покупцем, зокрема враховується сума коштів, сплачених такому продавцю за «зеленим» тарифом шляхом здійснення авансових платежів, та сума коштів, отриманих гарантованим покупцем від ОСП відповідно до Договору про надання послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел.

Отже, Порядок № 641 передбачає певну етапність оплати електричної енергії за Договором, що включає сплату 2 авансових та 1 остаточного (фактичного) платежів.

Відповідно до ч. 2 ст. 65 Закону України "Про ринок електричної енергії" Гарантований покупець зобов'язаний купувати у суб'єктів господарювання, яким встановлено "зелений" тариф, всю відпущену електричну енергію, вироблену на включених до складу балансуючої групи гарантованого покупця об'єктах електроенергетики або чергах їх будівництва (пускових комплексах) з альтернативних джерел енергії (а з використанням гідроенергії - виробленої лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), у тому числі відпущену з установки зберігання енергії у складі таких об'єктів (у разі якщо електрична енергія, що відбирається, зберігається і відпускається такою установкою, вироблена з альтернативних джерел енергії), за встановленим їм "зеленим" тарифом з урахуванням надбавки до нього протягом всього строку застосування "зеленого" тарифу, обсяг якої не перевищує обсяг електричної енергії, який може бути відпущений відповідним об'єктом електроенергетики або чергою його будівництва (пусковим комплексом) у кожному розрахунковому періоді (годині) згідно із встановленою потужністю електрогенеруючого обладнання, зазначеною в ліцензії на виробництво електричної енергії…

Згідно з ч. 5 ст. 65 Закону України "Про ринок електричної енергії" Гарантований покупець здійснює оплату вартості електричної енергії, купленої за "зеленим" тарифом, з урахуванням вимог частини другої цієї статті, на підставі даних комерційного обліку, отриманих від адміністратора комерційного обліку, у порядку та строки, визначені відповідними договорами.

Порядок обліку електричної енергії, купленої-проданої у продавців унормовано гл. 8 Порядку № 641, де зазначено, що адміністратор комерційного обліку не пізніше 09 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим, надає гарантованому покупцю дані відпуску та відбору електричної енергії по кожній генеруючій одиниці, зокрема погодинні обсяги відпуску та відбору електричної енергії кожною генеруючою одиницею, обсяг відпуску/відбору електричної енергії установкою зберігання, що приєднана до технологічних електричних мереж генеруючої одиниці, та обсяг споживання електроустановками власного споживання або пов'язаних осіб, приєднаних до електричних мереж внутрішнього електрозабезпечення генеруючої одиниці з урахуванням положень статті 25 Закону. (п. 8.1).

Згідно з п. п. 67, 68 п. 1.2.1 гл. 1.2 р. І Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 (Кодекс КО) сертифікація даних комерційного обліку (сертифікація даних) - процедура перевірки валідованих даних комерційного обліку, що виконується АКО. Сертифіковані дані комерційного обліку (сертифіковані дані) - набір даних комерційного обліку за встановлений період для точки або групи точок комерційного обліку після їх перевірки АКО, що використовується всіма учасниками для розрахунків на ринку електричної енергії.

Згідно з п. 9.14.1 гл. 9.14 р. IX Кодексу комерційного обліку, адміністратор комерційного обліку (АКО) має передавати адміністратору розрахунків (АР) та учасникам ринку сертифіковані дані комерційного обліку в обсязі, необхідному та достатньому для проведення ними розрахунків та виставлення рахунків своїм контрагентам.

Учасники ринку та АР використовують для розрахунків та інших комерційних цілей виключно сертифіковані дані щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, відібраної, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії, що отримані від АКО та зберігаються у нього для кожної ТКО /точки комерційного обліку/ (п. 9.14.3 гл. 9.14 р. IX Кодексу КО).

З урахуванням вищенаведеного, оскільки сертифіковані, валідовані, оперативні дані щодо обсягу товарної продукції, що надані АКО, є єдиним джерелом інформації щодо фактичного відпуску електричної енергії продавцями за "зеленим" тарифом, розрахунки між учасниками ринку електричної енергії, в тому числі між позивачем та відповідачем, здійснюються на підставі саме даних комерційного обліку АКО.

При цьому, використання інших показників (даних) при розрахунках між учасниками ринку електричної енергії, аніж дані комерційного обліку АКО, чинним законодавством, що врегульовує спірні правовідносини не передбачено та з умов Договору не випливає.

Отже, гарантований покупець зобов'язаний здійснювати розрахунки із суб'єктами ВДЕ лише на підставі сертифікованих даних комерційного обліку електричної енергії по кожній генеруючій одиниці виробника за "зеленим" тарифом, що включені до балансуючої групи гарантованого покупця, наданих АКО.

У відповідь на запит ПрАТ "НЕК "Укренерго" (АКО) від 25.05.2023 № 01/25819 АТ "Херсонобленерго" листом від № 01-001280 від 01.06.2023 повідомило АКО, що лівобережна частина Херсонської області є тимчасово окупованою; електричний зв'язок між тимчасово окупованою та де окупованою частинами Херсонської області відсутній; лінії електропередач, які забезпечують зв'язок зруйновані (зв'язок відсутній за даними ПРАТ "Укргідроенерго" з 12.11.2022); усі об'єкти виробників, які розташовані на тимчасово окупованій території Херсонської області, а також об'єкти електроенергетики, розташовані на частинах тимчасово окупованих Запорізької та Миколаївської областей, працюють несинхронно з ОЕС (об'єднаної енергетичною системою) України починаючи з 00:00 12.11.2022 (перелік об'єктів додано до листа).

Відповідно до оновлених сертифікованих даних комерційного обліку за період з липня 2022 по березень 2023 (за версією ММS 3), у вказані розрахункові місяці відповідач не здійснював фактичний відпуск електричної енергії (відповідні показники встановлені на рівні " 0").

Питання сертифікації даних комерційного обліку по електроустановках, що приєднанні до елементів системи передачі/розподілу, які працюють (працювали) несинхронно з ОЕС України було предметом розгляду під час засідання НКРЕКП 03.07.2023, що підтверджується протоколом № 48-п. В межах наради представників ОСП, ДП "Гарантований Покупець" та Міненерго під головуванням НКРЕКП, що зафіксовано Протоколом від 03.07.2023 №48-п, Регулятором було надано роз'яснення щодо сертифікації даних комерційного обліку по електроустановках, що приєднані до елементів систем передачі/розподілу, які працюють (працювали) несинхронно з ОЕС України для подальшого врахування в роботі. Відповідно до зазначеного роз'яснення Регулятора АКО сертифікує та передає дані комерційного обліку для проведення розрахунків між учасниками ринку за умови наявності перевіреної інформації, яка підтверджує роботу відповідних електроустановок у синхронному з ОЕС України режимі.

Статтею 14 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22.09.2016 № 1540-VIII визначено, що засідання Регулятора (за змістом Закону - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) є основною формою його роботи як колегіального органу. Порядок організації роботи Регулятора, зокрема проведення його засідань, визначається регламентом, що затверджується Регулятором, та підлягає оприлюдненню на його офіційному вебсайті. Засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію… Регулятор на своїх засіданнях, зокрема, розглядає та приймає рішення з питань, що належать до його компетенції; розглядає і схвалює в межах своїх повноважень проекти актів законодавства, пропозиції стосовно вдосконалення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг; приймає нормативно-правові акти з питань, що належать до його компетенції… Рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями. Рішення Регулятора підписуються Головою. Результати засідання Регулятора оформлюються протоколом. Протокол засідання Регулятора оприлюднюється на його офіційному вебсайті не пізніше п'яти робочих днів з дня його проведення. Якщо до рішення Регулятора була подана окрема думка члена Регулятора, вона розміщується у публічному доступі як невід'ємна частина протоколу. Рішення Регулятора не підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України. Відсутність державної реєстрації рішень Регулятора не є підставою для відмови суду у прийнятті заяви про їх оскарження. Регулятор веде реєстр всіх прийнятих рішень та забезпечує вільний доступ до них на своєму офіційному вебсайті у затвердженому ним порядку… Рішення Регулятора є обов'язковими до виконання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.

Зміст наведених норм Закону № 1540-VIII дає підстави дійти висновку, що НКРЕКП є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, тобто поширюється на певне коло суб'єктів (учасників ринку). Регулятор може приймати рішення у формі постанов, розпоряджень з питань, що належать до його діяльності, та є обов'язковими до виконання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг. Результати засідання Регулятора оформлюються протоколом.

Відповідно до актуальних даних комерційного обліку, наданих до ДП "Гарантований покупець" за період з липня 2022 по березень 2023, у цьому розрахунковому періоді по генеруючий одиниці 62W843862591472Т ФОП Левченко С.Г. (ЕІС код підприємства 62X6874790739597) вказані нульові значення погодинного сумарного відпуску/споживання електричної енергії. Зазначена інформація підтверджується листом ПрАТ "НЕК "Укренерго" від 05.06.2023 № 01/27376.

На момент розгляду спору будь-які дії або рішення НКРЕКП, викладені у протоколі №48 від 03.07.2023, в судовому порядку не оскаржувались, корегування в системі Market Management System (MMS) стосовно даних комерційного обліку електричної енергії відповідача не скасовані, дані у системі не поновлені, тому суд вважає, що не підтверджено факт поставки позивачеві у період з липня 2022 по березень 2023 електричної енергії на суму 80 268,77 грн.

З урахуванням вище викладеного, суд вважає, що переплата позивачем відповідачу за електроенергію у розмірі 80268,77 грн підтверджена даними комерційного обліку, отриманими від адміністратора комерційного обліку, тобто особи, яка уповноважена здійснювати такий облік, а тому у суду відсутні підстави для визнання недостовірними цих даних.

На виконання зобов'язань за договором № 1679/01/20 позивачем складено та направлено на електронну адресу відповідача акти коригування до актів купівлі-продажу електроенергії за кожний місяць за період з липня 2022 року по березень 2023 року, від підписання яких відповідач відмовився.

За змістом п. 3.4. договору № 1679/01/20, в редакції додаткової угоди №400/01/21 від 11.02.2021 встановлено, що надлишково сплачені кошти, сума яких встановлюється на підставі акту коригування купівлі-продажу, мають бути повернуті протягом чотирьох робочих днів з дня отримання продавцем відповідного акту.

Листом № 41/3362 від 13.06.2024 позивач звернувся до відповідача з проханням про повернення суми переплати.

Відповідачем сума 80 268,77 грн не була повернута позивачу. Суду не було надано доказів сплати відповідачем позивачу вказаної суми.

Частинами 1, 3, 5 ст. 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.

Договір, відповідно до ст. 629 ЦК України, є обов'язковим для виконання сторонами.

Частина 1 статті 193 ГК України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 2 статті 193 ГК України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Положеннями статті 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Частинами 3, 4 статті 13 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до статей 76, 77, 78, 79, 80 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.

Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Законом України від 20.09.2019 №132-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» було внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України та змінено назву статті 79 цього кодексу з «Достатність доказів» на нову - «Вірогідність доказів» та викладено її у новій редакції з фактичним впровадженням у господарський процес стандарту доказування «вірогідність доказів».

Стандарт доказування «вірогідність доказів», на відміну від «достатності доказів», підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати саме ту їх кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу. Відповідно до статті 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

За результатами аналізу всіх наявних у справі доказів в їх сукупності, суд вважає, що обставини неналежного виконання відповідачем своїх зобов'язань щодо передачі позивачу електроенергії за договором № 1679/01/20 від 20.07.2020 на суму 80 268,77 грн за період з липня 2022 року по березень 2023 року є більш вірогідними, тобто доведеними, ніж зворотне, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню судом.

Позивачем доведено правомірність заявлених позовних вимог.

Доводи відповідача, наведені в обґрунтування заперечень на позовну заяву, не знайшли свого підтвердження за встановлених судом обставин у даній справі.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Згідно із ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору у цій справі покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця Левченко Світлани Григорівни ( АДРЕСА_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Державного підприємства "Гарантований покупець" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 27; ідентифікаційний код юридичної особи 43068454) заборгованість за договором № 1679/01/20 від 20.07.2020 в сумі 80 268,77 грн (вісімдесят тисяч двісті шістдесят вісім гривень 77 коп.). Видати наказ.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця Левченко Світлани Григорівни ( АДРЕСА_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Державного підприємства "Гарантований покупець" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 27; ідентифікаційний код юридичної особи 43068454) судовий збір в сумі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 коп.). Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 23 грудня 2024 року.

Суддя І. С. Горохов