Справа №760/32759/24 1-кс/760/15522/24
20 грудня 2024 року слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Солом'янського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві старшого лейтенанта поліції ОСОБА_2 , погоджене прокурором Солом'янської окружної прокуратури ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження №12024100090003329 від 22.11.2024 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367 КК України, -
18.12.2024 до Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого СВ Солом'янського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві старшого лейтенанта поліції ОСОБА_2 , погоджене прокурором Солом'янської окружної прокуратури ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження №12024100090003329 від 22.11.2024 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367 КК України.
Зазначене клопотання обґрунтовується наступним.
Встановлено відомості щодо протиправних дій посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та суб'єктів оціночної діяльності у зв'язку із незаконною приватизацією за заниженою ринковою вартістю нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Києва - нежитлових приміщень загальною площею 327,2 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Орендаря.
Вказані відомості також зазначені у журналістському розслідувані передачі « ІНФОРМАЦІЯ_3 » під назвою « ОСОБА_4 . Друзі зама Кличка дерибанять Київ: хто, як і за скільки» викладеного 21.10.2024 на YouTube каналі (посилання ІНФОРМАЦІЯ_4
У даному відео журналісти детально розповідають про факт незаконної приватизації у 2020 році нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади м. Києва загальною площею 327,2 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 за ціною що є більше ніж у 2 рази заниженою порівняно із фактичною ринковою вартістю на аналогічне нерухоме майно. Таким чином, оприлюднена інформація є фактичним повідомленням про вчинення кримінального правопорушення посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Із офіційного сайту ІНФОРМАЦІЯ_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) стало відомо про те, що Департаментом оголошувався конкурс з відбору суб'єктів оціночної діяльності, які будуть залучені до проведення незалежної оцінки об'єктів приватизації, серед яких зазначено - нежитлові приміщення загальною площею 327,2 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 . Також на сайті ІНФОРМАЦІЯ_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) викладена інформація про результати конкурсів що відбулися 05.06.2020 за результатами яких оцінювачем цих нежитлових приміщень загальною площею 327,2 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 обрано суб'єкта оціночної діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ». 20 березня 2019 року між ІНФОРМАЦІЯ_8 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », а також КП « ІНФОРМАЦІЯ_10 » укладено договір №23-19 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду (нежитлових приміщень), що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 335,4 кв.м. 08 вересня 2020 року між ІНФОРМАЦІЯ_5 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » укладено договір №50/20 купівлі-продажу нежитлового приміщення загальною площею 327,2 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 .
За іншим фактом викладеним у журналістському розслідуванні « ІНФОРМАЦІЯ_3 » стосовно незаконних дій службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 та оцінювачів щодо об'єкту нерухомого комунального майна територіальної громади м. Києва розташованого за адресою: АДРЕСА_2 загальною площею 168 кв.м. слідчим відділом Солом'янського УП ГУНП у м. Києві за процесуальним керівництвом Солом'янської окружної прокуратури міста Києва матеріали кримінального провадження № 12024100090001276 направлено до суду з обвинувальним актом.
На даний час у органу досудового розслідування виникла необхідність у вилучені оригіналів документів, які знаходяться у Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_10 », за адресою: АДРЕСА_3 , а саме:
1.Договори по передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду - нежитлові приміщення площею 335,4 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 , з додатками да додатковими угодами за увесь час;
2.Висновки про вартість нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Києва - нежитлові приміщення площею 335,4 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 ;
3.Звіти про незалежну оцінку щодо визначення ринкової вартості об'єкту нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Києва - нежитлові приміщення площею 335,4 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 ;
4.Технічну документацію на нежитлові приміщення площею 335,4 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 ;
5.Відомості щодо нарахування та сплати орендної плати за увесь період оренди об'єкту площею 335,4 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 ;
6.Листування між усіма сторонами договору оренди №23-19 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду (нежитлових приміщень), що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 335,4 кв.м.
7.Документи щодо звернення Орендаря та надання згоди Орендодавцем та Підприємством-Балансоутримувачем на виконання орендарем невід'ємних поліпшень - нежитлових приміщень площею 335,4 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 ;
8.Документів щодо виконання Орендарем ремонтно-будівельних робіт (зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва, кошторис на роботи, довідка про об'єкт оцінки, акти приймання виконаних будівельних робіт, висновок експертного будівельно-технічного дослідження та інші документи);
9.Робочий проект;
10.Відомості щодо перевірки/перевірок виконання ремонтно-будівельних робіт Орендарем у нежитлових приміщеннях площею 335,4 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 .
З метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження всіх обставин, документування та здобуття доказів кримінально-протиправної діяльності осіб, в органу досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до вище вказаних документів та їх подальше вилучення у Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_10 ».
В судовому засіданні слідчий ОСОБА_2 наполягала на задоволенні клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, з підстав зазначених у даному клопотанні.
Крім того, слідчий просила суд розглянути подане клопотання про надання тимчасового доступу до зазначених речей та документів без виклику представників особи, у володінні якої вони знаходяться.
Слідчий суддя, перевіривши клопотання на дотримання вимог Кримінального процесуального кодексу України, приходить до наступного.
Володільці інформації про час та місце розгляду клопотання слідчого не повідомлялись, у зв язку з наявністю достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей та документів відповідно до положень ч. 2 ст. 163 КПК України згідно з клопотанням, поданим слідчим.
Порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України (ст. 1 КПК України).
Зокрема, питання застосування заходів забезпечення кримінального провадження, до яких відносяться і тимчасовий доступ до речей і документів, регламентовані Главою 10 - заходи забезпечення кримінального провадження і підстави їх застосування та Главою 15 - тимчасовий доступ до речей і документів Кримінального процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;
3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Відповідно до ч. 4 ст. 132 КПК України для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Вимогами ч. 5 ст.132 КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Частиною 4 ст. 132 КПК України передбачено, що для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Судом встановлено що, слідчим відділом Солом'янського УП ГУ НП в м. Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024100090003329 від 22.11.2024 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367 КК України.
Клопотання обґрунтовується неможливістю отримання доступу до речей та документів, які знаходяться у володінні у Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_10 », за адресою: АДРЕСА_3 , іншим шляхом у зв'язку з ймовірністю вчинення дій щодо знищення або спотворення речей, які можуть бути речовими доказами у кримінальному провадженні та підтверджувати неправомірні дії, наявність складу кримінального правопорушення та прямого умислу осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення.
Проведення дослідження зазначених документів необхідно для проведення подальших процесуальний дій у кримінальному провадженні, встановлені осіб, що причетні до вчинення вказаних кримінальних правопорушень, а також проведенні почеркознавчої експертизи.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про судову експертизу» від 25 лютого 1994 року, судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів досудового розслідування чи суду, враховуючи дану норму провести судово-почеркознавчу експертизу без об'єкту дослідження не є можливим.
Відповідно до п. 1.1. Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 № 53/5, основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (буквених та цифрових) і підпису. Цією експертизою вирішуються і деякі неідентифікаційні завдання (установлення факту виконання рукопису під впливом будь-яких (природних, штучних) збиваючих факторів; у незвичних умовах або в незвичайному стані виконавця, навмисно зміненим почерком, з наслідуванням почерку іншої особи; визначення статі виконавця, а також належності його до певної групи за віком тощо), для проведення судової товарознавчих та економічних досліджень надаються оригінали документів.
Крім цього відповідно до п 3.5. «Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень», а також п. 1.1. «Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень (затверджених наказом Мінюсту України від 08.10.1998 № 53/5 та зареєстрованих в Мінюсті України від 03.11.1998 за № 705/3145, зі змінами та доповненнями) для проведення судової товарознавчої та економічної експертиз(досліджень) надаються оригінали документів.
На підставі викладеного, з метою отримання повної інформації, що має значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, а також тяжкість злочину і неможливість отримати відомості в інший спосіб, керуючись ст.ст. 40-1, 131, 132, 159-160, 162 ч.1 п.7 КПК України,
Клопотання - задовільнити.
Надати дозвіл старшому слідчому слідчого відділу Солом'янського управління поліції Головного управління Національної поліції в м. Києві старшому лейтенанту поліції ОСОБА_2 , а також групі прокурорів Солом'янської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , на тимчасовий доступ до оригіналів документів, з можливістю їх вилучення, що знаходяться у Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_10 »:
1.Договори по передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду - нежитлові приміщення площею 335,4 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 , з додатками та додатковими угодами за увесь час;
2.Висновки про вартість нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Києва - нежитлові приміщення площею 335,4 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 ;
3.Звіти про незалежну оцінку щодо визначення ринкової вартості об'єкту нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Києва - нежитлові приміщення площею 335,4 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 ;
4.Технічну документацію на нежитлові приміщення площею 335,4 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 ;
5.Відомості щодо нарахування та сплати орендної плати за увесь період оренди об'єкту площею 335,4 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 ;
6.Листування між усіма сторонами договору оренди №23-19 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду (нежитлових приміщень), що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 335,4 кв.м.
7.Документи щодо звернення Орендаря та надання згоди Орендодавцем та Підприємством-Балансоутримувачем на виконання орендарем невід'ємних поліпшень - нежитлових приміщень площею 335,4 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 ;
8.Документів щодо виконання Орендарем ремонтно-будівельних робіт (зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва, кошторис на роботи, довідка про об'єкт оцінки, акти приймання виконаних будівельних робіт, висновок експертного будівельно-технічного дослідження та інші документи);
9.Робочий проект;
10.Відомості щодо перевірки/перевірок виконання ремонтно-будівельних робіт Орендарем у нежитлових приміщеннях площею 335,4 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.
Особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді. Зазначена в ухвалі слідчого судді, суду особа зобов'язана пред'явити особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію. Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і оригіналів або копій документів, зобов'язана залишити володільцю речей і оригіналів або копій документів опис речей і оригіналів або копій документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді. На вимогу володільця особою, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених оригіналів документів. Копії документів, які вилучаються або оригінали яких вилучаються, виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.
Інформація про приватне життя особи, отримана в порядку виконання даного судового рішення, не може бути використана інакше як для виконання завдань кримінального провадження. Кожен, кому наданий доступ до інформації про приватне життя особи, в порядку виконання даного судового рішення, зобов'язаний запобігати розголошенню такої інформації.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1