Рішення від 17.12.2024 по справі 350/425/24

Справа № 350/425/24

Номер провадження 2-о/350/65/2024

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2024 року селище Рожнятів

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

в складі головуючого судді Пулика М.В.,

присяжних Туза М.П., Савчук С.С.,

секретаря судового засідання Юречко Т.Б.,

заявника ОСОБА_1 ,

представника заінтересованої особи ОСОБА_2 адвоката Ошуста С.Є.,

представника Дубівської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області Юречко І.З.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: орган опіки та піклування Дубівської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна-

установив:

У своїй заяві ОСОБА_1 просить суд ухвалити рішення, яким визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає по АДРЕСА_1 недієздатною та призначити його опікуном останньої.

В заяві ОСОБА_1 зіслався на те, що він є близьким родичем ОСОБА_2 , яка проживає разом з ним та хворіє психічною недугою. Внаслідок цієї хвороби ОСОБА_2 не може самостійно приймати рішення, її поведінка та мислення неадекватним. З метою забезпечення її особистих немайнових та майнових інтересів, її необхідно визнати недієздатною та призначити опікуна.

У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 просив задоволити заяву та пояснив суду, що ОСОБА_2 проживає разом з ним в одному будинку. Призначення його опікуном зумовлено необхідністю представництва ним інтересів для захисту майнових та немайнових прав хворої. На даний час, він має намір оформлювати спадщину на будинок в якому проживали батьки ОСОБА_2 , однак звернувшись в нотаріальну контору отримав відмову, де вказано, що дії пов'язані із оформленням спадщини він зможе проводити після надання до нотаріальної контори рішення суду про призначення його опікуном. Крім того, із Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області на його запит щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_2 , йому повідомили, що таку інформацію він не може отримати, оскільки не має відповідних повноважень. Будь-яких осіб, окрім нього, які б могли бути опікуном ОСОБА_2 немає, вона ніколи не була одружена та немає дітей. Протягом тривалого часу вони проживають однією сім'єю, він здійснює догляд за ОСОБА_2 , яка повністю знаходиться на його утриманні. Єдиною близькою родичкою ОСОБА_2 є її рідна сестра, його мати ОСОБА_3 , однак вона є особою пенсійного віку, має проблеми із здоров'ям та немає можливості опікуватися сестрою. Оскільки ОСОБА_2 є членом його сім'ї, тому саме він її доглядає, йому виплачується державна допомога на догляд ОСОБА_2 . Він кошти витрачає виключно на її потреби, зокрема харчування та лікування. Відсутність рішення суду про визнання недієздатною ОСОБА_2 ставить під загрозу захист її здоров'я, майнових та немайнових інтересів, оскільки вона за станом здоров'я не може самостійно їх здійснювати та реалізувати. ОСОБА_2 необхідно влаштовувати у медичні заклади, крім того доставляти на профілактичні огляди до сімейного лікаря для чого він постійно використовує власний автомобіль. ОСОБА_2 є пенсіонеркою, отримує соціальні виплати, однак в силу свого психічного стану не може розпоряджатися коштами. Фактично, він є розпорядником коштів ОСОБА_2 , однак такі дії є не узаконеними, тому є необхідність в призначенні його опікуном офіційно, судовим рішенням.

Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не прибула, оскільки знаходиться на стаціонарному лікуванні.

Представник ОСОБА_2 адвокат Ошуст С.Є. просив заяву задоволити, визнати ОСОБА_2 недієздатною, а опікуном призначити ОСОБА_1 . У нього, як представника особи відносно якої вирішується питання визнання недієздатною немає жодних сумнівів, що таке є доцільним та необхідним. Саме ОСОБА_1 є тою особою, що в повній мірі взяла на себе обов'язок доглядати за психічно хворою ОСОБА_2 , тому йому слід судовим рішенням надати статус опікуна. Інших осіб, які можуть бути опікунами у ОСОБА_2 немає.

Представник заінтересованої особи - Юречко І.З. в судовому засіданні не заперечила проти задоволення заяви щодо визнання ОСОБА_2 недієздатною. У разі визнання ОСОБА_2 недієздатною, опікуном слід призначити заявника ОСОБА_1 . Інші особи, які б могли виконувати функцію опікуна ОСОБА_2 відсутні. Заявник звернувся із заявою про призначення опікуна, його заява належним чином була розглянута, було проведено відповідне обстеження умов проживання, яке повністю підтвердило потребу призначення ОСОБА_2 опікуна, яким слід призначити ОСОБА_1 . ОСОБА_1 повністю забезпечує ОСОБА_2 продуктами харчування, купує їй одяг та ліки, возить на медичне обстеження до лікувальних закладів, оскільки в останньої є розумові розлади здоров'я. З огляду на введений у державі воєнний стан, розглядаючи заяву ОСОБА_1 опікунська рада досліджувала можливість ймовірного зловживання з його сторони в цьому питанні, і прийшла до висновку про відсутність умислу у заявника уникнути обов'язку щодо захисту держави. ОСОБА_1 є доглядальником, і йому виплачується державна допомога на догляд ОСОБА_2 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02 серпня 2000 року №1192 «Про надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним», що вже надає йому законне право на відстрочку. В даному випадку призначення опікуном зумовлено об'єктивними обставинами, якими є те, що інших осіб, які можуть виконувати опікунські функції немає, надання ОСОБА_1 статусу опікуна на підставі рішення суду є необхідним задля представництва інтересів, захисту майнових та немайнових прав хворої.

Вислухавши учасників справи та вивчивши її матеріали, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з таких підстав.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, а згідно зі ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно з ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

За змістом ст. 30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов'язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 ЦК України суд може визнати фізичну особу недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу нездатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Виходячи зі змісту вказаної статті, обов'язковими умовами для визнання фізичної особи недієздатною, крім наявності в неї хронічного, стійкого психічного розладу, є нездатність такої особи усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Недієздатність це втрата здатності здійснювати особою цивільні права та обов'язки внаслідок тяжкого порушення психічного стану. Критерії недієздатності психічно хворих визначені в ЦК України.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є племінником ОСОБА_2 , яка є інвалідом ІІ групи з дитинства.

Актом обстеження матеріально-побутових умов від 07.03.2024 підтверджено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживають по АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 веде догляд за нею (а.с.15).

Висновком судово-психіатричного експерта №331/2024 від 05.09.2024 підтверджено, що ОСОБА_2 страждає стійким хронічним психічним розладом - залишкова шизофренія, що згідно МКХ-10, F20.5. ОСОБА_2 не здатна усвідомлювати свої дії та керувати ними. Питання її присутності в судовому засіданні виходить за межі компетенції судово-психіатричного експерта ( а.с.34-37 ).

Отже, зважаючи на висновок судово-психіатричного експерта №331/2024 від 05.09.2024, суд вважає доведеним, що ОСОБА_2 страждає стійким хронічним психічним розладом, не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, а тому наявна правова підстава для визнання її недієздатною.

Вирішуючи питання про можливість призначення ОСОБА_1 опікуном недієздатної ОСОБА_2 суд прийшов до такого висновку.

Статтею 300 ЦПК України, разом з іншим, встановлено, що суд, ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна.

Статтею 55 ЦК України передбачено, що опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки.

Відповідно до вимог ст.60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Положеннями статті 63 ЦК України передбачено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою.

Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.

Статтею 64 ЦК України передбачено, що опікуном або піклувальником не може бути фізична особа: 1) яка позбавлена батьківських прав, якщо ці права не були поновлені; 2) поведінка та інтереси якої суперечать інтересам фізичної особи, яка потребує опіки або піклування.

При призначенні опікуна важливі та обов'язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.

Як зазначено Верховним Судом у постанові від 07 квітня 2022 року у справі №712/10043/20, при призначенні опікуна важливі і обов'язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.

Подання органу опіки та піклування не є рішенням за процесуальним статусом та має для суду лише рекомендаційний характер, і при постановленні судом рішення по справі не має пріоритетного значення, та може бути враховане на розсуд суду.

Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26 травня 1999 року № 34/166/131/88.

Отже, призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогами ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.

Системний аналіз наведених норм права указує, що обов'язковою умовою призначення судом конкретної фізичної особи опікуном над недієздатною фізичною особою є наявність обгрунтованого подання органу опіки та піклування щодо доцільності призначення саме цієї особи опікуном.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 20 травня 2020 року у справі № 736/1508/17 (провадження № 61-39361св18).

При призначенні опікуна (піклувальника) беруться до уваги його можливості виконувати опікунські обов'язки, стосунки між ним та підопічним. Опікун чи піклувальник призначається лише за його згодою і, як правило, з числа родичів чи близьких підопічному осіб (п.3.1 Правил опіки та піклування).

Серед інших осіб, які не можуть бути опікунами, є особи інтереси яких суперечать інтересам осіб, що підлягають опіці чи піклуванню (п.3.2 Правил).

Документами, за наявності яких органи опіки і піклування призначають опікуна є: повідомлення державних, громадських організацій або заяви громадянина (громадян); копії свідоцтва про народження особи, що потребує опіки, або іншого документа, який підтверджує її вік; копія свідоцтва про смерть батьків або рішення суду про визнання громадянина безвісно відсутнім або оголошення їх померлими чи інших матеріалів, які підтверджують неможливість виховання дитини. Якщо опіка призначається над повнолітньою особою, - рішення суду про визнання даної особи недієздатною; акт обстеження умов життя особи, що потребує опіки, і опис її майна; довідки про стан здоров'я особи, що потребує опіки (якщо вона раніше проживала окремо), та майбутнього опікуна (піклувальника); довідка про місце проживання майбутнього опікуна і його заява про прийняття на себе обов'язків про опіку; акт перевірки умов життя майбутнього опікуна та висновок від органів опіки та піклування за місцем проживання опікуна про можливість виконувати опікунські обов'язки; довідка лікувальної установи про відсутність в сім'ї майбутнього опікуна(піклувальника) захворювань, що перешкоджають влаштуванню до нього особи, що потребує опіки (п.3.3 Правил опіки та піклування).

Як було зазначено вище, призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі.

Станом на сьогоднішній день саме орган опіки та піклування на підставі звернення особи чоловічої статі призовного віку із заявою про призначення її опікуном недієздатної особи, враховуючи введений у державі воєнний стан, повинен з'ясувати необхідність такого, уникаючи можливих зловживань в цьому напрямку та належним чином мотивувати свій висновок про можливість призначення особи опікуном недієздатної особи та, перш за все, необхідність такого.

17.12.2024 на адресу суду надійшов Висновок комісії щодо опіки та піклування над повнолітніми особами, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки при виконавчому комітеті Дубівської сільської ради про доцільність призначення опікуном ОСОБА_1 щодо ОСОБА_2 (а.с.49-50).

З наданого висновку вбачається, що з метою створення належних умов для реалізації прав, свобод та законних інтересів ОСОБА_2 , 1962 року народження, орган опіки та піклування вважає за доцільне призначити опікуном ОСОБА_1 , 1982 року народження, при умові визнання її недієздатною у судовому порядку. ОСОБА_2 є одинокою, крім ОСОБА_1 , 1982 року народження, з яким вона проживає в одному будинку, інших родичів, які можуть опікуватися нею немає. Між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 існують теплі, сімейні відносини. В ході проведення обстеження матеріально-побутових умов створених ОСОБА_1 для ОСОБА_2 було проведено опитування сусідів, які дали пояснення, що ОСОБА_1 є доброю і порядною людиною, здійснює догляд за ОСОБА_2 , яка є особою з інвалідністю ІІ групи з дитинства внаслідок психічного розладу. ОСОБА_1 повністю забезпечує ОСОБА_2 продуктами харчування, купує їй одяг та ліки, возить на медичне обстеження до лікувальних закладів, отриману допомогу він витрачає виключно на потреби ОСОБА_2 , тобто належним чином опікується нею. Органом опіки та піклування не встановлено жодних обставин, які б перешкоджали у призначенні ОСОБА_1 , який повністю відповідає передбаченим законом критеріям, її опікуном.

Висновок комісії підтверджує наявність у ОСОБА_2 позитивного відношення та прив'язаності до особи, яка бажає стати опікуном, що свідчить про наявність довірливих та доброзичливих стосунків між ними, а відтак і про те, що призначення опікуном саме заявника відповідатиме інтересам хворої. Крім того, суду надано докази про створення заявником необхідних побутових умов недієздатній особі та забезпечення ним її доглядом та лікуванням.

Слід зазначити, що у цій справі не встановлено інших, крім заявника, осіб, які можуть бути опікуном хворої ОСОБА_2 , оскільки, як зазначено у висновку ОСОБА_2 є одинокою, крім заявника ОСОБА_1 немає інших родичів. Намагання ОСОБА_1 здійснювати опіку над ОСОБА_2 зумовлено об'єктивними обставинами.

Відмовою державного нотаріуса Другої Рожнятівської державної нотаріальної контори від 29.11.2024 № 174/01-16 (а.с.54) підтверджено, що ОСОБА_1 звертався в нотаріальну контору з метою оформлення спадщини за ОСОБА_2 на нерухоме майно, яке залишилося після смерті її батьків. Нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину ОСОБА_1 відмовлено, оскільки такі дії він зможе проводити тільки після надання до нотаріальної контори рішення про призначення його опікуном.

Повідомленням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області від 06.12.2024 на запит від 02.12.2024 щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_2 , ОСОБА_1 відмовлено в наданні такої інформацію, оскільки він не має відповідних повноважень представництва ОСОБА_2 (а.с.55-57).

За таких обставин, призначення ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_2 , яка за станом свого здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки, є необхідним для представлення інтересів, захисту особистих немайнових і майнових прав хворої ОСОБА_2 .

Згідно з частиною шостою статті 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Враховуючи зазначене та беручи до уваги всі вищевикладені обставини, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 є обґрунтованою, а тому підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 293, 295, 299-300 ЦПК України, суд -

ухвалив:

Заяву задовольнити.

Визнати недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає по АДРЕСА_1 .

Встановити опіку над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Копію рішення після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування та органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.

У відповідності до ч. 6 ст. 300 ЦПК України, визначити строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною - два роки з моменту набрання ним законної сили.

Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п'ятнадцять днів до закінчення строку дії рішення, визначеного рішенням суду.

Скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім'ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 23.12.2024.

Головуючий:

Присяжні: