Рішення від 18.12.2024 по справі 580/8462/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2024 року справа № 580/8462/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової розглянув у письмовому порядку за правилами загального позовного провадження адміністративну справу №580/8462/24 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області (вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18001, ЄДРПОУ 243665538) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, ухвалив рішення.

І. ПРОЦЕДУРА / ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ

26.08.2024 вх.№40452/24 позивач у позовній заяві просить:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 з урахуванням підвищення до пенсії як особі з інвалідністю війни відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 у сумі 1844,00 грн та 2023 роки у сумі 1500 грн (з загальної суми 16 521,71 грн);

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 з урахуванням підвищення до пенсії як особі з інвалідністю війни відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2023) у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 у сумі 1844,00 грн та 2023 роки у сумі 1500 грн (з загальної суми 16 521,71 грн).

25.09.2024 прийнята позовна заява до розгляду, відкрите провадження у справі, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). 03.12.2024 суд здійснив перехід від спрощеного до загального провадження, 11.12.2024 закрив підготовче та призначив розгляд справи по суті на 18.12.2024.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

В обґрунтуванні позовних вимог позивач зазначив, що відповідач обчислив розмір збільшення його пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381 (25%), проте без урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який ураховується для обчислення пенсії.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

Відповідач позов не визнав, надав до суду відзив на позовну заяву, де зазначив, що відповідно до пункту 2 Постанови № 185 з 01.03.2024 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262 з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2023 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 грн. Згідно із Постановою № 185 із 01.03.2023 до пенсії позивача встановлене підвищення у сумі 1500 грн, тому відсутні підстави здійснювати перерахунок з 01.03.2023 відповідно до пункту 2 Постанови № 185 з підвищенням на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески для виплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» з урахуванням її збільшення на 25% з урахуванням індексації пенсії та раніше виплачених сум.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Згідно посвідчення від 26.05.2014 серії НОМЕР_1 позивач є особою з інвалідністю 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.

Згідно з розрахунком пенсії по інвалідності позивача з дати розрахунку 01.03.2023 зазначено: посадовий оклад 2400 грн, оклад за військовим званням 1800 грн, процентна надбавка за вислугу років (30%) -1260грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці в тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби % , премія (115,54%) 11011,17 - усього 16471,17 грн. Основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у сумі 13176,94 грн, індексація базового ОСНП 2022 (16471,18*0,140)-2305,96 грн, індексація базового ОСНП 2023 (18777,14,18*0,197)-1500 грн, підвищення надбавки до пенсії (25%) від суми 13176,94 грн 3294,24 грн, щомісячна доплата -2000 грн, особа з інвалідністю війни 2 групи 837,20 грн, донор 258,90 грн, особа з іналіднісю 2 група - 50 грн, підсумок пенсії з надбавками - 23423,24 грн, фактично виплачено 20930 грн.

На звернення позивача щодо перерахунку пенсії з урахуванням збільшення на 25% та з урахуванням індексації, відповідач листом від 19.03.2024 №2300-0307-8/19446 повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача у не здійсненні перерахунку та виплати пенсії відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» №1381 у 2024 році, звернувся до суду з позовом.

Розглянувши подані документи і матеріали, перевіривши аргументи щодо обставин справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити з огляду на таке.

V. НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спірні правовідносини врегульовані, зокрема, Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Кабінет Міністрів України у постанові №1381 від 28 грудня 2011 року “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (чинній на час перерахунку пенсії у 2023 році) установив, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, статей 13 і 21 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.

Оновний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

16 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», позивачу з 01.03.2022 здійснено перерахунок пенсії.

Відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб», які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб. Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Згідно з абз. другим пункту 1 Постанови № 118, з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України» від 20 лютого 2019 р. № 124 питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

Відповідно до п.2 Постанови КМУ від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Відповідно до пункту 2 Постанови №185 з 1 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262 (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Відповідно до рішення, що станом на 18.12.2024 не набрало законної сили (ЄДРСР 123793985 16.12.2024 провадження № Пз/990/11/24) суд сформував правовий висновок: п.77 - за результатом розгляду справи № 400/6254/24 як зразкової, Верховний Суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії військовослужбовця, на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», та від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн та індексації за 2022, 2023 роки.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

Згідно із частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під обчисленням варто розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру (висновок у постановах Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18 та від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19).

У спірних правовідносинах основний розмір пенсії позивача збільшений на коефіцієнт підвищення - “ 1,40» згідно постанови КМУ від 16.02.2022 №118 та на коефіцієнт підвищення - “ 1,197» згідно постанови КМУ від 24.02.2023 №168.

У силу спеціального застереження п.10 постанови КМУ від 24.02.2023 №168 розмір збільшення пенсії в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Згідно із п.1 постанови КМУ від 28.12.2011 №1381 розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Варто зазначити, що п.10 постанови КМУ від 24.02.2023 №168 є спеціальною нормою права щодо п.1 постанови КМУ від 28.12.2011 №1381 як однопредметного акта права, прийнятого у часі пізніше.

Суд бере до уваги, що у постанові КМУ від 24.02.2023 №168 міститься імперативне застереження, що унеможливлює збільшення такого платежу як індексація пенсії на 25% у разі, коли арифметичне значення загального підвищення пенсії за рахунок застосування процедури індексації перевищує 1500 грн.

Суд не встановив порушень майнового права позивача у зв'язку з проведеними відповідачем розрахунками, твердження позивача про не нарахування з 01.03.2023 пенсії відповідно до п.1 Постанови № 1381 (в редакції станом на 01.03.2023), у розмірі 25 % з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки не знайшли підтвердження за результатом оцінених доказів, позаяк у спірних правовідносинах відповідачем правомірно станом на 01.03.2022 було збільшено на 25% у порядку п.1 постанови КМУ від 28.12.2011 №1381 і основний розмір пенсії позивача, і суму індексації пенсії відносно до постанови КМУ від 16.02.2022 №118. Беручи до уваги п.10 постанови КМУ від 24.02.2023 №168 суб'єкт владних повноважень станом на 01.03.2023 не мав правових підстав для вчинення аналогічних управлінських волевиявлень, позаяк сума індексації пенсії розрахована у розмірі максимально допустимого обмеження -1500 грн, на виконання норм постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 з 01.03.2023 основний розмір пенсії позивача проіндексований з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,197 у межах максимального значення за п.10 постанови КМУ від 24.02.2023 №168 - 1500 грн.

Основний розмір пенсії заявника станом на 01.03.2023 проіндексований з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,197 із збільшенням на 25%, враховуючи, що відповідно до п. 10 Постанови №168 розмір збільшення пенсії в результаті застосування індексації не може перевищувати 1500 гривень.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові (постанова Верховного Суду від 15.08.2019 у справі № 1340/4630/18 ЄДРСР 83647809).

Оцінюючи доводи позивача про протиправну бездіяльність відповідача за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що відповідач довів необгрунтованість позовних вимог, позаяк здійсненим перерахунком на 01.03.2023 підтверджені обчислення у межах повноважень суб'єкта публічної адміністрації (пенсія станом на 01.03.2023 проіндексована з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,197 із збільшенням на 25%) згідно з вимог постанови КМУ від 24.02.2023 №168 з урахуванням величини 1500 грн, позаяк така сума обчислена і застосована під час нарахування пенсії з урахуванням чинного законодавства, тому право позивача на пенсійне забезпечення та конституційні гарантії забезпечення соціального захисту осіб, не порушені - відтак у задоволенні адміністративного позову належить відмовити.

VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Враховуючи ст. 139 КАС України судові витрати не належать розподілу.

Керуючись ст.2, 5-16, 19, 73-78, 90, 139, 242-246, 255, 258, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Судові витрати не розподіляються.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо у судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 “Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».

Копію рішення суду направити сторонам справи:

позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 ];

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області [вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18001, ЄДРПОУ 243665538].

Рішення суду складене 22.12.2024.

Суддя Лариса ТРОФІМОВА