Рішення від 20.12.2024 по справі 480/3998/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2024 року Справа № 480/3998/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3998/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2019, 2020, 2021 роки з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 з 22.02.2024 перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до ст.40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за попереднім перерахунком пенсії за віком, тобто за 2019, 2020, 2021 роки.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно відмовив у здійсненні перерахунку пенсії позивача за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з визначенням розміру пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019, 2020, 2021 роки. Вважає, що до нього не може бути застосовано обмеження стосовно визначення середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, при переведенні з одного виду пенсії на інший або призначення пенсії вперше, оскільки стаття 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає, що застосування показника середньої заробітної плати (доходу) за бажанням пенсіонера враховується той який був, як під час призначення, так і під час попереднього перерахунку пенсії.

Ухвалою суду від 20.05.2024 позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.

Копія даної ухвали була направлена відповідачу через підсистему "Електронний суд" та отримана ним 20.05.2024, про що свідчить довідка про доставку електронного листа. Проте, відповідач не скористався правом на подання заперечень - відзиву на позовну заяву суду надано не було.

Згідно із ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Також, ухвалою суду від 20.05.2024 відповідачу встановлено строк для подання додаткових доказів у справі. На виконання вимог ухвали відповідач надав додаткові докази, та пояснення по суті позовних вимог (а.с. 22-30).

Відтак, вбачається здійснювати розгляд справи за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 з 14.06.2010 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується відповідачем у поясненнях (а.с.22-30). При цьому, з форми РС-право та з розрахунку стажу для обчислення пенсії вбачається, що при обчисленні пенсії за віком застосовано показник середньої заробітної плати в цілому в Україні, з яких сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки (а.с.26-28).

Після призначення пенсії за віком позивач продовжила працювати та, у зв'язку з набуттям додаткового страхового стажу після призначення пенсії за віком звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою від 09.11.2022 про перерахунок пенсії (а.с.25).

За наслідками розгляду її заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області здійснено з 01.11.2022 перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням страхового стажу після призначення/останнього перерахунку пенсії (а.с.26).

Так, згідно листа відповідача від 12.03.2024 № 1800-0202-8/12733 (зв. бік а.с.29-30) та протоколу про перерахунок пенсії (а.с.26) вбачається, що за результатами проведення перерахунку пенсії з 01.11.2022, страховий стаж позивачу зарахований по 31.10.2022 та становить 49 років 11 місяців 01 день, а середній заробіток для обчислення пенсії розрахований за 2014-2016 роки.

Поряд з цим, позивач, вважаючи, що має право на перерахунок у зв'язку з набуттям додаткового страхового стажу саме із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2019, 2020 та 2021 роки, подала до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області заяву, в якій просила перерахувати пенсію, як особі, що продовжила працювати після призначення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2019-2021 рр., а не з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 рр. (зв. бік а.с.28-29).

На зазначене звернення, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області листом від 12.03.2024 № 1800-0202-8/12733 (зв. бік а.с.29-30) повідомило позивача, що враховуючи норми ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV, розмір пенсії позивача за віком обчислений з урахуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався для обчислення пенсій з 01.03.2022, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, а саме, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014 -2016 роки, збільшений з 01.03.2019 на коефіцієнт 1,17, з 01.05.2020 - на коефіцієнт 1,11, з 01.03.2021 - на коефіцієнт 1,11, з 01.03.2022 - на коефіцієнт 1,14, тобто, 6286,32 грн. (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 ). Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV підстави для врахування при розрахунку розміру пенсії показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески, за 2019-2021 роки, підстави відсутні.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом № 1058-ІV.

Відповідно до ст. 27 Закону №058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.

Частиною першою статті 40 Закону № 1058-IV встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до положень частини другої статті 40 Закону № 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+Кз3+...+Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно із п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління ПФУ від 18.05.2018 року № 10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:

1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;

2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.

Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Посилаючись, у тому числі на вказані норми, позивач стверджує, що він має право на перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019, 2020, 2021 роки, оскільки вважає, що згідно із ст. 42 №1058-IV показник середньої заробітної плати (доходу) за бажанням пенсіонера може враховуватися як той, що був під час призначення пенсії, так і під час попереднього перерахунку пенсії.

Суд вказані доводи вважає помилковими, враховуючи наступне.

Згідно з абзацами 1-6 частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Аналіз ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV свідчить, що цією нормою встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу.

Такий перерахунок, на вибір пенсіонера, може здійснюватись або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. При цьому показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.

За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

При застосуванні другого методу змінюються лише ті показники розрахунку заробітної плати, на які здійснюється посилання в цій нормі (за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону).

Заробітна плата для обчислення пенсії в обох випадках розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 Закону N 1058-IV: Зп = Зс х (Ск: К),

де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за п р и з н а ч е н н я м пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + .. + Кзп);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

За змістом ч. 2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV передбачений у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії (Зп = Зс х (Ск : К)) показник середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за п р и з н а ч е н н я м пенсії (Зс), який використовується при призначенні пенсії, є величиною незмінною і не підлягає коригуванню при перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення.

З огляду на викладене під час здійснення такого перерахунку у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії можуть змінюватися лише показники суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (Ск) та страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи (К).

Тобто, перерахунок пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-ІV здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, та розраховується за формулою, наведеною в ч. 2 ст. 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Відтак, вказані вище доводи позивача та його представника є безпідставними.

Аналогічна позиція щодо застосування статей 40, 42 Закону № 1058-IV, неодноразово висловлювався Верховний Суд України, зокрема, у постановах від 20 березня 2012 року у справі №21-62а12, від 28 листопада 2012 року у справі № 21-382а12, від 04 грудня 2012 року (справа № 21-378а12) та від 11 лютого 2014 року (Справа № 21-480а14) в яких суд зазначив, що перерахунок пенсії на підставі частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, та розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Така правова позиція також підтримана Верховним Судом у постановах від 01.11.2018 у справі № 804/9874/14, від 13.06.2019 у справі № 265/84/16-а, від 06.11.2019 у справі № 438/1237/16-а, від 29.07.2020 у справі № 264/7044/16-а та від 18.11.2020 у справі №522/1916/17, від 21.10.2021 у справі № 2-а-2430/11 (адміністративне провадження № К/9901/26771/19).

Як встановлено судом, ОСОБА_1 з 14.06.2010 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому, при обчисленні пенсії за віком застосовано показник середньої заробітної плати в цілому в Україні, з яких сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки. З 01.11.2022 за заявою позивача позивачці проведено перерахунок пенсії за віком згідно абз. 1 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV із застосуванням такого ж показника середньої заробітної плати (за 2014-2016 рр.).

Враховуючи, що у цьому випадку не відбулося зміни виду отримуваної пенсії та позивач з моменту призначення отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, то у відповідача не було підстав для перерахунку пенсії позивача за її заявою від 22.02.2024 із застосуванням показника середньої заробітної плати саме за 2019-2021 роки.

При цьому, посилання позивача на те, що після призначення пенсії він продовжував працювати, що є підставою для проведення перерахунку із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2019-2021 роки, є безпідставним. Набуття додаткового страхового стажу після призначення пенсії може бути підставою виключно для перерахунку пенсії з урахуванням такого набутого страхового стажу або з урахуванням такого набутого страхового стажу та заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії, а не із застосуванням показника середньої заробітної плати за три роки до дня звернення за перерахунком.

Конструкція статті 42 Закону № 1058-IV вказує на незмінність застосування показника заробітної плати, який був врахований під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У цій справі матеріали справи не містять доказів застосування, як під час призначення, так і під час попередніх перерахунків пенсії позивача, показника середньої заробітної плати за 2019-2021 років, а тому відсутні підстави для його врахування під час перерахунку пенсії у 2024 році.

Також, посилання позивача на необхідність врахування висновків, викладених у постановах апеляційних судів, є помилковими, оскільки відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує лише висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко