19 грудня 2024 рокусправа № 380/10736/24
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Національної поліції у Львівській області (далі - відповідач, ГУ НП у Львівській області), у якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Львівській області, які полягають у відмові зарахування позивачу до стажу служби в поліції наявну вислугу років у органах податкової міліції ДПС України, оформленій листом від 19.04.2024 № 289/04/68-2024;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 , стаж служби в податковій міліції за період з 22.12.2003 по 24.09.2021 до стажу служби в поліції, та з врахуванням цієї вислуги років провести перерахунок і виплатити позивачу грошове забезпечення в частині надбавки за стаж служби в поліції з 16.10.2023 по час виконання рішення суду та виплатити позивачу компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки.
В обґрунтування позову зазначив, що проходить службу на посаді поліцейського взводу № 2 роти № 1 БКС Головного управління Національної поліції у Львівській області. Зазначив, що згідно з відомостями з особової справи стаж служби в поліції (вислуга років) станом на 27.02.2024 становить 00 років 04 місяці 11 днів. Повідомив, що на рапорт від 20.03.2024 про нарахування грошового забезпечення, зокрема надбавки за вислугу років, відповідач відмовив позивачу у задоволенні поданого рапорту. Тому позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 21.05.2024 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 43019 від 06.06.2024), у якому проти позову заперечив. По суті позовних вимог вказав, що на адресу ГУНП у Львівській області надійшов рапорт поліцейського взводу № 2 роти № 1 БКС ГУНП у Львівській області рядового поліції Степана Крейдича. Зазначив, що у зазначеному рапорті позивач просив зарахувати йому до стажу служби в поліції наявну на момент переходу на службу в ГУНП у Львівській області вислугу років в органах податкової міліції ДПА України за період з 22.12.2003 по 24.09.2021; з врахуванням вказаного стажу провести перерахунок і виплатити позивачу грошового забезпечення в частині надбавки за стаж служби в поліції з 16.10.2023 по даний час; провести компенсацію за додаткову невикористану відпустку за вислугу років. 19.04.2024 ГУНП у Львівській області у відповіді на рапорт повідомило, що на даний час немає правових підстав для зарахування до стажу служби в поліції період проходження служби в органах податкової міліції ДПС України у Львівській області. Також повідомив, що згідно з абзацом 2 п. 1 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114, до рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ належать особи, які перебувають у кадрах Міністерства внутрішніх справ і яким присвоєно спеціальні звання, встановлені законодавством. Згідно із ст. 1 Закону України від 04.12.1990 № 509-XII «Про Державну податкову службу в Україні» (далі - Закон від 04.12.1990 № 509-XII) (який був чинний на період служби позивача) до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, спеціалізовані державні податкові інспекції, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби). У складі органів державної податкової служби знаходяться відповідні спеціальні підрозділи по боротьбі з податковими правопорушеннями (далі - податкова міліція). Вказав, що статтею 19 Закону від 04.12.1990 № 509-XII визначено, що податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції. Таким чином, вважає, що ГУНП у Львівській області зазначає, що чинні у період проходження позивачем служби в податковій міліції Закон від 04.12.1990 № 509-XII, Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затверджене постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114, не відносили органи державної податкової служби до органів внутрішніх справ. Зважаючи на те, що органи державної податкової служби (у т. ч. податкова міліція) не відносилися до органів внутрішніх справ, враховуючи приписи ч. 1 ст. 59, ст. 60 Закону від 02.07.2015 № 580-VIII щодо особливого характеру служби в поліції, проходження якої регулюється цим Законом, тому період служби позивача на відповідних посадах в податковій міліції не підлягає зарахуванню до стажу служби в поліції для виплати надбавки згідно із п. 3 ч. 2 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» Тому вважає, що зарахування стажу роботи в податковій міліції до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки статтею 78 Закону України «Про Національну поліцію» не передбачено. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.
Згідно з послужним списком Головного управління Національної поліції у Львівській області від 17.10.2023, послужним списком від 22.12.2003 позивач з 22.12.2003 по 24.09.2021 проходив службу в податковій міліції ДПА у Львівській області.
Відповідно до довідки від 27.02.2024 № 116 Головного управління Національної поліції у Львівській області, ОСОБА_1 з 16 жовтня 2023 проходить службу в Національній поліції України та перебуває на посаді поліцейського взводу № 2 роти № 1 батальйону конвойної служби Головного управління Національної поліції у Львівській області. Станом на 27.02.2024 стаж служби в поліції становить 00 років 04 місяці 11 днів.
ОСОБА_1 подав до відповідача рапорт від 20.03.2024 у якому просив зарахувати йому до стажу служби в поліції наявну на момент переходу на службу в ГУНП у Львівській області вислугу років в органах податкової міліції ДПА України за період з 22.12.2003 по 24.09.2021;
з врахуванням вказаного стажу провести перерахунок і виплатити позивачу грошового забезпечення в частині надбавки за стаж служби в поліції з 16.10.2023 по даний час;
провести компенсацію за додаткову невикористану відпустку за вислугу років.
Листом від 19.04.2024 № 289/04/68-2024 відповідач повідомив позивача про те, що період проходження служби в органах податкової міліції ДПС України у Львівській області у переліку обрахунку стажу служби в поліції відсутній, а тому на даний час, немає правових підстав для зарахування до стажу в поліції період проходження служби в органах податкової міліції ДПС України у Львівській області.
Позивач вважає протиправними дії Головного управління Національної поліції у Львівській області, які полягають у відмові зарахування позивачу до стажу служби в поліції наявну вислугу років у органах податкової міліції ДПС України, оформленій листом від 19.04.2024 № 289/04/68-2024, тому звернувся до суду з цим позовом.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, є Закон України «Про Національну поліцію».
Відповідно до частин 1, 2 статті 59 цього Закону, служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з частиною 1 статті 78 Закону України «Про Національну поліцію», стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Частина 2 статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» встановлює, що до стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Статтею 19 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509-ХІІ було визначено, що податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.
Завданнями податкової міліції є: запобігання злочинам та іншим правопорушенням у сфері оподаткування, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; розшук платників, які ухиляються від сплати податків, інших платежів.
Згідно з частиною 1 статті 24 вказаного Закону особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.
Відповідно до статті 26 цього Закону держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України «Про міліцію» та Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Законом України від 05.07.12 № 5083-VІ визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про державну податкову службу в Україні» від 4.12.1990 № 509-ХІІ та внесено зміни до Податкового кодексу України.
Статтею 348 Податкового кодексу України (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних контролюючих органів, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.
Завданнями податкової міліції є: запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у сфері оподаткування та бюджетній сфері, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; розшук осіб, які переховуються від слідства та суду за кримінальні та інші правопорушення у сфері оподаткування та бюджетній сфері; запобігання і протидія корупції у контролюючих органах та виявлення її фактів; забезпечення безпеки діяльності працівників контролюючих органів, захисту їх від протиправних посягань, пов'язаних з виконанням службових обов'язків.
Відповідно до пункту 353.1 статті 353 Податкового кодексу України, особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Пунктом 356.1. статті 356 Податкового кодексу України передбачено, що Держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про Національну поліцію» та Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Згідно з пунктами 1, 2 та 3 Інструкції про порядок обчислення стажу служби для виплати винагороди за вислугу років особам начальницького складу податкової міліції державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 15.05.2008 № 313, ця Інструкція визначає порядок обчислення стажу служби для виплати винагороди за вислугу років особам начальницького складу податкової міліції державної податкової служби України (далі - стаж), яка виплачується особам начальницького складу податкової міліції у розмірах і порядку відповідно до законодавства.
Дія цієї Інструкції поширюється на осіб, які перебувають на службі в податковій міліції і яким відповідно до законодавства присвоєні спеціальні звання начальницького складу податкової міліції, у тому числі осіб начальницького складу податкової міліції, що працюють на посадах державних службовців структурних підрозділів органів державної податкової служби України із залишенням їх у кадрах податкової міліції, та тих, що працюють в інших органах державної влади або на підвідомчих їм підприємствах, установах і в організаціях, а також в органах місцевого самоврядування, до яких вони відряджені відповідно до законодавства для виконання спеціальних робіт або обов'язків, із залишенням їх у кадрах податкової міліції.
Обчислення періодів служби для визначення стажу здійснюється у календарному обчисленні (один місяць служби за один місяць) у порядку, передбаченому законодавством для визначення стажу служби для призначення пенсії за вислугу років начальницькому складу податкової міліції.
З урахуванням наведених вище положень законодавства стаж служби в органах податкової міліції прирівнюється до стажу проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
У свою чергу, періоди проходження служби в органах внутрішніх справ на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду зараховуються до стажу служби у поліції.
Аналізуючи повноваження, завдання та функції податкової міліції, Верховний Суд у постанові від 07.10.2020 у справі № 826/16143/18, дійшов висновків про те, що і податкова міліція, і відповідні підрозділи поліції здійснюють оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції. Верховний Суд погодився із висновком судів попередніх інстанцій щодо тотожності правового статусу служби в органах внутрішніх справ і служби в органах податкової міліції, вказавши, що визначаючи наявність чи відсутність права на зарахування спірного стажу служби необхідно враховувати не підпорядкування органів державної влади, а суть діяльності особи, функції, які нею виконувались та визначення чинним на момент проходження служби, статусу такої служби.
Отже, проходження позивачем служби в органах Державної податкової служби має бути зараховано до стажу служби в поліції та оскільки служба в податковій міліції здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, тобто має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, тому повинна зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі пункту 3 частини другої статті 78 Закону України «Про Національну поліцію».
Така правова позиція підтримана Верховним Судом у постановах від 13.08.2021 у справі № 440/1564/20, від 11.11.2021 у справі № 280/1546/21, від 02.06.2022 у справі № 280/8419/20, тому, в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України, враховується судом при вирішенні спірних правовідносин.
Суд враховує, що законодавством, чинним на час проходження позивачем служби в податковій міліції, статус осіб, які проходили службу в податковій міліції, прирівнювався до статусу осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, а відповідно до пункту 3 частини другої статті 78 Закону № 580-VIII, до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений ним при зверненні до суду із цим позовом судовий збір.
Керуючись ст.ст. 9, 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції у Львівській області (79007 м. Львів пл. Генерала Григоренка 3; код за ЄДРПОУ 40108833) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Львівській області, які полягають у відмові зарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції наявну вислугу років у органах податкової міліції ДПС України, оформленій листом від 19.04.2024 № 289/04/68-2024.
3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 , стаж служби в податковій міліції за період з 22.12.2003 по 24.09.2021 до стажу служби в поліції, та з врахуванням цієї вислуги років провести перерахунок і виплатити позивачу грошове забезпечення в частині надбавки за стаж служби в поліції з 16.10.2023 по час виконання рішення суду та виплатити позивачу компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки з 16.10.2023.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції у Львівській області 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривні 20 коп сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Р.П. Качур