Рішення від 18.12.2024 по справі 380/7938/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2024 рокусправа №380/7938/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні позивачу перерахунку та виплаті пенсії за вислугою років з урахуванням 5 % внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ до грошового забезпечення, тобто в розмірі 67% відповідних сум грошового забезпечення;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу з 01.01.2016 пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням 5% внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ до грошового забезпечення, тобто в розмірі 67% відповідних сум грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України з травня 2002 року. Пенсію йому призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 62% грошового забезпечення. Втім, позивач вважає, що має право на отримання пенсії у розмірі 67% грошового забезпечення, оскільки його звільнено зі служби в запас через хворобу. Однак, відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії у розмірі 67% грошового забезпечення. Наведене зумовило звернення до суду із цим позовом.

Щодо процесуальних дій, вчинених у зв'язку із розглядом цієї справи, суд зазначає наступне.

Ухвалою судді від 24.04.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами; запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали подати відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України.

Ухвала про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі від 24.04.2023 доставлена відповідачу в його електронний кабінет 24.04.2024, що підтверджується відповідною довідкою.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався, заяви про продовження процесуального строку для подання відзиву не подав.

Ухвалою суду від 23.08.2023 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 31.08.2023 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії залишено без розгляду.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.11.2023 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено; ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2023 року у справі № 380/7938/23 скасовано та направити справу для продовження розгляду в суд першої інстанції.

Ухвалою суду від 18.12.2023 продовжено розгляд адміністративної справи №380/7938/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Згідно з висновком про призначення пенсії за вислугу років, затвердженим начальником ФЕУ УМВС України у Львівській області, пенсію позивачу призначено у розмірі 62% грошового забезпечення.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, у якій просив здійснити йому перерахунок та в подальшому щомісячну виплату пенсій за вислугу років, з урахуванням 5% до грошового забезпечення внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ (свідоцтво про хворобу №119 від 30.04.2002), тобто в розмірі 67% відповідних сум грошового забезпечення з моменту настання права на перерахунок пенсії, а саме з 01.01.2016.

У листі, копія якого міститься в матеріалах справи, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило про відсутність підстав для обчислення пенсії за вислугу років у розмірі 67% грошового забезпечення.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ).

Питання перерахунку призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій унормовано ст. 63 цього Закону, ч. ч. 1, 2 якої встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, наведеними нормами передбачено обов'язок пенсійного органу провести перерахунок пенсії у випадку підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, а також у разі подання додаткових документів, які дають право на підвищення пенсії.

Судом встановлено, що позивач 28.03.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії.

Вказану заяву позивач мотивує тим, що його звільнено зі служби в органах внутрішніх справ через хворобу. Відтак, як стверджує позивач, у відповідності до п. «а» ст. 13 Закону №2262-ХІІ розмір його пенсії має становити 55% відповідних сум грошового забезпечення (у зв'язку зі звільненням зі служби за станом здоров'я) та 3% відповідних сум грошового забезпечення за кожний рік вислуги понад 20 років, тобто загальний розмір - 67% відповідних сум грошового забезпечення. У зв'язку з наведеним просить здійснити перерахунок та виплати пенсії за вислугу років із врахуванням свідоцтва про хворобу №119 від 30.04.2002.

Пунктом «а» ч. 1 ст. 13 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній станом на день призначення позивачу пенсії за вислугу років) передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною 2 ст. 10 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній станом на день призначення позивачу пенсії за вислугу років) пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей згідно з цим Законом здійснюється Міністерством оборони України, Державним комітетом у справах охорони державного кордону України, Управлінням державної охорони, органами управління інших військових формувань, Службою безпеки України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною податковою адміністрацією України, Державним департаментом України з питань виконання покарань в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

З наведеного випливає, що відсоткове значення розміру пенсії визначається уповноваженими органами при призначенні пенсії.

У матеріалах справи міститься висновок про призначення пенсії за вислугу років, затверджений начальником ФЕУ УМВС України у Львівській області від 26.07.2002. Вказаним висновком призначено ОСОБА_1 пенсію за вислугу років у розмірі 62% грошового забезпечення, яка підлягає виплаті з 01.07.2002.

Проаналізувавши наведені норми та викладені обставини, суд висновує, що заявляючи вимогу про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії, позивач, мотивуючи таку вимогу, фактично не погоджується з розміром пенсії, призначеної йому у 2002 році відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Разом з тим, суд наголошує, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Втім, питання призначення пенсії та визначення її відсоткового розміру не входить до предмета спору у межах цієї справи, вимоги щодо протиправності висновку про призначення пенсії від 26.07.2002 позивачем не заявлялись, доказів визнання вказаного висновку протиправним чи внесення змін до цього висновку позивачем не подано.

З огляду на наведене, суд доходить висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії у розмірі 67% відповідних сум грошового забезпечення, оскільки вказане суперечить відомостям, зазначеним у висновку про призначення пенсії за вислугу років від 26.07.2002.

Тому заявлені позивачем вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).

Під час судового розгляду справи судом не встановлено ознак протиправності дій відповідача в контексті спірних правовідносин. Натомість, доводи позивача, зазначені у позовній заяві є безпідставними та ґрунтуються на неправильному тлумаченні норм чинного законодавства, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити в повному обсязі.

Відшкодування судових витрат позивачу, якому у задоволенні позову відмовлено ст. 139 КАС України не передбачено, а тому такі слід покласти на позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, відмовити повністю.

Судові витрати покласти на позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885).

СуддяСидор Наталія Теодозіївна