Рішення від 18.12.2024 по справі 380/19579/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2024 рокусправа № 380/19579/24

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Карп'як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій, зобов"язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) (далі - Позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ - 13814885) (далі - Відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ - 14099344, пл. Свобрди,5, Держпром,3 під. 2, м. Харків; далі - Відповідач 2 ); Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, код ЄДРПОУ - 13322403; далі - Відповідач 3) згідно заяви про доповнення до позовної заяви позивач просить суд:

Визнати протиправним та скасувати Рішення № 134450020769 від 15.08.2024 року Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області (управління пенсійного забезпечення, надання житлових субсидій та пільг, відділ перерахунків №3) про відмову зарахувати до спеціального стажу ОСОБА_1 для нарахування та виплати грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення згідно п. 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV, період роботи лікарем- хірургом за сумісництвом у КНП «Львівське територіальне медичне об'єднання «Багатопрофільна клінічна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги» з 01.09.2022 року по 03.07.2024 року ( 1 рік 10 місяців) та період роботи лікарем - інтерном у 2 хірургічному відділенні Львівської обласної клінічної лікарні з 01.09.1987 по 01.08.1988 року та відмову в призначенні грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій.

Визнати протиправним та скасувати Рішення про відмову у перерахунку пенсії №134450020769 від 23.10.2024 року Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (відділ перерахунків пенсій №1 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг) в частині відмови зарахувати до спеціального стажу ОСОБА_1 для нарахування та виплати грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення згідно п. 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV, період роботи лікарем- хірургом за сумісництвом у КНП «Львівське територіальне медичне об'єднання «Багатопрофільна клінічна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги» з 01.09.2022 року по 03.07.2024 року ( 1 рік 10 місяців) та відмову в призначенні та виплаті грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до спеціального стажу ОСОБА_1 для нарахування та виплати грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення згідно п. 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV, період роботи лікарем-хірургом за сумісництвом у КНП «Львівське територіальне медичне об'єднання «Багатопрофільна клінічна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги» з 01.09.2022 року по 03.07.2024 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення.

За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Карп'як О.О.

Мотивуючи вимоги позову позивач, зазначив, що на день призначення пенсії він мав більше 35 років стажу у системі охорони здоров'я, з урахуванням, в тому числі, роботи на умовах сумісництва, а тому згідно п.7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" набув право на виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Оскільки відповідачі у виплаті вказаної допомоги йому безпідставно відмовили, просив покласти на нього такий обов'язок в судовому порядку.

Позиція Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області щодо позовних вимог висловлена ним у відзиві на позовну заяву від 11.10.2024, відповідно до змісту якого він заперечував проти їхнього задоволення. Зазначав на обґрунтування такої позиції про те, що робота за сумісництвом на посадах, передбачених Постановою КМУ від 04.11.1993 року № 909 у Переліку не зараховується у спеціальний стаж, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, відповідно не має підстав для зарахування періоду роботи за сумісництвом в стаж, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати.

Позиція Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області щодо позовних вимог висловлена ним у відзиві на позовну заяву від 04.12.2024, відповідно до змісту якого він заперечував проти їхнього задоволення. Зазначав, що позивач на день досягнення пенсійного віку не працює на посаді, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років та проведенні виплати грошової допомоги в розмірі 10 пенсій.

Позиція Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області щодо позовних вимог висловлена ним у відзиві на позовну заяву від 06.12.2024, відповідно до змісту якого він заперечував проти їхнього задоволення. Зазначав, що Пунктом 2 зазначеного Порядком №1191 передбачено, що до страхового стажу, що право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту е) статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4.11.1993 № 909. Виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати (пункт 7 Порядку). Згідно ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за вислугу років призначаються лише при залишені роботи, що дає право на цей вид пенсії. До заяви позивачем були надані довідки про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки, або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637: довідка № 518 від 26.07.2024р. за період роботи з 30.08.1988р. по 20.05.1991р., яка видана КП “Перемишлянськ ЦРЛ»; довідка № 562 від 31.07.2024р., за період роботи за сумісництвом з 01.09.2022р. по даний час, яка видана КНП “Львівське територіальне медичне обєднання “Багатопрофільна клінічна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги»; довідка № 563 від 31.07.2024р., за період роботи з 24.05.1991р. по 31.08.2022р., яка видана КНП “Львівське територіальне медичне обєднання “Багатопрофільна клінічна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги. Страховий стаж за матеріалами пенсійної справи позивача на момент звернення складав - 42 роки 07 місяців 29 днів, в т.ч. стаж працівника охорони здоров'я - 34 роки 00 місяців 00 днів. Також повідомляють, що позивачу не зараховано до стажу роботи, що дає право на виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення періоди: період роботи лікарем-інтерном у 2 хірургічному відділенні Львівської обласної клінічної лікарні з 01.09.1987р. по 01.08.1988р., оскільки до заяви від 08.08.2024р. уточнююча довідка про стаж не надавалась; період роботи лікарем -хірургом за сумісництвом у КНП “Львівське територіальне медичне обєднання “Багатопрофільна клінічна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги», оскільки позивач працює за сумісництвом та на день досягнення пенсійного віку займає посаду доцента кафедри травматології та ортопедії в Львівському національному медичному університеті ім. Д. Галицького за основним місцем роботи з 01.09.2022. Вказують, що на підставі повторної заяви позивача від 16.10.2024 та наданої уточнюючої довідки, виданої КНП Львівської обласної ради “Львівська ОКЛ» про стаж № 2041/с від 09.10.2024, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницький області зараховано період з 01.08.1987 по 01.08.1988 до страхового стажу позивача на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років. Стаж позивача на посадах, робота яких дає право на призначення пенсії за вислугу років становить 35 років 00 місяців 01 день.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою суду від 23.09.2024 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою від 15.11.2024 року прийнято до розгляду заяву про доповнення позовних вимог, залучено до участі у справі співвідповідачів.

Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок з допризначення пенсії у зв'язку з наданням додаткових документів (призначення грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних премій) від 08.08.2024 року.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення від 15.08.2024 року № 134450020769, яким відмовлено у допризначенні пенсії (призначенні одноразової грошової допомоги у розмірі 10 пенсій) згідно заяви від 08.08.2024 року у зв'язку з тим, що загальний стаж працівника охорони здоров'я складає 34 роки 0 місяців 0 днів.

В подальшому, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийнято рішення від 23.10.2024 року № 134450020769, яким відмовлено в перерахунку пенсії, щодо призначення та виплати грошової допомоги в розмірі 10 пенсій, як працівнику охорони здоров'я, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У рішенні зокрема зазначено наступне.

Дата призначення пенсії 06.06.2024 року.

Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії16.10.2024.

Вік заявника 60 років.

Страховий стаж заявника становить 42 роки 07 місяців 29 днів.

Працює.

Результати розгляду документів:

згідно наданих документів страховий стаж на посадах, робота на яких дає праве на призначення пенсії за вислугу років становить 35 років 0 місяців 1 день;

на день досягнення пенсійного віку заявник займає посаду доцента кафедри травматалогії та ортопедії в Львівському національному медичному університеті за основним місцем роботи.

Вищезазначений заклад та посада не передбачені переліком закладів та установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909."

Не погоджуючись з рішеннями відповідачів, з правомірністю не виплати одноразової грошової допомоги, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

З 01.01.2004 принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV), який прийнятий на зміну положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі Закон № 1788-XII).

Таким чином, оскільки Закон № 1058-ІV та Закон № 1788-XII регулюють одні і ті ж правовідносини, пріоритет у застосуванні за загальним правилом мають норми Закону №1058-IV, як акту права, прийнятого пізніше у часі, а норми Закону № 1788-XII підлягають субсидіарному (додатковому) застосуванню у разі неурегульованості певного питання у приписах Закону № 1058-IV.

Згідно з п. 7-1 Розділу ХV Прикінцеві положення Закону №1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»(для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

З аналізу вищевикладеного суд зазначає, що право на отримання відповідної грошової допомоги не залежить та не пов'язується із призначенням саме пенсії за вислугою років, а є окремим правовим механізмом відповідної соціальної виплати, який також може реалізовуватись при призначенні пенсії по віку.

Зазначена позиція міститься у висновках Верховного Суду, викладених у постан овах від 30.01.2019 у справі №442/456/17 та від 13.02.2019 у справі №233/4308/17.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191 затверджено Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, який визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі - Порядок №1191).

Порядок №1191 визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону №1058-IV.

Відповідно до пункту 2 Порядку №1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону №1788-ХІІ, що передбачені, зокрема, Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 (далі-Перелік №909).

Пунктом 5 вказаного Порядку визначено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01.10.2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону №1058-IVта які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону №1788-ХІІ, і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

За приписами пункту 6 Порядку для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону №1058, станом на день її призначення.

Відповідно до пункту 7 Порядку, виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.

З аналізу наведених норм права вбачається, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з досягненням нею пенсійного віку, наявністю у неї необхідного страхового стажу, вихід на пенсію саме з посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058 будь-якого іншого виду пенсії.

Правову позицію щодо права особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій також висловив Верховний Суд у постанові від 13.03.2018 у справі №234/13835/17, в якій зазначив, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального стажу роботи на певних, визначених законодавством, посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної або комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058 будь-якого іншого виду пенсії.

Як встановлено судом, підставою для відмови у виплаті грошової допомоги Головним управлінням Пенсійного фонду в Харківській області в рішенні від 15.08.2024 року № 134450020769, зазначено те, що загальний стаж працівника охорони здоров'я складає 34 роки 0 місяців 0 днів.

У рішенні № 134450020769 від 23.10.2024 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області підставою для відмови у виплаті грошової допомоги зазначено те, що згідно наданих документів страховий стаж на посадах, робота на яких дає праве на призначення пенсії за вислугу років становить 35 років 0 місяців 1 день. На день досягнення пенсійного віку заявник займає посаду доцента кафедри травматалогії та ортопедії в Львівському національному медичному університеті за основним місцем роботи. Вищезазначений заклад та посада не передбачені переліком закладів та установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909.

Відмовляючи у виплаті позивачу у виплаті грошової допомоги, відповідачем не взято до уваги той факт, що ОСОБА_1 , з 01.09.2022 (наказ від 31.08.2022 № 761-к/тр) по даний час, працює за сумісництвом 0,5 ставки хірургічного відділення у ВП «Лікарня Святого Луки» КНП « 1 територіальне медичне об'єднання м. Львова» на посаді лікаря - хірурга.

Зазначена обставина підтверджується Довідкою Комунального некомерційного підприємства «Львівське територіальне медичне об'єднання «Багатопрофільна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої допомоги» від 31.07.2024 №562.

Так, у постанові Кабінету Міністрів України «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» №909 від 04.11.1993 передбачено, що лікарі та середній медичний персонал (незалежно від найменування посад), робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.

Таким чином, період роботи позивача лікарем-хірургом за сумісництвом підлягає зарахуванню як робота, що передбачена у Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.

В силу вимог ч.1, ч.5 ст.242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд у постанові від 21.10.2019 у справі №295/8391/15-а навів правовий висновок про те, що робота за сумісництвом підлягає зарахуванню як робота, що передбачена у Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, а відтак і право на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Аналогічна правова позиція у подібних правовідносинах була висловлена Верховним Судом у постанові від 11.04.2018 у справі №456/1310/17, в якій суд зазначив, що чинне законодавство не містять жодних застережень щодо неврахування стажу роботи у випадку роботи у закладах охорони здоров'я за сумісництвом.

Такої ж позиції притримувався Верховний Суд при застосуванні норми пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у постановах від 30.01.2019 у справі № 442/456/17 та від 05.03.2019 у справі №686/9307/17.

Аналізуючи відповідні норми законодавства Верховний Суду постанові від 20.02.2019 у справі №462/5636/16-а дійшов висновку, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у нього необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV будь-якого іншого виду пенсії.

Крім того, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.01.2019 у справі №442/456/17 звернула увагу, що сумісництвом є виконання працівником, крім основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу, тобто, працівник може працювати за сумісництвом не більше, ніж на 0,5 ставки.

Також, судом при розгляді даної справи враховано, що Велика Палата Верховного Суду вирішуючи спори, пов'язані із застосуванням постанови Кабінету Міністрів України «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» №909 від 04.11.1993, дійшла висновків про недопустимість формальних (дискримінаційних) підходів органів ПФУ до реалізації особою конституційного права на соціальний захист при наявності підтвердженого стажу роботи у закладах і установах освіти, охорони здоров'я та соціального захисту.

Така позиція Великої Палати Верховного Суду була висловлена у постановах від 29.08.2018 у справі №492/446/15-а, від 30.01.2019 у справі №876/5312/17 та від 13.02.2019 у справі №233/4308/17.

Також суд звертає увагу на положення постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку виплати надбавки за вислугу років медичним та фармацевтичним працівникам державних та комунальних закладів охорони здоров'я» №1418 від 29.12.2009, за нормами якої медичні працівники отримують надбавку за вислугу років як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. Відповідно, зарахування стажу роботи для визначення розміру надбавки за вислугу років здійснюється за усіма місцями роботи працівника в державних та комунальних закладах охорони здоров'я, тобто і з урахуванням стажу роботи на посадах медичних працівників при роботі за сумісництвом.

Відтак, суд дійшов висновку, що рішенння Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області № 134450020769 від 15.08.2024 року, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №134450020769 від 23.10.2024 року є протиправними та підлягають скасуванню.

Аналізуючи наведені нормативні положення та з огляду на встановлені обставини справи стосовно періоду роботи з 01.09.2022 року по 03.07.2024 року позивача за сумісництвом у КНП «Львівське територіальне медичне об'єднання «Багатопрофільна клінічна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги» на посаді лікаря-хірурга на 0,5 ставки хірургічного відділення, суд дійшов висновку про необхідність його зарахування до спеціального стажу, який дає право на призначенні пенсії за вислугу років як медичному працівнику, а звідси і про протиправність рішень пенсійного органу про відмову здійснити виплату грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій як працівнику, який має більше 35 років стажу у системі охорони здоров'я.

Отже, в силу приписів п.7-1 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач має право на грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення (яка не підлягає оподаткуванню).

Стосовно вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити позивачу грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

У справі, яка розглядається суд встановив, що рішенням про відмову у перерахунку пенсії від 23.10.2024 №134450020769 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, щодо призначення та виплати грошової допомоги в розмірі 10 пенсій, як працівнику охорони здоров"я відповідно до Закону України "Про загальнообов"язковедержавне пенсійне стахування" за його заявою від 16.10.2024.

Тож, дії зобов'язального характеру щодо нарахувати та виплатити позивачу грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про призначення позивачці пенсії за віком, яким у цьому випадку є Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Наведена правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 07.05.2024 у справі №460/38580/22, від 24.05.2024 у справі №460/17257/23.

З урахуванням зазначеного, з метою повного захисту прав, свобод, інтересів позивача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними та скасування рішень Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області № 134450020769 від 15.08.2024 року, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №134450020769 від 23.10.2024 року та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до спеціального стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, періоди роботи позивача лікарем-хірургом за сумісництвом у КНП «Львівське територіальне медичне об'єднання «Багатопрофільна клінічна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги» з 01.09.2022 року по 03.07.2024 року, у зв'язку із чим виплатити позивачу грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти її місячних пенсій станом на день її призначення.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог частково.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України). Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі було ГУ ПФУ у Вінницькій області, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 1211,20 грн.

Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ - 13814885), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ - 14099344, пл. Свобрди,5, Держпром,3 під. 2, м. Харків), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, код ЄДРПОУ - 13322403) про визнання протиправними рішень та зобов'язання вчинити дії, -задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №134450020769 від 15.08.2024.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №134450020769 від 23.10.2024.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, періоди роботи позивача лікарем-хірургом за сумісництвом у КНП «Львівське територіальне медичне об'єднання «Багатопрофільна клінічна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги» з 01.09.2022 року по 03.07.2024 року, у зв'язку із чим нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій, відповідно до п.7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» станом на день призначення пенсії за віком.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 )

сплачену суму судового збору у розмірі 1211, 20 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяКарп'як Оксана Орестівна