Справа № 580/9134/24
20 грудня 2024 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі судді-доповідача Ключковича В.Ю., та суддів Грибан І.О., Кузьмишиної О.М., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про зупинення апеляційного провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
16 вересня 2024 року у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області , в якому позивач просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01.03.2021 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2021.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, представник відповідача подав апеляційну скаргу.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року.
Від представника відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області до суду апеляційної інстанції 05 грудня 2024 року надійшло клопотання про зупинення провадження у справі на підставі пункту 5 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України до сформування Верховним Судом правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах у таких справах - № 200/422/24, № 440/18227/23, № 160/28752/23, № 160/2250/24, № 160/6686/24, № 160/6064/24, № 120/1241/24, № 640/21998/21.
Вказане клопотання обґрунтовано тим, що на касаційному перегляді у Верховному Суді перебувають справи № 200/422/24, № 440/18227/23, № 160/28752/23, № 160/2250/24, № 160/6686/24, № 160/6064/24, № 120/1241/24, № 640/21998/21, предмет якої є подібним до предмету розгляду справи № 580/9134/24.
Перевіривши матеріали справи, судова колегія вважає за необхідне у задоволенні заявленого клопотання відмовити з огляду на таке.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі: перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що суд вправі зупинити провадження у справі як з підстави перегляду в касаційному порядку судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) саме палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.
При цьому, можливість зупинення у провадження у справі на підставі пункту 5 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України пов'язана не з будь-якими подібними справами (навіть, якщо такі й дійсно подібні), а обумовлюється їх обов'язковим розглядом у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду. Це виключає необґрунтоване зупинення судами провадження у справах, виходячи лише з однієї з наявності на розгляді у Верховному Суді подібної справи, яких може бути безліч.
Аналогічний висновок сформовано в постанові Верховного Суду від 13 жовтня 2020 року у справі № 360/3866/19.
У той же час, у поданому клопотанні про зупинення представник відповідача зазначає, що у Верховному Суді у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративних справах, які зазначені вище, предмет розгляду якої є подібним до даної справи.
Однак, колегія суддів звертає увагу на те, що представником відповідача жодним чином не обґрунтовано та не наведено достатньо доказів для неможливості забезпечення повного та всебічного розгляду справи, та оцінки обставин (фактів), які є предметом судового розгляду за наявними у матеріалах справи документами.
Крім того, провадження у вищевказаних справах, які відкрито Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, тобто, перегляд судового рішення у справах здійснюється судом касаційної інстанції у складі колегії суддів, а не у складі палати, об'єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду.
Відомості стосовно того, що справи з підстав, визначених статтею 346 Кодексу адміністративного судочинства України, було передано на розгляд палати, об'єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду на даний час також відсутні. При цьому, вищевказані справи не є зразковими.
Враховуючи викладене, у суду апеляційної інстанції відсутні підстави вважати про неможливість розгляду даної справи до набрання законної сили у вищезазначених справах.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що підстави, визначені пунктом 5 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України для умов зупинення провадження у справі в даному випадку відсутні.
Керуючись статтями 236, 242, 250, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія Шостого апеляційного адміністративного суду
У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про зупинення апеляційного провадження до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у справах № 200/422/24, № 440/18227/23, № 160/28752/23, № 160/2250/24, № 160/6686/24, № 160/6064/24, № 120/1241/24, № 640/21998/21 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя доповідач: В.Ю. Ключкович
Судді: І.О. Грибан
О.М. Кузьмишина