Справа № 560/18635/24
іменем України
20 грудня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Печеного Є.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправною та скасування постанови,
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 13.12.2024 звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якій просить скасувати постанову від 19.11.2024 ВП № 70964645 про накладення штрафу в розмірі 5 100, 00 грн.
В обґрунтування позовних вимог Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вказує таке.
Позивач посилається на те, що оскаржувана постанова державного виконавця винесена із порушенням норм матеріального та процесуального права.
Зазначає, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.03.2022 у справі № 560/364/22 (набрало законної сили 14.06.2022 року) зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 07.12.2021 пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках від 07.12.2021р. №1386, №1387, виданих Управлінням соціального захисту населення Кам'янець-Подільської РДА.
Окремою ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.08.2023 у справі № 560/364/22 заяву ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, вчинені на виконання рішення суду, в частині обчислення пенсії із розрахунку 60% суми заробітної плати, зазначеної лише в одній довідці - від 07.12.2021 № 1387. Зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення шляхом обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 , призначеної на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.03.2022 у справі № 560/364/22, із розрахунку 60% суми заробітної плати, зазначеної у довідках від 07.12.2021 № 1386 та № 1387.
Позивач вказує , що розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2023 становить 10497,19 грн. З урахуванням окремої ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.08.2023 доплата за період з 07.12.2021 по 31.07.2022 збільшилася на 24568,39 грн., відтак загальна сума доплати становить 39179,65 грн. та включена в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
З огляду на викладене вище, позивач вважає, що рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.03.2022 у справі № 560/364/22 ним виконано в повному обсязі, відповідно до вимог чинного законодавства України.
Ухвалою суду від 16.12.2024 року: відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено судове засідання на 20.12.2024 р. о 16:30 год.
Представником відповідача 17.12.2024 подано до суду відзив на позов, згідно із яким, Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) проти позовних вимог заперечує, оскільки відповідач при прийнятті оскаржуваної постанови діяв у відповідності до вимог Закону України “Про виконавче провадження», внаслідок чого відсутні підстави для задоволення позову.
Вказує, що застосування такого заходу реагування як винесення постанови про накладення штрафу від 19.11.2024 ВП № 70964645 в розмірі 5 100,00 грн є обов'язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.
Будучи належним чином повідомленими, сторони явку своїх представників у судове засідання 20.12.2024 не забезпечили, про причини неявки суд не повідомили.
У відповідності до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.03.2022 у справі № 560/364/22: позов задоволено; визнано протиправним та скасовано рішення головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 09.12.2021 №222550007730 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-XII; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 07.12.2021 пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках від 07.12.2021р. №1386, №1387 виданих Управлінням соціального захисту населення Кам'янець-Подільської РДА.
Хмельницький окружний адміністративний суд 30.01.2023 видав виконавчий лист по справі № 560/364/22.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.03.2022 у справі №560/364/22 головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 07.12.2021 року.
Розмір пенсії після перерахунку станом на 07.12.2021 склав 5 850,00 грн, а сума доплати за період з 07.12.2021 по 31.07.2022 становить 14 611, 26 грн.
Окремою ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.08.2023 у справі № 560/364/22: заяву ОСОБА_1 задоволено; визнано протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, вчинені на виконання рішення суду, в частині обчислення пенсії із розрахунку 60% суми заробітної плати, зазначеної лише в одній довідці - від 07.12.2021 № 1387; зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення шляхом обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 , призначеної на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.03.2022 у справі № 560/364/22, із розрахунку 60% суми заробітної плати, зазначеної у довідках від 07.12.2021 № 1386 та № 1387.
Розмір пенсії ОСОБА_1 з 07.12.2021 склав 8997,19 грн та її розрахунок наступний: 6100,00 грн (посадовий оклад) + 600,00 грн (надбавка за ранг) + 3050,00 грн (надбавка за вислугу років) + 1016,67 грн (середній розмір надбавки за інтенсивність праці) + 4006,59 грн (середній розмір премії) + 222,06 грн (середній розмір інших виплат) = 14995,32 грн (заробітна плата) х 60% = 8997,19 грн.
З 01.07.2023 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії згідно п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з урахуванням коефіцієнта збільшення 1,197 (але не більше 1500,00 грн). Розмір пенсії з 01.07.2023 становить 10497,19 грн.
З урахуванням окремої ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.08.2023 доплата за період з 07.12.2021 по 31.07.2022 збільшилася на 24568,39 грн., відтак загальна сума доплати становить 39179,65 грн. та включена в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
У листопаді 2023 року розмір пенсії ОСОБА_1 склав 10 497, 19 грн.
Старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 08.02.2023 ВП №70964645, та зобов'язано боржника виконати рішення протягом 10 робочих днів. Копію постанови направлено боржнику до виконання, стягувачу до відома.
Заявою від 20.04.2023 стягувач ОСОБА_1 повідомила відповідача, що рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не виконано.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 17.05.2023 повідомлено відповідача про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.03.2022 у справі № 560/364/22 виконано в повному обсязі, відповідно до вимог чинного законодавства та надано підтверджуючі документи.
Заявою від 22.10.2024 стягувач ОСОБА_1 повторно повідомила відповідача про те, що сума пенсійної виплати не змінилася, а тому рішення суду пенсійним органом не виконано.
Старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), 19.11.2024 складено акт державного виконавця про невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення Хмельницький окружний адміністративний суд у справі № 560/364/22.
Постановою від 19.11.2024 ВП №70964645 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 за невиконання рішення суду у спосіб та порядку, визначеному виконавчим документом № 560/364/22, виданим 30.01.2023 року, накладений на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штраф у розмірі 5 100,00 грн.
Вважаючи постанову від 19.11.2024 ВП №70964645 про накладення штрафу протиправною, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулося з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Спеціальним законом, що регулює порядок вчинення виконавчих дій є Закон України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон № 1404-VIII).
Згідно зі статтею 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 1 частини першої статті 3 Закону № 1404-VIII визначено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Відповідно до положень пункту першого частини другої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Частиною шостою статті 26 Закону №1404-VIII передбачено, що за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (ч. 2 ст. 63 Закону №1404-VIII).
Відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії визначена положеннями ст.75 Закону №1404-VIII.
Відповідно до ч. 1 ст. 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Отже, вказаною нормою встановлено визначальну ознаку для накладення на боржника штрафу, а саме невиконання рішення суду без поважних причин. При цьому, поважними, в розумінні Закону України "Про виконавче провадження", можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Відповідно до 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону, з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
Згідно ч.1 ст. 63 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.
Суд встановив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на виконання зазначеного судового рішення проведено такий перерахунок пенсії ОСОБА_1 , а саме: з 07.12.2021 розмір пенсії склав 8 997, 19 грн та її розрахунок такий: 6100,00 грн (посадовий оклад) + 600,00 грн (надбавка за ранг) + 3050,00 грн (надбавка за вислугу років) + 1016,67 грн (середній розмір надбавки за інтенсивність праці) + 4006,59 грн (середній розмір премії) + 222,06 грн (середній розмір інших виплат) = 14995,32 грн (заробітна плата) х 60% = 8997,19 грн.
З 01.07.2023 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії, розмір пенсії до виплати з 01.07.2023 становить 10497,19 грн. (з урахуванням коефіцієнта збільшення 1,197, але не більше 1500,00 грн.).
З урахуванням окремої ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.08.2023 доплата за період з 07.12.2021 по 31.07.2022 збільшилася на 24 568, 39 грн., відтак загальна сума доплати становить 39 179, 65 грн. та включена в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. У листопаді 2023 року розмір пенсії ОСОБА_1 склав 10 497, 19 грн.
У свою чергу, зі змісту оскаржуваної постанови від 19.11.2024 ВП № 70964645 встановлено, що остання прийнята, у зв'язку з надходженням заяви стягувача, ОСОБА_1 , яка вважає, що рішення суду Пенсійним органом не виконано, оскільки вважає, що рішення суду не виконано.
Суд звертає увагу, що передумовою накладення державним виконавцем штрафу за невиконання судового рішення є сукупність вчинених дій та заходів, спрямованих на встановлення дійсних обставин стосовно виконання рішення суду, дослідження та оцінка наданих боржником доказів, а в разі необхідності витребування додаткових доказів. При цьому, оцінка всіх обставин має здійснюватись державним виконавцем в призмі змісту зобов'язань, покладених на боржника рішенням суду.
Всупереч викладеному вище, матеріали справи не містять доказів вжиття державним виконавцем дій, спрямованих на перевірку відображеної у заяві стягувача інформації стосовно виконання рішення суду у справі № 560/364/22. До того ж, оскаржувана постанова не містить мотивів та обґрунтувань її прийняття, які були б належним чином встановлені та перевірені державним виконавцем у ході вчинення виконавчих дій.
Окрім того, до матеріалів справи не додано доказів звернення державного виконавця до відповідача з метою отримання розрахунків, довідок та пояснень стосовно здійсненого на виконання рішення суду перерахунку пенсії ОСОБА_1
Суд вказує на те, що обов'язковою умовою накладення державним виконавцем штрафу є невиконання судового рішення боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати судове рішення, проте не зробив цього. Поважними причинами невиконання рішення суду в розумінні норм України «Про виконавче провадження» можуть вважатися обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення особи, і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій.
Разом з тим, на дату винесення оскаржуваної постанови, якою на позивача накладено штраф у розмірі 5 100 грн, доказів встановлення державним виконавцем факту невиконання боржником рішення суду без поважних причин матеріали справи не містять.
Усі висновки державного виконавця стосовно наявності підстав для накладення штрафу на Пенсійний орган за невиконання рішення суду фактично ґрунтуються виключно на доводах, наведених ОСОБА_1 у поданій державному виконавцю заяві, яка по своїй суті містить виключно суб'єктивну оцінку заявником інформації стосовно виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення суду у справі № 560/364/22.
Суд наголошує, що, державним виконавцем не було надано оцінку питанню виплати пенсії ОСОБА_1 .
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, беручи до уваги встановлені судом обставини, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області є обґрунтованими та підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною та скасування постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 19.11.2024 ВП № 70964645 про накладення штрафу в розмірі 5 100, 00 грн.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 19.11.2024 ВП № 709646451 про накладення штрафу в розмірі 5 100, 00 грн.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (вул. Тернопільська, 13/2,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29018 , код ЄДРПОУ - 43315602)
Головуючий суддя Є.В. Печений