Рішення від 20.12.2024 по справі 420/14590/24

Справа № 420/14590/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Тимчасово виконуючого обов'язки командира взводу охорони військової частини НОМЕР_1 сержанта ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 ) про визнання протиправним та скасування наказу №103 від 12.04.2024 року,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Тимчасово виконуючого обов'язки командира взводу охорони військової частини НОМЕР_1 сержанта ОСОБА_2 , Військової частини НОМЕР_2 , за результатом якого позивач просить:

визнати винесення тимчасово виконуючим обов'язки командира взводу охорони військової частини НОМЕР_1 сержант ОСОБА_2 наказу № 103 від 12.04.2024 р. про накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани на солдата ОСОБА_1 протиправним та скасувати його.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що на позивача протиправно накладене дисциплінарне стягнення у вигляді догани.

Ухвалою суду від 20 травня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).

Ухвалою суду від 22 липня 2024 року витребувано з Військової частини НОМЕР_1 належним чином завірені копії матеріалів службового розслідування щодо ОСОБА_1 , які стали підставою прийняття наказу № 103 від 12.04.2024 р. про накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани на солдата ОСОБА_1 . Зупинено провадження по справі №420/14590/24.

Ухвалою суду від 19 вересня 2024 року поновлено провадження по справі №420/14590/24. Витребувано з Військової частини НОМЕР_1 та Військової частини НОМЕР_2 належним чином завірені копії матеріалів службового розслідування щодо ОСОБА_1 , які стали підставою прийняття наказу № 103 від 12.04.2024 р. про накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани на солдата ОСОБА_1 . Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 та Військову частину НОМЕР_2 у строк до 03 жовтня 2024 року надати вказану інформацію та належним чином завірені копії документів до Одеського окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: 65062, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14. Зупинено провадження по справі №420/14590/24 для одержання витребуваних документів.

Ухвала суду направлялась відповідачу засобами поштового зв'язку, проте поштове відправлення повернуто до суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Відповідно до ст.237 КАС України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу. З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується зі стадії, на якій його було зупинено.

Оскільки відповідачем не надано ані відзив на позовну заяву, ані витребуваних документів суд вважає за необхідне поновити провадження по справі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

ОСОБА_1 проходить військову службу у Військові частині НОМЕР_1 , яка не має статусу юридичної особи, але підпорядковується Військовій частині НОМЕР_2 .

З листа Військової частини НОМЕР_3 від 16.04.2024 року № №174/174/28/400/3/пс судом встановлено, що 18.03.2024 командиром військової частини НОМЕР_1 позивачу усно оголошено дисциплінарне стягнення "догана" за порушення абзацу 10 статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а саме неповаги до командира військової частини, що проявлялась у суперечці з ним та нехтуванні позивачем його законних вимог до позивача та інших військовослужбовців військової частини, нерозуміння Вами принципів єдиночальності у Збройних Силах України.

28.03.2024 командиром зенітного ракетного відділення взводу охорони військової частини НОМЕР_1 позивачу усно оголошено дисциплінарне стягнення "догана" за порушення абзацу 3 статті 37 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а саме не надання доповіді про причини невиконання наказу або його несвоєчасного (неповного) виконання, стосовно результатів виконання позивачем поставлених завдань по облаштуванню прилеглої до військової частини території.

Судом з службової картки солдата ОСОБА_1 встановлено, що догані присвоєно №103.

Позивач вважає, що визнати винесення тимчасово виконуючим обов'язки командира взводу охорони військової частини НОМЕР_1 сержант ОСОБА_2 наказу № 103 від 12.04.2024 р. про накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани на солдата ОСОБА_1 протиправним та за захистом своїх прав звернувся до суду.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

У розвиток цієї конституційної норми частиною 1 та 3 статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист. До суду можуть звертатися в інтересах інших осіб органи та особи, яким законом надано таке право.

Дисциплінарний статут визначає сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг.

Відповідно до статті 1 Дисциплінарного статуту військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.

За змістом статті 3 Дисциплінарного статуту, військова дисципліна досягається, у тому числі, шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Конституції та законів України, Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог статутів Збройних Сил України.

Згідно зі статтею 4 Дисциплінарного статуту, військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця, поміж іншим, додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів.

Відповідно до частини 5 Дисциплінарного статуту, за стан військової дисципліни у з'єднанні, військовій частині (підрозділі), закладі та установі відповідає командир. Інтереси захисту Вітчизни зобов'язують командира постійно підтримувати військову дисципліну, вимагати її додержання від підлеглих, не залишати поза увагою жодного дисциплінарного правопорушення…

..Стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків, а також з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України "Про оборону України".

За змістом статті 6 Дисциплінарного статуту, право командира - віддавати накази і розпорядження, а обов'язок підлеглого - їх виконувати, крім випадку віддання явно злочинного наказу чи розпорядження. Наказ має бути виконаний сумлінно, точно та у встановлений строк.

Відповідно до статті 7 Дисциплінарного статуту, застосовувати заохочення та накладати дисциплінарні стягнення можуть тільки прямі командири та командири, визначені в розділі 3 цього Статуту. Дисциплінарну владу, яка надана молодшим командирам, завжди мають і старші командири.

Згідно з частиною 1 статті 45 Дисциплінарного статуту, у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.

Відповідно до статті 48 Дисциплінарного статуту, на військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) позбавлення чергового звільнення з розташування військової частини чи з корабля на берег (стосовно військовослужбовців строкової військової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти); ґ) попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби); д) пониження в посаді; е) пониження у військовому званні на один ступінь (стосовно осіб сержантського (старшинського) та офіцерського складу); є) пониження у військовому званні з переведенням на нижчу посаду (стосовно військовослужбовців сержантського (старшинського) складу); ж) звільнення з військової служби через службову невідповідність (крім осіб, які проходять строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, а також військовозобов'язаних під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження підготовки та зборів).

Згідно зі статтею 83 Дисциплінарного статуту, на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені вказаним Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.

Частиною 1 статті 84 Дисциплінарного статуту передбачено, що прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.

Відповідно до частини 7 статті 85 Дисциплінарного статуту, порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України визначається наказом Міністерства оборони України, в інших військових формуваннях, правоохоронних органах спеціального призначення - наказами державних органів, які мають у своєму підпорядкуванні військові формування, утворені відповідно до законів України, правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир, який призначив службове розслідування, приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення. Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби (стаття 86 Дисциплінарного статуту).

Відповідно до статті 97 Дисциплінарного статуту, про накладені дисциплінарні стягнення військовослужбовцям може бути оголошено особисто, у письмовому наказі (розпорядженні), на нараді чи перед строєм військовослужбовців, які мають військові звання (обіймають посади) не нижче за військове звання (посаду) військовослужбовця, який вчинив правопорушення. Оголошувати про дисциплінарні стягнення командирам у присутності підлеглих заборонено.

Під час оголошення дисциплінарного стягнення до відома військовослужбовця доводять, в чому полягає порушення ним військової дисципліни чи громадського порядку (стаття 98 Дисциплінарного статуту).

Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку, що кожен військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, та визначаються статутами, відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями, бездоганно та неухильно додержуватись порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України, що становить сутність військової дисципліни. При цьому, суть дисциплінарного правопорушення полягає у невиконанні чи неналежному виконанні військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушенні військової дисципліни чи громадського порядку.

У разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку, на військовослужбовця може бути накладено владою командира дисциплінарне стягнення, яке може бути оголошено або особисто, або у письмовому наказі (розпорядженні), або на нараді чи перед строєм військовослужбовців, які мають військові звання (обіймають посади) не нижче за військове звання (посаду) військовослужбовця, який вчинив правопорушення.

Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування, призначення якого є правом командира, а не його обов'язком.

Проте, притягнення особи до дисциплінарної відповідальності та накладення дисциплінарного стягнення без проведення службового розслідування можливо лише, якщо її вину повністю доведено, тобто за наявності беззаперечних фактів, що підтверджують вчинення особою дисциплінарного правопорушення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 04 березня 2020 року у справі №817/1221/16.

Суд відхиляє посилання позивача на обов'язковість проведення службового розслідування з урахуванням положень Порядку №347 як спеціального нормативно-правового акта по відношенню до Дисциплінарного статуту, який позивач вважає загальним нормативно-правовим актом, з таких підстав.

Конкуренція загальних та спеціальних норм права можлива лише між нормативно-правовими актами однакової юридичної сили, проте, в даному випадку наведені нормативно-правові акти мають різну юридичну силу.

Так, відповідно до частини 7 статті 85 Дисциплінарного статуту, порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України визначається наказом Міністерства оборони України, в інших військових формуваннях, правоохоронних органах спеціального призначення - наказами державних органів, які мають у своєму підпорядкуванні військові формування, утворені відповідно до законів України, правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що ухвалою суду від 22 липня 2024 року витребувано з Військової частини НОМЕР_1 належним чином завірені копії матеріалів службового розслідування щодо ОСОБА_1 , які стали підставою прийняття наказу № 103 від 12.04.2024 р. про накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани на солдата ОСОБА_1 . Крім того, ухвалою суду від 19 вересня 2024 року повторно витребувано з Військової частини НОМЕР_1 та Військової частини НОМЕР_2 належним чином завірені копії матеріалів службового розслідування щодо ОСОБА_1 , які стали підставою прийняття наказу № 103 від 12.04.2024 р. про накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани на солдата ОСОБА_1 .

Ухвали суду направлялась відповідачу засобами поштового зв'язку, проте поштове відправлення повернуто до суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Суд зазначає, що рішення суб'єкта владних повноважень є такими, що порушують права і свободи особи в тому разі, якщо такі рішення прийняті суб'єктом владних повноважень поза межами визначеної законом компетенції, або ж оспорюванні рішення є юридично значимими, тобто такими, що мають безпосередній вплив на суб'єктивні права та обов'язки особи шляхом позбавлення можливості реалізувати належне цій особі право або шляхом покладення на цю особу будь-якого обов'язку.

Відповідачем не надано ані відзив на позовну заяву, ані витребуваних документів, таким чином з врахуванням ст. 77 КАС України відповідачем не доведено правомірності накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани на солдата ОСОБА_1 .

З огляду на викладене адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню шляхом визнання протиправними та скасування дисциплінарного стягнення у вигляді усної догани, накладене т.в.о. командира взводу охорони військової частини НОМЕР_1 сержант ОСОБА_2 на солдата ОСОБА_1 якому в службовій картці присвоєно №103.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Поновити провадження по справі №420/14590/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Тимчасово виконуючого обов'язки командира взводу охорони військової частини НОМЕР_1 сержанта ОСОБА_2 (с.Липецьке, Подільський район, Одеська область, 66352), Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 ) про визнання протиправним та скасування наказу №103 від 12.04.2024 року.

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Тимчасово виконуючого обов'язки командира взводу охорони військової частини НОМЕР_1 сержанта ОСОБА_2 (с.Липецьке, Подільський район, Одеська область, 66352), Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 ) про визнання протиправним та скасування наказу №103 від 12.04.2024 року - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати дисциплінарне стягнення у вигляді усної догани, накладене т.в.о. командира взводу охорони військової частини НОМЕР_1 сержант ОСОБА_2 на солдата ОСОБА_1 , якому в службовій картці присвоєно №103.

Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко