Рішення від 19.12.2024 по справі 420/25348/24

Справа № 420/25348/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2024 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Радчука А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 (с. Семенівка, Городенківський р-н, Івано-Франківська обл., 78115, РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України) ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), про визнання протиправними та скасування пункту наказу,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України), в якому позивач просить суд визнати протиправним і скасувати пункт 8 Наказу Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України) №2060-АГ від 10.07.2024 «Про результати службового розслідування», щодо притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що у період з 05.06.2024 по 07.07.2024 комісією по проведенню службового розслідування Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України) проведено службове розслідування за фактом можливого неналежного виконання службових обов'язків з боку окремих військовослужбовців НОМЕР_3 прикордонного загону та відповідно до Наказу №2060-АГ від 10.07.2024, п. 8: За неналежне виконання вимог статей 11, 12, 14, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статей 1, 2, 3, 4, 5 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, що виразилось у неналежному виконанні службових обов'язків, а саме: особистій недисциплінованості, неякісному виконанні службових та посадових обов'язків в частині не звернення військовослужбовця встановленим порядком на ім'я начальника НОМЕР_3 прикордонного загону із клопотанням про отримання встановленим порядком витягів з журналів бойових дій (службово-бойової діяльності), нездійснення доповіді про безпідставне (незаконне) отримання документів, які містять службову інформацію (інформацію з обмеженим доступом) молодшого інспектора прикордонної служби категорії - помічника гранатометника першої групи інспекторів прикордонної служби третього відділення інспекторів прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 (з місцем дислокації АДРЕСА_3 ) НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України солдата ОСОБА_2 (П-064951) у відповідності до статті 55 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України притягнути до дисциплінарної відповідальності та в порядку пункту «б» статті 48 цього ж Статуту оголосити дисциплінарне стягнення «догана».

З даним наказом позивач не погоджується, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, з огляду на наступне.

На думку позивача, службове розслідування у даному випадку не могло проводитись відповідно до Порядку 815, оскільки його дія не поширюється на такий тип правопорушень. Призначення службового розслідування було безпідставним, оскільки фактично позивачу в провину поставлено звернення до суду із позовом. Службове розслідування проведено із порушенням строків та Порядку 815. Склад дисциплінарної комісії змінювався, що не передбачено ані Порядком 815, ані Дисциплінарним статутом Збройних сил України.

Ухвалою суду від 19.08.2024 року позовну заяву залишено без руху, у зв'язку з невідповідністю вимогам ч. 4 ст. 161 КАС України.

Ухвалою суду від 11.09.2024 року продовжено строк на усунення недоліків позовної заяви на п'ять днів.

Ухвалою суду від 08.10.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

31.10.2024 року до суду засобами поштового зв'язку надійшов відзив на позовну заяву.

Відповідно до відзиву, відповідач заперечує щодо задоволення позову, з позовними вимогами не погоджується, з огляду на наступне.

Відповідач зазначає, що позивач був притягнутий до дисциплінарної відповідальності за нездійснення доповіді про отримання службових документів у невстановлений чинним національним законодавством України спосіб, тобто без опрацювання рапорту (звернення) та без надання начальником НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України дозволу (резолюції) на надання відповідного документу, а точніше витягу із документу, і як наслідок за особисту недисциплінованість військовослужбовця. Представник відповідача наголошує на тому, що службове розслідування проведено у відповідності до вимог Порядку № 815, оскільки витяги із журналу бойових дій не містять грифу «обмеження доступу до інформації».

04.11.2024 року за допомогою системи “Електронний суд» представником позивача було подано відповідь на відзив, у якій сторона позивача просить задовольнити позовні вимоги з підстав, викладених у позові.

При цьому, на думку позивача, твердження відповідача про те, що отриманий позивачем витяг з журналу бойових дій, на відміну від самого журналу не містить грифу обмеженого доступу до інформації «ДСК», адже є звичайним службовим документом, який стосується окремого військовослужбовця, та, відповідно, - ніякого «витоку» службової інформації не відбулось, фактично вважається визнанням позову.

Ухвалою суду від 05.12.2024 року відмовлено у задоволенні заяви представника відповідача про закриття провадження у справі.

Ухвалою суду від 05.12.2024 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи у судовому засіданні за участі сторін.

Інші заяви по суті справи, клопотання та додаткові докази до суду не надходили.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , є військовослужбовцем та проходить військову службу у Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України) з 12.03.2022 року, з 24.05.2024 року - на посаді молодшого інспектора прикордонної служби категорії - помічника гранатометника першої групи інспекторів прикордонної служби третього відділення інспекторів прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ) першої прикордонної комендатури (з місцем дислокації АДРЕСА_3 ) НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, що підтверджується довідкою Військової частини НОМЕР_2 від 20.06.2024 року №987 та копією Витягу з наказу №356-ОС від 24.05.2024 року.

03.06.2024 року помічник начальника загону з правової роботи - начальник групи юридичного забезпечення підполковник юстиції ОСОБА_3 звернувся до начальника НОМЕР_3 прикордонного загону підполковника ОСОБА_4 з рапортом, в якому, з урахуванням встановлення причин та обставин можливого неналежного виконання службових обов'язків окремими військовослужбовцями відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В), а також, можливого вчинення майором ОСОБА_5 адміністративного правопорушення, просив призначити службове розслідування.

У рапорті повідомлено про наступні обставини: 03.06.2024 - під час моніторингу та аналізу інформації, що міститься в ЄСІТС в особистому кабінеті НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військової частини НОМЕР_2 ) було виявлено, що в.о. начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) майором ОСОБА_6 , було незаконно, без дозволу керівництва НОМЕР_3 прикордонного загону, без опрацювання відповідних рапортів, була незаконно розповсюджена інформація для службового користування (службова інформація), яка стала останньому відома у зв'язку із тимчасовим виконанням обов'язків за посадою начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В), більше того вищевказаний військовослужбовець використав дану інформацію в особистих інтересах, «сам по собі» витяг з Журналу бойових дій відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 01.01.2023 № 3/105(гриф) і сам же у своїх інтересах із даним витягом звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду (адміністративна справа № 560/7845/24). Більше того майор ОСОБА_6 керуючись невстановленими мотивами та переслідуючи не встановлену мету, надав відповідні витяги близько 15 військовослужбовцям відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В), які також звернулись із адміністративними позовами до суду. Разом з цим, основне проблемне питання полягає не у зверненні військовослужбовців до різних окружних адміністративних судів із позовами, а у тому, що витяги із Журналу ведення бойових дій відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) від 01.01.2023 № 3/105 (гриф), які містять: місця тимчасової дислокації, місця розташування спостережних пунктів, дані про кількість і застосування особового складу, про місця розташування спостережних пунктів, дані про кількість і застосування особового складу, про місця вогневого ураження, про час несення служби особовим складом у нарядах, тобто інформацію із обмеженим доступом, яка відтепер знаходяться у вільному доступі в мережі інтернет та контролювати розповсюдження якої третіми особами наразі неможливо.

05.06.2024 року наказом начальника НОМЕР_3 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України № 1667-АГ призначено службове розслідування за фактом можливого неналежного виконання службових обов'язків з боку окремих військовослужбовців відділу прикордонної служби “ ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В).

У вказаному наказі встановлено провести службове розслідування у період з 05.06.2024 по 05.07.2024 та до 05.07.2024 подати на затвердження висновок службового розслідування.

Наказом начальника НОМЕР_3 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України № 2026-АГ від 07.07.2024 року продовжено термін проведення службового розслідування до 07.07.2024 року.

08.07.2024 року затверджено Висновок службового розслідування.

Відповідно до висновку службового розслідування проведеного за фактом можливого неналежного виконання службових обов'язків з боку окремих військовослужбовців відділу прикордонної служби “ ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) № 02.1/265/24-Вн від 08.07.2024 року, службове розслідування проведено, зокрема, відносно молодшого інспектора прикордонної служби категорії - помічника гранатометника першої групи інспекторів прикордонної служби третього відділення інспекторів прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 (з місцем дислокації АДРЕСА_3 ) НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України солдата ОСОБА_2 .

В ході проведення службового розслідування стосовно ОСОБА_1 було встановлено наступне: Відповідно до ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.05.2024 по справі №300/4147/24 (Додаток №53), суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Панікар І. В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військової частини НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, постановив ухвалу, якою вирішив: звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору та відкрити провадження по справі № 300/4147/24. Так, на 13 сторінці позовної заяви ОСОБА_2 поданої в інтересах останнього адвокатом ДОГОТЕР Оксаною Георгіївною про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії від 24.05.2024 (Додаток № 54), зазначений перелік документів, який долучався адвокатом до матеріалів адміністративного позову вказаного військовослужбовця серед інших додано наступні службові документи/документи, що містять службову інформацію або інформацію для службового користування: відповідь Оперативного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 28 січня 2024 року за №2/134; витяг з Журналу бойових дій відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 01.01.2023 №3/105; витяг з Журналу бойових дій відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України 3/105 ДСК від 01.09.2023 Том 2; витяг з Журналу бойових дій відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України 02.13/105 ДСК від 01.01.2024 Том 1 (бойові завдання від 02.01.2024 - 29.02.2024); витяг з Журналу бойових дій відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України 02.13/105 ДСК від 01.01.2024 Том 1 (бойові завдання від 01.03.2024- 06.03.2024); витяг з Журналу бойових дій відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України 02.13/105 ДСК від 07.03.2024 Том 2 (бойові завдання від 07.03.2024 - 01.04.2024).

За результатами перевірки наявності службової інформації (інформації із обмеженим доступом), комісією по проведенню службового розслідування було встановлено, що досліджені комісією документи, наведені в акті про результати перевірки наявності інформації з грифом «Для службового користування» у витягах з Журналів службово-бойових дій відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 01.01.2023 № 3/105ДСК та від 01.01.2024 № 2.1- 105ДСК від 27.06.2024, об'єктивно містять службову інформацію, тобто інформацію із обмеженим доступом Витяги з Журналів службово-бойової діяльності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 01.01.2023 № 3/105ДСК та від 01.01.2024 № 2.1-105ДСК, опрацьовані неналежним чином з порушенням вимог керівних документів зазначених в даному акті, тобто із порушенням пунктів 50, 53, 80, 81 «Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 736. До системи електронного документообігу запитів або рапортів, щодо отримання витягів з Журналів службово-бойової діяльності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 01.01.2023 № 3/105ДСК та від 01.01.2024 № 2.1-105ДСК та копії листа Оперативного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 28.01.2024 вих. № 2/314, не надходило. Витягів із вказаних журналів із грифом обмеження доступу до інформації «Для службового користування», посадовими особами відділення контролю та документального забезпечення штабу не виготовлювалось, розмноження вказаної інформації та документів у будь-який інший законний спосіб не здійснювалось. Комісією також було встановлено, що службова інформація, а саме обмеженим доступом була безпідставно, тобто без дозволу начальник органу охорони державного кордону розповсюджена серед третіх осіб (фізичних та юридичних).

Проаналізувавши та ретельно дослідивши всі фактичні обставини та документи, якими дані обставини підтверджуються, через призму зазначених у висновку норм Законів та підзаконних нормативно-правових актів, комісія по проведенню службового розслідування дійшла до таких проміжних підсумків, зокрема:

комісією по проведенню службового розслідування було встановлено наявність в діях сержанта ОСОБА_7 , сержанта ОСОБА_8 , сержанта ОСОБА_9 , молодшого сержанта ОСОБА_10 , солдата ОСОБА_2 , сержанта ОСОБА_11 , старшого сержанта ОСОБА_12 , старшого лейтенанта ОСОБА_13 , майстер-сержанта ОСОБА_14 , солдата ОСОБА_15 , старшого сержанта ОСОБА_16 , і безпосередньо майора ОСОБА_17 , які полягали у використанні отриманої в незаконний спосіб службової інформації (інформації із грифом обмеження доступу «Для службового користування») та передачі її третім особам, виключно у своїх особистих інтересах, наявні ознаки адміністративного правопорушення відповідальність за яке передбачена статтею 172-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

факт нездійснення доповіді безпосередньому начальнику про факт видання витягів з Журналів службово-бойової діяльності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 01.01.2023 № 3/105ДСК та від 01.01.2024 № 2.1-105ДСК, військовослужбовцям: сержанту ОСОБА_18 , сержанту ОСОБА_19 , сержанту ОСОБА_20 , молодшому сержанту ОСОБА_21 , солдату ОСОБА_22 , сержанту ОСОБА_23 , старшому сержанту ОСОБА_24 , старшому лейтенанту ОСОБА_25 , майстер- сержанту ОСОБА_26 , солдату ОСОБА_27 , старшому сержанту ОСОБА_28 , і безпосередньо майору ОСОБА_29 , який видав даний витяг «сам собі» таким чином створивши своїми діями реальний конфлікт інтересів, про який також не була здійснена доповідь встановленим порядком, також був підтверджений та доведений комісією по проведенню службового розслідування в межах сформованих матеріалів та висновку службового розслідування.

За результатами проведення службового розслідування у Висновку запропоновано у відповідності до статті 55 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України притягнути ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності та в порядку пункту «б» статті 48 цього ж Статуту оголосити дисциплінарне стягнення «догана».

Згідно з п. 8 наказу начальника НОМЕР_3 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України № 2060-АГ від 10.07.2024 року “Про результати службового розслідування», за неналежне виконання вимог статей 11, 12, 14, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статей 1, 2, 3, 4, 5 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, що виразилось у неналежному виконанні службових обов'язків, а саме: особистій недисциплінованості, неякісному виконанні службових та посадових обов'язків в частині не звернення військовослужбовця встановленим порядком на ім'я начальника НОМЕР_3 прикордонного загону із клопотанням про отримання встановленим порядком витягів з журналів бойових дій (службово-бойової діяльності), нездійснення доповіді про безпідставне (незаконне) отримання документів, які містять службову інформацію (інформацію з обмеженим доступом) молодшого інспектора прикордонної служби категорії - помічника гранатометника першої групи інспекторів прикордонної служби третього відділення інспекторів прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_1 (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 (з місцем дислокації АДРЕСА_3 ) НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України солдата ОСОБА_2 (П-064951) у відповідності до статті 55 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України притягнуто до дисциплінарної відповідальності та в порядку пункту “б» статті 48 цього ж Статуту оголошено дисциплінарне стягнення “догана».

Не погоджуючись з п. 8 наказу начальника НОМЕР_3 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України № 2060-АГ від 10.07.2024 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникли між сторонами, врегульовано нормами Конституції України, Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", Закону України "Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України", Закону України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України".

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі по тексту - Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини визначені Статутом Збройних Сил України, затвердженого Законом України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України" від 24.03.1999.

Положення Статуту поширюються на військовозобов'язаних та резервістів під час проходження ними зборів.

Відповідно статті 11 Статуту Збройних Сил України необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України; поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, які перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини, не допускати порушень, пов'язаних із дискримінацією за ознакою статі, сексуальним домаганням, насильством за ознакою статі, правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості; бути пильним, суворо зберігати державну таємницю; вести бойові дії ініціативно, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання; виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни; додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно.

Згідно статті 12 Статуту Збройних Сил України про все, що сталося з військовослужбовцем і стосується виконання ним службових обов'язків, та про зроблені йому зауваження військовослужбовець зобов'язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові, крім тих обставин, щодо надання яких є пряма заборона у законі (таємниця сповіді, лікарська таємниця, професійна таємниця захисника, таємниця нарадчої кімнати тощо).

Відповідно до ст. 16 Статуту Збройних Сил України кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Статтею 26 Статуту Збройних Сил України визначено, що військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення та провини несуть з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України "Про оборону України", дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначені Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, затвердженого Законом України "Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України" від 24.03.1994 (далі по тексту - Дисциплінарний статут).

Відповідно до ст.ст.1-2 Дисциплінарного статуту, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.

Військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.

Згідно зі ст. 3 Дисциплінарного Статуту, військова дисципліна досягається шляхом: виховання високих бойових і морально-психологічних якостей військовослужбовців на національно-історичних традиціях українського народу та традиціях Збройних Сил України, патріотизму, свідомого ставлення до виконання військового обов'язку, вірності Військовій присязі; особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Конституції та законів України, Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог статутів Збройних Сил України; формування правової культури військовослужбовців; умілого поєднання повсякденної вимогливості командирів і начальників (далі - командири) до підлеглих без приниження їх особистої гідності, з дотриманням прав і свобод, постійної турботи про них та правильного застосування засобів переконання, примусу й громадського впливу колективу; зразкового виконання командирами військового обов'язку, їх справедливого ставлення до підлеглих; підтримання у військових з'єднаннях, частинах (підрозділах), закладах та установах необхідних матеріально-побутових умов, статутного порядку; своєчасного і повного постачання військовослужбовців встановленими видами забезпечення; чіткої організації і повного залучення особового складу до бойового навчання.

Приписами ст. 4 Дисциплінарного Статуту передбачено, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; бути пильним, зберігати державну таємницю; додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.

Згідно зі ст. 5 Дисциплінарного Статуту, за стан військової дисципліни у з'єднанні, військовій частині (підрозділі), закладі та установі відповідає командир. Інтереси захисту Вітчизни зобов'язують командира постійно підтримувати військову дисципліну, вимагати її додержання від підлеглих, не залишати поза увагою жодного дисциплінарного правопорушення.

Стан військової дисципліни у військовій частині (підрозділі), закладі, установі та організації визначається здатністю особового складу виконувати в повному обсязі та в строк поставлені завдання, морально-психологічним станом особового складу, спроможністю командирів підтримувати на належному рівні військову дисципліну.

Стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків, а також з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України "Про оборону України".

Діяльність командира щодо підтримання військової дисципліни оцінюється не кількістю накладених ним дисциплінарних стягнень, а виконанням обов'язків з додержанням вимог законів і статутів Збройних Сил України, повним використанням дисциплінарної влади для наведення порядку і запобігання порушенням військової дисципліни.

Кожний військовослужбовець зобов'язаний сприяти командирові у відновленні та постійному підтриманні порядку й дисципліни.

Командир, який не забезпечив додержання військової дисципліни та не вжив заходів для її відновлення, несе встановлену законом відповідальність.

Відповідно до ст. ст. 45, 48 Дисциплінарного статуту у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.

За вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. За вчинення правопорушень, пов'язаних із корупцією, військовослужбовці несуть відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення. У разі вчинення кримінального правопорушення військовослужбовець притягається до кримінальної відповідальності.

Статтею 48 Дисциплінарного статут передбачено, що на військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) позбавлення чергового звільнення з розташування військової частини чи з корабля на берег (стосовно військовослужбовців строкової військової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти); ґ) попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби); д) пониження в посаді; е) пониження у військовому званні на один ступінь (стосовно осіб сержантського (старшинського) та офіцерського складу); є) пониження у військовому званні з переведенням на нижчу посаду (стосовно військовослужбовців сержантського (старшинського) складу); ж) звільнення з військової служби через службову невідповідність (крім осіб, які проходять строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, а також військовозобов'язаних під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження підготовки та зборів).

Згідно з ст. 84 Дисциплінарного статуту прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини (ст.84 Дисциплінарного статуту).

У той час, статтею ст. 85 Дисциплінарного статуту передбачено службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу.

Заборонено проводити службове розслідування особам, які є підлеглими військовослужбовця, чиє правопорушення підлягає розслідуванню, а також особам - співучасникам правопорушення або зацікавленим у наслідках розслідування. Розслідування проводиться за участю безпосереднього начальника військовослужбовця, який вчинив дисциплінарне правопорушення.

Службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). У необхідних випадках цей термін може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більш як на один місяць.

Якщо під час службового розслідування буде з'ясовано, що правопорушення військовослужбовця містить ознаки кримінального правопорушення, командир військової частини письмово повідомляє про це орган досудового розслідування.

Якщо під час службового розслідування буде з'ясовано, що правопорушення військовослужбовця містить ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, чи одержано інформацію про вчинення такого правопорушення військовослужбовцем, командир військової частини зобов'язаний у межах своїх повноважень вжити заходів щодо припинення такого правопорушення та негайно письмово повідомити про його вчинення відповідному прокуророві та спеціально уповноваженому суб'єктові у сфері протидії корупції.

Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України визначається наказом Міністерства оборони України, в інших військових формуваннях, правоохоронних органах спеціального призначення - наказами державних органів, які мають у своєму підпорядкуванні військові формування, утворені відповідно до законів України, правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Статтею 86 Дисциплінарного статуту передбачено, що якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир, який призначив службове розслідування, приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення.

Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

Дисциплінарне стягнення має бути накладене не пізніше ніж за 10 діб від дня, коли командирові (начальникові) стало відомо про правопорушення, а у разі провадження службового розслідування - протягом місяця від дня його закінчення, не враховуючи часу перебування військовослужбовця на лікуванні або у відпустці. Під час накладення дисциплінарного стягнення командир не має права принижувати гідність підлеглого.

Дисциплінарне стягнення не може бути накладено після шести місяців з дня виявлення правопорушення. До зазначеного строку не зараховується час проведення службового розслідування, перебування військовослужбовця на лікуванні, у відпустці, під вартою, а також час відсутності на службі без поважних причин (ст.87 Дисциплінарного статуту).

Аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що під час застосування до військовослужбовця дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби, а притягнення військовослужбовців до матеріальної відповідальності є можливим за умови заподіяння ним прямої дійсної шкоди. При цьому поведінка військовослужбовця має бути протиправною та перебувати у причинному зв'язку з настанням шкоди. Також необхідно встановити вину особи у заподіянні шкоди, яка за формою може бути умисною або вчинення діяння з необережності.

Підстави та процедуру проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управлінь, органів охорони державного кордону, Морської охорони, навчальних закладів, науково-дослідних установ, органів забезпечення, підрозділів спеціального призначення Державної прикордонної служби України (далі - органи Держприкордонслужби), а також військовозобов'язаних під час проходження ними навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження ними підготовки та зборів (далі - військовослужбовці), які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов'язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (підготовки, зборів), оформлення результатів службового розслідування та прийняття за ними рішень, а також повноваження посадових осіб під час проведення службового розслідування визначає Порядок проведення службового розслідування в Державній прикордонній службі України, затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України 08 листопада 2021 року № 815 (далі - Порядок №815).

Відповідно до п.4 Порядку №815 підставою для призначення службового розслідування є: наявність інформації про невиконання або неналежне виконання військовослужбовцем своїх службових обов'язків; наявність інформації про порушення військової дисципліни або громадського порядку, вимог законодавства, наказів начальників (командирів), розпорядчих документів або виявлення ознак таких порушень; виявлення фактів завдання шкоди; припис Національного агентства з питань запобігання корупції або подання спеціально уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції; установлення фактів дискримінації за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак, а також сексуальних домагань; неправомірне застосування військовослужбовцем заходів фізичного впливу, спеціальних засобів, вогнепальної зброї, озброєння та бойової техніки.

Згідно з п. 7 Порядку №815, службове розслідування має встановити: наявність чи відсутність правопорушення або події, з приводу якого (якої) було призначено службове розслідування, його (її) обставини (час, місце) та наслідки; осіб, з вини яких трапилася подія, та осіб, дії чи бездіяльність яких сприяли негативним наслідкам або спричинили їх виникнення; наявність причинного зв'язку між подією, з приводу якої було призначено службове розслідування, та неправомірними діями (бездіяльністю) військовослужбовця; конкретні неправомірні дії або бездіяльність військовослужбовця, який учинив правопорушення; порушення вимог законодавства, організаційно-розпорядчих актів Адміністрації Держприкордонслужби, посадових інструкцій, які було допущено військовослужбовцем; ступінь вини кожної з осіб, причетних до правопорушення; форму вини (навмисно чи з необережності) та мотиви протиправної поведінки військовослужбовця і його ставлення до вчиненого; причини правопорушення та умови, що сприяли правопорушенню; чи вчинено правопорушення під час виконання військовослужбовцем службових обов'язків; наявність шкоди та її розмір.

Пунктом 3 Порядку №815 передбачено, що дія цього Порядку не поширюється на проведення службових розслідувань щодо:

порушень законодавства у сфері охорони державної таємниці, що проводяться відповідно до Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року № 939;

втрати документів або розголошення відомостей, які містять службову інформацію, що проводяться відповідно до Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 736;

розслідування нещасних випадків, що проводяться згідно з Інструкцією про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків у Державній прикордонній службі України, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22 березня 2016 року № 199, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18 квітня 2016 року за № 574/28704;

авіаційних подій та інцидентів, що проводяться згідно з Правилами розслідування авіаційних подій та інцидентів в авіації Збройних Сил України, затвердженими наказом Міністерства оборони України від 19 травня 2010 року № 256, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 14 червня 2010 року за № 386/17681.

Відповідно до Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. № 736 (далі - Інструкція №736), ця Інструкція визначає єдині вимоги до ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації (далі - документи), що містять службову інформацію, зібрану під час провадження оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, діяльності у сфері оборони держави, та іншу службову інформацію (далі - службова інформація), в органах державної влади, інших державних органах, органах влади Автономної Республіки Крим (далі - установи).

Пунктами 2-3 Інструкції №736 визначено, що в установі утворюється комісія з питань роботи із службовою інформацією, яка постійно діє, положення про яку та склад якої затверджуються відповідним актом установи.

З урахуванням особливостей діяльності установи за рішенням її керівника можуть утворюватися кілька таких комісій за напрямами діяльності установи.

Основними завданнями комісії з питань роботи із службовою інформацією є:

складення на підставі пропозицій структурних підрозділів установи та з урахуванням вимог законодавства переліку відомостей, що становлять службову інформацію (далі - перелік відомостей), і подання його на затвердження керівникові установи;

перегляд документів з грифом “Для службового користування» з метою його підтвердження або скасування;

розгляд документів з грифом “Для службового користування» на предмет встановлення в них відомостей, що містять відкриту інформацію, яка може бути використана під час опрацювання запитів на публічну інформацію;

розслідування на підставі рішення керівника установи фактів втрати документів з грифом “Для службового користування» та розголошення службової інформації;

розгляд питання щодо присвоєння грифа “Для службового користування» документам, що містять службову інформацію, яка не передбачена переліком відомостей, за поданням осіб, які підписують такий документ;

вивчення та проведення оцінки матеріалів, з якими планується ознайомити іноземців або які будуть їм передані.

До складу комісії з питань роботи із службовою інформацією включаються працівники структурних підрозділів установи, в яких створюється службова інформація, а також працівники режимно-секретного, мобілізаційного підрозділів, підрозділів криптографічного та/або технічного захисту інформації (у разі їх створення), структурного підрозділу з діловодства або документаційного забезпечення, підрозділу з питань запитів на інформацію або працівники, відповідальні за виконання відповідних функцій в установі.

До складу комісій, утворених за напрямами діяльності установи, включаються кваліфіковані працівники з відповідних напрямів діяльності.

Згідно з п.п. 9-12 Інструкції №736, питання щодо необхідності присвоєння документу грифа “Для службового користування» вирішується виконавцем або посадовою особою, яка підписує документ, відповідно до переліку відомостей та з дотриманням вимог частини другої статті 6 та статті 9 Закону України “Про доступ до публічної інформації».

До прийняття рішення про присвоєння документу грифа “Для службового користування» особи, зазначені в пункті 9 цієї Інструкції, повинні:

1) перевірити, чи належить інформація, яку містить документ, до категорій, визначених у частині першій статті 9 Закону України “Про доступ до публічної інформації»;

2) встановити, чи належить відповідна інформація до такої, доступ до якої згідно із законом не може бути обмежено, в тому числі шляхом віднесення її до службової інформації;

3) перевірити дотримання сукупності вимог, передбачених частиною другою статті 6 Закону України “Про доступ до публічної інформації».

В окремих випадках питання щодо необхідності присвоєння документу грифа “Для службового користування» може бути розглянуто комісією з питань роботи із службовою інформацією за поданням посадової особи, яка підписуватиме документ.

Забороняється використовувати для передачі службової інформації відкриті канали зв'язку.

У разі виникнення необхідності в передачі (надсиланні) документів, що містять службову інформацію, юридичним особам, громадським об'єднанням без статусу юридичної особи та фізичним особам, на яких не поширюються вимоги цієї Інструкції, останні беруть на себе письмове зобов'язання стосовно нерозголошення отриманої службової інформації.

Керівники юридичних осіб, громадських об'єднань без статусу юридичної особи та фізичні особи за розголошення службової інформації несуть відповідальність відповідно до закону.

Відповідальність за організацію та забезпечення дотримання в установах порядку ведення обліку, зберігання та використання документів, що містять службову інформацію, покладається на їх керівників.

Особи, винні у порушенні порядку ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, їх втраті або розголошенні службової інформації, що в них міститься, притягуються до дисциплінарної або іншої відповідальності, передбаченої законом.

Пунктом 14 Інструкції №736 передбачено, що використання інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем чи засобів копіювально-розмножувальної техніки, що застосовуються під час обробки службової інформації, здійснюється на підставі розпорядчого документа керівника установи з дотриманням вимог законодавства у сфері захисту інформації.

У відповідності до п.42 Інструкції № 736, друкування і розмноження в установі документів з грифом “Для службового користування» за допомогою електронно-обчислювальної та копіювально-розмножувальної техніки провадиться з урахуванням вимог законодавства у сфері захисту інформації.

Друкування і розмноження документів з мобілізаційних питань та з питань спеціальної інформації здійснюється працівниками установи, які мають допуск до роботи з такими документами.

Відповідно до п.85 Інструкції №736, забороняється використовувати службову інформацію, що міститься в документах з грифом “Для службового користування», для відкритих виступів або опублікування у засобах масової інформації та демонструвати такі документи на стендах, у вітринах на відкритих виставках або в інших громадських місцях.

У разі надходження до установи запиту на інформацію, що міститься у документі, якому присвоєно гриф “Для службового користування», здійснюється з урахуванням вимог пункту 87 цієї Інструкції перегляд такого документа з метою перевірки відповідності запитуваної інформації сукупності вимог, передбачених частиною другою статті 6 Закону України “Про доступ до публічної інформації», щодо обмеження доступу до інформації на момент надходження запиту. Авторові запиту надається інформація в тій частині, доступ до якої відповідно до зазначеного Закону не обмежено.

За наявності в запитуваному документі інформації з обмеженим доступом для надсилання запитувачеві виготовляється його копія, в якій слова, речення чи зображення, що містять інформацію з обмеженим доступом, ретушуються у спосіб, який виключає подальше відтворення ретушованого. З такої копії документа виготовляється інша копія, яка надсилається запитувачеві. Копія запитуваного документа, що ретушувалася, зберігається разом з документами з відповідного запиту та може використовуватися повторно в разі надходження до установи іншого запиту на інформацію, що міститься у такому документі.

Пунктами 111-114 Інструкції №736 визначено, що факти втрати документів або розголошення відомостей, які містять службову інформацію, розслідує комісія з питань роботи із службовою інформацією. Для розслідування окремих фактів втрати документів або розголошення відомостей, які містять службову інформацію (далі - розслідування), за рішенням керівника установи може утворюватися спеціальна комісія.

Спеціальна комісія має право отримувати від працівників установи письмові та усні пояснення з питань, що є предметом розслідування, витребувати необхідні документи (їх копії), оглядати приміщення і сховища.

Члени комісії з питань роботи із службовою інформацією та спеціальної комісії несуть персональну відповідальність за повноту, всебічність і об'єктивність висновків розслідування, нерозголошення інформації, яка стосується розслідування.

За результатами розслідування, яке триває не довше ніж один місяць, складається акт, що підписується членами комісії з питань роботи із службовою інформацією або спеціальної комісії та подається керівникові установи на затвердження. За наявності обґрунтованих пропозицій відповідної комісії, прийнятих на її засіданні, строк проведення розслідування може бути продовжено за резолюцією керівника установи не більш як на один місяць.

Розслідування починається з дати підписання розпорядчого документа про його проведення та завершується датою затвердження акта про результати проведення розслідування.

З аналізу наявних в матеріалах справи документів вбачається, що підставою призначення службового розслідування слугував рапорт помічника начальника загону з правової роботи начальника групи юридичного забезпечення підполковника юстиції, відповідно до якого під час моніторингу та аналізу інформації, що міститься в ЄСІТС в особистому кабінеті НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військової частини НОМЕР_2 ), було виявлено факт неналежного виконання службових обов'язків, а саме: в.о. начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) майором ОСОБА_6 , було незаконно, без дозволу керівництва НОМЕР_3 прикордонного загону, без опрацювання відповідних рапортів, була незаконно розповсюджена інформація для службового користування (службова інформація), яка стала останньому відома у зв'язку із тимчасовим виконанням обов'язків за посадою начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В).

Наказом начальника НОМЕР_3 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України № 1667-АГ від 05.06.2024 року призначено службове розслідування за фактом можливого неналежного виконання службових обов'язків з боку окремих військовослужбовців відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) та визначено при проведенні службового розслідування суворо дотримуватись вимог статей 84-87 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та «Порядку проведення службового розслідування в Державній прикордонній службі України», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 08.11.2021 року № 815.

Між тим, зі змісту рапорту помічника начальника загону з правової роботи - начальник групи юридичного забезпечення підполковник юстиції ОСОБА_30 від 03.06.2024 року та висновку службового розслідування від 08.07.2024 року слідує, що предметом службового розслідування стало розповсюдження інформації з обмеженим доступом в мережі інтернет через недотримання військовослужбовцями військової дисципліни.

Суд не погоджується з доводами відзиву на адміністративний позов щодо того, що витяги із журналу, на відміну від самого журналу не містять грифу обмеження доступу до інформації - «Для службового користування», тобто службове розслідування не стосувалось факту розповсюдження документів з інформацією з обмеженим доступом, з огляду на таке.

Так, у Висновку зазначено:

«… проблемне питання полягає не у зверненні військовослужбовців до різних окружних адміністративних судів із позовами, а у тому, що витяги із Журналу ведення бойових дій відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) від 01.01.2023 року № 3/105 (гриф), які містять: місця тимчасової дислокації, місця розташування спостережних пунктів, дані про кількість і застосування особового складу, про місця розташування спостережних пунктів, про місця вогневого ураження, про час несення служби особовим складом у нарядах, тобто інформацію із обмеженим доступом, яка відтепер знаходиться у вільному доступі в мережі інтернет та контролювати розповсюдження якої третіми особами наразі неможливо»(сторінка 4 Висновку);

«…на 13 сторінці позовної заяви ОСОБА_2 поданої в інтересах останнього адвокатом ДОГОТЕР Оксаною Георгіївною про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії від 24.05.2024 (Додаток № 54), зазначений перелік документів, який долучався адвокатом до матеріалів адміністративного позову вказаного військовослужбовця серед інших додано наступні службові документи/документи, що містять службову інформацію або інформацію для службового користування..» (сторінка 8 Висновку);

«За результатами перевірки наявності службової інформації (інформації із обмеженим доступом), комісією по проведенню службового розслідування було встановлено, що досліджені комісією документи, наведені вище у даному акті, об'єктивно містять службову інформацію, тобто інформацію із обмеженим доступом. Витяги з Журналів службово-бойової діяльності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 01.01.2023 № 3/105ДСК та від 01.01.2024 № 2.1-105ДСК, опрацьовані неналежним чином з порушенням вимог керівних документів зазначених в даному акті, тобто із порушенням пунктів 50, 53, 80, 81 «Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 736.

…. Комісією також було встановлено, що службова інформація, а саме обмеженим доступом була безпідставно, тобто без дозволу начальник органу охорони державного кордону розповсюджена серед третіх осіб (фізичних та юридичних)» (сторінка 22 Висновку);

«Витяги з Журналів службово-бойової діяльності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 01.01.2023 № 3/105ДСК та від 01.01.2024 № 2.1-105ДСК, опрацьовані та підписані майором ОСОБА_31 , об'єктивно містять службову інформацію, тобто інформацію, яка підпадає під дію грифу обмеження доступу «Для службового користування», яка підпадає під відповідні пункти Переліку відомостей, що становлять службову інформацію у Державній прикордонній службі України», затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 07.07.2011 № 501.» (сторінка 28 Висновку);

«… В якості суміжної мети, яка також виступає в ролі підтвердженого факту, слугувала передача службової інформації (інформації для службового користування) адвокату, іншим третім особам, а також до суду, із відповідними заявами» (сторінка 29 Висновку);

«… які полягали у використанні отриманої в незаконний спосіб службової інформації (інформації із грифом обмеження доступу «Для службового користування») та передачі її третім особам» (сторінка 29-30 Висновку)

Крім того, у висновку про результати службового розслідування містяться численні посилання на порушення військовослужбовцями саме норм Інструкції №736.

Тобто, вказаними доказами підтверджується факт того, що предметом службового розслідування було насамперед розповсюдження інформації з обмеженим доступом через недотримання військовослужбовцями військової дисципліни.

При цьому, призначення службового розслідування «за фактом можливого неналежного виконання службових обов'язків» не змінює того, що фактично службове розслідування стосувалось розповсюдженню інформації з обмеженим доступом.

За своєю суттю розголошення інформації означає, що особа, якій інформація стала відома у зв'язку з виконанням своїх службових повноважень та професійних обов'язків, передає її стороннім особам, ознайомлює з нею таких осіб або своєю поведінкою створює умови, які надають можливість стороннім особам ознайомитися з відомостями.

Суд звертає увагу, що Порядок №815 визначає підстави та процедуру проведення службового розслідування, зокрема щодо військовослужбовців Адміністрації Державної прикордонної служби України, які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов'язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (підготовки, зборів).

При цьому, пунктом 3 вказаного Порядку чітко визначено, що дія цього Порядку не поширюється на проведення службових розслідувань щодо, зокрема, втрати документів або розголошення відомостей, які містять службову інформацію, що проводяться відповідно до Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 736.

Отже, службове розслідування мало бути проведено на підставі Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 736, яка визначає єдині вимоги до ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації (далі - документи), що містять службову інформацію, зібрану під час провадження оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, діяльності у сфері оборони держави, та іншу службову інформацію (далі - службова інформація), в органах державної влади, інших державних органах, органах влади Автономної Республіки Крим (далі - установи).

Суд звертає увагу, що проведення службового розслідування відповідно до Інструкції №736 передбачає проведення його спеціальною комісією - комісією з питань роботи із службовою інформацією із затвердженням акта про результати проведення розслідування.

Між тим, доказів проведення службового розслідування відповідно до Інструкції №736 відповідним складом комісії та зі складанням акта про результати проведення розслідування до суду не надано.

Таким чином, НОМЕР_3 Прикордонним загоном Державної прикордонної служби України під час призначення службового розслідування, відповідно до наказу № 1667-АГ від 05.06.2024 року, порушено порядок проведення службового розслідування щодо розголошення відомостей, які містять службову інформацію, а тому прийнятий на підставі вказаного службового розслідування наказ в частині притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності належить до скасування.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених вимог не спростовують.

При цьому, згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010 року, заява №4909/04, відповідно до п. 58 якого Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі"Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torijav.Spain) від 09.12.1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За вимогами ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов слід задовольнити частково.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позивач звільнений від оплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір» та інші судові витрати ним не понесені, розподіл судових витрат згідно ч. 1 ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74-77, 90, 139, 242-246, 255, 262, 291, 295, 297 КАС України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (с. Семенівка, Городенківський р-н, Івано-Франківська обл., 78115, РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України) ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), про визнання протиправними та скасування пункту наказу - задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати пункт 8 Наказу Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України) №2060-АГ від 10.07.2024 «Про результати службового розслідування», щодо притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя А.А. Радчук