Рішення від 19.12.2024 по справі 405/4781/23

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2024 року м. Кропивницький Справа № 405/4781/23

провадження № 2-ап/340/22/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом:

ОСОБА_1

ОСОБА_2 ,

ОСОБА_3 ,

ОСОБА_4

ОСОБА_5

до відповідача-1: Міського голови м. Кропивницького,

до відповідача-2: Кропивницької міської ради

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачі, звернулися до суду з адміністративним позовом до міського голови міста Кропивницького та Кропивницької міської ради, в якому, з урахуванням уточнень від 23.10.2023 року та ухвали суду від 04.10.2024 (т.1 а.с.86-96, т.3 а.с.1-4), просять:

1. Визнати бездіяльність Міського голови в реалізації поставлених питань місцевої ініціативи на особистому прийомі, ст. 9 ч.4 ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування" щодо проведення інвентаризації дитячого майданчика двору позивачів та включення в реєстр майданчиків, які не підлягають забудові, ініціювання пропозиції до проектів місцевого бюджету щодо потреб у розроблені містобудівної документації на прибудинкові території, провести благоустрій цієї території, вжити заходи направлені на визначення розробників проекту розподілу кварталу, в якому розташовані будинки, встановлення в натурі /відновлення/ на місцевості меж земельних ділянок на яких розташовані будинки і належні до них прибудинкові території, скласти схему землеустрою та проекти землеустрою або проекти впорядкування існуючого користування прибудинковими територіями;

2. Визнати бездіяльність Міської ради, залишене без відповіді письмове звернення в реалізації поставлених питань місцевої ініціативи, зареєстроване 20.02.2023, щодо вжиття заходів та вчинення дії на замовлення, фінансування проекту розподілу кварталу, в якому розташовані будинки позивачів, встановлення в натурі (відновлення ) на місцевості меж ділянок на яких розташовані багатоквартирні будинки і прибудинкові території, зі складанням схем землеустрою та проектів землеустрою, проектів впорядкування існуючого користування прибудинковими територіями, а також розроблення іншої землевпорядної документації пов'язаної з використанням дитячого майданчика, прибудинкової території, з визначенням розміру та конфігурації земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки і належні до них прибудинкові території, та щодо впорядкування і організації благоустрою прибудинкових території.

3. Зобов'язати Міського голову м. Кропивницького, який очолює представницькі органи територіальної громади і представляє її інтереси, виконати вимоги ст.9, ч.4 ст. 42 ЗУ "Про місцеве самоврядування"; здійснити заходи організації і забезпечення оформлення прибудинкової території наших будинків, яка історично існує з 1947-х, 1960-х років, та встановити конфігурацію, площу і межі в натурі на місцевості шляхом:

- розроблення проекту розподілу територій навколо будинків №3/17 по вул. Пашутинська та будинку № 17 вул. Єгорова,

- визначення в містобудівної документації прибудинкової території з розташованим дитячим майданчиком, меж і площі цих ділянок в існуючої забудові, враховуючі утворення з 1947 та 1964 років;

- виготовлення і оформлення відповідної документації землекористування), прибудинкових територій, з визначенням відповідно до вимог ст. 42 ЗК, ст. 24 ЖК.

- провести благоустрій цієї території закритого двору наших будинків, розташованого дитячого спортивного майданчика з ремонтом та створенням додаткових елементів благоустрою і відпочинку мешканців, споруд сушки прання;

4. Зобов'язати Кіровоградську міську раду, надати відповідь на письмове звернення реалізації поставлених питань місцевої ініціативи, зареєстроване 20.02.2023, та вжити заходи, вчинення дії на замовлення, фінансування проекту розподілу кварталу, в якому розташовані будинки позивачів, встановлення в натурі (відновлення ) на місцевості меж ділянок на яких розташовані багатоквартирні будинки і прибудинкові території, зі складанням схем землеустрою та проектів землеустрою, проектів впорядкування існуючого користування прибудинковими територіями, а також розроблення іншої землевпорядної документації пов'язаної з використанням дитячого майданчика, прибудинкової території, з визначенням розміру та конфігурації земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки і належні до них прибудинкові території, та щодо впорядкування і організації благоустрою прибудинкових території.

5. Зобов'язати відповідачів солідарно провести інвентаризацію та паспортизацію дитячого майданчика, внести в реєстр майданчиків, які не підлягають забудові та визначити його як недоторканого об'єкту благоустрою, який перебуває під охороною Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, та Європейської конвенції з прав людини 4 листопада 1950 року;

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.10.2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін (т.3,а.с.3-4).

Сторона відповідача надала відзив на адміністративний позов, в якому, з посиланням на норми Закону України "Про місцеве самоврядування" та Закону України "Про звернення громадян", зазначила про обґрунтованість та законність дій відповідачів (т.3,а.с.50-64).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що позивачі є мешканцями будинку АДРЕСА_1 .

Позивачі вказують, що спільний двір з розташованим дитячим майданчиком, з моменту введення будинків в експлуатацію, відділений побудованим багатометровим цегляним парканом та є обмеженою до доступу територією. До вказаних двох будинків можливо потрапити лише через вхідні ворота з вул. Пашутінська. Позивачі зазначають, що фактично це закрите домоволодіння двох будинків з відокремленням від інших територій.

Також позивачами зазначено, що, згідно з листом управління архітектури №23-67, №23-74 від 11.01.2023, №23-78 від 12.01.2023, земельного управління №36,37 від 12.01.2023, позивачам стало відомо, що існуюча прибудинкова територія з дитячим майданчиком не визначені як об'єкти благоустрою їх будинків, не мають ні площі, ні межі, не закріплені в технічній документації Генерального плану забудови міста.

В лютому 2023 позивачами направлено колективне звернення до відповідачів про проведення інвентаризації існуючого дитячого майданчика в закритому дворі будинку АДРЕСА_2 та включити в загальний реєстр дитячих майданчиків і благоустрою міста, які не підлягають забудові (т.1,а.с.99-100, т.3 а.с.76-77).

Листом від 07.03.2023 року за вих. №Ко-1904 позивачам повідомлено, що житловий будинок за адресою АДРЕСА_3 , що знаходиться у закритому дворі біля житлового будинку по вул. О. Єгорова,17 знято з балансу КП "ЖЕО №2" КМР" згідно рішення виконавчого комітету міської ради м. Кропивницького від 27.08.2019 №503 "Про зняття з балансу ЖКП одноповерхових багатоквартирних будинків". Вказано, що дитячий майданчик, розташований біля житлового будинку по вул. Пашутінській,3/17 не перебуває на балансі КП "ЖЕО №2" КМР". Зазначено, що вказаний дитячий майданчик побудований мешканцями самостійно. За наведених обставин, позивачів повідомлено про відсутність підстав для внесення дитячого майданчика, що розташований у дворі житлових будинків по АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 , в загальний реєстр дитячих майданчиків і благоустрою міста, які не підлягають забудові (т.3,а.с.78).

В квітні 2023 року ОСОБА_6 , який був на особистому прийомі у заступника міського голови з питання щодо користування прибудинковою територією та дитячим майданчиком мешканцями буд.3/17 по вулиці Пашутінській та буд. АДРЕСА_4 (т.3,а.с.70).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради передбачені ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до п.44 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно пп. 7 п. «а» ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення, здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого статтею 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Згідно з ч.1 ст. 20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

У відповідності до ч. 2 ст. 20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів": до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

Згідно п.5 ч.2 ст.18 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до п.1, п.2 ч.1 ст.13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", до об'єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування, а саме: парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам'ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального користування та прибудинкові території.

Згідно п. 8 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", елементами (частинами) об'єктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

З метою проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів була розроблена Інструкція з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затверджена наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №550 від 29.10.2012 року (далі Інструкція №550).

Так, згідно п.1.2 Інструкції №550 зазначено, що вказана Інструкція визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об'єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об'єкти).

Відповідно до п.1.3 Інструкції №550 паспортизація об'єктів благоустрою- складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації. Технічна інвентаризація об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою..

У відповідності до п.1.4 Інструкції №550 технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Згідно п. 1.5 Інструкції №550 технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування. Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта благоустрою; закінчення ремонту об'єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об'єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об'єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об'єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об'єкта благоустрою.

Згідно ч. 2 ст.6 Закону України "Про охорону дитинства" передбачено, що держава гарантує дитині право на охорону здоров'я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.

Відповідно до п. 3.1 та п. 3.2 Інструкції №550 на основі проведеної інвентаризації об'єкта благоустрою складається його технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 до цієї Інструкції (далі - технічний паспорт), який затверджується власником (балансоутримувачем) цього об'єкта благоустрою та підписується представником виконавця. Показники технічного паспорта заповнюються після виконання всіх графічних і обчислювальних робіт. Технічний паспорт долучається до матеріалів інвентаризаційної справи.

Як встановлено судом та не спростовано позивачами під час судового розгляду справи, житловий будинок за адресою вул. Пашутінська, 3/17, що знаходиться у закритому дворі біля житлового будинку по вул. О. Єгорова,17 знято з балансу КП "ЖЕО №2" КМР" згідно рішення виконавчого комітету міської ради м. Кропивницького від 27.08.2019 №503 "Про зняття з балансу ЖКП одноповерхових багатоквартирних будинків".

Дитячий майданчик, розташований біля житлового будинку по вул. Пашутінській,3/17 не перебуває на балансі КП "ЖЕО №2" КМР" .

Крім того, проектно-кошторисна документація на будівництво зазначеного майданчика відсутня, доказів протилежно сторонами до суду не надано.

Звертаючись до суду з вказаним позовом, позивачі зазначають, що їх звернення залишено без розгляду.

20.02.2023 на адресу Кропивницької міської ради позивачами направлено колективне звернення мешканців будинку АДРЕСА_2 , яке зареєстровано відділом по роботі зі зверненням громадян за вх№.Ко-1904 (т.3, а.с.76-77). У вказаному зверненні заявники просили:

- провести інвентаризацію існуючого дитячого майданчика у закритому дворі по вул. 17 по вул. Єгорова і будинку №3/17 по вул. Пашутинській та включити в загальний реєстр дитячих майданчиків і благоустрою міста, які не підлягають забудові;

- враховуючи рішення Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.05.2012 по справі №2а-12/10 зобов'язати міського голову ініціювати подання пропозицій до проектів місцевого бюджету щодо потреб у розроблені містобудівної документації на прибудинковій території, провести благоустрій вказаної території, вжити заходи направлені на визначені розробників проект, розподілу кварталу /мікрорайону/ в якому розташовані будинки вул. Єгорова,17 та вул. Пашутінська,3/17, встановленням в натурі (відновлення) на місцевості меж земельних ділянок, на яких розташовані вказані багатоквартирні будинки і належні до них прибудинкові території;

- Кіровоградську міську раду, вжити заходи та вчинити дії направлені на замовлення та фінансування з місцевого бюджету проекту розділу кварталу (мікрорайону) в якому розташовані будинки вул. Єгорова,17 та вул. Пашутінська,3/17, направлені на встановлення в натурі (відновлення) на місцевості меж земельних ділянок на яких розташовані вказані багатоквартирні будинки і належні до них прибудинкові території зі складанням схем землеустрою та проектів землеустрою або проектів впорядкування існуючого користування (а.с.77).

Відповідно до приписів ст. 9 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" члени територіальної громади мають право ініціювати розгляд у раді (в порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування. Порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд ради визначається представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Рішенням міської ради м. Кропивницького від 31.01.2019 за №2303, затверджено Статут територіальний статут територіальної громади м. Кропивницького (далі - Статут). Відповідно до п.18 Статуту, жителі міста Кропивницького мають право ініціювати розгляд у раді (в порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування.

Суд зазначає, що колективне звернення, подане 20.02.2023 позивачами не є місцевою ініціативою, в розумінні ст. 9 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Зміст вказаного звернення свідчить, що воно стосується узаконення самовільно збудованого дитячого майданчику.

Як встановлено судом та не спростовано позивачами, на вказане звернення надано відповідь від 07.03.2023 за вих. №Ко-1904 (т.3,а.с.78).

В зв'язку з тим, що колективне звернення подано з порушенням порядку внесення місцевої ініціативи, останнє було розглянуто відповідно до положень Закону України "Про звернення громадян" (а саме ст. 15 Закону України "Про звернення громадян").

Відповідно до ст. 3 Закону № 393/96-ВР під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.

Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

Згідно з ч. 1 ст. 5 цього Закону звернення громадян адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду (ч. 1 ст. 7 Закону № 393/96-ВР).

При цьому частинами 3, 4 статті 7 цього Закону передбачено, що якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.

Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

Отже, відповідно до норм чинного законодавства звернення громадян мають розглядатися тим органом, до компетенції якого належить вирішення порушених у цих зверненнях питань.

За змістом частини 1, 3, 4 статті 15 Закону № 393/96-ВР органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Верховний Суд у постанові від 27.04.2020 у справі № 813/4351/16 зазначив, що саме по собі надання будь-якої відповіді на звернення громадянина у визначені законом строки не слід вважати повним і належним виконанням свого обов'язку суб'єктом владних повноважень. Істотною умовою такої відповіді є її належне обґрунтування і вирішення поставлених у зверненні питань (із урахуванням суті відповідного звернення і на підставі його ґрунтовного й всебічного вивчення).

Як встановлено судом, відповідачем колективне звернення позивачів розглянуто у межах та в строки, які встановлено чинним законодавством України, а тому у вказаній частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.

06.04.2023 року відбувся особистий прийом заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_7 (т.3, а.с.70), під час якого звернувся ОСОБА_6 щодо користування прибудинковою територією та дитячим майданчиком мешканцями будинку АДРЕСА_1 .

Вказане звернення заступником міського голови було надано опрацювати профільним виконавчим органом з наданням відповіді.

Листом від 20.04.2023 за вих.№ОП-3147 представнику позивачів - Погасію Ігорю - надано відповідь про розгляд колективного звернення, що надійшло під час особистого прийому. У вказаному листі заявників повідомлено, що відповідно до наявної інформації в управлінні земельних відносин, розміщений дитячий майданчик, розташований в межах сформованої земельної ділянки №3510100000:28:195:0007, площею 0,5425 га за адресою вул. Пашутінська,1, яка перебуває у постійному користуванні Управління ДСНС у Кіровоградській області, згідно Державного акту на право постійного користування землею від 20.09.1996, форма власності - державна. Додатково повідомлено, що детальний план території на час забудови кварталу з 1949 по 1960 роки в районі вулиць Єгорова, А.Тарковсього, В. Перспективної та бульвару Студентського у м. Кропивницькому, не розроблявся (т.3,а.с.75).

Відповідно до приписів ст. 22 Закону України "Про звернення громадян", керівники та інші посадові особи органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян зобов'язані проводити особистий прийом громадян.

Усі звернення громадян на особистому прийомі реєструються. Якщо вирішити порушені в усному зверненні питання безпосередньо на особистому прийомі неможливо, воно розглядається у тому ж порядку, що й письмове звернення. Про результати розгляду громадянину повідомляється письмово або усно, за бажанням громадянина.

Як встановлено судом, звернення позивачів на особистому прийомі 06.04.2023 було зареєстровано у встановленому порядку.

За результатом розгляду звернення надано відповідь у встановлені терміни та відповідно до поставлених питань, що підтверджено листом від 20.04.2023 за вих.№ОП-3147, що свідчить про відсутність порушень з боку відповідачів.

Також судом враховано наступне.

Як встановлено з документів, долучених представником відповідача до відзиву, дитячий майданчик розміщено в межах сформованої земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:28:195:0007, площею 0,5425 га адресою - вул. Пашутінська,1, яка перебуває в постійному користуванні Управління ДСНС України у Кіровоградській області, згідно Державного акту на право постійного користування землею від 20.09.1996, форма - державна.

Відповідно до приписів ст. 42 ЗК України, земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.

Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками.

Згідно п.8 ч.1 ст.21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", елементами (частинами) об'єктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

Так, згідно п.1.3, п.1.4 Інструкції №550 зазначено, що паспортизація об'єктів благоустрою це складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації. Технічна інвентаризація об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою. Технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Відповідно до п.3.1 та п.3.2 Інструкції №550 на основі проведеної інвентаризації об'єкта благоустрою складається його технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 до цієї Інструкції (далі - технічний паспорт), який затверджується власником (балансоутримувачем) цього об'єкта благоустрою та підписується представником виконавця. Показники технічного паспорта заповнюються після виконання всіх графічних і обчислювальних робіт. Технічний паспорт долучається до матеріалів інвентаризаційної справи.

Аналіз вказаних положень законодавства, що регулює порядок проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єкта благоустрою може бути виключно власник об'єкту благоустрою або уповноважена ним особа.

Беручи до уваги той факт, що дитячий майданчик, який знаходиться в дворі будинків за адресами - вул. Пашутінська,37/16 та вул. Єгорова,17 не перебуває у комунальній власності Кропивницької міської територіальної громади, не знаходиться на балансі виконавчих органів Кропивницької міської ради або комунальних підприємств, що унеможливлює проведення його інвентаризації та паспортизації виконавчими органами Кропивницької міської ради.

Судом встановлено, що виконавчими органами Кропивницької міської ради проводиться інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою, що перебувають у комунальній власності Кропивницької міської територіальної громади, в тому числі спортивних і дитячих майданчиків. Вказане підтверджено копією рішення виконавчого комітету Кропивницької міської ради від 09.09.2024 за №892 (т.3,а.с.121).

Також судом враховано, що в червні 2024 року виконавчий комітет Кропивницької міської ради звертався до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України щодо прискорення прийняття порядку передачі земельних ділянок під багатоквартирними будинками безоплатно у власність або у постійне користування співвласниками таких будинків.

Листом від 05.07.2024 за №12222/37/10-24 Міністерство повідомило виконавчий комітет, що в рамках запровадження державної концепції управління житловим фондом у 2024 році Міністерством заплановано розробку законопроекту "Про внесення змін до деяких законів України щодо управління житловим фондом", яким передбачено законодавче врегулювання, в тому числі питання порядку передачі земельних ділянок та прибудинкових територій співвласникам багатоквартирних будинків у власність чи користування (т.3,а.с.147).

Зміст вказаного листа свідчить, що на момент виникнення спірних правовідносин, відсутній механізм, який би дозволив передавати земельні ділянки та прибудинкові території співвласникам багатоквартирних будинків.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини другої статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 КАС України).

Частинами першою та другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статей 9,77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

У зв'язку з відмовою у позові судові витрати відсутні.

Керуючись ст. ст. 9,72-73,77, 90, 242, 245, 255, 295 КАС України суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до Міського голови м. Кропивницького, Кропивницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО