Рішення від 20.12.2024 по справі 640/26017/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2024 року № 640/26017/21

Київський окружний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого - судді Діски А. Б.,

суддів: Жукової Є.О., Кочанової П. В.,

розглянувши в приміщенні суду в м. Києві в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства «ОТП Банк» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування рішення та постанови,

ВСТАНОВИВ:

Акціонерного товариства «ОТП Банк» звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому просило суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.07.2021 № 523 «Про розгляд скарги Акціонерного товариства «ОТП Банк» від 26.05.2021 № 01-06-51-1/407 на постанову про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу від 13.05.2021 № 139-ДП-ДУ;

- визнати протиправною та скасувати постанову уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Барамії І. Г. від 13.05.2021 № 139-П-ДУ про накладення на Акціонерне товариство «ОТП Банк» санкції за правопорушення на ринках капіталу.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що Акціонерне товариство «ОТП Банк» як депозитарна установа здійснює обслуговування рахунків у цінних паперів. У зв'язку з надходженням на адресу Акціонерного товариства «ОТП Банк» листа, датованого 31.12.2020, за підписом представника компанії Скайрайзон Ейркрафт Холдингс Лімітед і директора Товариства з обмеженою відповідальністю «МС-4», який містив повідомлення про те, що зазначені юридичні особи як акціонери, які володіють пакетом акцій емітента - Публічного акціонерного товариства «МОТОР СІЧ» у розмірі більше 10%, скликають позачергові загальні збори Публічного акціонерного товариства «МОТОР СІЧ», призначені на 31.01.2021, банк, виконуючи виключно ціль інформування депонентів, визнав за необхідне повідомити депонентів Публічного акціонерного товариства «МОТОР СІЧ», цінні папери яких обліковуються на рахунках Акціонерного товариства «ОТП Банк», про факт надходження зазначеного листа. При цьому, як зазначає позивач, банком враховано, що вказаний лист, який надійшов на адресу Акціонерного товариства «ОТП Банк» і зареєстрований за вх.№021-51-1/153, разом з доданими до нього документами не міг вважитися офіційним повідомленням про скликання загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства «МОТОР СІЧ» у розумінні статті 35 Закону України «Про акціонерні товариства», оскільки у даному випадку не було дотримано передбаченого законом порядку скликання позачергових загальних зборів акціонерів та строків, встановлених законом, для направлення будь-яких повідомлень, що стосуються скликання загальних зборів акціонерів.

На думку позивача, кожен депонент, цінні папери якого обліковуються в Акціонерному товаристві «ОТП Банк», має право бути обізнаним про ті процеси, які відбуваються навколо належних йому акцій. Таке інформаційне повідомлення клієнтів банку, як вказує позивач, надає можливість останнім захисти свої права та інтереси, зокрема, й звернутися до правоохоронних органів із відповідними заявами та скаргами, до виконавчого органу Публічного акціонерного товариства «МОТОР СІЧ» для отримання відповідних роз'яснень або додаткової інформації з приводу ситуації, що склалася навколо акцій емітента тощо. У свою чергу, недоведення банком до відома депонентів інформації, зокрема й про надходження вказаного листа, могло бути розцінено як недобросовісне виконання банком як депозитарною установою своїх зобов'язань за договором про обслуговування рахунку у цінних паперах та спроба приховати від акціонерів відомостей, які можуть істотно вплинути на їх права та обов'язки.

За запитами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку позивач надав інформацію відповідачу, в якій пояснив, що банком як депозитарною установою не здійснювалося надання інформаційного та організаційного забезпечення проведення зборів, у тому числі письмового повідомлення акціонерів Публічного акціонерного товариства «МОТОР СІЧ». Будь-яких інших документів, окрім листа за підписом представника компанії Скайрайзон Ейркрафт Холдингс Лімітед і директора Товариства з обмеженою відповідальністю «МС-4», позивач надати відповідачу не міг, про що також сповістив останнього. Про причини, які стали передумовою для ініціювання дослідження питання щодо скликання загальних зборів Публічного акціонерного товариства «МОТОР СІЧ» 31.01.2021 позивачу не повідомлено.

Водночас, як вказує позивач, не зважаючи на пояснення останнього, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку ухвалено постанову про порушення справи відносно Акціонерного товариства «ОТП Банк» про правопорушення на ринках капіталу, зі змісту якої вбачається, що суть порушення банком як депозитарною установою зводиться до направлення останнім повідомлень без укладання договорів на інформаційне та організаційне забезпечення проведення загальних зборів Публічного акціонерного товариства «МОТОР СІЧ» та порушення банком порядку інформування акціонерів про проведення загальних зборів, передбаченого статтею 35 Закону України «Про акціонерні товари, без отримання у ПАТ «Національний депозитарій України» переліку власних іменних цінних паперів Публічного акціонерного товариства «МОТОР СІЧ», які мають право на участь у загальних зборах, та, як наслідок, постанову про накладення на Акціонерне товариство «ОТП Банк» санкцій за правопорушення на ринку капіталу у вигляді попередження. На думку позивача, відповідачем застосовано формальний підхід до вирішення питання про наявність підстав для порушення справи відносно банку, без врахування пояснень позивача, фактичних обставин справи, доказів та за відсутності правового обґрунтування.

Відтак, позивач зазначає, що банк притягнуто до відповідальності за порушення, якого він не вчиняв та фактично за неправомірні дії осіб, до яких банк не має жодного відношення, що є порушенням принципів юридичної відповідальності та свідчіть про протиправність оскаржуваних рішень.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.09.2021 відкрито провадження в адміністративній справі №640/26017/21 та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного без виклику сторін.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.10.2021 залишено заяву представника акціонерного товариства «ОТП Банк» про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін без задоволення.

19.10.2021 до Окружного адміністративного суду м. Києва надійшов відзив Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на позовну заяву Акціонерного товариства «ОТП Банк», зі змісту якого вбачається незгода відповідача з позовними вимогами. Відповідач зазначає, що Акціонерне товариство «ОТП Банк» як депозитарна установа протягом строку провадження депозитарної діяльності зобов'язана дотримуватися встановлених вимог, зокрема нормативно-правового акта Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, що регулює правила провадження професійної діяльності на фондовому ринку. Так, депозитарні установи можуть надавати послуги інформаційного та організаційного забезпечення проведення загальних зборів акціонерного товариства відповідно до укладеного з ним або з акціонерами, які є сукупно власниками 10 і більше відсотків простих акцій товариства, договору. Водночас, за твердженнями відповідача, до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку надійшло звернення Публічного акціонерного товариства «МОТОР СІЧ», яким проінформовано комісію про появу інформації про скликання юридичними особами Скайрайзон Ейркрафт Холдингс Лімітед і Товариством з обмеженою відповідальністю «МС-4» на 31.01.2021 позачергових загальних зборів Публічного акціонерного товариства «МОТОР СІЧ» та про чисельні порушення вимог законодавства, встановлені для порядку та змісту повідомлень про проведення загальних зборів акціонерів. Вказані обставини стали передумовою вжиття відповідачем заходів, спрямованих на захист інтересів Публічного акціонерного товариства «МОТОР СІЧ», під час яких встановлено, що Акціонерне товариство «ОТП Банк» не укладало договір з юридичними особами Скайрайзон Ейркрафт Холдингс Лімітед і Товариством з обмеженою відповідальністю «МС-4» щодо організації інформаційного та організаційного забезпечення проведення загальних зборів, проте здійснило розсилку повідомлень своїм депонентам з інформацією про проведення загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства «МОТОР СІЧ» на основі листа, отриманого від вказаних юридичних осіб. Такі дії банку, на думку відповідача, свідчать про порушення Акціонерним товариством «ОТП Банк» вимог пункту 16 глави 1 розділу II Ліцензійних умов №862 в частині недотримання вимог пункту 18 розділу III Положення №735, а саме в частині здійснення інформаційного та організаційного забезпечення проведення загальних зборів Публічного акціонерного товариства «МОТОР СІЧ» без укладання відповідного договору, а також вимог статті 35 Закону України «Про акціонерні товариства» щодо порядку інформування акціонерів про проведення загальних зборів акціонерів товариства.

Відтак, на думку відповідача, зважаючи на повно та всебічно встановлені обставини справи, з урахуванням пояснень позивача, враховуючи достатність даних, які вказують на наявність правопорушення, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку законно та обґрунтовано винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу, якою за порушення вимог законодавства про цінні папери у відношенні позивача застосовано санкцію у вигляді попередження.

29.10.2021 до Окружного адміністративного суду м. Києва від позивача надійшла відповідь на відзив Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Позивач вказує про необґрунтування відповідачем наявності правових підстав для звернення до банку із запитами на отримання інформації та документів, на підставі яких в подальшому було ухвалено оскаржувані рішення. Звертає увагу, що інформація про скликання загальних зборів Публічного акціонерного товариства «МОТОР СІЧ» на 31.01.2021 була наявна у публічному доступі задовго до отримання банком листа з повідомленням. На думку позивача, мають місце недобросовісні дії юридичних осіб - Скайрайзон Ейркрафт Холдингс Лімітед і Товариства з обмеженою відповідальністю «МС-4», а не банку як депозитарної установи. Відтак, покладення відповідальності у вигляді санкції на позивача за відсутності правопорушення на ринках капіталу свідчить про протиправність оскаржуваних рішень.

13.12.2022 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» №2825-IX, статтею 1 якого встановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

На виконання Закону України №2825-IX від 13.12.2022 року «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» до Київського окружного адміністративного надійшла адміністративна справа №640/26017/21.

У зв'язку з вищезазначеними обставинами матеріали адміністративної справи №640/26017/21 за результатом автоматизованого розподілу були передані на розгляд судді Діски А.Б.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.02.2024 адміністративну справу №640/26017/21 прийнято до свого провадження суддею Діскою А.Б., розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.09.2024 суд перейшов до розгляду справи № 640/26017/21 за позовом Акціонерного товариства «ОТП Банк» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування рішення та постанови за правилами загального позовного провадження колегією суддів під головуванням судді Діски А.Б.. Призначено підготовче судове засідання на 11.11.2024.

Відповідно до протоколу судового засідання від 11.11.2024 у судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні з підстав, викладених у позові та відповіді на відзив.

Представник відповідача заперечив проти заявлених позовних вимог у повному обсязі з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.11.2024, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті цього ж дня після закінчення підготовчого судового засідання.

Ухвалою від 11.11.2024, занесеною до протоколу судового засідання, з огляду на заявлене позивачем клопотання про розгляд справи за його відсутності, після надання пояснень представником відповідача у відкритому судовому засіданні та дослідження матеріалів справи, постановлено здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.

Акціонерне товариство «ОТП Банк» є професійним учасником фондового ринку, здійснює професійну діяльність на підставі відповідних ліцензій.

За твердженнями позивача, в АТ «ОТП Банк» обліковуються акції частини акціонерів Публічного акціонерного товариства «МОТОР СІЧ» (далі також - ПАТ «МОТОР СІЧ», емітент), а саме акції, що належать:

1) ТВІНСТАР ХОЛДІНГС С.А./TWINSTAR HOLDINGS S.A.,

2) Ван Сіньлей,

3) DRAGON CAPITAL (CYRPUS) LIMITED,

4) ЛІКАТРОН ЕНТЕРПРАЙЗЕС ЛІМІТЕДІ /Likatron Enterprises Limited,

5) ПрАТ «ГРАВЕ Україна Страхування життя».

18.01.2021 на адресу АТ «ОТП Банк» надійшов лист, датований 31.12.2020 та підписаний представником компанії Скайрайзоп Ейркрафт Холдинге Лімітед і директором Товариства з обмеженою відповідальністю «МС-4».

Зі змісту вказаного листа вбачається повідомлення про те, що зазначені юридичні особи як акціонери, які сукупно володіють пакетом акцій емітента у розмірі більше 10%, скликають позачергові загальні збори акціонерів ПАТ «МОТОР СІЧ», призначені на 31.01.2021. В якості додатку до вказаного листа зазначено, що до листа додається копія повідомлення про проведення позачергових загальних зборів ПАТ «МОТОР СІЧ».

За твердженнями позивача, вказаний лист був датований 31.12.2020, однак надійшов на адресу АТ «ОТП Банк» тільки 18.01.2021 і, відповідно, зареєстрований у банку за вх. № 021-51-1/153 від 18.01.2021, що підтверджується відміткою штемпелю вхідної кореспонденції.

19.01.2021 засобами електронної пошти АТ «ОТП Банк» направив депонентам інформацію про надходження зазначеного листа разом із доданим до нього додатком.

Інформація про надходження на адресу банку листа від Товариства з обмеженою відповідальністю «МС-4» та компанії Скайрайзон Ейркрафт Холдингс Лімітед направлена депонентам, акції яких обліковуються на рахунках в АТ «ОТП Банк», а саме:

1) ТВІНСТАР ХОЛДІНГС С.А./TWINSTAR HOLDINGS S.A.,

2) Ван Сіньлей,

3) DRAGON CAPITAL (CYRPUS) LIMITED,

4) ЛІКАТРОН ЕНТЕРПРАЙЗЕС ЛІМІТЕДІ /Likatron Enterprises Limited,

5) ПрАТ «ГРАВЕ Україна Страхування життя».

15.01.2021 року за вх. № 1063 до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі також - Комісія) надійшло офіційне звернення ПАТ «МОТОР СІЧ» від 12.01.2021 № ПСД-363, яким проінформовано Комісію, що 31.12.2020 у публічному доступі мережі інтернет за адресою: https://mc-osa.com.ua/ua, а також у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку: https://smida.gov.ua/db/byyer з'явилася інформація щодо скликання юридичними особами Скайрайзон Ейркрафт Холдингс Лімітед та Товариством з обмеженою відповідальністю «МС-4» на 31.01.2021 позачергових загальних зборів.

Як вказує відповідач, відповідно до інформації, що міститься у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, Товариством з обмеженою відповідальністю «МС-4» розміщено повідомлення про проведення позачергових загальних зборів акціонерів ПАТ «МОТОР СІЧ», скликаних на 31.01.2021.

У листі ПАТ «МОТОР СІЧ» від 15.01.2021 року за вх. № 1063, направленому на адресу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, повідомило, що процедура, за якою вказані юридичні особи намагаються скликати збори, містить в собі численні порушення вимог законодавства, зокрема не виконано вимоги щодо змісту повідомлення про проведення зборів, порушено порядок повідомлення акціонерів про проведення зборів та ознайомлення акціонерів з матеріалами зборів тощо. Крім того, вказано, що нова редакція статуту ПАТ «МОТОР СІЧ», яку пропонується затвердити на цих зборах та яка розміщена за адресою: https://mc-osa.com.ua/ua містить в собі значні невідповідності до законодавства про акціонерні товариства, а також внутрішні суперечності за текстом стосовно таких суттєвих питань як: припинення повноважень членів Наглядової ради, проведення загальних зборів товариства шляхом заочного голосування (опитування), номінальної вартості акцій товариства, вчинення значних правочинів тощо. Крім того, ПАТ «МОТОР СІЧ» повідомило, що на адресу товариства надходять численні звернення акціонерів, які випадково дізналися про проведення загальних зборів акціонерів з проханням повідомити про причини відсутності їх особистого повідомлення. Також, ПАТ «МОТОР СІЧ» повідомило, що Службою безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22017000000000272 від 06.07.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 14, статтею 113 Кримінального кодексу України, а саме «Готування до кримінального правопорушення» та «Диверсія».

З метою дослідження ситуації щодо скликання загальних зборів акціонерів ПАТ «МОТОР СІЧ» на 31.01.2021, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку направила запити до депозитарної установи АТ «ОТП Банк», щодо отримання інформації (документів) (листи за вих. №26/04/1866 від 28.01.2021 та вих. №26/03/4078 від 24.02.2021).

Так, зокрема у запиті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку за вих. №26/04/1366 від 28.01.2021 повідомлялося, що Комісією досліджується питання щодо скликання загальних зборів акціонерів ПАТ «МОТОР СІЧ» на 31.01.2021, у зв'язку з чим у вказаному запиті ставилася вимога про надання банком наступної інформації та копій підтверджуючих документів (копія запиту додається):

1) будь-яких звернень, які надходили від ТОВ «МС-4» та інших акціонерів, які сукупно володіють пакетом у розмірі більше 10% акцій ПАТ «МОТОР СІЧ» щодо розсилки депонентам письмових повідомлень про скликання загальних зборів ПАТ «МОТОР СІЧ», призначених на 31.01.2021 (з додатками);

2) відповідей, які були надані Депозитарною установою на звернення, зазначені в пункті 1 цього запиту;

3) договорів з додатками (із усіма змінами та доповненнями), які укладені депозитарною установою з ТОВ «МС-4» та іншими акціонерами, які сукупно володіють пакетом у розмірі більше 10% акцій ПАТ «МОТОР СІЧ», з метою організаційного, інформаційного забезпечення та проведення загальних зборів ПАТ «МОТОР СІЧ», призначених на 31.01.2021;

4) пакету документів, на підставі яких депозитарна установа здійснювала інформаційні послуги щодо письмових повідомлень про проведення загальних зборів ПАТ «МОТОР СІЧ», призначених на 31.01.2021;

5) пакету документів, які подавалися до ПАТ «Національний депозитарій України» з метою отримання реєстру(ів) (переліку) власників іменних цінних паперів ПАТ «МОТОР СІЧ» для здійснення письмових повідомлень про проведення загальних зборів ПАТ «МОТОР СІЧ», призначених на 31.01.2021;

6) наказу на призначення осіб депозитарної установи, які отримували реєстри (переліки) власників іменинних цінних паперів ПАТ «МОТОР СІЧ» для здійснення письмових повідомлень про проведення загальних зборів ПАТ «МОТОР СІЧ» 31.01.2021;

7) реєстру (переліку) власників іменинних цінних паперів ПАТ «МОТОР СІЧ», на підставі якого здійснювались письмові повідомлення про проведення загальних зборів ПАТ «МОТОР СІЧ» 31.01.2021 (із інформацією про дату, станом на яку складений реєстр та щодо засвідчення реєстру уповноваженою особою та печаткою Центрального депозитарію);

8) документів, що підтверджують надсилання акціонерам ПАТ «МОТОР СІЧ» письмових повідомлень про скликання загальних зборів ПАТ «МОТОР СІЧ» на 31.01.2021 (реєстр поштових відправлень з відміткою (штампом) пошти, лист з відміткою про отримання тощо).

Листом за вих, №06-51-1/114 від 08.02.2021 АТ «ОТП Банк» надало відповідь на запит Комісії від 28.01.2021, в якій пояснило, що ним як депозитарною установою не здійснювалося надання інформаційних послуг щодо письмового повідомлення акціонерів ПАТ «МОТОР СІЧ» про скликання позачергових загальних зборів емітента на 31.01.2021 і офіційні повідомлення у розумінні статті 35 Закону України «Про акціонерні товариства» про скликання таких зборів акціонерам ПАТ «МОТОР СІЧ» не надсилалися.

Як вказує позивач, усі інші документи, окрім безпосередньо листа, отриманого від юридичних осіб Скайрайзон Ейркрафт Холдингс Лімітед та Товариства з обмеженою відповідальністю «МС-4», датованого 31.12.2020, який надійшов до банку 18.01.2021 разом із додатками, АТ «ОТП Банк» надати Комісії на її запит не могло, оскільки такі документи у банку були відсутні.

У запиті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку за вих. №26/03/4078 від 24.02.2021 Комісією заявлено вимогу про надання банком наступної інформації та підтверджуючих документів:

1) всіх повідомлень, що направлялися депонентам АТ «ОТП Банк» про проведення загальних зборів ПАТ «МОТОР СІЧ», призначених на 31.01.2021 (документів та/або відтворених на паперовому носії копій електронних документів тощо, які свідчать про надсилання);

2) копій договору, наказів, внутрішніх документів тощо, на підставі яких здійснювалися всі повідомлення депонентам про проведення загальних зборів ПАТ «МОТОР СІЧ», скликаних на 31.01.2021;

3) тексту повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів ПАТ «МОТОР СІЧ», скликаних на 31.01.2021, який направлявся акціонерам ПАТ «МОТОР СІЧ» (з наданням переліку депонентів, яким направлено повідомлення);

4) повідомити, чи мали місце аналогічні ситуації щодо направлення депонентам будь-яких повідомлень про проведення загальних зборів на підставі листів - акціонерів (з доданням підтверджуючих документів).

Листом за вих. №01-51-1-1/2884-БТ від 05.03.2021 АТ «ОТП Банк» надало відповідь на другий запит Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24.02.2021, в якій наголосило на тому, що депозитарна установа не здійснювала інформаційні послуги щодо письмових повідомлень про проведення загальних зборів акціонерів ПАТ «МОТОР СІЧ», призначених на 31.01.2021, депонентам АТ «ОТП Банк», які є власниками акцій ПАТ «МОТОР СІЧ», банк зазначив, що 19.01.202 депонентам АТ «ОТП Банк», які є власниками акцій ПАТ «МОТОР СІЧ» було надіслано повідомлення засобами електронної пошти з метою виконання положення п. 2.2.3. договору про обслуговування рахунку у цінних паперах яким передбачено, що депозитарна установа має право надавати депонентам інформацію щодо цінних паперів, які їм належать; банк також вказав, що договори на організаційне та інформаційне забезпечення та проведення загальних зборів акціонерів ПАТ «МОТОР СІЧ», призначених на 31.01.2021, депозитарною установою не укладалися з огляду на ту обставину, що відповідні послуги у даному випадку не надавалися та наміру їх надавати депонентам емітента не було. На вимогу Комісії банк надав копію договору про обслуговування рахунку у цінних паперах; також банк навів текст електронного повідомлення, яке було направлено на електронні адреси п'яти депонентів, акції яких обслуговувалися в АТ «ОТП Банк». Банк повторно навів перелік тих депонентів, яким були надіслані такі електронні повідомлення. Банк підтвердив, що зміст електронних повідомлень, направлених вказаним п'яти депонентам був ідентичним.

Крім того, за твердженнями відповідача, на підставі пункту 10 статті 8, статті 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Комісією також було направлено запит до ПАТ «Національний депозитарій України» від 06.01.2021 вих. №26/03/313.

Листом від 12.01.2021 №13/09-1-ЕД Публічне акціонерне товариство «Національний депозитарій України» (далі - Центральний депозитарій) повідомило Комісію про те, що Центральний депозитарій не отримував розпорядження на складання переліку власників іменних цінних паперів ПАТ «МОТОР СІЧ» для персонального повідомлення акціонерів про проведення загальних зборів ПАТ «МОТОР СІЧ» 31.01.2021 року, а також переліку власників іменних цінних паперів ПАТ «МОТОР СІЧ», які мають право на участь у загальних зборах ПАТ «МОТОР СІЧ» 31.01.2021 року. Крім того, Центральний депозитарій проінформував, що не надсилав повідомлення про скликання загальних зборів акціонерів ПАТ «МОТОР СІЧ» 31.01.2021.

Також, у вищезазначеному листі зазначалось, що Центральний депозитарій 11.01.2021 отримав лист щодо направлення повідомлень акціонерам ПАТ «МОТОР СІЧ», але такий лист відповідно до законодавства України та внутрішніх документів Центрального депозитарію не є підставою надання послуг щодо направлення повідомлень акціонерам ПАТ «МОТОР СІЧ», тому розсилки не здійснював.

На думку відповідача, АТ «ОТП Банк» здійснено інформаційне та організаційне забезпечення проведення загальних зборів акціонерів ПАТ «МОТОР СІЧ» без укладання відповідного договору та з порушенням порядку інформування акціонерів товариства про проведення 31.01.2021 загальних зборів. Відтак, за твердженнями відповідача, АТ «ОТП Банк» порушило вимоги пункту 16 глави 1 розділу II Ліцензійних умов №862 в частині недотримання вимог пункту 18 розділу III Положення №735, а саме, в частині здійснення інформаційного та організаційного забезпечення проведення загальних зборів акціонерного товариства ПАТ «МОТОР СІЧ» без укладання відповідного договору, а також вимог статті 35 Закону України «Про акціонерні товариства» щодо порядку інформування акціонерів про проведення загальних зборів акціонерів товариства.

29.03.2021 уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову №14/02/6759 від 29.03.2021, якою порушено справу про правопорушення на ринках капіталу у відношенні АТ «ОТП Банк».

07.04.2021 за вх. №9422 АТ «ОТП Банк» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку надано пояснення у справі про правопорушення на ринках капіталу.

08.04.2021 уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено акт №106-ДП-ДУ про правопорушення на ринках капіталу, а саме порушення АТ «ОТП Банк» вимог пункту 16 глави 1 розділу II Ліцензійних умов №862 в частині недотримання вимог пункту 18 розділу III Положення №735, а саме, в частині здійснення інформаційного та організаційного забезпечення проведення загальних зборів акціонерного товариства ПАТ «МОТОР СІЧ» без укладання відповідного договору, а також вимог статті 35 Закону України «Про акціонерні товариства» щодо порядку інформування акціонерів про проведення загальних зборів акціонерів товариства.

13.05.2021, на підставі пункту 5 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», пункту 1 розділу XV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринках капіталу та застосування санкцій або інших заходів впливу, затверджених рішенням Комісії від 28.07.2020 року №405, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову №139-ДП-ДУ про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу, відповідно до якої за порушення законодавства про цінні папери до АТ «ОТП Банк» застосовано санкцію у вигляді попередження.

Не погоджуючись із постановою уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.05.2021 №139-ДП-ДУ про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу, АТ «ОТП Банк» звернулося до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку зі скаргою, в якій просило зазначену постанову скасувати, а справу про правопорушення на ринках капіталу, порушену відносно АТ «ОТП Банк», закрити у зв'язку із відсутністю в діях банку складу правопорушення.

15.07.2021 відбувся розгляд скарги АТ «ОТП Банк» на постанову уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.05.2021 №139-ДП-ДУ. За клопотанням АТ «ОТП Банк» розгляд скарги здійснювався у відкритому засіданні за участю представника скаржника.

Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.07.2021 № 523 постанову про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу від 13.05.2021 №139-ДІ-ДУ залишено без змін, а скаргу АТ «ОТП Банк» від 26.05.2021 №01-06-51-1/407 - без задоволення.

Вважаючи рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.07.2021 № 523 «Про розгляд скарги АТ «ОТП Банк» від 26.05.2021 № 01-06-51-1/407 на постанову про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу від 13.05.2021 № 139-ДП-ДУ та постанову уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Барамії І. Г. від 13.05.2021 № 139-П-ДУ про накладення на АТ «ОТП Банк» санкції за правопорушення на ринках капіталу протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади здійснення державного регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків та державного контролю за емісією (видачею) і обігом, укладенням та виконанням фінансових інструментів в Україні визначає Закон України від 30.10.1996 № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» (далі - Закон № 448/96-ВР).

Згідно зі статтею 2 Закону № 448/96-ВР (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) метою державного регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків є, в тому числі, дотримання учасниками ринків капіталу та організованих товарних ринків вимог актів законодавства.

Відповідно до статті 5 Закону № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно частинами 1-4 статті 6 Закону № 448/96 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Основний перелік завдань, які покладаються на Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку визначено у статті 7 Закону № 448/96-ВР.

Так, зокрема, основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринків капіталу та організованих товарних ринків в Україні, сприяння адаптації національних ринків капіталу до міжнародних стандартів; координація діяльності державних органів з питань функціонування в Україні ринків капіталу та організованих товарних ринків; здійснення державного регулювання та контролю за емісією (видачею) і обігом цінних паперів, укладенням і виконанням деривативних контрактів і вчиненням та виконанням правочинів щодо інших фінансових інструментів на організованих ринках, а також у сфері спільного інвестування; захист прав інвесторів у фінансові інструменти (у тому числі споживачів фінансових послуг у межах компетенції, визначеної Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг") та учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, у тому числі про систему накопичувального пенсійного забезпечення, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень тощо.

Таким чином, Національна комісію з цінних паперів та фондового ринку є органом, що здійснює державне регулювання ринку цінних паперів, та органом, уповноваженим приймати рішення, спрямовані на захист інтересів держави та інвесторів, а також здійснювати контроль за діяльністю учасників фондового ринку та застосовувати до них санкції в разі виявлення в їх умисних діях ознак маніпулювання на фондовому ринку.

Відповідно до пункту 5 статті 8 Закону № 448/96-ВР встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право у разі порушення законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, у тому числі про систему накопичувального пенсійного забезпечення, виносити попередження, зупиняти або анулювати дію ліцензій, передбачених статтею 4 цього Закону.

Крім того, пунктом 14 статті 8 Закону № 448/96-ВР встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, у тому числі про систему накопичувального пенсійного забезпечення на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках.

Судом встановлено, що у межах виконання покладених завдань, у зв'язку з надходженням на адресу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку офіційного звернення ПАТ «МОТОР СІЧ» від 12.01.2021 № ПСД-363, яким проінформовано про те, що 31.12.2020 у публічному доступі мережі інтернет за адресою: https://mc-osa.com.ua/ua, а також у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку: https://smida.gov.ua/db/byyer з'явилася інформація щодо скликання юридичними особами Скайрайзон Ейркрафт Холдингс Лімітед та Товариством з обмеженою відповідальністю «МС-4» на 31.01.2021 позачергових загальних зборів, зважаючи на інформацію про порушення процедури скликання загальних зборів, зокрема щодо невиконання вимоги щодо змісту повідомлення про проведення зборів, недотримання порядку повідомлення акціонерів про проведення зборів та ознайомлення акціонерів з матеріалами зборів, досліджуючи ситуацію, відповідач звернувся до АТ «ОТП Банк» як до депозитарної установи, у якої обліковуються акції частини акціонерів ПАТ «МОТОР СІЧ» з відповідними запитами.

За результатами дослідження обставин справи, на підставі пункту 5 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», пункту 1 розділу XV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринках капіталу та застосування санкцій або інших заходів впливу, затверджених рішенням Комісії від 28.07.2020 року №405, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову від 13.05.2021 №139-ДП-ДУ про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу, відповідно до якої за порушення законодавства про цінні папери до АТ «ОТП Банк» застосовано санкцію у вигляді попередження.

Відповідно до висновку Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку АТ «ОТП Банк» здійснило інформаційне та організаційне забезпечення проведення загальних зборів акціонерів ПАТ «МОТОР СІЧ» без укладання відповідного договору та порушило порядок інформування акціонерів товариства про проведення 31.01.2021 загальних зборів, а саме вимоги пункту 16 глави 1 розділу II Ліцензійних умов №862 в частині недотримання вимог пункту 18 розділу III Положення №735, в частині здійснення інформаційного та організаційного забезпечення проведення загальних зборів акціонерного товариства ПАТ «МОТОР СІЧ» без укладання відповідного договору, а також вимог статті 35 Закону України «Про акціонерні товариства» щодо порядку інформування акціонерів про проведення загальних зборів акціонерів товариства.

Надаючи правову оцінку вказаному рішенню відповідача, суд звертає увагу на таке.

Правові засади функціонування депозитарної системи України, порядок реєстрації та підтвердження прав на емісійні цінні папери та прав за ними у системі депозитарного обліку цінних паперів, а також порядок проведення розрахунків за правочинами щодо емісійних цінних паперів визначено Законом України «Про депозитарну систему України» від 06.07.2012 № 5178-VI (далі - Закон № 5178-VI).

За приписами пункту 5 частини першої статті 1 Закону № 5178-VI (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) депозитарна діяльність - діяльність професійних учасників депозитарної системи України та Національного банку України щодо надання послуг із зберігання та обліку цінних паперів, обліку і обслуговування набуття, припинення та переходу прав на цінні папери і прав за цінними паперами та обмежень прав на цінні папери на рахунках у цінних паперах депозитарних установ, емітентів, депозитаріїв-кореспондентів, осіб, які провадять клірингову діяльність, Розрахункового центру з обслуговування договорів на фінансових ринках (далі - Розрахунковий центр), депонентів, номінальних утримувачів, а також надання інших послуг, які відповідно до цього Закону мають право надавати професійні учасники депозитарної системи України.

Відповідно до частини першої статті 14 Закону № 5178-VI депозитарною установою є юридична особа, що утворюється та функціонує у формі акціонерного товариства або товариства з обмеженою відповідальністю і яка в установленому порядку отримала ліцензію на провадження депозитарної діяльності депозитарної установи.

Депозитарна діяльність депозитарної установи є виключним видом діяльності, крім її поєднання з іншими видами діяльності у випадку, передбаченому статтею 3 цього Закону.

Депозитарна установа на підставі договору про надання реєстру власників іменних цінних паперів має право надавати послуги емітенту цінних паперів відповідно до цього Закону та Закону України «Про акціонерні товариства».

Депозитарна установа має право надавати емітенту додаткові послуги при проведенні загальних зборів (чергових або позачергових) акціонерного товариства, зокрема, виконувати функції реєстраційної комісії або лічильної комісії, здійснювати для емітента підготовку та надання йому довідково-аналітичних матеріалів, що характеризують ринок цінних паперів, консультування з питань обліку та/або обігу цінних паперів, а також послуги щодо управління його рахунком у Центральному депозитарії чи інші послуги, не заборонені законодавством, щодо цінних паперів, випущених емітентом.

Депозитарна установа має право надавати депоненту додаткові послуги, зокрема з реалізації прав за цінними паперами.

Згідно з частинами першою та четвертою статті 18 Закону № 5178-VI депозитарна установа в установленому Комісією порядку відповідно до отриманих від Центрального депозитарію та/або Національного банку України депозитарних активів провадить діяльність з депозитарного обліку та обслуговування обігу цінних паперів і корпоративних операцій емітента на рахунках у цінних паперах депонентів, номінальних утримувачів, а також на власному рахунку в цінних паперах, на якому обліковуються цінні папери, права на цінні папери та обмеження прав на цінні папери, що належать такій депозитарній установі.

Депозитарна установа в порядку та за умови дотримання вимог, встановлених Комісією, має право надавати своїм клієнтам послуги з обліку цінних паперів та їх обмежень, реєстрації переходу права власності на відповідні цінні папери на підставі відповідних договорів з іноземними фінансовими установами, що здійснюють облік цінних паперів, їх обмежень, реєстрацію переходу права власності на цінні папери згідно із законодавством держави, в якій зазначені установи зареєстровані.

Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 21.05.2013 № 862 затверджено Ліцензійні умови провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - депозитарної діяльності та клірингової діяльності (чинні на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно пункту 3 Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - депозитарної діяльності та клірингової діяльності професійний учасник фондового ринку (ліцензіат) згідно з отриманою ліцензією на здійснення окремого виду професійної діяльності на фондовому ринку, передбаченого пунктом 1 цього розділу, має право провадити такі види діяльності:

1) депозитарну діяльність:

депозитарну діяльність депозитарної установи;

діяльність із зберігання активів інститутів спільного інвестування;

діяльність із зберігання активів пенсійних фондів;

2) клірингову діяльність.

Пунктом 16 Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - депозитарної діяльності та клірингової діяльності визначено, що депозитарна установа протягом строку провадження депозитарної діяльності зобов'язана дотримуватись вимог, зокрема: Законів України «Про цінні папери та фондовий ринок», «Про депозитарну систему України» з питань, що стосуються провадження діяльності - депозитарної діяльності; Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо особливостей ведення бухгалтерського обліку в частині застосування міжнародних стандартів, подання та оприлюднення фінансової звітності; Законів України «Про акціонерні товариства» та «Про господарські товариства» у частині виконання вимог щодо формування резервного капіталу (фонду) товариства; установленого законодавством України порядку прийняття та оформлення громадян на роботу відповідно до вимог глави III Кодексу законів про працю України (укладання трудового договору з найманим працівником) (крім банку); нормативно-правового акта Комісії, що регулює правила (порядок) провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності; пруденційних нормативів, встановлених Положенням щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками, затвердженим рішенням Комісії від 01 жовтня 2015 року № 1597, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 жовтня 2015 року за № 1311/27756, для діяльності з організації торгівлі на фондовому ринку; внутрішніх документів депозитарної установи, які стосуються зазначеної в ліцензії діяльності.

Пунктом 18 розділу ІІІ Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням НКЦПФР від 23.04.2013 року № 735, при здійсненні депозитарної діяльності депозитарні установи можуть надавати також, зокрема, інформаційне та організаційне забезпечення проведення загальних зборів акціонерного товариства відповідно до укладеного з ним або з акціонерами (акціонером), які (який) сукупно є власниками (власником) 10 і більше відсотків простих акцій акціонерного товариства, договору.

За твердженнями позивача, що також не заперечується відповідачем, в АТ «ОТП Банк», як в депозитарній установі, обліковуються акції частини акціонерів ПАТ «МОТОР СІЧ», а саме акції, що належать:

1) ТВІНСТАР ХОЛДІНГС С.А./TWINSTAR HOLDINGS S.A.,

2) Ван Сіньлей,

3) DRAGON CAPITAL (CYRPUS) LIMITED,

4) ЛІКАТРОН ЕНТЕРПРАЙЗЕС ЛІМІТЕДІ /Likatron Enterprises Limited,

5) ПрАТ «ГРАВЕ Україна Страхування життя».

У зв'язку з надходженням 18.01.2021 на адресу АТ «ОТП Банк» листа, датованого 31.12.2020 та підписаного представником компанії Скайрайзоп Ейркрафт Холдинге Лімітед і директором Товариства з обмеженою відповідальністю «МС-4», який містив повідомлення про те, що зазначені юридичні особи як акціонери, які сукупно володіють пакетом акцій емітента у розмірі більше 10%, скликають позачергові загальні збори акціонерів ПАТ «МОТОР СІЧ», призначені на 31.01.2021, АТ «ОТП Банк» визнав за необхідне повідомити депонентів ПАТ «МОТОР СІЧ», цінні папери яких обліковувалися на рахунках АТ «ОТП Банк», про факт надходження зазначеного листа, надіславши 19.01.2021 засобами електронної пошти АТ «ОТП Банк» вищевказаним депонентам ПАТ «МОТОР СІЧ» інформацію про надходження зазначеного листа разом із доданим до нього додатком.

Суд зазначає, що на момент виникнення спірних правовідносин порядок створення, діяльності, припинення, виділу акціонерних товариств, їх правовий статус, права та обов'язки акціонерів було визначено Законом України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 № 514-VI (далі - Закон № 514-VI) (Закон № 514-VI втратив чинність на підставі Закону № 2465-IX від 27.07.2022).

У силу вимог статті 32 Закону № 514-VI ( тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) загальні збори є вищим органом акціонерного товариства.

Згідно з приписами статті 34 Закону № 514-VI у загальних зборах акціонерного товариства можуть брати участь особи, включені до переліку акціонерів, які мають право на таку участь, або їх представники. Перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складається станом на 24 годину за три робочих дні до дня проведення таких зборів у порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України.

Статтею 35 Закону № 514-VI визначений порядок повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства.

Повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства та проект порядку денного надсилається кожному акціонеру, зазначеному в переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України, на дату, визначену наглядовою радою, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених частиною шостою статті 47 цього Закону, - акціонерами, які цього вимагають. Встановлена дата не може передувати дню прийняття рішення про проведення загальних зборів і не може бути встановленою раніше, ніж за 60 днів до дати проведення загальних зборів.

Повідомлення про проведення загальних зборів та проект порядку денного надсилається акціонерам персонально особою, яка скликає загальні збори, у спосіб, передбачений наглядовою радою товариства, у строк не пізніше ніж за 30 днів до дати їх проведення. Повідомлення розсилає особа, яка скликає загальні збори, або особа, яка веде облік прав власності на акції товариства у разі скликання загальних зборів акціонерами.

Акціонерне товариство додатково надсилає повідомлення про проведення загальних зборів та проект порядку денного фондовій біржі, на якій цінні папери товариства допущені до торгів, а також не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення загальних зборів розміщує на власному веб-сайті інформацію, передбачену частиною третьою цієї статті.

Акціонерне товариство не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення загальних зборів акціонерного товариства розміщує повідомлення про проведення загальних зборів у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку.

Повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства має містити такі дані:

1) повне найменування та місцезнаходження товариства;

2) дата, час та місце (із зазначенням номера кімнати, офісу або залу, куди мають прибути акціонери) проведення загальних зборів;

3) час початку і закінчення реєстрації акціонерів для участі у загальних зборах;

4) дата складення переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах;

5) перелік питань разом з проектом рішень (крім кумулятивного голосування) щодо кожного з питань, включених до проекту порядку денного;

5-1) адресу власного веб-сайту, на якому розміщена інформація з проектом рішень щодо кожного з питань, включених до проекту порядку денного, а також інформацію, зазначену в частині четвертій цієї статті;

6) порядок ознайомлення акціонерів з матеріалами, з якими вони можуть ознайомитися під час підготовки до загальних зборів;

7) про права, надані акціонерам відповідно до вимог статей 36 та 38 цього Закону, якими вони можуть користуватися після отримання повідомлення про проведення загальних зборів, а також строк, протягом якого такі права можуть використовуватися;

8) порядок участі та голосування на загальних зборах за довіреністю.

У разі включення до порядку денного питання про зменшення статутного капіталу повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства також має містити дані про мету зменшення статутного капіталу та спосіб, у який буде проведено таку процедуру.

Повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства затверджується наглядовою радою або виконавчим органом цього товариства, якщо створення наглядової ради не передбачено статутом акціонерного товариства.

Загальні збори акціонерів проводяться на території України, в межах населеного пункту за місцезнаходженням товариства, крім випадків, коли на день скликання загальних зборів 100 відсотками акцій товариства володіють іноземці, особи без громадянства, іноземні юридичні особи, а також міжнародні організації.

Не пізніше ніж за 30 днів (для позачергових загальних зборів, що скликаються відповідно до частини п'ятої статті 47 цього Закону, - не пізніше ніж за 15 днів) до дати проведення загальних зборів товариство має розмістити і до дня проведення загальних зборів включно забезпечувати наявність на власному веб-сайті такої інформації:

1) повідомлення про проведення загальних зборів;

2) інформацію про загальну кількість акцій та голосуючих акцій станом на дату складання переліку осіб, яким надсилається повідомлення про проведення загальних зборів (у тому числі загальну кількість окремо по кожному типу акцій у разі, якщо статутний капітал товариства представлений двома і більше типами акцій);

3) перелік документів, що має надати акціонер (представник акціонера) для його участі у загальних зборах;

4) проекти рішень з питань, включених до порядку денного загальних зборів, підготовлені наглядовою радою або у разі, якщо не запропоновано ухвалення жодного рішення, коментар органу управління товариства щодо кожного питання, включеного до порядку денного загальних зборів.

Проекти рішень з питань, включених до порядку денного загальних зборів, запропоновані акціонерами, які володіють більш як 5 відсотками акцій товариства, мають розміщуватися на власному веб-сайті товариства протягом двох робочих днів після їх отримання товариством.

Не пізніше 24 години останнього робочого дня, що передує дню проведення загальних зборів, товариство має розмістити на власному веб-сайті інформацію про загальну кількість акцій та голосуючих акцій станом на дату складання переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах (у тому числі загальну кількість окремо за кожним типом акцій у разі, якщо статутний капітал товариства представлений двома і більше типами акцій).

Таким чином, приписами статті 35 Закону № 514-VI встановлено обов'язкові вимоги до порядку здійснення повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства, які, зокрема, передбачають обов'язкові дані змісту такого повідомлення та строки його направлення.

Як встановлено судом, 18.01.2021 на адресу АТ «ОТП Банк» надійшов лист, датований 31.12.2020 (зареєстрований у банку за вх. № 021-51-1/153 від 18.01.2021) та підписаний представником компанії Скайрайзоп Ейркрафт Холдинге Лімітед і директором Товариства з обмеженою відповідальністю «МС-4» з повідомленням про те, що зазначені юридичні особи як акціонери, які сукупно володіють пакетом акцій емітента у розмірі більше 10%, скликають позачергові загальні збори акціонерів ПАТ «МОТОР СІЧ», призначені на 31.01.2021. В якості додатку до вказаного листа зазначено, що до листа додається копія повідомлення про проведення позачергових загальних зборів ПАТ «МОТОР СІЧ».

19.01.2021 засобами електронної пошти АТ «ОТП Банк» депонентам ПАТ «МОТОР СІЧ» (ТВІНСТАР ХОЛДІНГС С.А./TWINSTAR HOLDINGS S.A., Ван Сіньлей, DRAGON CAPITAL (CYRPUS) LIMITED, ЛІКАТРОН ЕНТЕРПРАЙЗЕС ЛІМІТЕДІ /Likatron Enterprises Limited,тПрАТ «ГРАВЕ Україна Страхування життя») направило інформацію про надходження вищезазначеного листа разом із доданим до нього додатком.

Як вбачається з матеріалів справи, текст електронного повідомлення мав наступний зміст: «АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ОТП БАНК» висловлює Вам свою повагу та повідомляє Вас про отримання інформаційного листа щодо загальних зборів ПАТ «МОТОР СІЧ». Більш детальна інформація надана у Додатку».

Колегія суддів звертає увагу, що у роз'ясненні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.03.2010 № 5 «Про порядок застосування пункту 14 статті 2, статті 35 та частини сьомої статті 38 Закону України «Про акціонерні товариства» щодо повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства» (Роз'яснення затверджено Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №307 від 16.03.2010) зазначено, що частиною першою статті 35 Закону ( 514-17 ) передбачено, що у разі скликання загальних зборів акціонерного товариства письмове повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства та їх порядок денний надсилається кожному акціонеру, зазначеному в переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України. При цьому, згідно з абзацом другим частини першої статті 35 Закону, письмове повідомлення про проведення загальних зборів та їх порядок денний надсилається акціонерам персонально у спосіб, передбачений статутом акціонерного товариства, у строк не пізніше ніж за 30 днів до дати їх проведення.

Пунктом 9.2.6 розділу 9 Статуту ПАТ «МОТОР СІЧ», затвердженого протоколом Загальних зборів №24 від 30.03.2017, який міститься на офіційному сайті товариства (https:// motorsich.com/files/789-STATUT-30-03-2017%20zi%20zminami%20SPO%20Zotov.pdf) письмові повідомлення про скликання загальних зборів та проект порядку денного надсилаються на адресу (місця проживання) акціонера, який зазначений в переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України, на дату, визначену наглядовою радою, персонально засобами поштового зв'язку у строк не пізніше ніж за 30 днів до дати їх проведення.

З урахуванням вищенаведених приписів законодавства, які встановлюють вимоги до порядку, змісту та форми повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства, беручи до уваги вищезазначений текст електронного повідомлення АТ «ОТП Банк» від 19.01.2021, надісланого депонентам ПАТ «МОТОР СІЧ», колегія суддів дійшла висновку про його невідповідність вимогам, встановленим для офіційного повідомлення про скликання загальних зборів.

У контексті зазначеного суд визнає обґрунтованими доводи позивача щодо того, що інформація про надходження до АТ «ОТП Банк» листа від юридичних осіб Скайрайзоп Ейркрафт Холдинге Лімітед і Товариства з обмеженою відповідальністю «МС-4» була направлена виключно на електронні адреси тих депонентів ПАТ «МОТОР СІЧ», акції яких обліковуються в банку, й жодних дій, спрямованих на встановлення повного переліку власників іменних цінних паперів ПАТ «МОТОР СІЧ» як-то вимагається вищезазначеними вимогами законодавства АТ «ОТП Банк» як депозитарна установа не здійснював та повідомлень іншим акціонерам емітента, які не є клієнтами АТ «ОТП Банк», не направляв.

Окремо суд зазначає про наявність окремого положення в АТ «ОТП Банк», яке розроблено з метою визначення загальних засад здійснення депозитарної діяльності в АТ «ОТП Банк» - Положення про депозитарну діяльність депозитарної установи АТ «ОТП Банк», яке, окрім іншого, визначає порядок надання депонентам, номінальним утримувачам виписок, довідок та іншої інформації, а також порядок обміну повідомленнями з депонентами, номінальними утримувачами, та відповідно до якого накладання кваліфікованого електронного підпису уповноваженої особи депозитарної установи на електронні документи банку є обов'язковим.

Водночас доказів того, що електронне повідомлення, надіслане позивачем депонентам ПАТ «МОТОР СІЧ», акції яких обліковуються в банку 19.01.2021, містило електронний документ, підписаний електронним цифровим підписом уповноваженої особи, матеріали справи не містять.

Суд також враховує, що позивачем до матеріалів справи надано примірник договору про обслуговування рахунку у цінних паперах (публічний), пунктом 2.2.3 якого передбачено право депозитарної установи надавати інформаційні та консультаційні послуги щодо кон'юнктури ринку, умов обігу цінних паперів, іншу інформацію, що необхідна депоненту для реалізації своїх прав та обов'язків, зокрема, шляхом виконання інформаційних операцій. Крім того, пунктом 2.2.11 вказаного договору встановлено, що у випадку отримання від Центрального депозитарію, Депозитарію НБУ або емітента будь-якої інформації стосовно цінних паперів, які обліковуються на рахунку в цінних паперах депонента, депозитарна установа має право передавати відповідну інформацію депоненту.

Відтак, у межах означених договірних відносин АТ «ОТП Банк» з депонентами ПАТ «МОТОР СІЧ», акції яких обліковуються в банку, можлива комунікація щодо процесів, які відбувається навколо належних депонентам цінних паперів, у межах якої банк на виконання положення пункту 2.2.3 договору про обслуговування рахунку у цінних паперах може надати інформацію клієнтам, у тому числі засобами електронної пошти, яка стосується цінних паперів останніх.

У цьому контексті суд визнає обґрунтованими доводи позивача щодо того, що інформаційні повідомлення клієнтів банку, а саме депонентів ПАТ «МОТОР СІЧ» (ТВІНСТАР ХОЛДІНГС С.А./TWINSTAR HOLDINGS S.A., Ван Сіньлей, DRAGON CAPITAL (CYRPUS) LIMITED, ЛІКАТРОН ЕНТЕРПРАЙЗЕС ЛІМІТЕДІ /Likatron Enterprises Limited,тПрАТ «ГРАВЕ Україна Страхування життя»), надає можливість останнім захисти свої права та інтереси, зокрема, й звернутися до правоохоронних органів із відповідними заявами та скаргами, до виконавчого органу Публічного акціонерного товариства «МОТОР СІЧ» для отримання відповідних роз'яснень або додаткової інформації з приводу ситуації, що склалася навколо акцій емітента тощо. У свою чергу, недоведення банком до відома депонентів інформації, зокрема й про надходження вказаного листа, могло бути розцінено як недобросовісне виконання банком як депозитарною установою своїх зобов'язань за договором про обслуговування рахунку у цінних паперах та спроба приховати від акціонерів відомостей, які можуть істотно вплинути на їх права та обов'язки.

Крім того, надання інформаційних послуг клієнтам АТ «ОТП Банк» передбачено й вищезазначеним Положенням про депозитарну діяльність депозитарної установи АТ «ОТП Банк».

Додатково суд звертає увагу, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку у своєму листі від 08.02.2014 № 09/01/2449/нк, адресатом якої визначено Професійну асоціацію реєстраторів і депозитаріїв, повідомила, що відповідно до законодавства послуги депозитарної установи щодо інформаційного та організаційного забезпечення проведення загальних зборів акціонерного товариства, виконання функцій реєстраційної та лічильної комісії, підготовки та надання довідково-аналітичних матеріалів, що характеризують ринок цінних паперів, а також консультування з питань обігу цінних паперів обліку прав власності на них є послугами, що відносяться до депозитарної діяльності депозитарної установи та які депозитарна установа має право надавати при провадженні професійної діяльності на підставі відповідних договорів, якщо умовами таких договорів передбачено надання таких послуг.

Крім того, пунктом 18 розділу ІІІ Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням НКЦПФР від 23.04.2013 року № 735, при здійсненні депозитарної діяльності депозитарні установи можуть надавати також, зокрема, інформаційне та організаційне забезпечення проведення загальних зборів акціонерного товариства відповідно до укладеного з ним або з акціонерами (акціонером), які (який) сукупно є власниками (власником) 10 і більше відсотків простих акцій акціонерного товариства, договору.

Під час дослідження обставин справи судом встановлено, що позивач не укладав договорів на інформаційне та організаційне забезпечення проведення загальних зборів ПАТ «МОТОР СІЧ», призначених на 31.01.2021. Відтак, дотримуватися порядку інформування акціонерів про проведення загальних зборів, передбаченого статтею 35 Закону № 514-VI, у тому числі вимог щодо обов'язкового отримання у Центрального депозитарію переліку власників іменних цінних паперів ПАТ «МОТОР СІЧ», які мають право на участь у загальних зборах 31.01.2021, та вимог щодо направлення офіційного повідомлення у встановлені законом строки позивач не був зобов'язаний.

З урахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що відповідач під час дослідження ситуації щодо скликання загальних зборів акціонерів ПАТ «МОТОР СІЧ», яке зумовлене надходженням офіційного звернення ПАТ «МОТОР СІЧ» від 12.01.2021 № ПСД-363 та яким проінформовано відповідача про те, що 31.12.2020 у публічному доступі мережі інтернет, а також у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з'явилася інформація щодо скликання юридичними особами Скайрайзон Ейркрафт Холдингс Лімітед та Товариством з обмеженою відповідальністю «МС-4» на 31.01.2021 позачергових загальних зборів акціонерів ПАТ «МОТОР СІЧ», не надав належної оцінки обставинам справи та помилково дійшов висновку про правопорушення на ринках капіталу, а саме порушення позивачем вимоги пункту 16 глави 1 розділу II Ліцензійних умов №862 в частині недотримання вимог пункту 18 розділу III Положення №735, здійснення інформаційного та організаційного забезпечення проведення загальних зборів акціонерного товариства ПАТ «МОТОР СІЧ» без укладання відповідного договору, а також вимог статті 35 Закону України «Про акціонерні товариства» щодо порядку інформування акціонерів про проведення загальних зборів акціонерів товариства.

При цьому, суд звертає увагу, що відповідачем не надано до суду доказів проведення загальних зборів акціонерів ПАТ «МОТОР СІЧ» 31.01.2021 та/або доказів наявності інших повідомлень, окрім листа ПАТ «МОТОР СІЧ» від 15.01.2021 року за вх. № 1063, зокрема на вебсайті емітента, про проведення таких зборів у вказану дату.

Водночас, інформація про скликання загальних зборів ПАТ «МОТОР СІЧ» на 31.01.2021 була наявна у публічному доступі до отримання позивачем листа, зареєстрованого 18.01.2021 та підписаного представником компанії Скайрайзоп Ейркрафт Холдинге Лімітед і директором Товариства з обмеженою відповідальністю «МС-4», яке містило повідомленням про скликання 31.01.2021 загальних зборів ПАТ «МОТОР СІЧ», що, у свою чергу, може свідчити про недобросовісні дії інших осіб.

Враховуючи достатність даних, які вказують на відсутність правопорушення, повно та всебічно дослідивши всі обставини справи, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.07.2021 № 523 «Про розгляд скарги Акціонерного товариства «ОТП Банк» від 26.05.2021 № 01-06-51-1/407 на постанову про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу від 13.05.2021 № 139-ДП-ДУ та постанова уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Барамії І. Г. від 13.05.2021 № 139-П-ДУ про накладення на Акціонерне товариство «ОТП Банк» санкції за правопорушення на ринках капіталу є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Згідно пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини першої статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, з'ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи сторін та надавши правову оцінку наданим ними доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 4540,00 грн., згідно платіжного доручення № 2901523113 від 06.09.2021 року.

Таким чином, враховуючи задоволення позову, судові витрати позивача по сплаті судового збору у розмірі 4540,00 грн суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Акціонерного товариства «ОТП Банк» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування рішення та постанови - задовольнити.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Барамії І. Г. від 13.05.2021 № 139-П-ДУ про накладення на Акціонерне товариство «ОТП Банк» санкції за правопорушення на ринках капіталу.

3. Визнати протиправними та скасувати рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.07.2021 № 523 «Про розгляд скарги Акціонерного товариства «ОТП Банк» від 26.05.2021 № 01-06-51-1/407 на постанову про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу від 13.05.2021 № 139-ДП-ДУ;

4. Стягнути на користь Акціонерного товариства «ОТП Банк» (адреса: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 43, код ЄДРПОУ 21685166) судовий збір у сумі 4540,00 грн (чотири тисячі п'ятсот сорок гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (адреса: 01010, м. Київ, вул. Московська, 8 к.30, код ЄДРПОУ 37956207).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Головуюча - суддя: Діска А.Б.

Судді: Жукова Є.О.

Кочанова П.В.