Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
20 грудня 2024 року Справа №200/8712/24
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Ушенко С.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність щодо проведення остаточного розрахунку за вказаний період, який полягає у ненарахуванні та невиплаті грошового забезпечення за період з 04.11.2022 по 20.05.2023 за механізмом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня кожного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт посадового окладу та окладу за військовим званням із наступним перерахунком щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії;
- зобов'язати здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення (з урахуванням раніше сплачених сум) за періоди: - з 04.11.2022 по 31.12.2022 за механізмом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» на 1 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт посадового окладу та окладу за військовим званням із наступним перерахунком щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії; - з 01.01.2023 по 20.05.2023 за механізмом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт посадового окладу та окладу за військовим перерахунком щомісячних додаткових видів грошового премії;
- зобов'язати здійснити нарахування та виплату середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні з військової служби за період з 04.11.2022 по день фактичної виплати перерахованих сум грошового забезпечення.
Відповідно до ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви її подано з порушенням вимог ст. 161 КАС України.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідно до положень частин першої та другої статті 46 КАС України позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
За приписами частини першої статті 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Частиною другою вказаної статті передбачено, що здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Отже, в порушення пункту 1 частини першої статті 171 КАС України адміністративний позов не містить документу на підтвердження адміністративної процесуальної дієздатності позивача, а саме завіреної копії паспорта громадянина України.
Крім того, позивачем зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податків без надання відповідної довідки.
Згідно п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
В порушення вказаних вимог позивачем не зазначена у позовній заяві адреса її електронної пошти та офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти відповідача, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету сторін, відомі номери засобів зв'язку відповідача, а також невірно вказано по батькові позивача.
Крім того, згідно ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» встановлено у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня у розмірі 3028 гривні.
Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлюється ставка судового збору у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
А отже, ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, за одну вимогу, який подано фізичною особою, становить 1211,20 грн.
З позовної заяви встановлено, що позивачем заявлено вимоги про перерахунок та виплату грошового забезпечення за період з 04.11.2022 по 20.05.2023, а також вимога про виплату середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні з військової служби за період з 04.11.2022 по день фактичної виплати перерахованих сум грошового забезпечення.
За позовні вимоги про перерахунок та виплату грошового забезпечення судовий збір не сплачується, однак він повинен бути сплачений за позовну вимогу про нарахування та виплату середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.
Відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Позивачем доказів сплати судового збору до суду не надано.
З огляду на викладене, позивач повинна сплатити судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Згідно п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; докази, що підтверджують вказані обставини.
Судом встановлено, що в позовній заяві позивачем не викладено обставини щодо нарахування та виплати середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні з військової служби за період з 04.11.2022 по день фактичної виплати перерахованих сум грошового забезпечення. Зокрема, позовна заява не містить відомостей щодо звільнення позивача з військової служби та про дату фактичної виплати перерахованих сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Згідно ч. 2 ст. 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Відповідно до ч. 5 ст. 94 КАС України учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
В порушення вищезазначених вимог позивачем до позовної заяви додано копії позовної заяви з додатками, які не засвідчено належним чином у відповідності до положень чинного законодавства.
Крім того, у позовній заяві позивач, як на обґрунтування позовних вимог, зазначила, що вона звернулася до відповідача з приводу перерахунку та виплати грошового забезпечення та отримала лист від 21.12.2023 про відсутність підстав для вчинення означених дій. Проте лист відповідача від 21.12.2023 до позовної заяви не додано.
Разом з тим, у позовній заяві позивач також посилається на те, що між сторонами виник спір відносно бездіяльності відповідача щодо проведення з позивачем остаточного розрахунку при звільненні, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті відповідних сум грошового забезпечення за період з 04.11.2022 по 20.05.2023.
Однак, доказів звільнення позивача зі служби матеріали справи не містять, навпаки з довідки військової частини НОМЕР_1 від 07.12.2024 №3297/2 вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на військовій службі за призовом під час мобілізації.
Також, у позовній заяві позивач на обґрунтування позовних вимог посилається на наказ про призначення, витяг з реєстру обліку платників податків щодо відповідача, копію грошового атестату та довідки про грошове забезпечення, начебто доданих до позовної заяви, проте зазначені документи відсутні у додатках до позову.
Згідно з частинами 1 та 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Беручи до уваги наведене, суд дійшов висновку про необхідність залишення даного позову без руху та надання позивачеві строку для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст. 169 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали на усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду:
- належним чином засвідчених копій паспорта громадянина України та реєстраційного номеру облікової картки платника податків позивача;
- належним чином оформлену позовну заяву (у кількості учасників справи) із зазначенням адреси електронної пошти позивача та офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти відповідача, вірного по батькові позивача, відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету сторін, відомих номерів засобів зв'язку відповідача та відомостей щодо звільнення позивача з військової служби і дати фактичної виплати перерахованих сум грошового забезпечення;
- належним чином засвідчених копій додатків, які додано до позовної заяви (у кількості учасників справи) та документів, на які позивач посилається у позовній заяві, а саме: листа відповідача від 21.12.2023; наказу про призначення на військову службу, витягу з реєстру обліку платників податків щодо відповідача, копії грошового атестату та довідки про грошове забезпечення;
- належного доказу сплати судового збору (оригінал квитанції) у розмірі 1211,20 грн. за подання адміністративного позову до Донецького окружного адміністративного суду за наступними реквізитами: рахунок: UA 308999980313111206084005658, отримувач коштів: Донецьке ГУК/Слов'янська МТГ/22030101, код отримувача за ЄДРПОУ: 37967785, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030101, із зазначенням призначення платежу: *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр), судовий збір, за позовом ________(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Роз'яснити позивачеві, що при невиконанні вимог даної ухвали, зазначена позовна заява буде повернута.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Ушенко