Рішення від 20.12.2024 по справі 200/7914/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2024 року Справа№200/7914/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І. С., розглянувши в порядку спрощеного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

13 листопада 2024 року ОСОБА_1 , позивач, звернулась з позовом до Донецького окружного адміністративного суду з вимогами до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області:

- визнати дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області щодо зменшення відсоткового значення розміру премії під час перерахунку грошового забезпечення на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року у справі №200/3834/24 протиправними;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області здійснити перерахунок грошового забезпечення на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/3834/24 у відсотковому співвідношенні від посадового окладу із зазначенням премії у розмірах, що фактично виплачена ОСОБА_1 під час проходження служби.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2024 року позовну заяву залишено без руху, становлено строк для усунення недоліків позовної заяви.

15 листопада 2024 року позивач, з метою виконання вимог ухвали суду від 14 листопада 2024 року, надав до суду уточнену позовну заяву та докази по справі, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

18 листопада 2024 року до суду надійшов відзив на позовну заяву.

19 листопада 2024 року позивач надав до суду відповідь на відзив на позовну заяву.

28 листопада 2024 року відповідач надав до суду докази по справі.

29 листопада 2024 року позивач надав до суду докази по справі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2024 року витребувано у відповідача визначені судом докази по справі.

18 грудня 2024 року відповідач надав до суду докази по справі.

19 грудня 2024 року позивач надав до суду докази по справі.

Інші заяви та клопотання по розглядаємій справі не надходили.

За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Отже, відсутні перешкоди для розгляду справи по суті.

Відповідно до частини п'ятої статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Так, в обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року у справі №200/3834/24 відповідач здійснив перерахунок грошового забезпечення, в якому застосовано при розрахунку посадового окладу та інших видів грошового забезпечення прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року, однак занизив відсотковий розмір премії, який позивачу нараховано та виплачено під час проходження служби. Зазначене, на думку позивача, підтверджується даними перерахунку грошового забезпечення відповідно до рішення суду. Так, у колонці «Премія» у відсотках «виплачено» та «перераховано» суттєво зменшено, що в подальшому понесло за собою зменшення суми премії, та як наслідок суми грошового забезпечення в цілому.

Крім того, позивач зазначає, що 05 листопада 2024 року звернулася відповідача із заявою про проведення розрахунку заборгованості на виконання рішення суду, де при розрахунку грошового забезпечення змінною величиною є лише прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня відповідного календарного року. Однак, листом від 11 листопада 2024 року позивачу повідомлено, та повідомлено що рішення суду виконано і проведено перерахунок грошового забезпечення грошового забезпечення з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений на 1 січня відповідного календарного року. Щодо зменшення відсоткового значення при розрахунку заборгованості на виконання рішення суду від 13 вересня 2024 року у справі №200/3834/24 відповідачем жодних пояснень не надано.

Позивач вважає, що відповідачем не здійснено нарахування та виплату їй премії у належному розмірі під час перерахунку грошового забезпечення на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року у справі №200/3834/24, чим порушено її права на отримання належного розміру грошового забезпечення. Просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог, обґрунтовуючи це тим, що при підготовці довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року у справі №200/3834/24 було враховано розмір грошового забезпечення, яку вона отримала за посадою, яку обіймала до моменту звільнення. В рішенні суду не значилось, що при перерахунку посадового окладу та окладу за спеціальне звання (шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт) повинен бути збільшено розмір грошового забезпечення від суми розміру встановленого за посадою, яку позивач обіймала до звільнення. Тому, відповідач вважає, що рішення суду виконано в повному обсязі.

Крім того, відповідач зазначає, що помилковим є твердження позивача, що розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званнями військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу для обчислення розміру перерахованих пенсій повинні визначатися на підставі норми пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» в редакції на момент її прийняття, а саме: «розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року) на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14».

Позивач у відповіді на відзив на позовну заяву заперечував проти доводів відповідача та зауважив, що у відзиві відповідачем наводиться нормативно-правова база, та обґрунтованість дій щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерам станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року та направлення їх до органів Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії, що немає ніякого відношення до цієї справи. Просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 .

Відповідач, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (код ЄДРПОУ 38652962), у розумінні пункту 7 частини першої статті 4 КАС України є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах згідно зі статтею 43 КАС України має адміністративну процесуальну дієздатність.

Позивач має реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Позивач є учасником бойових дій відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 , що видано Державною службою України з надзвичайних ситуацій 06 липня 2022 року. Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

Листом від 29 травня 2024 року №50 01-4270/50 14 відповідач відмовив позивачу в підготовці та видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та повідомив, що пунктом 4 Постанови № 704 установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, розраховуються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Також повідомив про можливість здійснення перерахунку грошового забезпечення з урахування розміру посадового окладу та окладу за спеціальним (військовим) званням, визначених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року виключно на підставі відповідного судового рішення, яке набрало законної сили.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року у справі №200/3834/24, яке набрало законної сили 14 жовтня 2024 року, адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення (щомісячні основні види грошового забезпечення, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та одноразові додаткові види грошового забезпечення) та премії за період з 29.01.2020 по 19.05.2023 виходячи із розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня відповідного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (місцезнаходження: Донецька обл., м. Добропілля, вул. Першотравнева, 54-а, код ЄДРПОУ: 38652962) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за період з 29.01.2020 по 19.05.2023, грошового забезпечення (щомісячні основні види грошового забезпечення, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, премії та одноразові додаткові види грошового забезпечення), визначивши їх розмір виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року, а саме встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023 на відповідні тарифні коефіцієнти, та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області щодо відмовити ОСОБА_1 в оформленні та надсиланні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, складеної відповідно до постанови Кабінети Міністрів України № 704 від 30.08.2017 “Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим визначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінети Міністрів України № 704 від 30.08.2017 “Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за період з 29.01.2020 по 19.05.2023.

Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (місцезнаходження: Донецька обл., м. Добропілля, вул. Першотравнева, 54-а, код ЄДРПОУ: 38652962) оформити та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області грошового атестата та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням висновків суду в даній справі, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з моменту призначення.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Відповідно до листів Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області вих.№50/01-05-85 від 29 жовтня 2024 року та вих.б/н від 17 грудня 2024 року про перерахунок грошового забезпечення відповідно до рішення суду від 13 вересня 2024 року у справі №200/3834/24 ОСОБА_1 за період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року фактично виплачений розмір премії позивача до здійснення перерахунку грошового забезпечення на виконання рішення суду складав: у період з 29 січня 2020 року по 31 січня 2020 року - 87% - 391,50 грн., у лютому 2020 року - 87% - 4045,50 грн., у березні 2020 року - 85% - 3952,50 грн., у період з квітня 2020 року по грудень 2020 року - 84% - 3906,00 грн. на місяць, у період з січня 2021 року по березень 2021 року - 104% - 4836,00 грн. на місяць, з квітня 2021 року по червень 2021 року - 103% - 4789,50 грн. на місяць, у період з липня 2021 року по січень 2022 року - 100% - 4650,00 грн. на місяць, у період з лютого 2022 року по квітень 2022 року - 139% - 6463,50 грн. на місць, у травні 2022 року - 149% - 6928,50 грн., у червні 2022 року - 147% - 6835,50 грн., у період з липня 2022 року по листопад 2022 року - 6417,00 грн. на місяць, у грудні 2022 року - 137% - 6370,50 грн., у січні 2023 року - 169% - 7858,50 грн., у період з лютого 2023 року по квітень 2023 року - 290% - 13485,00 грн. на місяць, у період з 01 травня 2023 року по 19 травня 2023 року - 290% - 8265,00 грн.; всього сума премії за вказаний період складає - 197923,50 грн.; після перерахунку складає: у період з 29 січня 2020 року по 31 січня 2020 року - 26% - 139,65 грн., у лютому 2020 року - 26% - 1443,00 грн., у березні 2020 року - 24% - 1332,00 грн., у період з квітня 2020 року по грудень 2020 року - 23% - 1276,50 грн. на місяць, у період з січня 2021 року по березень 2021 року - 15% - 898,50 грн. на місяць, у період з квітня 2021 року по червень 2021 року - 14% - 838,60 грн. на місяць, у період з липня 2020 року по грудень 2021 року - 12% - 718,80 грн. на місяць, у період з січня 2022 року по лютий 2022 року - 13% - 851,50 грн. на місяць, у березні 2022 року - 11% - 720,50 грн., у квітні 2022 року - 10% - 655,00 грн., у травні 2022 року - 21% - 1375,50 грн., у червні 2022 року - 19% - 1244,50 грн., у період з липня 2022 року по грудень 2022 року - 15% - 982,50 грн. на місяць, у січні 2023 року - 13% - 921,70 грн., у період з лютого 2023 року по квітень 2023 року - 92% - 6522,80 грн. на місяць, у період з 01 травня 2023 року по 19 травня 2023 року - 92% - 3997,84 грн.; всього сума премії за вказаний період складає - 42965,25 грн. Всього до здійснення перерахунку грошового забезпечення на виконання рішення суду сума грошового забезпечення за вказаний період склала 686578,50 грн., після перерахунку - 682852,31 грн., різниця склала 1323,87 грн.

05 листопада 2024 року позивач звернулась до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області із заявою, в якій зазначила, що на виконання рішення суду у справі №200/3834/24 надіслано перерахунок грошового забезпечення, при розрахунку грошового забезпечення на виконання вказаного рішення змінною величиною є лише прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року, вказала, що у розрахунку знижено фактично виплачений розмір премії, тому просила провести розрахунок заборгованості у відповідності до рішення суду, де при розрахунку грошового забезпечення (щомісячні основні види грошового забезпечення, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, премії та одноразові додаткові види грошового забезпечення) змінною величиною є лише прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 01 січня відповідного календарного року.».

11 листопада 2024 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області листом вих.№5001-9673/5014 на заяву позивача від 05 листопада 2024 року повідомило останнього, що рішення суду від 13 вересня 2024 року у справі №200/3834/24 виконано в повному обсязі, а саме зроблено перерахунок та виплату за період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року грошового забезпечення (щомісячні основні види грошового забезпечення, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, премії та одноразові додаткові види грошового забезпечення), визначивши їх розмір виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року, а саме встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01 січня 2020 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01 січня 2021 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01 січня 2022 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01 січня 2023 року на відповідні тарифні коефіцієнти, з урахуванням раніше виплачених сум.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Судом встановлено, що відповідно до платіжної інструкції №636 від 24 жовтня 2024 року відповідачем на рахунок позивача сплачено грошові кошти в сумі 1153,05 грн. - перерахунок грошового забезпечення згiдно рiшення Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року №200/3834/24.

Відповідно до листа Державної служби України з надзвичайних ситуацій вих.№203-2917/201 від 21 лютого 2023 року «Про підготовку довідок для перерахунку пенсій» Державна служба України з надзвичайних ситуацій на численні звернення органів та підрозділів цивільного захисту щодо підготовки та оформлення довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року для перерахунку пенсій за рішенням судів повідомила територіальним органам, підрозділам центрального підпорядкування, закладам освіти системи ДСНС.

«Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок), затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Відповідно до пункту 5 Порядку, у редакції, що діяла до 24 лютого 2018 року, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, при підготовці довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії необхідно враховувати розмір грошового забезпечення, встановлений за відповідною (аналогічною) посадою.

Враховуючи вищевикладене, при підготовці за рішенням суду довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії включати:

посадовий оклад та оклад за спеціальним званням, визначений у рішенні суду;

надбавку за вислугу років, враховуючи посадовий оклад та оклад за спеціальним званням, визначені за рішенням суду;

інші доплати і надбавки (за вчене звання, за науковий ступінь, за почесні звання, за спортивні звання, за службу в умовах режимних обмежень, за кваліфікацію та інші (у разі, якщо вони були фактично установлені особі на момент звільнення), враховуючи посадовий оклад, визначений рішенням суду;

надбавку за особливості проходження служби, враховуючи посадовий оклад та оклад за спеціальним званням, визначені рішенням суду з урахуванням надбавки за вислугою років;

щомісячна премія, враховуючи посадовий оклад, визначений рішенням суду.

Разом з цим, розмір грошового забезпечення у довідці повинен відповідати розміру грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою (приклад розрахунку наведено у додатку). Такий розмір грошового забезпечення досягається за рахунок зменшення набавки за особливості проходження служби (може бути менше 50 відсотків) та щомісячної премії (не може бути менше 10 відсотків).

Лист не містить нових норм права і має виключно інформаційний характер.».

29 жовтня 2024 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області листом вих.№50/01-05-86 видало ОСОБА_1 довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з грошовим атестатом №87 Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області лист вих.№50/01-05-87 від 29 жовтня 2024 року розмір премії ОСОБА_1 склав 310% по 22 жовтня 2023 року включно.

Спірним питанням у даній справі є правомірність дій відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру премії під час перерахунку грошового забезпечення позивача на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року у справі №200/3834/24.

Суд зауважує, що не є спірним питанням видача позивачу довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Згідно із статтею 1 Конституції України Україна є соціальною та правовою державою.

Відповідно до частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, у тому числі, порядок проходження служби цивільного захисту, соціальний та правовий захист осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів управління та сил цивільного захисту, врегульовані нормами Кодексу цивільного захисту України.

Відповідно до частини першої статті 101 Кодексу цивільного захисту України, служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.

Частиною першою статті 115 Кодексу цивільного захисту України визначено, що держава забезпечує соціальний та правовий захист осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів та підрозділів цивільного захисту і членів їхніх сімей відповідно до Конституції України, цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Статтею 125 Кодексу цивільного захисту України визначено, що держава гарантує достатнє грошове забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту з метою створення умов для належного та сумлінного виконання ними службових обов'язків.

Розміри, порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захист, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20 липня 2018 року №623, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2018 року за №936/32388 (далі - Інструкція №623).

Пунктами 2, 3 розділу І Інструкції №623 визначено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання. Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Розділом ХVІ Інструкції №623 закріплено норми щодо преміювання та нагородження грошовою премією осіб рядового і начальницького складу.

Відповідно до пункту 1 Розділу ХVІ Інструкції №623 керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).

Згідно з пунктом 4 Розділу ХVІ Інструкції №623 премія особам рядового і начальницького складу виплачується з того дня, з якого вони приступили до виконання обов'язків за посадами, і до дня звільнення від виконання обов'язків за посадами, у тому числі й у разі тимчасового виконання обов'язків за посадами, до яких вони допущені наказами відповідних керівників органів управління (підрозділів).

Премія особам рядового і начальницького складу також виплачується за час перебування у відпустці зі збереженням грошового забезпечення, на лікуванні, у службовому відрядженні в разі збереження посад за місцем служби.

Відповідно до пунктів 6-8 Розділу ХVІ Інструкції №623 наказ про преміювання (витяг із наказу) за минулий місяць передається до фінансового підрозділу не пізніше ніж за 10 днів до встановленого строку виплати грошового забезпечення за поточний місяць.

Особам рядового і начальницького складу, які проходять службу в підрозділах, що утримуються за рахунок об'єктів (за рахунок спеціального фонду), премія виплачується в межах затвердженого в кошторисі фонду грошового забезпечення з урахуванням пункту 1 цього розділу.

Виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць. Розмір премій визначається наказом керівника органу управління (підрозділу), керівникам органу управління (підрозділу) - наказами вищих керівників.

Аналізуючи зазначені вище норми, суд висновує, що розмір премії конкретного працівника встановлюється виключно на підставі відповідного наказу про його преміювання.

Як встановлено судом вище, за період проходження позивачем служби з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року фактично виплачений розмір премії позивача складав: у період з 29 січня 2020 року по 31 січня 2020 року - 87% - 391,50 грн., у лютому 2020 року - 87% - 4045,50 грн., у березні 2020 року - 85% - 3952,50 грн., у період з квітня 2020 року по грудень 2020 року - 84% - 3906,00 грн. на місяць, у період з січня 2021 року по березень 2021 року - 104% - 4836,00 грн. на місяць, з квітня 2021 року по червень 2021 року - 103% - 4789,50 грн. на місяць, у період з липня 2021 року по січень 2022 року - 100% - 4650,00 грн. на місяць, у період з лютого 2022 року по квітень 2022 року - 139% - 6463,50 грн. на місць, у травні 2022 року - 149% - 6928,50 грн., у червні 2022 року - 147% - 6835,50 грн., у період з липня 2022 року по листопад 2022 року - 6417,00 грн. на місяць, у грудні 2022 року - 137% - 6370,50 грн., у січні 2023 року - 169% - 7858,50 грн., у період з лютого 2023 року по квітень 2023 року - 290% - 13485,00 грн. на місяць, у період з 01 травня 2023 року по 19 травня 2023 року - 290% - 8265,00 грн.; всього сума премії за вказаний період складає - 197923,50 грн., що підтверджується відповідачем.

Доказів протилежного матеріали справи не містять.

Разом із цим, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року у справі №200/3834/24 зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 за період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року, грошового забезпечення (щомісячні основні види грошового забезпечення, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, премії та одноразові додаткові види грошового забезпечення), визначивши їх розмір виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року, а саме встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01 січня 2020 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01 січня 2021 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01 січня 2022 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01 січня 2023 року на відповідні тарифні коефіцієнти, та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року у справі №200/3834/24 відповідачем здійснено перерахунок грошового забезпечення позивача за період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року.

Відтак, судом встановлено, що після перерахунку грошового забезпечення відповідно до рішення суду від 13 вересня 2024 року у справі №200/3834/24 ОСОБА_1 за період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року розмір премії складає: у період з 29 січня 2020 року по 31 січня 2020 року - 26% - 139,65 грн., у лютому 2020 року - 26% - 1443,00 грн., у березні 2020 року - 24% - 1332,00 грн., у період з квітня 2020 року по грудень 2020 року - 23% - 1276,50 грн. на місяць, у період з січня 2021 року по березень 2021 року - 15% - 898,50 грн. на місяць, у період з квітня 2021 року по червень 2021 року - 14% - 838,60 грн. на місяць, у період з липня 2020 року по грудень 2021 року - 12% - 718,80 грн. на місяць, у період з січня 2022 року по лютий 2022 року - 13% - 851,50 грн. на місяць, у березні 2022 року - 11% - 720,50 грн., у квітні 2022 року - 10% - 655,00 грн., у травні 2022 року - 21% - 1375,50 грн., у червні 2022 року - 19% - 1244,50 грн., у період з липня 2022 року по грудень 2022 року - 15% - 982,50 грн. на місяць, у січні 2023 року - 13% - 921,70 грн., у період з лютого 2023 року по квітень 2023 року - 92% - 6522,80 грн. на місяць, у період з 01 травня 2023 року по 19 травня 2023 року - 92% - 3997,84 грн.; всього сума премії за вказаний період складає - 42965,25 грн.

Зазначене підтверджує доводи позивача відносно того, що після здійснення перерахунку грошового забезпечення за період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року у справі №200/3834/24 відповідачем зменшено відсотковий розмір премії позивача за вказаний період, що відповідачем не заперечується.

Водночас, в матеріалах справи відсутні будь-які накази (витяги із наказів) щодо зменшення розміру премії позивача за час проходження служби у період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року.

Крім того, у відзиві на позовну заяву та наданих суду поясненнях відповідачем не наведено жодних правових підстав щодо правомірності такого зменшення розміру премії позивача за період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року після здійснення перерахунку грошового забезпечення на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року у справі №200/3834/24.

Враховуючи вищезазначене, у суду наявні всі підстави вважати, що відповідачем безпідставно зменшено розмір премії позивача за період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року після здійснення перерахунку грошового забезпечення на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року у справі №200/3834/24, що свідчить про протиправність вчинених відповідачем дій.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оскільки суд наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача, в той час як спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, суд вважає за доцільне визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області щодо зменшення відсоткового розміру премії ОСОБА_1 під час здійснення перерахунку грошового забезпечення за період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року у справі №200/3834/24, зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/3834/24 із нарахуванням премії у відсотковому розмірі, який фактично встановлено ОСОБА_1 під час проходження служби за відповідний період.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Аналогічна позиція стосовно обов'язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню частково.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.

Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ; рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (місцезнаходження: вул. Першотравнева, буд. 54-А, м. Добропілля, Донецька область, 85000; код ЄДРПОУ 38652962) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області щодо зменшення відсоткового розміру премії ОСОБА_1 під час здійснення перерахунку грошового забезпечення за період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року у справі №200/3834/24.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/3834/24 із нарахуванням премії у відсотковому розмірі, який фактично встановлено ОСОБА_1 під час проходження служби за відповідний період.

В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 20 грудня 2024 року.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».

У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.С. Молочна