Справа№ 718/3708/24
Провадження№ 3/718/1154/24
"18" грудня 2024 р. м. Кіцмань Чернівецька область
Суддя Кіцманського районного суду Чернівецької області Мінів О.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Кіцманським РВ УМВС України в Чернівецькій області 20.02.1997, місце роботи: Ставчанська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області, посада: секретар сільської ради, місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-3 КУпАП,
за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
Відповідно до скерованого на адресу Кіцманського районного суду Чернівецької області протоколу про адміністративне правопорушення від 29.11.2024, секретар Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області ОСОБА_1 порушила вимоги Закону України "Про доступ до публічної інформації", а саме не виконала вимоги законодавства щодо оприлюднення інформації про діяльність суб'єктів владних повноважень, порядок обов'язкового оприлюднення якої встановлений законом, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 212-3 КУпАП.
Зокрема, зазначено, що ОСОБА_2 звертався із запитами на інформацію від 15.10.2024 та 22.10.2024 до Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області. Заявник клопотав надати копію рішення сесії Ставчанської сільської ради від 09.10.2024 про надання ОСОБА_2 дозволу на виготовлення експертної грошової оцінки земельної ділянки. Забезпечити на офіційному сайті Ставчанської сільської ради матеріалів відеофіксації засідання сесії, що проводились Ставчанською сільською радою 09.10.2024. Надати матеріали відеофіксації засідання сесії Ставчанської сільської ради від 09.10.2024.
У відповідь на запит заявник отримав листи Ставчанської сільської ради від 23.10.2024 №719, від 21.11.2024 № 778 якими було повідомлено, що копія рішення сесії Ставчанської сільської ради від 09.10.2024 № 1801-8/24 надіслана листом від 17.10.2024 на вказану заявником адресу. Повідомили, що даний лист знаходиться у відділенні м.Чернівці, вул.Поштова,6 з 18.10.2024. Останнім листом було запропоновано заявнику звернутися до виконавчого комітету Ставчанської сільської ради з електронним носієм для копіювання запитуваної інформації
Представником Уповноваженого у Чернівецькій області до Ставчанської сільської ради було направлено лист від 18.11.2024 № 70446.4/Л-43443.3/24/53 з вимогою повторно розглянути запит на інформацію від 15.10.2024, з урахуванням наданих роз'яснень. Виконати вимоги ч.2. п.18 ст. 46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо оприлюднення відеозапису пленарного засідання, що проводилося Ставчанською сільською радою 09.10.2024.
Здійснивши аналіз відповіді Ставчанської сільської ради від 21.11.2024 № 783, зареєстрованої в Секретаріаті Уповноваженого 21.11.2024 за реєстраційним номером №70446.4/Л-43443.3/24/53/20941.9 та матеріалів звернення вбачається, що вимоги Представника Уповноваженого у Чернрівецькій області в частині оприлюднення інформації, які сформовані у листі від 18.11.2024 № 70446.4/Л -43443.3/24/53 не виконано.
З огляду на вищевикладене, а також те, що не було виконано вимоги законодавства щодо оприлюднення інформації про діяльність суб'єктів владних повноважень, порядок обов'язкового оприлюднення якої встановлено законом, в діях секретаря Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області - ОСОБА_1 , вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 212-3 КУпАП - неоприлюднення інформації.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчинено адміністративному правопорушенні заперечила повністю. Пояснила, що вона як секретар сільської ради, відповідно до посадової інструкції, організовує підготовку сесії сільської ради, питання, що вносяться на їх розгляд, забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення. На офіційному сайті громади від початку роботи Ставчанської сільської ради VIII скликання, а саме з 2020 року нею постійно оприлюднюються всі матеріали сесій відповідно до ЗУ «Про доступ до публічної інформації» у встановлені терміни, а саме проєкти рішень, розпорядження про скликання сесії, поіменні голосування, рішення сесії тощо.
Окрім того, розпорядженням сільського голови від 22.04.2024 року №55 - ОД «Про набори даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» визначено перелік наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних у Ставчанській сільській раді та її виконавчому комітеті, а також відповідальних осіб, які відповідають за оприлюднення інформації. Так, секретар сільської ради відповідає за оприлюднення поіменних результатів голосування депутатів на пленарних засіданнях органу місцевого самоврядування, дані про депутатів місцевих рад, в тому числі контактну інформацію та графік прийому, переліки нормативно-правових актів, актів індивідуальної дії, прийнятих Ставчанською сільською радою, проектів нормативно-правових актів, переліки регуляторних актів із зазначенням дати набрання чинності, строку проведення базового повторного та періодичного відстеження їх результативності та інформації про джерело їх оприлюднення. Дані матеріали оприлюднюються нею на сайті регулярно та своєчасно.
Разом з тим, на неї, як секретаря сільської ради, жодним нормативно-правовим чи розпорядчим документом, не покладено обов'язків щодо проведення відеофіксації пленарного засідання сільської ради з подальшим оприлюдненням на офіційному сайті сільської ради цього відеозапису.
Крім того, пояснила, що вона не є фахівцем по роботі із оприлюднення технічних записів, такі кваліфікаційні вимоги не просипані в її посадовій інструкції. Секретар сільської ради фізично не може одночасно вести протокол засідання, спостерігати за роботою лічильної комісії, доповідати з окремих питань порядку денного та вести відеозапис пленарного засідання сесії, який в подальшому оприлюднювати. Просить не притягати її до адміністративної відповідальності, оскільки вважає, що її вини в даному правопорушенні немає.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ознайомившись із письмовими матеріалами справи, вбачається, що вина секретаря Ставчанської сільської ради не знайшла свого підтвердження, а склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-3 КУпАП, судом не встановлено.
Відповідно до вимогст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно дост. 280 КУпАПорган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до пункту 1 ч. 1ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», згідно якого розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання, пункту 5-1 ч. 1ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», згідно якого розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати перелік наборів даних, що оприлюднюються у формі відкритих даних.
Відповідно до ч.3 ст.50 ЗУ « Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської, селищної, міської ради: у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів; забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності; за дорученням сільського, селищного, міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій; сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень; організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування; забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку; вирішує за дорученням сільського, селищного, міського голови або відповідної ради інші питання, пов'язані з діяльністю ради та її органів.
Згідно постанови КМУ від 21.10.2015 року «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних»: Розпорядники інформації згідно з цим Положенням завантажують у формі відкритих даних набір даних, визначений у переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, згідно з додатком, та будь-які інші наявні дані, що відповідають визначенню публічної інформації у формі відкритих даних; Набори даних завантажуються та регулярно оновлюються розпорядником інформації на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних; Для забезпечення оприлюднення та регулярного оновлення публічної інформації у формі відкритих даних розпорядник інформації: завантажує та регулярно оновлює на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних набори даних, що перебувають у його володінні; Завантаження наборів даних на Єдиний державний веб-портал відкритих даних здійснюється безоплатно відповідальною особою розпорядника інформації, яка заповнює та подає паспорт набору даних, структуру набору даних та сам набір даних; Документ розпорядника інформації про визначення відповідальної особи (осіб) розпорядника інформації оприлюднюється на офіційному веб-сайті розпорядника інформації не пізніше робочого дня, що настає за днем після його видання.
П. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що доступ до інформації забезпечується шляхом: систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом.
Абз. 2 ч. 1 ст. 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» покладено обов'язок на розпорядника інформації надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.
Відповідно до абз. 1 ч. 4 ст. 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» Перелік наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, вимоги до формату і структури таких наборів даних, періодичність їх оновлення визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому до такого переліку Кабінет Міністрів України обов'язково включає інформацію, доступ до якої у формі відкритих даних передбачено законом.
Положенням про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 835 визначено вимоги до формату і структури наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, періодичність оновлення та порядок їх оприлюднення, а також перелік таких наборів даних.
П. 4 «Положенням про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» передбачено, що набори даних завантажуються та регулярно оновлюються розпорядником інформації на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних.
Згідно із п. 5-1 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати перелік наборів даних, що оприлюднюються у формі відкритих даних.
У відповідності до вимог п. 2 ч.1 ст. 15 Закон України «Про доступ до публічної інформації», розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньо-організаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню.
Ч. 1 ст. 16 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що розпорядник інформації відповідає за визначення завдань та забезпечення діяльності структурного підрозділу або відповідальної особи з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації, відповідальних за опрацювання, систематизацію, аналіз та контроль щодо задоволення запиту на інформацію, надання консультацій під час оформлення запиту, а також за оприлюднення інформації, передбаченої цим Законом.
За умовами ст. ст. 3, ?14Закон України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Частиною 11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Відповідно до ст.ст. 2, 5 та 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування, зокрема, включає сільську, селищну, міську раду та її виконавчі органи, до яких відносяться виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 29.11.2024 року в провину ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 212-3 КУпАП поставлено неоприлюднення інформації, обов'язкове оприлюднення якої передбачено Законом України «Про доступ до публічної інформації». Зокрема, на офіційному вебсайті Ставчанської сільської ради не було опубліковано матеріали відеофіксації засідання сесії, що проводилася Ставчанською сільською радою 09.10.2024.
Однак, відповідно до вимог ч. 1 ст. 24 Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні неоприлюднення інформації відповідно до статті 15 цього Закону.
Отже, Закон України "Про доступ до публічної інформації" встановлює необхідність з'ясувати відповідальний структурний підрозділ або відповідальну особу з питань доступу до публічної інформації відповідальних за оприлюднення інформації, передбаченої цим Законом.
Суд звертає увагу, що уповноважена особа, яка склала протокол, не перевірила, яка саме службова особа Ставчанської сільської ради в порушення вимог ст.10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» безпосередньо не забезпечила оприлюднення на офіційному веб-сайті Ради інформації оприлюднення якої передбачено ст.15 ЗУ «Про доступ до публічної інформації».
При цьому суд враховує, що ОСОБА_1 не є визначеною відповідальною особою за організацію проведення трансляції та відеозапису пленарних засідань сесій сільської ради та засідань постійних комісій з подальшим їх оприлюдненням на офіційному сайті.
Складання протоколу - це процесуальні дії суб'єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та в силу положень ст. 251 КУпАП, є предметом оцінки суду у сукупності з іншими доказами при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
В той же час, особа, яка склала протокол, не зазначила, хто є особою, відповідальною за оприлюднення інформації, (безпосереднім виконавцем), не витребувала та не долучила їх посадові інструкції, а отже належним чином не з'ясувала та не довела про наявність суб'єктивної сторони (винності) особи в інкримінованому йому адміністративному правопорушенні.
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення, без його належного правового аналізу, не може бути визнаний належними доказами по даній справі в розумінністатті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійними беззаперечним доказом, а обставини, викладені в ньому повинні бути перевірені задопомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.
Згідно з ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст. 247 КУпАП визначені обставини, що виключають провадження у справі про адміністративне правопорушення, серед яких пунктом 1 визначено відсутність складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, ОСОБА_1 , як секретар Ставчанської сільскої ради, згідно своїх посадових обов?язків, скликає сесії сільської ради, веде засідання ради, організовує підготовку сесії сільської ради, забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організовує контроль їх виконання та планує роботу ради. Тобто на дану особу не покладено обов?язку за організацію проведення трансляції та відеозапису пленарних засідань сесій сільської ради, а також і не покладено обов'язку із оприлюднення відеозаписів засідань на офіційному сайті сільської ради. А тому суд приходить до висновку про те, що матеріалами справи не доведено в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 212-3 КУпАП, оскільки в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні докази того, що саме безпосередньо з вини останньої, а саме її неналежного виконання обов'язків на офіційному веб-сайті ради не було оприлюднено інформації, обов'язкове оприлюднення якої передбачено ст.15 ЗУ «Про доступ до пуб лічної інформації».
На підставі наведеного, керуючись ч. 1 ст.212-3 та п.1 ст. 247 КУпАП, суддя -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення за протоколом про адміністративне правопорушення 29.11.2024 щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - закрити, на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 212-3 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернівецького апеляційного суду через Кіцманський районний суд Чернівецької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Суддя: О.І. Мінів