Справа № 562/2241/24
18.12.2024 року суддя Здолбунівського районного суду Рівненської області Шуляк А.С. розглянувши подання фахівця першої категорії Рівненського районного відділу №2 філії Державної установи «Центр пробації» у Рівненській області Іванова Олександра Володимировича про вирішення питань зв'язаних з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення відносно правопорушника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на якого 24.09.2024 року судом накладено адміністративне стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт за ч.1 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до подання, правопорушник ОСОБА_1 немає змоги виконати стягнення у виді ста двадцяти годин суспільно корисних робіт і, тому, є доцільним розглянути питання щодо виконання постанови суду про накладення на нього вищевказаного адміністративного стягнення від 24.09.2024 року.
Неможливість виконання адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт мотивується тим, що ОСОБА_1 призваний до Збройних Сил України.
Дослідивши фактичні обставини справи, суд вважає, що подання підлягає до задоволення із наступних підстав.
Згідно постанови Здолбунівського районного суду Рівненської області від 24.09.2024 року, ОСОБА_1 був притягнений до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 183-1 КУпАП. На нього було накладено стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт.
Правопорушник ОСОБА_1 був поставлений на облік Рівненського районного відділу №2 філії Державної установи «Центр пробації» у Рівненській області.
Під час виконання постанови про накладення адміністративного стягнення було встановлено, що ОСОБА_1 з об'єктивних причин (перебування в Збройних Силах України) не може приступити до її виконання.
Згідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Відповідно до ч.2 ст. 325-1 КУпАП виконання стягнення у виді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування.
Порядок виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді суспільно кориснихробіт передбачений статтею 325-1 КУпАП та детально регламентований Порядком виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженим наказом Міністерства юстиції України № 474/5 від 19.03.2013 року (далі Порядок).
Стаття 304 КУпАП вказує на те, що питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом, який виніс постанову.
Так, згідно п. 11.1 Порядку виконання постанови суду про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації.
Згідно повідомлення Четвертого відділу Рівненського районного ТЦКСП ЗСУ від 19.11.2024 року №0114/4749, ОСОБА_1 , на підставі Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 року «Про загальну мобілізацію», призваний до Збройних Сил України 01.03.2024 року у в/ч НОМЕР_2 . Вищевказані обставини підтверджуються і іншими дослідженими судом документами.
Згідно п. 13.13 Порядку якщо після перевірки за місцем проживання порушника встановлено, що він за цим місцем не проживає, місцеперебування його невідоме або наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Таким чином суд приходить до висновку про те, що ОСОБА_1 , у зв'язку з проходженням військової служби на підставі Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 року «Про загальну мобілізацію», не має наміру ухилятися від відбування суспільно корисних робіт, однак існують об'єктивні та істотні обставини, що унеможливлюють виконання постанови суду, і ці обставини знаходяться за межами компетенції суду, органу пробації та особи, яка притягнута до відповідальності.
Згідно п. 15.1 Порядку однією з підстав припинення виконання стягнення у вигляді суспільно кориснихробіт та зняття правопорушника з обліку є наявність підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду, після отримання відповідного судового рішення.
У зв'язку з викладеним, суд приходить до висновку, про необхідність припинити виконання постанови Здолбунівського районного суду Рівненської області від 24.09.2024 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт на строк 120 годин за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись Порядком виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженим наказом Міністерства юстиції України № 474/5 від 19.03.2013 року, ст. ст.23, 298, 304, 305, 352-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Подання фахівця першої категорії Рівненського районного відділу №2 філії Державної установи «Центр пробації» у Рівненській області Іванова Олександра Володимировича про вирішення питань зв'язаних з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення відносно правопорушника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити повністю.
Припинити виконання постанови Здолбунівського районного суду Рівненської області від 24.09.2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.183-1 КУпАП в частині накладення на нього адміністративного стягнення у виді 120 (сто двадцять) годин суспільно корисних робіт.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим та його представником до Рівненського апеляційного суду через Здолбунівський районний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя