Постанова від 20.12.2024 по справі 295/3767/24

Справа №295/3767/24

3/295/1367/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.12.2024 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира в складі:

головуючого судді Кузнецова Д.В.,

за участі: секретаря судового засідання Федоренко Ю.І.,

представника митниці Кондратюка А.В.,

захисника особи, відносно якої складено протокол ОСОБА_1 - адвоката Дзивульської Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі матеріли, які надійшли з Житомирської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження: Волинська обл., адреса місця реєстрації (проживання): АДРЕСА_1 , відомості про паспорт або інший документ, що посвідчує особу: паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_1 , виданий 10.02.2017 органом 0712, РНОКПП: НОМЕР_2 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 Митного кодексу України,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про порушення митних правил №0065/10100/24 Житомирською митницею під час перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, отримувачами яких є суб'єкти, розташовані (зареєстровані) на території Житомирської області, встановлено наступне. Одним із таких отримувачів гуманітарної допомоги є військова частина НОМЕР_3 ( АДРЕСА_2 ). З метою встановлення законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги, отримувачем яких зазначено вказану військову частину, Житомирською митницею в порядку ст.558 Митного Кодексу України (взаємодія митних органів з правоохоронними органами) було направлено лист до 2 відділу 8 управління Департаменту військової контррозвідки Служби безпеки України від 03.07.2023 за вих. № 7.19-1-20/8.6/4693 про сприяння в отриманні інформації від військових частин, розташованих на території Житомирської області, про отримання ними транспортних засобів, які були ввезенні на територію України в якості гуманітарної допомоги, зокрема отримувачем яких було зазначено військову частину НОМЕР_3 .

14.09.2023 на адресу Житомирської митниці за вх. № 7841/8.6-20 від 2 відділу 8 управління Департаменту військової контррозвідки Служби безпеки України (вих. № 17/8/2-5023 від 13.09.2023) надійшов лист про направлення завірених копій запиту і відповіді на запит військової частини НОМЕР_3 про надання інформації стосовно отримання транспортних засобів, ввезених на територію України в якості гуманітарної допомоги, отримувачем яких вказано військову частину НОМЕР_3 . Відповідно до листа військової частини НОМЕР_3 від 07.09.2023 за вих. № 572/1 деякі транспортні засоби військовою частиною не отримані, на обліку у військовій частині не перебувають та листи (звернення) про їх очікування, замовлення тощо до митних органів не надавались.

Згідно інформації, що міститься у базі даних АСМО «Інспектор», встановлено, що 12.10.2022 о 04 год. 20 хв. через міжнародний пункт пропуску «Устилуг-Зосин» митного поста «Устилуг» Волинської митниці громадянином України ОСОБА_1 на митну територію України ввезено транспортний засіб марки «FORD», модель «TRANSIT», кузов № НОМЕР_4 , іноземний реєстраційний номерний знак НОМЕР_5 , 2010 року виготовлення, бувший у використанні, об'єм двигуна - 2402 см3, тип двигуна - дизель, оформлений у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосовування заходів нетарифного регулювання і випущений на митну територію України.

З метою з'ясування обставин ввезення на митну територію України даного транспортного засобу Житомирською митницею направлено запит у Волинську митницю за вихідним від 10.11.2023 № 7.19-3/20/7.3/7916 з проханням надати копії документів, на підставі яких транспортний засіб ввезено в Україну в якості гуманітарної допомоги. Факт ввезення на митну територію України та оформлення у якості гуманітарної допомоги даного транспортного засобу підтверджується відомостями, що містяться у АСМО «Інспектор» та копіями документів, які додані до відповіді Волинської митниці від 13.11.2023 № 7.3-28-07/13951. Так, згідно поданої громадянином України ОСОБА_1 до митного контролю та оформлення Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 12.10.2022, відправником товару зазначено HILLMANS WAY (адреса - BALLYCASTLE), отримувачем - військову частину НОМЕР_3 ( АДРЕСА_2 ).

Декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 12.10.2022, підписано особисто громадянином України ОСОБА_1 . Також до митного оформлення громадянином України ОСОБА_1 було надано клопотання військової частини НОМЕР_3 від 05.10.2022 за вих. № 753 про те, що вказаний транспортний засіб призначений для виконання бойових завдань Збройними Силами України.

Згідно вищевказаної відповіді на запит військової частини НОМЕР_3 від 07.09.2023 за вих. № 572/1 транспортний засіб марки «FORD», модель «TRANSIT», кузов № НОМЕР_4 , іноземний реєстраційний номерний знак НОМЕР_5 на обліку у військовій частинине перебуває та лист (звернення)щодо його ввезення до митних органів не видавався.

На адресу місця реєстрації (проживання) громадянина України ОСОБА_1 , наявну в електронних базах Державної митної служби, направлено виклик від 15.09.2023 за № 7.19-2/20/10/6485 про необхідність прибуття до митного органу для дачі пояснень з приводу обставин ввезення транспортного засобу марки «FORD», модель «TRANSIT», кузов № НОМЕР_4 , іноземний реєстраційний номерний знак НОМЕР_5 , але даний громадянин у визначений термін не прибув та не направив на адресу митниці письмових пояснень.

З метою підтвердження або спростування отримання військовою частиною транспортного засобу, Житомирською митницею 11.01.2024 повторно було направлено запит до військової частини НОМЕР_3 за вих. № 7.19-3/7.19-20-02/8.2/296 з доданням копії вищевказаного клопотання про надання інформації щодо видачі даного клопотання, що стало підставою для пропуску на митну територію України вказаного транспортного засобу у якості гуманітарної допомоги та отримання військовою частиною зазначеного автомобіля, на який 12.02.2024 за вх. № 1457/8.2-20 Житомирської митниці отримано відповідь, згідно якої військова частина НОМЕР_3 не підтверджує отримання та перебування на обліку вказаного транспортного засобу.

На підставі цього ОСОБА_1 ставиться у провину порушення митних правил, передбачених ст.483 МК України, а саме вчинення ним дій, спрямованих на переміщення через митний кордон України товару - транспортного засобу марки «FORD», модель «TRANSIT», кузов № НОМЕР_4 , іноземний реєстраційний номерний знак НОМЕР_5 , 2010 року виготовлення, бувший у використанні, об'єм двигуна - 2402 см3, тип двигуна - дизель, у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосовування заходів нетарифного регулювання, з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для його переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару, а саме Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 12.10.2022, у якій отримувачем вказано військову частину НОМЕР_3 та клопотання за вих. від 05.10.2022 № 753 військової частини НОМЕР_3 , одержаного незаконним шляхом.

В судовому засіданні представник митниці Кондратюк А.В. просив розглянути справу за наявними матеріалами, притягнути особу до відповідальності та застосувати до ОСОБА_1 санкцію, передбачену ст.483 Митного кодексу України.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився.

Захисник особи, відносно якої складено протокол ОСОБА_1 - адвокат Дзивульська Л.В. в судовому засіданні заперечила щодо протоколу. Вказувала, що автомобільмарки «FORD», модель «TRANSIT», був переданий представникам в/ч НОМЕР_3 , про що надала відповідний акт приймання-передачі транспортного засобу, а отже в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.483 Митного кодексу України.

Суд, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши письмові матеріали справи, дійшов наступного висновку.

Відповідно до частини 1 статті 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Статтею 487 МК України встановлено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Згідно зі статтею 489 МК України при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Зазначені норми узгоджуються з нормами статтями 245, 280 КУпАП.

Статтею 491 МК України визначено підстави для порушення справи про порушення митних правил.

Відповідно до пунктів 1-3 частини 1 статті 491 МК України такими підставами є: безпосереднє виявлення посадовими особами митного органу порушення митних правил; офіційні письмові повідомлення про вчинення особою порушення митних правил, отримані від правоохоронних органів, а також органів, що здійснюють види контролю, зазначені у частині 1 статті 319 цього Кодексу; офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організації.

Згідно з диспозицією ст. 483 МК України, відповідальність за вказаною статтею настає у разі переміщення або дій, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів, як підстави для переміщення товарів, підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару, згідно з УКТ ЗЕД, та його митної вартості.

Об'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, є - охоронюваний МК України та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.

Об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України є переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, зокрема шляхом подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості, зокрема щодо товарів, їх ваги або кількості

Суб'єктивна сторона ч. 1 ст. 483 МК України передбачає прямий умисел, тобто винна у скоєнні правопорушення особа чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України чи вивезти з України з порушенням встановленого порядку.

Таким чином, правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України може бути вчинено лише умисно, коли особа знає, що документи, які вона надає митному органу, як підставу для переміщення товару, - містять неправдиві дані, але бажає таким чином незаконно перемістити товар.

Відповідно до роз'яснень, які містяться в п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», для притягнення до відповідальності за ст. 483 МК України необхідна наявність умислу в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Не можна розглядати як порушення митних правил дії особи, яка, переміщуючи товари через митний кордон України, надала митним органам супровідні документи з відомостями, що не відповідають дійсності, без умислу порушити митні правила, передбачені чинним законодавством України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 дійсно 12.10.2022 року ввозив на митну територію України транспортний засіб транспортний засіб марки «FORD», модель «TRANSIT», кузов № НОМЕР_4 , іноземний реєстраційний номерний знак НОМЕР_5 , 2010 року виготовлення, бувший у використанні, об'єм двигуна - 2402 см3, тип двигуна - дизель. Отримувачем вказав військову частину НОМЕР_3 ( АДРЕСА_2 ).

Згідно акту приймання-передачі від 12.10.2022, наданого стороною захисту, ОСОБА_2 12.10.2022 отримав від ОСОБА_1 транспортний засіб, як гуманітарну допомогу, ввезений через пункт пропуску «Устилуг-Зосин» митного поста «Устилуг» марки «FORD», модель «TRANSIT», кузов № НОМЕР_4 , іноземний реєстраційний номерний знак НОМЕР_5 з метою подальшої доставки та передачі до військовій частині НОМЕР_3 для цілей використання у ЗСУ (а.с.71).

Згідно з актом приймання-передачі ОСОБА_2 передав військовослужбовцю ВЧ НОМЕР_3 ОСОБА_3 вказаний транспортний засіб та засвідчив підпис печаткою військової частини (а.с.70) .

Згідно відповіді командира військової частини НОМЕР_6 від 07.11.2024, підтверджено, що автомобіль марки FORD TRANSIT дійсно отримувався представником військової частини НОМЕР_3 , на даний час вважається знищеним та занесеним до журналу бойових дій в/ч.

Таким чином, судом встановлено, що після ввезення транспортний засіб марки «FORD», модель «TRANSIT», кузов № НОМЕР_4 , іноземний реєстраційний номерний знак НОМЕР_5 , 2010 року виготовлення, був переданий військовослужбовцю військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_3 та використовувався військової частиною за призначенням для військових потреб, виконання службових завдань, та на теперішній час вважається знищеним, що підтверджується актом приймання- передачі від 12.10.2022 та відповіддю командира в/ч НОМЕР_6 .

Крім того, матеріали справи не містять доказів, що вказаний автомобіль використовується у цивільному обороті або для потреб цивільного населення, тобто вказаний автомобіль на цивільний облік не реєструвався, що свідчить про його використання для військових цілей та захисту країни від збройної агресії.

Слід відзначити, що даний транспортний засіб є 2010 року, бувший у використанні, та з високим ступенем вірогідності може свідчити про те, що вказаний автомобіль дійсно переданий в якості гуманітарної допомоги, замовлявся, отриманий та був використаний військовими ЗСУ під час виконання бойових завдань на початку відбиття збройної агресії.

Отже судом встановлено, що автомобіль марки «FORD», модель «TRANSIT», кузов № НОМЕР_4 , іноземний реєстраційний номерний знак НОМЕР_5 , 2010 року виготовлення, був завезений на територію України та переданий безпосередньо діючим військовослужбовцям ЗСУ в якості гуманітарної допомоги, тобто судом не встановлено заявлення суттєвих недостовірних відомостей про ввезений товар та використання його не за призначенням або отримання будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації донорам.

Таким чином, матеріали справи про порушення митних правил не містять достатніх доказів того, що ОСОБА_1 вчинено навмисні дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом надання в якості підстави для переміщення товарів до митного органу документів, що містять неправдиві відомості щодо отримувача, а тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

В суді не знайшло підтвердження наявність в діях ОСОБА_1 вини у формі прямого умислу.

Отже, з огляду на вищенаведене суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутня вина, як обов'язковий елемент складу порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 483 МК України.

Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до п.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 485, 527, 528 Митного кодексу України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 483 МК України - закрити за відсутністю складу правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з моменту її винесення.

Суддя: Д.В.Кузнецов