Постанова від 19.12.2024 по справі 171/2593/24

ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 171/2593/24

Провадження № 3/210/2869/24

ПОСТАНОВА

іменем України

19 грудня 2024 року

Суддя Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Скотар Р.Є., за участі секретаря судового засідання Нікітюк В.М., прокурора Ровкової А.А., особи, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріал, який надійшов з УСР в Дніпропетровській області ДСР НП України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, заступник голови позаштатної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , лікар-невропатолог КП «Апостолівська міська лікарня» Апостолівської міської ради, місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

В провадження судді на підставі постанови Дніпровського апеляційного суду від 16 жовтня 2024 року, 14 листопада 2024 року надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №1268 від 20.09.2024 року, складеного начальником 6-го відділу (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, підполковником поліції Трофімовим Максимом Миколайовичем, ОСОБА_1 , будучи заступником голови постійно діючої позаштатної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуваючи на посаді лікаря-невропатолога КП «Апостолівська МЛ» Апостолівської міської ради, будучи відповідно до п.п. «ґ» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік за типом «щорічна», а саме - 09.08.2024 року о 13 год. 14 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні 12.12.2024 представник ОСОБА_1 - адвокат Мотрук Р.В. просив закрити справу за малозначністю, оскільки вчинене ОСОБА_1 правопорушення не становить суспільної небезпеки та скоєнням такого не було завдано збитків державним чи суспільним інтересам.

В судовому засіданні 12.12.2024 ОСОБА_1 зазначила, що декларацію за типом «щорічна» заповнювала вперше, що дану декларацію нею було подано своєчасно до 31.03.2024 року і ОСОБА_1 була впевнена в її поданні. Проте через технічні проблеми з інтернет-з'єднанням відповідна декларація залишилась заповненою, але не підписаною, про що ОСОБА_1 дізналася вже у серпні 2024 року. В судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердила, що декларацію за типом «щорічна» за 2023 рік нею було подано 09.08.2024 року.

16 грудня 2024 року від адвоката Мотрук Р.В. до суду надійшло письмове клопотання про звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності на підставі ст.22 КУпАП за малозначністю і обмежитись усним зауваженням.

В судовому засіданні 19.12.2024 ОСОБА_1 просила звільнити її від відповідальності, обмежившись усним зауваженням.

В судовому засіданні 19.12.2024 прокурор Ровкова А.А., просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Дослідивши в судовому засіданні матеріали справи, вислухавши думку учасників провадження, суд приходить до наступних висновків.

При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст. ст. 245, 280 КУпАП, повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його чиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи по суті.

Постанова судді згідно ст. 283 КУпАП має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.

Відповідно до частини 2 статті 251 КУпАП встановлено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складанняпротоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Виходячи із диспозиції частини 1 статті 172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією, що вчиняється суб'єктом правопорушення, який усвідомлював, що його бездіяльність, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є порушенням Закону (є протиправною), тягне за собою адміністративну відповідальність, і бажав так чинити, або свідомо допускав, що така бездіяльність призведе до порушення Закону, хоча не бажав його порушувати.

Об'єктивна сторона статті 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо вимог фінансового контролю.

Суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, характеризується умисною формою вини, тобто воно може бути вчинене тільки з прямим чи непрямим умислом.

Для визнання такого правопорушення закінченим не потрібне настання наслідків. Воно вважається умисним за умови усвідомлення особою протиправного характеру своєї дії чи бездіяльності. Таке усвідомлення презюмується, адже суб'єкт декларування, допущений у встановленому законом порядку до виконання функцій держави або місцевого самоврядування, був попереджений і ознайомлений з необхідністю дотримання законодавчих вимог щодо фінансового контролю, тощо.

Судом встановлено, що наказом КП «Апостолівська МЛ» Апостолівської міської ради від 04.05.2023 №141 «Про затвердження основного складу мультидисциплінарної команди лікарів-спеціалістів військово-лікарської комісії для медичного огляду військовозобов'язаних при ІНФОРМАЦІЯ_3 на 2023 рік» було створено ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , до складу якої входить ОСОБА_1 .

Таким чином, ОСОБА_1 будучи заступником голови постійно діючої позаштатної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуваючи на посаділікаря-невропатолога КП «Апостолівська МЛ» Апостолівської міської ради, відповідно до п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, як на члена позаштатної військово-лікарської комісії, і вона є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, і зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначених у ч. 1 ст. 45 вказаного Закону.

Відповідно до пп. «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій віднесено до суб'єктів, на яких поширюється дія вказаного закону.

За ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у п. 1, пп. «а», п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

12.10.2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання, функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання-декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та доповнено, перелік суб'єктів декларування, визначених п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» пп. «ґ», тобто голови та члени лікарсько-консультативних і медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у п. 1 ч. 1 цієї статті.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону НАЗК з метою виконання покладених на нього повноважень має права приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Роз'ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції №4-від 13.11.2023 року «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» визначено, що суб'єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» є особовий склад штатних військово-лікарських комісій (ВЛК, пп. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 такого Закону); голови та члени лікарсько- консультативних (ЛЛК) і медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських (ВЛК), і лікарсько-льотних комісій (ЛЛК), які при цьому не є особами, зазначеними у п. 1 ч. 1 ст. 3 такого Закону. Декларантами є всі особи, які входять (призначені / відряджені) до складу відповідних комісій згідно з організаційно-розпорядчими документами, незалежно від фактичного виконання функцій голови / члена / секретаря комісії, а також від строку перебування в складі відповідної комісії.

Також за Роз'ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 року вказано, що особам, які до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання, функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», вже перебували і продовжують перебувати у складі відповідних комісій (пп. «г» п. 1, пп. «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 такого Закону), слід подати лише щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» за 2023 рік до 31.03.2024 включно.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію за типом «щорічна» за 2023 рік, лише 09.08.2024 о 13 год. 14 хв.

Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого 1 статті 172-6 КУпАП, підтверджується наступними доказами:

- обставинами, викладеними у протоколі про адміністративне правопорушення №1268 від 20.09.2024 року;

- запитом УСР в Дніпропетровській області ДСР НП України № 30603-2024 від 08.08.2024;

- листом КП «Апостолівська ЦЛ» АМР» з додатками вх.№ 29853 від 28.08.2024;

- запитом УСР в Дніпропетровській області ДСР НП України № 13692-2024 від 20.06.2024;

- листом Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської ОВА з додатками вх.№ 17233 від 27.06.2024;

- наказом КП «Апостолівська МЛ» Апостолівської міської ради від 04.05.2023 №141 «Про затвердження основного складу мультидисциплінарної команди лікарів-спеціалістів військово-лікарської комісії для медичного огляду військовозобов'язаних при ІНФОРМАЦІЯ_3 на 2023 рік»;

- наказом №249 від 19.10.2023 про внесення змін до наказу №141 «Про затвердження основного складу мультидисциплінарної команди лікарів-спеціалістів військово-лікарської комісії для медичного огляду військовозобов'язаних при ІНФОРМАЦІЯ_3 на 2023 рік»;

- протоколом КП «Апостолівська МЛ» АМР від 20.01.2024 та реєстром осіб присутніх на занятті щодо питань запобігання та протидії корупції від 20.01.2024;

- витягом з наказу №411-К від 28.10.2022 Про прийняття за внутрішнім сумісництвом ОСОБА_1 на посаду лікаря-невропатолога та посадовою інструкцією лікаря-невропатолога від 09.03.2023;

- рапортом долучення відомостей з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua\ search), відомостей з публічної частини офіційного веб-сайту АЦСК «ПриватБанк», відомостей з інтегрованої інформаційно-пошукової системи Міністерства внутрішніх справ України «АРМОР» відносно ОСОБА_1 ;

- копією декларації за звітний період (щорічна за 2023 рік), поданої ОСОБА_1 09.08.2024 року о 13:14 год.;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 16.09.2024, яка зазначила, що декларацію за типом «щорічна» нею було подано 09.08.2024. Несвоєчасно подала декларацію через технічні проблеми.

Дані докази є належними та допустимими, вони повністю між собою узгоджуються та в сукупності, з урахуванням критерія «поза розумним сумнівом», підтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Слід зауважити, що склад адміністративного правопорушення, передбачений частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є формальним, оскільки не передбачає настання наслідків, водночас суб'єкт правопорушення усвідомлює протиправність вчиненого ним діяння (дії або бездіяльності).

Суд не бере до уваги доводи ОСОБА_1 щодо своєчасності заповнення інформації та спроби подати декларацію за типом «щорічна» до 31.03.2024, оскільки будь-яких доказів в підтвердження даних доводів суду не надано.

Щодо доводів захисника Мотрук Р.В. про відсутність суспільної небезпеки в діях ОСОБА_1 слід зазначити, що відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування вимог статті 22 КУпАП.

З системного аналізу норм КУпАП встановлено, що його завдання полягає у встановленні винних і забезпеченні правильного застосування законодавства з тим, щоб до кожного правопорушника були застосовані справедливі заходи адміністративного примусу.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд вбачає у діях правопорушника ОСОБА_1 склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме «Несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують його відповідальність.

Судом не встановлені обставини, які пом'якшують відповідальність правопорушника.

За таких обставин, суд вважає за необхідне накласти на особу, що притягається до адміністративної відповідальності адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої ч.1 ст.172-6 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що буде достатньою мірою відповідальності для виховання особи, що вчинила дане адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також в повній мірі забезпечить запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами, та повністю відповідатиме меті його застосування.

Крім того, відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення з особи, яка притягається до адміністративного відповідальності підлягає стягненню судовий збір.

Керуючись ст. ст. 33, 34, 40-1, 268, 279, 280, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП України та застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок) на користь держави.

Строк пред'явлення до виконання три місяці.

Відповідно до ч.1 ст. 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що у випадку несплати накладеного на неї штрафу у передбачений законом строк, до неї може бути застосоване подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Дзержинський районний суд міста Кривого Рогу - особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Суддя: Р. Є. Скотар