Справа № 464/7704/24
пр.№ 2-а/464/90/24
18.12.2024 м.Львів
Сихівський районний суд м.Львова у складі судді Тімченко О.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
Адвокат Горінова Ю.А. - Швець Д.Ю. від імені та в інтересах позивача через систему «Електронний суд» звернувся до Сихівського районного суду м.Львова в порядку адміністративного судочинства із адміністративним позовом, в якому просить скасувати постанову № 418 від 01 листопада 2024 року по справі про адміністративне правопорушення про притягнення позивача за ч.3 ст.210-1 КУАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн, а справу про адміністративне правопорушення - закрити.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи визначено суддю Тімченко О.В.
Суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи таку подано з дотриманням правил підсудності (ч.1 ст.171 КАС України).
У порядку ч.5 ст.29 КАС України питання про передачу адміністративної справи розглядається судом за ініціативою суду в судовому засіданні, в якому представники сторін ствердили про відсутність підстав для передачі справи за підсудністю іншому суду.
Як регламентовано ст.25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (ст.ст.4, 46 КАС України).
Відповідно до п.п.1, 7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 154 від 23 лютого 2022 року, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
Надана суду довідка № 296121 з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань
свідчить, що ІНФОРМАЦІЯ_2 з ідентифікаційним кодом НОМЕР_1 зареєстровано як відокремлений підрозділ, правовий статус суб'єкта - без права юридичної особи.
У порядку ч.5 ст.242 КАС України при застосуванні норм права суд ураховує правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 19 жовтня 2022 року у справі № 522/22225/21, за якою, незважаючи на те, що районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки не має статусу юридичної особи та є відокремленим підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_3 , він є суб'єктом владних повноважень у розумінні КАС України та є належним відповідачем у цьому спорі, пов'язаному зі скасуванням постанови про накладення адміністративного стягнення, яка прийнята ТВО начальника цього районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
З огляду на викладене справа підсудна даному суду, заявлені вимоги підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства (ст.ст.19, 20 КАС України), позовна заява відповідає вимогам ст.ст.160, 161 КАС України. Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення чи відмови у відкритті провадження у справі, передбачених ст.ст.169, 170 КАС України, не встановлено. Строк звернення до адміністративного суду не є пропущеним. Перелічені обставини у своїй сукупності зумовлюють достатність підстав для відкриття провадження у справі.
На підставі вимог ст.ст.12, 257 КАС України справа є незначної складності, а тому розгляд такої слід проводити в порядку спрощеного провадження з повідомленням (викликом) сторін з урахуванням особливостей, визначених ст.286 КАС України.
У силу приписів ч.2 ст.49 КАС України, якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Беручи до уваги установлені вище обставини, до участі у справі слід залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог, - юридичну особу ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Заяв чи клопотань до позовної заяви, які б підлягали вирішенню при відкритті провадження, не додано.
Керуючись ст.ст.241, 243, 248 КАС України, суддя
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за правилами спрощеного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Призначити судове засідання для розгляду справи по суті на 09.00 год 27 січня 2025 року в приміщенні Сихівського районного суду м.Львова (79018, м.Львів, вул.Чоловського, 2, поверх 5, кабінет 506).
Установити відповідачу строк 10 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження для подання до суду відзиву з одночасним надісланням (наданням) іншим учасникам справи (суду надається відповідне підтвердження).
Представнику відповідача надати документи на підтвердження повноважень представництва, визначені ст.59 КАС України, - довіреність юридичної особи. Довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (кваліфікованим електронним підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами.
Залучити до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, ІНФОРМАЦІЯ_4 (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається, в мережі Інтернет на офіційному вебпорталі судової влади України за вебадресою: https://shi.lv.court.gov.ua.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено 20 грудня 2024 року.
Суддя Олена ТІМЧЕНКО