КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ОДЕСИ
_________________________________________________________________________________________________________________________ Справа № 947/35245/24
Провадження № 2-а/947/266/24
про залишення без розгляду
20.12.2024 року м. Одеса
Київський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Скриль Ю.А.,
за участю секретаря Остапчук Є.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови за справою про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 через свого представника - адвоката Чістякову О.Ю. 01.11.2024 звернувся до Київського районного суду м. Одеси з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови від 29.07.2024 №1527 за справою про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та поновлення процесуальних строків для звернення до суду з позовом.
01.11.2024 відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями Київського районного суду м. Одеси, справу розподілено судді Скриль Ю.А.
Ухвалою судді Київського районного суду м. Одеси від 06.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.
Від представника позивача 17.12.2024 надійшла заява про залишення позовної заяви без розгляду на підставі п.5 ч.1 ст. 240 КАС України.
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи не подавала.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату та час розгляду справи повідомлялася належним чином, заяв про відкладення розгляду справи не подавав.
Дослідивши матеріали справи, подану позивачем заяву суд дійшов таких висновків.
Частиною 3 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.
Відповідно до пункту 5 частин першої та другої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду. Заява про залишення позову без розгляду може бути подана лише до початку розгляду справи по суті.
Суд констатує, що судові засідання неодноразово відкладалися з різних причин, розгляд справи по суті фактично не розпочався.
Оскільки представник позивача до початку розгляду справи по суті надала заяву про залишення заяви без розгляду, суд дійшов до висновку, що відповідно до вимог п. 5 ч. 1ст. 240 КАС України заяву слід залишити без розгляду.
Відповідно до ч. 3 ст. 240 КАС України про залишення заяви без розгляду суд постановляє ухвалу.
Керуючись статтями 183, 240-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву представника позивача про залишення позовної заяви без розгляду задовольнити.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови за справою про адміністративне правопорушення залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддями.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено та підписано 20.12.2024.
Суддя Скриль Ю. А.