Постанова від 17.12.2024 по справі 308/17980/24

Справа № 308/17980/24

3/308/9008/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2024 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Дегтяренко К.С., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенко І., розглянувши матеріали, які надійшли від Закарпатської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Закарпатська обл., м. Мукачево, місце роботи - пенсіонер, місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 виданий 11.04.2018, орган, що видав 2129, паспорт громадянина України НОМЕР_2 виданий 27.12.1995, Мукачівським МВ УМВС України в Закарпатській області, ідентифікаційний код платника податків - НОМЕР_3

за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст.485 Митного кодексу України,-

встановив:

До Ужгородського міськрайонного суду надійшов про порушення митних правил №0688/30500/24 від 10 жовтня 2024 року з якого вбачається, що 07.06.2024 Закарпатською митницею отримано лист від 07.06.2024 №20/20-02-01/7/573 (вх. Закарпатської митниці №40002/4/7.7-1) Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби, яким направлено лист з матеріалами (інформацією) військової частини НОМЕР_4 , щодо не отримання транспортних засобів та товарів, які було переміщено через митний кордон України на адресу зазначеної військової частини, в якості гуманітарної допомоги.

Зазначеним листом військової частини повідомлено Державну митну службу України про не отримання гуманітарного вантажу, зокрема - транспортного засобу марки «LAND ROVER» моделі «FREELANDER», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 , (пункт №19 таблиці, лист від 07.06.2024 №20/20-02-01/7/573).

Під час проведення перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів, що переміщувались у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, ввезення яких відбулось в зоні діяльності Закарпатської митниці, встановлено наступне.

Згідно з інформацією Автоматизованої системи митного оформлення “Інспектор» було встановлено, що 01.06.2022 о 22 год. 29 хв. через митний пост «Тиса» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , на митну територію України ввезено у якості гуманітарної допомоги - транспортний засіб марки «LAND ROVER» моделі «FREELANDER», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 , тип двигуна - дизельний, об'єм двигуна - 1951 см3 , рік виготовлення - 2001, р.н.з. Німеччини НОМЕР_6 .

Як підставу для переміщення через митний кордон України транспортного засобу марки «LAND ROVER» моделі «FREELANDER», VIN- код НОМЕР_5 , громадянин України ОСОБА_1 подав наступні документи: - свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки «LAND ROVER» моделі «FREELANDER», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_1 , лист-клопотання військової частини НОМЕР_4 від 31.05.2022 №195, договір купівлі - продажу та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 «Отримувач/Consignee (name, adress)» вказано: «Військова частина НОМЕР_4 », у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано транспортний засіб - марки «LAND ROVER» моделі «FREELANDER», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 .

20.06.2024 митницею направлено лист-запрошення від 20.06.2024 № 7.7-20/20-03/10/3362 ОСОБА_1 , з проханням прибути до Закарпатської митниці для надання пояснень з приводу обставин переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України або надіслати письмові пояснення на адресу митниці засобами поштового зв'язку або електронною поштою.

26.06.2024 року під час перетину митного кордону України, громадянин ОСОБА_1 надав посадовим особам Закарпатської митниці пояснення, в якому він зазначив, що він дійсно ввіз 01.06.2022 на адресу військової частини НОМЕР_4 транспортний засіб марки «LAND ROVER» моделі «FREELANDER», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 в якості гуманітарної допомоги. Підтверджуючих документів на момент надання пояснення громадянин ОСОБА_1 не надав.

Згідно зі службовою запискою управління контролю та адміністрування митних платежів Закарпатської митниці від 18.09.2024 №15/15-01/15002 розмір митних платежів, які підлягали сплаті під час ввезення транспортного засобу марки «LAND ROVER» моделі «FREELANDER», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 , тип двигуна - дизельний, об'єм двигуна - 1951 см3 , рік виготовлення - 2001, становить: 99582.38 грн. (з яких ввізне мито - 5327,19 грн.; акцизний податок - 68779,48 грн.; ПДВ - 25475,71 грн.)

Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , здійснив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у розмірі 99582.38 грн.

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) статтею 485 Митного кодексу України.

Представник Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенко І. у судовому засіданні підтримав обставини викладені в протоколі, зазначив, що вина ОСОБА_1 підтверджується зібраними у справі доказами, просив притягнути його до адміністративної відповідальності за ст.485 МКУ.

Особа, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину заперечив, зазначив, що ввозив вказаний транспортний засіб для потреб ЗСУ, та вказаний транспортний засіб вподальшому було передано на потреби армії, разом з тим напочатку війни, ніхто не знав, як обліковувати вказані транспортні засоби, але потреба у них була, тому він не перебував на обліку військової частини.

Представник особи, що притягається до відповідальності ОСОБА_1 адвокат Райко В.В. в судовому засіданні підтримала раніше подані заперечення.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 , зазначив, що ОСОБА_1 , дійсно доставив до військової частини транспортний засіб «LAND ROVER», однак в грудні 2022 року він був знищений під час бойових дій. Однак на той час, а саме початок війни, не було розробленої процедури прийняття на облік вказаних транспортних засобів, тому на обліку вона не стояла, на даний час транспортний засіб відсутній.

Заслухавши пояснення учасників справи, покази свідка, перевіривши матеріали справи приходжу до наступного висновку.

Частиною 1 статті 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до вимог ст.280 КУпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.

Статтею 485 МК України передбачено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Так, згідно матеріалів справи встановлено, що Закарпатською митницею під час перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, ввезення яких відбулось в зоні діяльності Закарпатської митниці, встановлено наступне.

Згідно з інформацією Автоматизованої системи митного оформлення “Інспектор» було встановлено, що 01.06.2022 о 22 год. 29 хв. через митний пост «Тиса» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , на митну територію України ввезено у якості гуманітарної допомоги - транспортний засіб марки «LAND ROVER» моделі «FREELANDER», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 , тип двигуна - дизельний, об'єм двигуна - 1951 см3 , рік виготовлення - 2001, р.н.з. Німеччини НОМЕР_6 .

Як підставу для переміщення через митний кордон України транспортного засобу марки «LAND ROVER» моделі «FREELANDER», VIN- код НОМЕР_5 , громадянин України ОСОБА_1 подав наступні документи: - свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки «LAND ROVER» моделі «FREELANDER», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_1 , лист-клопотання військової частини НОМЕР_4 від 31.05.2022 №195, договір купівлі - продажу та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану».

Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» встановлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги (у тому числі таких товарів гуманітарної допомоги, як спеціальні засоби індивідуального захисту (каски, виготовлені відповідно до військових стандартів або технічних умов, чи їх еквіваленти та спеціально призначені для них компоненти (тобто підшоломи, амортизатори), що класифікуються у товарній підкатегорії згідно з УКТЗЕД 6506 10 80 00; бронежилети, що класифікуються у товарній підкатегорії згідно з УКТЗЕД 6211 43 90 00), виготовлені відповідно до військових стандартів, зокрема стандартів НАТО, або військових умов для потреб правоохоронних органів, Збройних Сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, інших суб'єктів, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону; нитки для виготовлення бронежилетів, що класифікуються у товарних підкатегоріях згідно з УКТЗЕД 5402 11 00 00 та 5407 10 00 00; тканини (матеріали) для виготовлення бронежилетів, що класифікуються у товарних підкатегоріях згідно з УКТЗЕД 3920 10 89 90, 3921 90 60 00, 5603 14 10 00, 6914 90 00 00) від донорів (у значенні Закону України “Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Декларація може створюватися в електронній формі засобами інформаційно-комунікаційних систем та подаватися до митного органу шляхом інформаційної взаємодії інформаційно-комунікаційних систем або роздруковуватися разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR-код, штрих-код, цифровий код тощо) для подання її митним органам у паперовій формі. Електронні копії декларацій, що подані митним органам у паперовій формі та містять унікальні електронні ідентифікатори, створюються митними органами в інформаційно-телекомунікаційній системі митних органів з використанням засобів взаємодії інформаційно-комунікаційних систем. Товари, пропуск яких здійснюється відповідно до абзацу першого цього пункту, визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги. При цьому Порядок митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2000 р. № 544 (Офіційний вісник України, 2000 р., № 12, ст. 481; 2013 р., № 31, ст. 1081), та Порядок взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади та Національного банку щодо реалізації Закону України “Про гуманітарну допомогу», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2013 р. № 241 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 29, ст. 990; 2016 р., № 6, ст. 308), не застосовуються. Пропуск через митний кордон України товарів гуманітарної допомоги, наведених у додатку 2, здійснюється відповідно до абзацу першого цього пункту за умови подання до митних органів гарантійного листа кінцевого користувача товарів за формою, наведеною в додатку 3. Зазначений лист оформлюється кінцевим користувачем товарів гуманітарної допомоги, яким є орган військового управління, визначений Міністерством оборони, правоохоронний орган, інше військове формування, утворене відповідно до закону, або інший суб'єкт, що здійснює боротьбу з тероризмом відповідно до закону, та засвідчується його печаткою. Зазначені товари підлягають взяттю в установленому порядку на облік в Збройних Силах, правоохоронних органах, інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, або в інших суб'єктах, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону.

20.06.2024 митницею направлено лист-запрошення від 20.06.2024 № 7.7-20/20-03/10/3362 ОСОБА_1 , з проханням прибути до Закарпатської митниці для надання пояснень з приводу обставин переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України або надіслати письмові пояснення на адресу митниці засобами поштового зв'язку або електронною поштою.

26.06.2024 року під час перетину митного кордону України, громадянин ОСОБА_1 надав посадовим особам Закарпатської митниці пояснення, в якому він зазначив, що він дійсно ввіз 01.06.2022 на адресу військової частини НОМЕР_4 транспортний засіб марки «LAND ROVER» моделі «FREELANDER», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 в якості гуманітарної допомоги. Підтверджуючих документів на момент надання пояснення громадянин ОСОБА_1 не надав.

Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Згідно зі ч. 4 ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 287 Митного кодексу України та п. 197.11 ст. 197, п. 213.3.9 ст. 213 Податкового кодексу України, при ввезенні на митну територію України вантажі гуманітарної допомоги звільняються від оподаткування, а саме від сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.

Згідно з ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.

Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).

Суду надано відповідь на запит від командира ВЧ НОМЕР_4 капітана ОСОБА_3 транспортний засіб марки «LAND ROVER» моделі «FREELANDER», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 , тип двигуна - дизельний, об'єм двигуна - 1951 см3 , рік виготовлення - 2001, р.н.з. Німеччини НОМЕР_6 дійсно був отриманий військовою частиною НОМЕР_4 , перебував в розташуванні військової частини та використовувся медичним пунктом військової частини НОМЕР_4 в першому ешелоні оборони на Бахмутському напрямку, 26 січня 2023 року в результаті ворожого обстрілу транспортний засіб було знищено, транспортний засіб не стояв на обліку у зв'язку з не наданням необхідного пакету документів до автомобільної служби технічної частини військової частини.

Вирішуючи питання про відповідальність ОСОБА_1 за ст.485 МК України, суддя, у відповідності до ст.ст. 23, 33 КУпАП керується тим, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами. При накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Відповідно до практики Європейського Суду з прав людини при вирішенні питання про стягнення необхідно враховувати співрозмірність шкоди, завданої державним та суспільним інтересам, і шкоди, завданої особі. Суд повинен проаналізувати, чи дотримано органами влади розумний баланс між заходами, вжитими для забезпечення загальних інтересів суспільства, та потребою захищати право особи на мирне володіння своїм майном, тобто, чи не стали вжиті заходи особистим та надмірним тягарем для заявника.

Так, у відповідності ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Оскільки у цій статті не міститься визначення та перелік малозначних правопорушень, це питання має вирішуватися у кожному конкретному випадку індивідуально, виходячи з того, що малозначні правопорушення - це такі дії, які не спричинили, або не могли спричинити шкоди суспільним та державним інтересам, правам і свободам громадян або іншим цінностям, що охороняються законом.

Згідно п.17 постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» №8 від 03.06.2005 суддя вправі вирішувати питання про можливість звільнення особи від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення на підставі ст.22 КУпАП. При цьому необхідно врахувати не лише вартість, а й кількість предметів правопорушення, а також мету, мотив і спосіб його вчинення.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення вперше, ввезення транспортного засобу на звернення військової частини, яка неналежним чином оформила отримання транспортного засобу як гуманітарної допомоги, використання транспортного засобу у бойових діях, тобто, вжиття такою усіх засобів на виконання підстав ввезення транспортного засобу, а також ураховуючи відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, характер правопорушення, зважаючи на вид та розмір передбаченого покарання, мету призначення покарання та співмірність можливого покарання вчиненому правопорушенню, тобто принципу розумності призначення покарання, те, що наслідки даного порушення не представляють суспільної небезпеки, не завдали значної шкоди державним чи суспільним інтересам та державі діями ОСОБА_1 , вважаю за можливе звільнити останнього від адміністративної відповідальності на підставі ст.22 КУпАП за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням, та провадження у справі закрити.

Згідност.527 МК України у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 257, 485, 527 МК України, ст.ст. 22, 245, 253 КУпАП, суддя, -

постановив:

Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності за ст.485 МК України у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення на підставі ст. 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням, а провадження по справі закрити.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Дегтяренко К.С.