308/19308/24
16.12.2024 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Данко В.Й., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О.Я., розглянувши матеріали справи, які надійшли із Закарпатської митниці Держмитслужби про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина України НОМЕР_1 від 16.11.1995р. виданий Мукачвським МВ УМВС України в Закарпатській обл., ідентифікаційний код НОМЕР_2 , за ст. 485 МК України, -
21.06.2023 року в зоні митного контролю митного посту «Мукачево» декларантом ФОП ОСОБА_2 , на підставі договору про надання послуг митного брокера від 18.06.2023 № 51, до митного контролю та оформлення в Закарпатській митниці, шляхом електронного декларування, була подана митна декларація від 21.06.2023 ІМ40 ДЕ № 23UA305160020514U7 та товаросупровідні документи, а саме: рахунок-фактура № 722 від 27.05.2023, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 від 26.05.2023, сертифікат з перевезення товару форми EUR.1 від 31.05.2023 № PL/MF/AE0032564, копію митної декларації країни відправлення 23PL331020E0112597 від 31.05.2023 на товар «Вантажний автомобіль, оснащений електричним двигуном, такий що був у використанні - марки RENAULT, модель MASTER Z.E., ідент.№ кузова - НОМЕР_4 , тип двигуна - електричний, ємність батареї- 33 квт/год., потужність: 57 кВт, вантажопідйомність - 1,128 т, маса в разі максимального завантаження - 3,1 т, колісна формула - 4х2, календарний рік виготовлення - 2020, модельний рік виготовлення - 2021, загальна кількість місць, включаючи місце водія: 3, Призначення: для перевезення вантажів по дорогах загального користування. Торговельна марка: "RENAULT" ; Виробник продукції: "RENAULT",Франція (FR) Країна виробництва:Франція (FR) Країна походження: EU;», відправником даного товару є іноземна фірми "CUBA VAREBILUTLEIE AS" (Jensvollvelen 2, 3414 LIERSTRANDA, Норвегія), одержувачем згідно гр. 8 МД є ОСОБА_1 паспорт НОМЕР_1 від 16.11.1995р. Згідно гр. 9, особою відповідальною за фінансове врегулювання є також ОСОБА_1 паспорт НОМЕР_1 від 16.11.1995р. виданий Мукачвським МВ УМВС України в Закарпатській обл. Закарпатська обл. м. Мукачево вул.Шевченко б.43).
Вищезазначений товар оформлений із застосуванням преференційного режиму (код пільги 410), а саме звільнення від сплати ввізного мита на товари, що ввозяться в Україну та походять з країн ЄС, на підставі абзацу 1 частини 1 статті 29 додатка І-А “Тарифний графік України» до глави 1 розділу IV “торгівля та питання пов'язані з торгівлею» (скасування мит) Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами - членами, з іншої сторони ратифікованої Законом України від 16.09.2014 №1678-VII.
Для підтвердження преференційного походження товару одержувачем ОСОБА_3 було надано сертифікат з перевезення товару форми EUR.1 від 31.05.2023 № PL/MF/AE0032564 виданий митним органом Республіки Польша.
Згідно гр. 47 зазначеної митної декларації застосовано 410 преференцію зі сплати ввізного мита та нараховані необхідні до сплати митні платежі та податки в сумі 187870.77 грн. (в тому числі: мито - 62623.59 грн.,нараховано умовно, ПДВ - 125247.18 грн., тобто фактично сплачено - 125247.18 грн). Як підставу для нарахування преференційної ставки мита в гр.36 МД зазначено код преференції - 410 (Товари, що ввозяться в Україну та походять з країн ЄС [Абзац перший частини першої статті 29 додатка I-A «Тарифний графік України» до глави 1 розділу IV «Торгівля та питання, пов'язані з торгівлею» (скасування мит) Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони]) та у гр. 44 МД під кодом - 0954 (Сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 (Movement certificate EUR. 1) зазначено документ від 31.05.2023 № PL/MF/AE0032564.
Згідно інформації, зазначеної в митній декларації, країною відправлення товару є Норвегія, а Сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 (Movement certificate EUR. 1) виданий митним органом Республіки Польща.
Враховуючи вищевикладене, Закарпатською митницею 10.11.2023 було направлено запит №7.7-08-2/15/4/8326 до Державної митної служби України з подальшим перенаправленням уповноваженим органам Республіки Польша, з проханням про надання допомоги в проведенні перевірки щодо достовірності сертифікату з перевезення товару форми EUR.1 від 31.05.2023 № PL/MF/AE0032564. Листом уповноваженого органу Республіки Польша від 05.07.2024 №2401-IOA.4331.131.2023.JP, доведений листом Держмитслужби від 29.07.2024 №15/15-03-01/7/4021 (вхідний митниці від 29.07.2024 №44417/4/7.7-1) повідомлено, що сертифікат з перевезення товару форми EUR.1 від 31.05.2023 № PL/MF/AE0032564 не видавався та не був легалізований Польською податковою адміністрацією - Митно-податковим управлінням у м. Катовіце (філія Славкув).
Згідно службової записки управління митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД від 02.08.2024 №15/15-01/12405 сума митних платежів враховуючи відсутність преференції «410» становить 200395.48 грн. (в тому числі: мито - 62623.59 грн., ПДВ - 137771.89 грн.).
На неодноразові виклики до Закарпатської митниці, для надання пояснень, гр. ОСОБА_1 станом на 19.03.2024 до митниці не прибув, про причини неприбуття митницю не повідомив.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинено дії, що призвели до неправомірного зменшення розміру митних платежів на загальну суму 75148.3 грн. (в тому числі: мито - 62623.59 грн., ПДВ - 12524.71грн.).
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) статтею 485 Митного кодексу України.
Представник Закарпатської митниці Держмитслужби в судовому засіданні підтримав обставини викладені в протоколі про порушення митних правил, надав пояснення аналогічні викладеним у ньому та просив притягнути громадянина України ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України та застосувати відносно останнього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 150 відсотків несплаченої суми митних платежів.
ОСОБА_1 не скористався своїм правом на участь у судовому засіданні будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Кваліфікація того чи іншого правопорушення здійснюється шляхом встановлення його складу. Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом ознак, які характеризують дане діяння як адміністративне правопорушення і відрізняють його від інших правопорушень. Склад адміністративного правопорушення включає: об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону.
Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.
Статтею 485 МК України передбачено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Згідно з вимогами ст. 266 Митного кодексу України декларант зобов'язаний: 1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; 2) на вимогу митного органу пред'явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; 3) надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; 4) у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; 5) у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи. Перед подачею митної декларації декларант має право з дозволу митного органу здійснювати фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах, брати проби та зразки товарів. У випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, декларант має право вимагати від митного органу випуску товарів, за умови забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу X цього Кодексу. У разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант. Особа, уповноважена на декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення від імені декларанта, має такі самі обов'язки, права і несе таку саму відповідальність, що й декларант.
Згідно ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України, суб'єктами відповідальності можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств. Посадові особи підприємств - керівники та інші особи підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку (п. 43 ст. 4 Митного кодексу України).
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 4 МК України декларант - особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування.
У відповідності до ст. 266 МК України «Обов'язки, права та відповідальність декларанта та уповноваженої ним особи»:
- ч. 1. Декларант зобов'язаний:
1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом.
Судом встановлено та неоспорено сторонами, що ОСОБА_1 є декларантом та відповідає за додержання вимог, встановлених МК України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 485 МК України, підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил за протоколом №0559/30500/24 від 14.08.2024 року; відповіддю на запит №2401-ІОА.4331.131.2023.JP від 05.07.2024, митною декларацією від 21.06.2023 ІМ40 ДЕ № 23UA305160020514U7 та іншими матеріалами справи.
Таким чином, судом встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 , вчинені дії, що призвели до неправомірного зменшення розміру митних платежів на загальну суму 75148.30 грн. (в тому числі: мито - 62623.59 грн., ПДВ - 12524.71грн.).
Дослідивши матеріали справи приходжу до переконання, що громадянин України ОСОБА_1 своїми діями вчинив порушення митних правил, передбачене ст. 485 МК України.
При накладенні адміністративного стягнення, суд у відповідності до вимог ст.ст. 23, 33 КУпАП, приходить до висновку, що на гр. України ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ст. 485 МК України у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що буде достатньою мірою відповідальності для досягнення мети адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 370, ст. 485, 519, 520, 527-529 МК України, ст.ст. 287-290 КУпАП, суд, -
Громадянина України ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), мешканця АДРЕСА_2 , визнати винним у порушенні митних правил за ст. 485 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що складає 37 574,15 (тридцять сім тисяч п'ятсот сімдесят чотири грн. п'ятнадцять коп.) гривень.
Стягнути з громадянина України ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), мешканця АДРЕСА_2 , на користь Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 605/шістсот п'ять/грн. 60 коп.
На підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів, у порядку примусового виконання цієї постанови органу державної виконавчої служби стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу в розмірі 75 148,30 /сімдесят п'ять тисяч сто совок вісім грн. тридцять коп./ гривень.
Постанова може бути звернена до виконання протягом трьох місяців.
На постанову про адміністративне правопорушення може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду: В.Й. Данко