308/18688/24
17.12.2024 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Данко В.Й., за участю представника Закарпатської митниці - Зубенко І.І., розглянувши матеріали Закарпатської митниці щодо громадянки Угорщини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ), тимчасово не працюючої, закордонний паспорт НОМЕР_1 від 08.02.2021.
про порушення митних правил, передбачене ч.1 ст.483 Митного кодексу України,-
05.10.2024 року о 21 год. 55 хв. в зону митного контролю на ділянку “В'їзд» митного поста «Вилок» Закарпатської митниці прибув легковий автомобіль марки “SKODA» моделі “Octavia», кузов № НОМЕР_2 , реєстраційний номерний знак Чеської Республіки НОМЕР_3 , 2008 року випуску під керуванням громадянки Угорщини ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ). Формою проходження митного контролю громадянка Угорщини Дано Еніко ( ОСОБА_3 ) обрала порядок проходження по смузі руху «зелений коридор». У якості пасажиру у даному транспортному засобі слідувала громадянка України ОСОБА_4 .
До митного оформлення громадянка Угорщини ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), як підставу для переміщення через митний кордон України транспортного засобу надала документи, що підтверджують право користування легковим автомобілем марки “SKODA» моделі “Octavia», кузов № НОМЕР_2 , реєстраційний номерний знак Чеської Республіки НОМЕР_3 , а саме свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 від 15.10.2024 року, де власником автомобіля являється фірма DONAU-WACHAU WOHNBAU GESELLSCHAFT, S.R.O, адреса реєстрації: Чехія, Мештанська 3885/52, 69501 Годонін (MESTANSKA 3885/52, НОМЕР_5 ) та доручення від 23.10.2024 року на право користування вищевказаним автомобілем, завірене нотаріусом Юрай Шікута (JUDr. Juraj Sikuta) в м. Дунайска Стреда (Dunajska Streda), Словаччина, за номером О152245/2024.
При вивченні документів наданих громадянкою Угорщини ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) до митного контролю автомобіля марки “SKODA» моделі “Octavia», кузов № НОМЕР_2 , реєстраційний номерний знак Чеської Республіки НОМЕР_3 , було звернуто увагу на доручення від 23.10.2024 року. Враховуючи результати аналізу ризиків, з метою недопущення переміщення на митну територію України вищевказаного транспортного засобу з можливим порушенням митного законодавства, митницею у відповідності до вимог п. 8 статті 336 МК України застосовано форму митного контролю - подання запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, наданих митним органам України.
24.10.2024 року митницею на адресу нотаріуса JUDr. Juraj Sikuta був направлений запит з метою підтвердження чи спростування факту легалізації та завірення доручення. 24.10.2024 Закарпатською митницею від нотаріуса JUDr. Juraj Sikuta отримана офіційна відповідь (вх.митниці 1786/14/20), відповідно до якої, у нотаріальній конторі паном JUDr. Juraj Sikuta не було засвідчено підпис ОСОБА_5 23.10.2024 за номером № НОМЕР_6 , штамп нотаріуса JUDr. Juraj Sikuta є недійсним та підробленим.
В наданому поясненні громадянка Угорщини ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) вказала, що їй відома особа, яка є власником автомобіля, але імені вона не пам'ятає; при оформленні даного доручення у нотаріуса вона була присутня у Словачинні, місто не пам'ятає, а доручення було оформлено 22.10.2024 року, з її слів.
Вартість аналогічного автомобіля, згідно мережі Інтернет www.mobile.de становить 4999 євро, що станом на 23.10.2024 року, згідно курсу НБУ складає 223495,79 грн (двісті двадцять три тисячі чотириста дев'яносто п'ять грню, 79 коп.).
Таким чином, громадянка Угорщини ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) перемістила через митний кордон України легковий автомобіль марки “SKODA» моделі “Octavia», кузов № НОМЕР_2 , реєстраційний номерний знак Чеської Республіки НОМЕР_3 , 2008 року випуску, з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу, як підставу для його переміщення підроблених документів, а саме доручення О152245/2024 від 23.10.2024 року, на право користування транспортним засобом.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.
Правопорушниця ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) в судове засідання не з'явилася, будучи належним чином повідомлена про час та місце слухання справи, проте в матеріалах справи міститься її заява про розгляд справи у її відсутності, тому суд розглядає справу за її відсутності.
Представник митниці Зубенко І.І. в судовому засіданні обставини викладені в протоколі підтримав в повному обсязі. Просив притягнути ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) до відповідальності, передбаченої ч.1 ст.483 МК України.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці, дослідивши матеріали справи, суддя доходить на ступного висновку.
Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Матеріалами справи встановлено факт наявності дій, спрямованих на переміщення через митний кордон України товарів з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення даних товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо відправника/продавця, одержувача/покупця та його вартості товару.
Відповідно до ч. 6 ст. 265 МК України декларування товарів, що належать громадянам, може здійснюватися цими громадянами або іншими громадянами, уповноваженими на це власниками зазначених товарів нотаріально посвідченими дорученнями.
Згідно з п. 57 ст. 4 МК України товари - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.
Відповідно до ч.1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Згідно з п.4 ст. 318 МКУ митний контроль товарів, транспортних засобів у пунктах пропуску через державний кордон України здійснюється відповідно до типових технологічних схем митного контролю, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України № 451 від 21.05.2012 року митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів у пунктах пропуску здійснюється шляхом застосування таких форм митного контролю, як: перевірка документів та відомостей, які відповідно до законодавства надаються митним органам під час переміщення автомобільних транспортних засобів і товарів через митний кордон України; подання запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, наданих митним органам.
Згідно ч.6 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 8 судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.
Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.
Вина правопорушниці підтверджується Протоколом про порушення митних правил № 0726/30500/24 від 27.10.2024 року, письмовими поясненнями ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), актом проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 23.10.2024, копією довіреності на управління легковим автомобілем від 23.10.2024, копією освідчення про справжність підпису на документі (легалізація) від 23.10.2024, запитом в.о. начальника управління боротьби з контрабандою та порушенням митних правил до JUDr. Juraj Sikuta та відповіддю нотаріуса на даний запит та іншими матеріалами справи.
Згідно ч. 3 ст. 465 МК України конфіскація товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, застосовується незалежно від того, чи є ці товари, транспортні засоби власністю особи, яка вчинила правопорушення.
При накладенні адміністративного стягнення, суд у відповідності до вимог ст.ст. 23, 33 КУпАП, приходить до висновку, що на ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 483 МК України у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, що був безпосереднім предметом порушення митних правил, з його конфіскацією на користь держави, що буде достатньою мірою відповідальності для досягнення мети адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 370, ч.1 483, 519, 520, 527-529 МК України, ст.ст. 287-290 КУпАП, суд, -
Громадянку Угорщини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканку АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ), визнати винною в порушенні митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, що був безпосереднім предметом порушення митних правил, що становить 223 495/двісті двадцять три тисячі чотириста дев'яносто п'ять/грн. 79 коп.
Автомобіль марки “SKODA» моделі “Octavia», кузов № НОМЕР_2 , реєстраційний номерний знак Чеської Республіки НОМЕР_3 , 2008 року випуску, тип двигуна - дизельний, об'єм двигуна 1968 см.куб., колір синій- конфіскувати в дохід держави.
Стягнути з громадянки Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ) на користь Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 605/шістсот п'ять/грн. 60 коп.
На підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів, у порядку примусового виконання цієї постанови органу державної виконавчої служби стягнути з громадянки Угорщини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , подвійний розмір штрафу в розмірі 446 991чотириста сорок шість тисяч дев'ятсот дев'яносто одну/ грн. 58 коп.
На постанову може бути апеляція на протязі десяти днів з дня її винесення до Закарпатського апеляційного суду.
Строк звернення до виконання три місяці з дня набрання постанови законної сили.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду: Данко В.Й.