19 грудня 2024 року Справа № 280/8311/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158 Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява (уточнена) ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019-2022 роки;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплатити пенсію за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три 2019-2022 роки, з дня звернення із урахуванням різниці, що вже була виплачена.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу з 04.08.1997 року була призначена пенсія за вислугу років як працівнику педагогічної сфери, відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Позивач продовжила працювати, що дало право здійснити перехід з пенсії за вислогую років на пенсію за віком (02.07.2007 року). Після досягнення шістдесятирічного віку, враховуючи наявність необхідної кількості років загального трудовою стажу, позивач звернулась до відповідача з заявою про перехід на інший вид пенсії за віком. Позивач звернулась до ГУ ПФУ в Запорізькій області з заявою про роз'яснення щодо нарахування та перерахунку пенсії. Листом № 5101-4718/Б-02/8-0800/24 від 20.03.2024 відповідачем було роз'яснено про розрахунок та виплату пенсії позивача. Проте, позивач не погоджуючи із викладеним у відповіді відповідача, вважаючи, що вона має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки (освіти) України за 2019-2022 роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, звернулась з даною позовною заявою до суду.
Ухвалою суду від 10.09.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що на підставі особистої заяви від 02.07.2007 року позивача переведено з пенсії за вислугу років, яка була призначена 04.08.1997 року на пенсію за віком відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розділ XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було доповнено пунктом 4-3, відповідно до якого пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Виходячи з норм чинного законодавства України, оскільки позивачу первинно було призначено пенсію за вислугу років у 1997 році, з 02.07.2007 року переведено на пенсію за віком, у відповідача відсутні правові підстави для застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки, оскільки показник середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки застосовуються лише при первинному призначенні пенсії у 2024 році, а не після отримання листа-відповіді про розмір пенсії позивача. Таким чином, виходячи з вищезазначеного, пенсія позивачу розрахована та виплачується згідно норм чинного законодавства України, отже підстави для задоволення вимог позивача відсутні.
Ухвалою суду від 11.11.2024 позовну заяву залишено без руху відповідно до частини 13 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Ухвалою суду від 09.12.2024 поновлено ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду із даним позовом. Продовжено розгляд справи №280/8311/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі, з огляду на наступне.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що позивач з 04.08.1997 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за віком років відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Позивач 11.03.2024 звернулась до ГУ ПФУ в Запорізькій області з заявою про роз'яснення щодо нарахування та перерахунку пенсії.
Листом № 5101-4718/Б-02/8-0800/24 від 20.03.2024 відповідачем було роз'яснено про розрахунок та виплату пенсії позивача.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058.
Відповідно до ст. 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
Статтею 40 Закону № 1058 передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно із п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління ПФУ від 18.05.2018 року №10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
З аналізу наведених вище норм Закону №1058 вбачається, що середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії, обраховується за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Однак, у разі, якщо особа продовжила працювати після призначення пенсії, перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Таким чином, при перерахунку пенсії працюючого пенсіонера, у зв'язку із звільненням з роботи, показник середньої заробітної плати має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Показник середньої заробітної плати для обчислення пенсії підлягає обрахунку при призначенні пенсії, або ж при переведенні особи на інший вид пенсії за нормами іншого Закону, та при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Верховний Суд України від 29 листопада 2016 року у справі № 21-6331а15 та Верховний Суд у Постановах від 22 лютого 2018 року у справі № К/9901/16/17, від 22 січня 2019 року у справі № 577/2457/17 висловили правову позицію стосовно того, що при переведенні з пенсії призначеної згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення" на пенсію згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Проаналізувавши зміст норми частини третьої статті 45 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Верховний Суд зробив висновок, що показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії в межах Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої цим Законом.
Отже, наведені вище норми Закону №1058, , та норми частини третьої статті 45 Закону №1058, яким надав оцінку Верховний Суд, мають однакове застереження щодо незмінності показника середньої заробітної плати, тобто застосування саме того, який був обрахований під час призначення пенсії.
В даному випадку заява позивачки не обумовлена бажанням здійснення переходу на інший вид пенсії за нормами іншого Закону, а також позивачка не перебувала на пенсії по інвалідності, а тому показник середньої заробітної плати, який був обрахований під час призначення її пенсії, є незмінним.
За таких обставин, відповідач діяв відповідно до норм ст. 42 Закону №1058 та не допустив порушення прав позивача на здійснення перерахунку його пенсії у зв'язку з продовженням трудової діяльності.
Таким чином, позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Судові витрати відшкодуванню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 257-262, КАС України, суд,
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158 Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 19.12.2024.
Суддя А.В. Сіпака