Рішення від 19.12.2024 по справі 120/8620/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

19 грудня 2024 р. Справа № 120/8620/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Крапівницької Н.Л.,

розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі-позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі-відповідач) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії.

Позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796 починаючи з 01.03.2024 року.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити індексацію та перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796 починаючи з 01.03.2024 року.

Ухвалою від 08.07.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) учасників справи. Також цією ухвалою встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позов.

У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній заперечив, щодо задоволення позову. Зазначив, що пенсія позивача за віком обчислена відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (за 2018-2020 роки), який складає 9118,81 грн. Відповідач зазначає, що законні підстави для перерахунку пенсії на умовах, відмінних до визначених п. 4 Постанови № 118, п. 6 Постанови № 168 та ч. 6 п. 2 Постанови № 185 відсутні, оскільки це порушує умови проведення зазначених перерахунків, передбачених Порядком № 124.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив, що позивач з 28.01.2021 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивач звернувся із заявою про проведення індексації шляхом збільшення показника заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії за 2018-2020 роки, на коефіцієнти збільшення за 2022-2024 роки.

Листом відповідач повідомив позивача, що пенсія за віком позивачу призначена у 2021 році із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 роки (9118,81 грн), який є вищим за проіндексовану суму середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки (7994,47 грн.), а тому, пенсія призначена та виплачується позивачу з дотриманням вимог чинного законодавства.

Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Таким чином проведено перерахунок пенсій:

- з 1 березня 2022 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році». Перерахунок пенсій проведено із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,14. Показник середньої заробітної плати з 01.03.2022, із застосуванням коефіцієнтів збільшення, становить 6186,32 грн;

- з 1 березня 2023 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році». Перерахунок пенсій проведено із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,197. Показник середньої заробітної плати з 01.03.2023, із застосуванням коефіцієнтів збільшення, становить 7405,03 грн.

- з 1 березня 2024 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від №185 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році». Перерахунок пенсій проведено із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,0796. Показник середньої заробітної плати з 01.03.2024, із застосуванням коефіцієнтів збільшення, становить 7994,47 грн.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124.

У свою чергу, приписами пункту 1 та 2 Порядку №124 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до пункту 5 Порядку № 124, у 2019 р. перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону, пункту 4 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян", щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

В силу приписів пункту 5 Порядку № 124, у 2019 р. при перерахунку пенсій застосовувався показник середньої заробітної плати станом на 01 жовтня 2017 р., який складав 3764,40 грн. Він підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,17, визначений пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124. З урахуванням цього, при перерахунку пенсій у 2019 р. застосовувався показник середньої заробітної плати 4404,35 грн. (3764,40 х 1,17).

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 р. № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році", у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 р., проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.

Розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2020 р. становив 4888,83 грн. (4404,35 х 1,11).

Згідно пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127, у 2021 р. "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.

Розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2021 р. становив 5426,60 грн. (4888,83 х 1,11).

Згідно п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 передбачений коефіцієнт у розмірі 1,14

Розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2022 р. становив 6186,32 грн. (5426,60 х 1,14).

Згідно п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 передбачений коефіцієнт 1,197,

Розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2023 р. становив 7405,03 грн. (6186,32 х 1,197).

Згідно п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 передбачений коефіцієнт у розмірі 1,0796

Розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2024 р. становив 7994,47 грн (7405,03 х 1,0796).

Із матеріалів справи судом встановлено, що показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивача становить 9118,81 грн.

Тобто, суд наголошує, що пенсія позивача дійсно підлягала перерахунку, однак отримана величина, за рахунок якої мала змінитися (в сторону збільшення) формула визначення розміру пенсії позивача, була меншою, ніж відповідна величина (показник середньої заробітної плати), яка вже використана у формулі розміру пенсії позивача. При цьому перерахунок фактично проведено, що підтверджується розрахунками пенсії.

За таких обставин відповідач згідно п. 4 розділу XV Закону № 1058-IV обґрунтовано не зменшив розмір пенсії позивача, а залишив її у незмінному розмірі (саме в аспекті індексаційних перерахунків), адже показник середньої заробітної плати для цілей індексації був меншим, ніж наявний наразі показник середньої заробітної плати (визначений при призначенні пенсії). При цьому відповідач також вірно встановив позивачу щомісячні доплати в сталому розмірі.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», якщо розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не досягає 100 грн, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

Згідно пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», якщо розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не досягає 100 грн., встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

Згідно пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від №185 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», якщо розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не досягає 100 грн, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

З 01.03.2024 позивачу проведено автоматичний перерахунок пенсії відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV та постанови КМУ №185.

Зазначений перерахунок пенсії проведено шляхом збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії (9118,81 грн).

Розраховані з метою індексації пенсії у 2022, 2023 та 2024 роках показники середньої заробітної плати складають: 6186,32 грн., 7405,03 грн. та 7994,47 грн.

У разі їх застосування при перерахунку пенсії позивача, її розмір не збільшиться, оскільки при призначенні пенсії був застосований більший показник середньої заробітної плати (9118,81 грн).

У цьому разі пунктом 4 постанови №118, пунктом 6 постанови КМУ №168 та пунктом 6 постанови № 185 передбачені виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 135, 100 та 100 гривень відповідно, що було враховано відповідачем.

Що стосується посилань позивача на невідповідність механізму індексації, передбаченого Порядком № 124, положенням частини 2 статті 42 Закону № 1058-ІV, то суд вважає їх безпідставними, оскільки наведені приписи Закону не містять обмежень щодо періоду після призначення пенсії, впродовж якого індексація пенсії не здійснюється.

Крім того, відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, розмір та порядок якого визначаються за рішенням Кабінету Міністрів України.

Отже, наведеними правовими приписами Кабінету Міністрів України надано повноваження з визначення порядку проведення перерахунку пенсії з метою її індексації.

Зважаючи на це, зазначення у Порядку № 124 дати 01.10.2017, на яку визначається показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні при індексації пенсій у 2019 році, не може вважатися виходом за межі повноважень Кабінету Міністрів України.

Подібне правозастосування здійснено Третім апеляційним адміністративним судом у постановах від 21.05.2024 у справі № 160/30309/23, від 14.05.2024 року у справі №160/28752/23, від 29.02.2024 у справі № 280/6340/23, Другим апеляційним адміністративним судом у постановах від 30.04.2024 у справі № 440/18252/23, від 27.03.2024 року у справі № 440/15105/23, Першим апеляційним адміністративним судом у постанові від 04.04.2024 у справі № 200/5908/23, від 21.03.2024 у справі № 200/5515/23, Сьомим апеляційним адміністративним судом у постанові від 22.01.2024 у справі № 120/16176/23, Сьомим апеляційним адміністративним судом у постанові від 06.11.2024 у справі №560/7440/24, Сьомим апеляційним адміністративним судом у постанові від 05.11.2024 у справі №560/10507/24.

Враховуючи встановлені судом обставини, суд не знаходить підстав для задоволення заявлених позовних вимог.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 242 КАС України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відтак, перевіривши основні доводи сторін та, оцінивши зібрані у справі докази, в їх сукупності, суд приходить до переконання, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити.

Враховуючи положення статті 139 КАС України, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403)

Суддя підпис Крапівницька Н. Л.

Згідно з оригіналом Суддя:

Секретар: