Рішення від 18.12.2024 по справі 120/7040/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

18 грудня 2024 р. Справа № 120/7040/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на протиправні дії відповідача щодо зменшення у довідці про розмір грошового забезпечення № 4701-1308-01/47-17 від 06 квітня 2023 року станом на 01 січня 2020 року розміру надбавки за особливості проходження служби з 50% до 41% від посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, а премії з 45% до 10% від посадового окладу; у довідці № 4701-1308-02/47-17 від 06 квітня 2023 року станом на 01 січня 2021 року - надбавки за особливості проходження служби з 50% до 34% від посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, а премії з 53% до 10% від посадового окладу; у довідці № 4701-1308-03/47-17 від 06 квітня 2023 року станом на 01 січня 2022 року - надбавки за особливості проходження служби з 50% до 32% від посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, а премії з 75% до 10% від посадового окладу.

За таких обставин позивач вважає, що відповідача слід зобов'язати скласти та подати до пенсійного органу нові довідки про розмір грошового забезпечення, вказавши у таких належні розміри відповідних доплат.

Ухвалою суду від 29 травня 2023 року відкрито провадження у адміністративний справі та вирішено її розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Цією ж ухвалою відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.

10 липня 2023 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право зокрема установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відтак, на думку представника відповідача, мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби становить 0% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а премії - 10 % від посадового окладу.

Як зазначає представник відповідача далі, наказами Державної служби України з надзвичайних ситуацій "Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту" № 6 від 09 січня 2020 року, № НС-21 від 13 січня 2021 року, № НС-25 від 13 січня 2022 року, на які посилається позивач у позові, встановлено у 2020-2022 роках щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби.

При цьому пунктами 2 вказаних вище наказів передбачено, що вони застосовуються з 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року та 01 січня 2022 року, а тому, на думку представника відповідача, поширюються лише на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які проходять службу у відповідних підрозділах.

Отже, згадувані вище накази не породжують для позивача будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до приписів статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки не містять інформації про підвищення грошового забезпечення позивача.

За наведених обставин відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

13 червня 2024 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, у якій додатково наведено аргументи щодо задоволення позовних вимог.

Ухвалою від 20 листопада 2023 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 380/19324/23 (провадження № Пз/990/6/23).

11 червня 2024 року позивачем подано клопотання про поновлення провадження у справі, яке ухвалою суду від 20 червня 2024 року задоволено, а провадження у справі поновлено.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію, обчислену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У 2022 році позивач звернувся до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області із заявою щодо видачі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року та 01 січня 2022 року, оскільки вважав, що у зв'язку із зміною розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на кожний календарний рік він набув право на видачу таких довідок.

Проте відповідач відмовив у виготовленні таких довідок, у зв'язку із чим позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2023 року у справі №120/9505/22 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року та 01 січня 2022 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2020 року, 01 лютого 2021 року та 01 лютого 2022 року пенсії ОСОБА_1 .

На виконання згадуваного вище судового рішення відповідач склав довідку про розмір грошового забезпечення від 06 квітня 2023 року № 4701-1308-01/47-17 станом на 01 січня 2020 року, у якій розмір надбавки за особливості проходження служби зменшив з 50% до 41%, а премії з 45% до 10%, довідку про розмір грошового забезпечення від 06 квітня 2023 року № 4701-1308-02/47-17 станом на 01 січня 2021 року, у якій розмір надбавки за особливості проходження служби зменшив з 50% до 41%, а премії з 45% до 10%, а також довідку про розмір грошового забезпечення від 06 квітня 2023 року № 4701-1308-03/47-17 станом на 01 січня 2022 року, у якій розмір надбавки за особливості проходження служби зменшив з 50% до 32%, а премії з 75% до 10%.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд враховує наступне.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Так, Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно з частинами 2 та 3 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704) затверджено, зокрема, тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 4 Постанови № 704 (в редакції, чинній на час її прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова № 103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року, затверджено зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України.

Згідно з пунктом 6 Постанови № 103 передбачено внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються.

Відповідно до пункту 3 Змін, що вносяться до Постанов Кабінету Міністрів України, які затверджено Постановою № 103, у постанові Кабінету Міністрів України №704 п.4 викладено в такій редакції: "Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".

При цьому, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п.6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

В даному випадку, станом на час прийняття Постанови № 704 та після ухвалення постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі 826/6453/18, пункт 4 передбачав, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Тому, після набрання чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 виникли правові підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт (без використання гарантії у вигляді 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року).

Судом встановлено, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2023 року у справі №120/9505/22 відповідач склав оновлені довідки про розмір грошового забезпечення від 06 квітня 2023 року № 4701-1308-01/47-17 станом на 01 січня 2020 року, від 06 квітня 2023 року № 4701-1308-02/47-17 станом на 01 січня 2021 року, від 06 квітня 2023 року № 4701-1308-03/47-17, у яких розмір посадового окладу і окладу за військовим званням визначив шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Проте позивач вважає, що при підготовці згадуваних вище довідок відповідач безпідставно зменшив розмір надбавки за особливості проходження служби та премії. Зокрема у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року № 4701-1308-01/47-17 від 06 квітня 2023 року розмір надбавки за особливості проходження служби зменшено з 50% до 41% від посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, а премії - з 45% до 10% від посадового окладу; у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року № 4701-1308-02/47-17 від 06 квітня 2023 року розмір надбавки за особливості проходження служби зменшено з 50% до 34% від посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, а премії - з 53% до 10% від посадового окладу; у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року № 4701-1308-03/47-17 від 06 квітня 2023 року розмір надбавки за особливості проходження служби зменшено з 50% до 32% від посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, а премії - з 75% до 10% від посадового окладу.

Визначаючись із тим, чи у згаданих вище довідках в належних розмірах визначені окремі складові грошового забезпечення, суд враховує наступне.

Положеннями підпункту 2 пункту 5 Постанови № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20 липня 2018 року № 623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (надалі - Інструкція № 623), яка визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу.

Відповідно до пунктів 2 та 3 Інструкції № 623 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання.

Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Так, відповідно до пунктів 1, 2, 3 розділу V Інструкції № 623 особам рядового і начальницького складу виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.

Особам рядового і начальницького складу залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби розмір надбавки за особливості проходження служби, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, може збільшуватися до 100 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.

Перелік посад, за якими встановлюється надбавка за особливості проходження служби понад розмір, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, затверджується наказом ДСНС у межах фонду грошового забезпечення.

Розмір надбавки за особливості проходження служби встановлюється наказом керівника органу управління (підрозділу) на початку року із зазначенням конкретного розміру кожній особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби з урахуванням асигнувань на грошове забезпечення на відповідний рік.

Особам рядового і начальницького складу, що прибули до нового місця служби, переведені на іншу посаду тощо, виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу керівника органу управління (підрозділу) про вступ до виконання обов'язків за посадою (основною чи тимчасовою), в якому зазначається розмір надбавки за особливості проходження служби.

Надбавку за особливості проходження служби за рішенням керівника органу управління (підрозділу) може бути скасовано або розмір її зменшено в разі несвоєчасного, неякісного виконання завдань, що оформлюється відповідним наказом керівника органу управління (підрозділу) із зазначенням причини скасування надбавки за особливості проходження служби або розміру її зменшення.

Як унормовано пунктом 1 розділу XVI Інструкції № 623, керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).

Відповідно до пункту 8 розділу XVI Інструкції № 623 виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць. Розмір премій визначається наказом керівника органу управління (підрозділу), керівникам органу управління (підрозділу) - наказами вищих керівників.

Відтак розмір зазначеної виплати знаходиться у безпосередньому причинно-наслідковому зв'язку із існуванням асигнувань на утримання, особистим внеском діючого військовослужбовця у загальний результат поточного звітного календарного періоду. При цьому розмір премії як складового елемента грошового забезпечення військовослужбовця у цілях перерахунку розміру раніше вже призначеної пенсії у порядку статті 63 Закону України № 2262-ХП має умовний та непостійний (тобто змінний) характер, але не може бути меншим за 10%.

При цьому суд враховує те, що Верховний Суд за результатами розгляду зразкової справи у рішенні від 05 березня 2024 року у справі № 380/19324/23, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2024 року, виснував, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на 50% розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня відповідного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Так, суд встановив, що в межах повноважень, визначених Постановою № 704 та Інструкцією № 623, Головою Державної служби України з надзвичайних ситуацій встановлено чіткі розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у 2020 році, 2021 році та 2022 році (накази від 09 січня 2020 року № 6, від 13 січня 2021 року № НС-21 та від 13 січня 2022 року № НС-25).

Так, пунктом 1.2 наказу від 09 січня 2020 року № 6 передбачено установлювати особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Пунктами 1.1 наказу від 13 січня 2021 року № НС-21 та від 13 січня 2022 року № НС-25 визначено установлювати особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Визначення розміру надбавки за особливості проходження служби у 2020-2022 роках на рівні 50% підтверджується і листом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області від 05 травня 2023 року вих. № 47-02-1988/47-17.

Таким чином, наказами Державної служби України з надзвичайних ситуацій встановлено за прирівняною до посади позивача посадою чіткі розміри надбавки за особливості проходження служби на рівні 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, в той час як відповідач у довідках про розмір грошового забезпечення від 06 квітня 2023 року № 4701-1308-01/47-17 станом на 01 січня 2020 року, від 06 квітня 2023 року № 4701-1308-02/47-17 станом на 01 січня 2021 року, від 06 квітня 2023 року № 4701-1308-03/47-17 протиправно вказав її розмір на рівні 41%, 34% та 32% відповідно.

Окрім того, відповідно до розділу XVI Інструкції № 623 керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.

Пунктами 1.3 наказу від 09 січня 2020 року № 6 та пунктами 1.2 наказів від 13 січня 2021 року № НС-21, від 13 січня 2022 року № НС-25 встановлено здійснювати у 2020, 2021-2022 роках щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби, з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, у розмірах згідно з додатками.

Зі змісту додатків до згадуваних вище наказів слідує, що розмір премії напряму залежить від тарифного розряду працівника органу цивільного захисту.

Зокрема тарифному розряду з 20 і вище у 2020 році відповідає розмір премії на рівні до 65%, у 2021 році - до 75%, у 2022 році - до 75%.

Як свідчить протокол за пенсійною справою ОСОБА_1 , останнього звільнено з посади "начальник відділу контролю за особливо важливими об'єктами та новобудовами центру забезпечення діяльності управління".

Із листа Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області від 05 травня 2023 року вих. № 47-02-1988/47-17 слідує, що в структурі підрозділів Головного управління відсутній відділ контролю за особливо важливими об'єктами та новобудовами центру забезпечення діяльності управління.

При цьому у такому листі йдеться про те, що прирівняна до посади позивача є посада "начальник відділу центру забезпечення діяльності", якій відповідає 24 тарифний розряд. Як свідчить зміст цього ж листа, розмір премії за прирівняною до посади позивача посадою у 2020 році складав 40-50%, у 2021 році 45-53%, у 2022 році - 78-85%.

Водночас в оновлених довідках про розмір грошового забезпечення позивача від 06 квітня 2023 року № 4701-1308-01/47-17, № 4701-1308-02/47-17, № 4701-1308-03/47-17 розмір премії визначено на рівні 10% від посадового окладу позивача, що значно менше середнього розміру премії, за прирівняною до посади позивача посадою.

За таких обставин суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення в довідках про розмір грошового забезпечення № 4701-1308-01/47-17 від 06 квітня 2023 року станом на 01 січня 2020 року розміру надбавки за особливості проходження служби з 50% до 41% від посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років; в довідці про розмір грошового забезпечення № 4701-1308-02/47-17 від 06 квітня 2023 року станом на 01 січня 2021 року - надбавки за особливості проходження служби з 50% до 34% від посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років; в довідці про розмір грошового забезпечення № 4701-1308-03/47-17 від 06 квітня 2023 року станом на 01 січня 2022 року - надбавки за особливості проходження служби з 50% до 32% від посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років.

Разом із тим відсутні підстави для визначення у згадуваних вище довідках конкретного відсоткового розміру премії (45% - у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 53% - у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року, 75% - у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року), адже, як вказано у листі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області від 05 травня 2023 року вих. № 47-02-1988/47-17, розмір премії за прирівняною до посади позивача посадою у 2020 році складав 40-50%, у 2021 році - 45-53%, у 2022 році - 78-85%. При цьому розмір премії обраховується саме із середніх розмірів за прирівняною до посади позивача посадою.

Водночас визначення середнього розміру премії за прирівняною до посади позивача посадою належить до дискреційних повноважень Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області, а суд не може перебирати на себе такі функції органу, що уповноважений на складання оновлених довідок про розмір грошового забезпечення та визначати у таких конкретне відсоткове значення розміру премії.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що відповідача слід зобов'язати скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року та 01 січня 2022 року, зазначивши у таких розмір надбавки за особливості проходження служби на рівні 50% від посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, а премії - в середніх розмірах за прирівняною до посади позивача посадою.

При цьому вимога щодо зобов'язання Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлені довідки на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2023 року у справі № 120/9505/22 задоволенню не підлягає, адже на виконання такого судового рішення відповідачем вже видані оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року та 01 січня 2022 року, а спір у цій справі стосується виключно зменшення відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби та відсоткового значення премії у вже виданих відповідачем довідках.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а витрат, пов'язаних з розглядом справи, не встановлено, питання про розподіл судових витрат не вирішується.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області щодо зменшення ОСОБА_1 у довідках від 06 квітня 2023 року № 4701-1308-01/47-17 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, № 4701-1308-02/47-17 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року, № 4701-1308-03/47-17 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року розміру надбавки за особливості проходження служби з 50% до 41%, з 50% до 34% та з 50% до 32% від посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, а премії до 10% від посадового окладу.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року та станом на 01 січня 2022 року, зазначивши у таких довідках розмір надбавки за особливості проходження служби на рівні 50% від посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, а премії - в середніх розмірах за прирівняною до посади позивача посадою.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 )

Відповідач: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (місцезнаходження: 21021, м. Вінниця, вул. 600-річчя, буд. 11; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 38635397)

Повний текст рішення суду складено 18.12.2024

Суддя Яремчук Костянтин Олександрович