Справа № 458/1204/24
3/458/663/2024
19.12.2024 м. Турка
Суддя Турківського районного суду Львівської області Волинець М.З., розглянувши матеріали справи, які надійшли з відділення поліції № 1 Дрогобицького районного відділу поліції ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України,-
за ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
17.12.2024 на розгляд до суду надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КпАП України.
Протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №918635 від 29.11.2024 ОСОБА_1 притягається до адміністративної відповідальності за те, що 29.11.2024 о 23:14 год. в с. Ясениця керував транспортним засобом ВАЗ 2109 д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння - запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження огляду з метою встановлення стану сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та у медичному закладі відмовився, правопорушення вчинив повторно протягом року, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність згідно ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Судом при підготовці справи до розгляду встановлено наступне.
Дії особи яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Диспозицією ч. 2 ст. 130 КУпАП встановлено, повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Кваліфікуючи дії ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 130 КУпАП та вказуючи у протоколі про повторність вчинення ним правопорушення, інспектор сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 Дрогобицького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області не долучає до матеріалів адміністративної справи належним чином завірені копії постанов суду чи органу Національної поліції з відміткою про набрання ними законної сили, які свідчать про повторність вчинення адміністративного правопорушення протягом року.
Окрім того, в долучених до протоколу матеріалах відсутня інформація про власника транспортного засобу, враховуючи санкцію ч.2 ст.130 КУпАП вказана інформація має значення для прийняття законного й обґрунтованого рішення.
Відповідно до п. 3 розділу 1 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затв. наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 за № 1395, повторність правопорушення - це повторне вчинення протягом року адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена відповідними статтями КУпАП та визначається за фактами винесених постанов у справах про адміністративні правопорушення, які набрали законної сили (крім правопорушень, відповідальність за які передбачена ч. 3 ст. 130 КУпАП).
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких в передбаченому законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його скоєнні та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
З врахуванням вищенаведених недоліків неможливо повно та об'єктивно розглянути дану справу та прийняти будь-яке із передбачених законом рішень за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Згідно вимог ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення, суддя повинен перевірити, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі..
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Неналежним чином оформлений адміністративний протокол створює перешкоди для повного і об'єктивного з'ясування всіх обставин по справі та не може бути належним підтвердженням вчинення правопорушення, і як наслідок, такий адміністративний протокол повертається на доопрацювання.
Відповідно до ч. 2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню для належного оформлення, оскільки зазначені недоліки відносяться до порушень вимог КУпАП, що не дозволяють здійснити всебічне, повне і об'єктивне дослідження всіх обставин справи у їх сукупності та прийняти законне і обґрунтоване рішення у справі.
Керуючись ст. ст. 245, 251, 252, 256, 278, 283 КУпАП, -
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 КУпАП, направити до відділення поліції №1 Дрогобицького районного відділу поліції ГУНП у Львівській області для належного оформлення та усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині постанови.
Після належного дооформлення та усунення недоліків матеріали скерувати до суду в найкоротші строки.
Постанова є остаточною оскарженню не підлягає.
Суддя Марія ВОЛИНЕЦЬ